Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

Τη στιγμή που για productivity με καλύπτει απολύτως (τι απολύτως δηλαδή, διαστημικό είναι) το setup της υπογραφής μου, η οποιαδήποτε αναβάθμιση θα είχε νόημα μόνο για 144fps 1080p όλα max. Αυτό δυστυχώς προϋποθέτει να επανέλθουν οι κάρτες γραφικών σε φυσιολογικές τιμές...

 

15 minutes ago, GFFermari said:

Οχι ρε, δε κανω τετοιες ταρζανιες εγω (Ιντελ 12 δλδ). Απλα ψηνομουν για 5800Χ.

 

 

Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι (άνοιξη θα είναι τιμές premium), αξίζει να πας στον 3D και να "τερματίσεις" την πλατφόρμα σου. Με την 2080ti που βλέπω ότι έχεις, πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά στο gaming.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, GFFermari said:

Οχι ρε, δε κανω τετοιες ταρζανιες εγω (Ιντελ 12 δλδ). Απλα ψηνομουν για 5800Χ.

 

Ο 5800Χ3D παιζει κ σε 400αρες.

 

Οι ΖΕΝ4 ειναι λογικο να θελουν αλλο σοκετ. pcie gen5, ddr5 etc.

 

Μπαίνει και σε B550 των 150€ καλή μητρική αλλιώς πας στην πιο φθηνή x570 που θα βρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, gdp77 said:

Τη στιγμή που για productivity με καλύπτει απολύτως (τι απολύτως δηλαδή, διαστημικό είναι) το setup της υπογραφής μου, η οποιαδήποτε αναβάθμιση θα είχε νόημα μόνο για 144fps 1080p όλα max. Αυτό δυστυχώς προϋποθέτει να επανέλθουν οι κάρτες γραφικών σε φυσιολογικές τιμές...

 

 

Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι (άνοιξη θα είναι τιμές premium), αξίζει να πας στον 3D και να "τερματίσεις" την πλατφόρμα σου. Με την 2080ti που βλέπω ότι έχεις, πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά στο gaming.

 

 

 

Δε ξερω αν η μητρικη σου παιρνει 5800Χ κλπ αλλα θεωρω πως το μονο που ''χρειαζεσαι'' καποια στιγμη ειναι μια 6800/ΧΤ.

Κ δε σε ενδιαφερει το ray tracing (αν κ τα ΧΒΟΧ/PS5 με την UE5 εχουν αλλη αποψη) κ οι καρτες αυτες αποδιδουν τρελα χωρις την αναγκη ενος high end cpu απο πισω. Δε νομιζω οτι αξιζει να αλλαξεις τα παντα για το 1080 ΜΑΧ.

 

Θα ειναι οι τιμες premium την ανοιξη απο τη στιγμη που ηδη βγαλανε στη φορα τον αντικαταστατη του κ ο 12600Κ παιζει μονος του μπαλα (στα reasonable high end συστηματα)?

Πιστευω να ναι οικονομικος σχετικα για να χτυπησει τον 12600Κ.

Κ τελος, η 2080Ti θα παιζει καλα με οποιον επεξεργαστη καταληξω, απο τη στιγμη που παιζω σε 3440Χ1440. Ακομα κ ο 3700Χ τη περιμενει σε αυτη την αναλυση.

 

**ειχα ενα προτζεκτ ενος συναδελφου στο team μου (φωτογραμμετρια) και χρειαστηκε να βαλω τον 3700Χ να δουλεψει.... Τοτε μου μπηκε η ιδεα να παω σε 3950Χ/5900Χ. Αυτο ηταν το εγκλημα ουσιαστικα που θα εκανα γιατι κ στις 2 περιπτωσεις θα εχανα. Κρατηθηκα γιατι αν κ ο 3700Χ εδειχνε σχετικα λιγος για το προτζεκτ, το μεγαλυτερο προβλημα ηταν η μνημη. Τα 32GB δεν εφταναν για το επιπεδο ακριβειας που ηθελα κ αρχιζε ο 970 nvme τις υπερωριες προσπαθωντας να καλυψει το κενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

οποιαδήποτε αναβάθμιση θα είχε νόημα μόνο για 144fps 1080p όλα max.

 

0 3700Χ μπορεί να σε πάει στο 1080p/144Hz. Δεν ξέρω για όλα τα παιχνίδια, αλλά σε αρκετά μπορεί.  Παίζω vanguard το οποίο έχει αρκετά καλό optimization Και βλέπω και 140αρια με την...... 980ti. Από κει και πέρα, το όλα μαξ,  είναι κατά 99,9% θέμα της κάρτας γραφικών. Αν έκανα μόνο gaming, Δεν τον άλλαζα ούτε με σφαίρες τον 3700Χ. Επειδή όμως κάνω ταυτόχρονο στριμινγκ και το encoding το Ρίχνω στον 3700Χ , ίσως με ένας 5800Χ/5900Χ έβλεπα λίγο καλύτερα αποτελέσματα και στα fps, και στην ποιότητα. Βέβαια, ο 3700Χ παραμένει εξαιρετικός. Είναι αστείο να κάνει τόσα πολλά πράγματα, τόσο καλά, ένας επεξεργαστής "της σειρας", και γερασμένος για αρκετούς....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2022-01-03-image-42.jpg

2022-01-03-image-44.jpg

 

Ο 5800Χ3D εχει 32+64ΜΒ cache. Αντιστοιχα οι 5900Χ3D k 5950X3D, αν εμφανιστουν, θα εχουν 64+64=128ΜΒ!

 

2022-01-03-ts3_thumbs-00c.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

Let’s kick this off with a look at AMD’s desktop announcements and if you’re a CPU enthusiast then the big one for you will be the Ryzen...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GFFermari said:

Δε ξερω αν η μητρικη σου παιρνει 5800Χ κλπ αλλα θεωρω πως το μονο που ''χρειαζεσαι'' καποια στιγμη ειναι μια 6800/ΧΤ.

 

Όχι η μητρική μου είναι 1ης γενιάς και δεν παίρνει 5xxx

 

1 hour ago, giorgos2187 said:

0 3700Χ μπορεί να σε πάει στο 1080p/144Hz. Δεν ξέρω για όλα τα παιχνίδια, αλλά σε αρκετά μπορεί.  Παίζω vanguard το οποίο έχει αρκετά καλό optimization Και βλέπω και 140αρια με την...... 980ti.

 

Μέχρι και 160άρια βλέπω με την 5600ΧΤ και το OC στο CPU (warzone), αλλά με αρκετά settings "ριχμένα". Ο Μ.Ο. μου είναι ~125-130 FPS.

 

Εγώ θέλω (ο στόχος μου είναι) 144fps ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ στο warzone και 1080p όλα max. Αυτό επιτυγχάνεται μόνο με αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών και φυσικά εφόσον οι τιμές επιστρέψουν στην... πραγματικότητα. Γιατί εκεί που είναι, ακόμα και να τα είχα τα χρήματα, δεν τα έδινα για ιδεολογικούς λόγους.

1 hour ago, giorgos2187 said:

ίσως με ένας 5800Χ/5900Χ έβλεπα λίγο καλύτερα αποτελέσματα και στα fps, και στην ποιότητα.

 

Πρέπει να τσεκάρεις ότι δεν "τερματίζει" η 980ti σου. Νομίζω ότι είναι τερματισμένη, οπότε και με αναβάθμιση CPU δεν νομίζω να πάρεις κάτι καλύτερο. Βέβαια με streaming δεν ασχολούμαι και δεν  ξέρω αν ένας 5800Χ σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα σε FPS την ώρα που stream-άρεις.

32 minutes ago, GFFermari said:

Ο 5800Χ3D εχει 32+64ΜΒ cache. Αντιστοιχα οι 5900Χ3D k 5950X3D, αν εμφανιστουν, θα εχουν 64+64=128ΜΒ!

 

Στο video που έκανε το hardware unboxed για τις ανακοινώσεις της AMD είπαν ότι ρώτησαν την AMD και τους απάντησαν ότι θα κυκλοφορήσουν μόνο τον 5800Χ3D. Η λογική είναι ότι το cpu στοχεύει μόνο στον θρόνο του "best gaming cpu" και οι 5900/50Χ δεν έχει νόημα να κυκλοφορήσουν σε  "3D" έκδοση.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Βέβαια με streaming δεν ασχολούμαι και δεν  ξέρω αν ένας 5800Χ σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα σε FPS την ώρα που stream-άρεις.

 

Ναι μόνο για καλύτερα fps κατά το στριμινγκ αναφέρομαι. Εκτός στριμ, το bottleneck Είναι η gpu. 

 

πριν 13 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

144fps ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ στο warzone και 1080p όλα max.

 

Νομίζω ότι αυτό πρέπει να σταματήσεις να το κυνηγάς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα έχεις όλα max στο warzone. Πιο πολλά προβλήματα θα σου δημιουργήσει πάρα κάποιο πλεονέκτημα. Δεν νομίζω ότι αυτό το σκουπίδι θα τρέχει smooth και απροβληματιστα αν τα κουμπωσεις ολα max. Ακόμα και χρήστες με πανίσχυρες gpu όλα low τα βάζουν και φτιάχνουν λίγο το visibility χρησιμοποιώντας game filters της nvidia. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, giorgos2187 said:

Νομίζω ότι αυτό πρέπει να σταματήσεις να το κυνηγάς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα έχεις όλα max στο warzone. Πιο πολλά προβλήματα θα σου δημιουργήσει πάρα κάποιο πλεονέκτημα. Δεν νομίζω ότι αυτό το σκουπίδι θα τρέχει smooth και απροβληματιστα αν τα κουμπωσεις ολα max. Ακόμα και χρήστες με πανίσχυρες gpu όλα low τα βάζουν και φτιάχνουν λίγο το visibility χρησιμοποιώντας game filters της nvidia. 

 

Για να έχω λόγο να αναβαθμίσω και μόνο.... χεχεχε... Και εγώ έχω πειράξει τα χρώματα (saturation κυρίως) από το adrenaline software και είμαι αρκετά κοντά σε αυτό που πετυχαίνουν τα nvidia filters.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για να έχω λόγο να αναβαθμίσω και μόνο..

 

 

Αμ πες το ετσι ντε, κροφοπληγιτσα.  Σου καίει το χέρι κι εσένα. Τότε πάω πάσο!

Link to comment
Share on other sites

πολυ αργει η λιζα,6 μηνες μονοι τους θα παιζουν μπαλα οι al

 

wreBN8RgjPSb5pis.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

AMD's Ryzen 7000 series of desktop processors based on the novel Zen 4 core architecture are scheduled to arrive in the second half...

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, steve_m said:

πολυ αργει η λιζα,6 μηνες μονοι τους θα παιζουν μπαλα οι al

 

Αν υπήρχαν GPUs στην αγορά θα ήταν σοβαρό το πλήγμα για την AMD, καθώς θα έχανε σηματικό market share. Όπως είναι διαμορφωμένη η κατάσταση, σε συνδυασμό με τους 5800Χ3D, η AMD θα χάσει πελάτες, αλλά θα χάσει λίγους imo.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το λογο λες να κραταει τις τιμες στα υψη παρολο που οι καρτες της γινονται στοιβες στα ραφια των καταστηματων🤣,πολυ πιθανο να μη θελει να πουλησει ουτε καρτες γραφικων αν αυτο θα βοηθουσε την ιντελ.

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές στα ύψη δεν τις κρατάνε οι εταιρείες (επισήμως) αλλά οι ενδιάμεσοι (επισήμως). Κάτω από το τραπέζι συμπαιγνία είναι και το ξέρουμε. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.