Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

1 hour ago, minast said:

Τώρα μας το λένε... 🤨

 

Η AMD δεν θα το πει ποτέ επισήμως γιατί θα μείνουν όλοι οι επεξεργαστές με το προηγούμενο stepping στο ράφι.

 

Επίσης να περιμένουμε να δούμε αν ισχύει γενικά, γιατί το άρθρο αναφέρεται σε έναν overclocker με ένα συγκεκριμένο κομμάτι. Μπορεί να ήταν τυχαίο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, l2phile said:

B0 και εδώ 🥲. Το Β1 το πήδηξαν;

Το Β2 διανέμεται στους retailers τώρα. Αν έχεις Ryzen εδώ και καιρό, αποκλείεται να έχεις κομμάτι B2

 

Δεν έχω διαβάσει κάτι για B1, νομίζω δεν υπάρχει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά θέλω να πω το εξής. Αγόρασα αρκετά "καθυστερημένα" 3700Χ -ΖΕN 2 (κυκλοφορία 2019 - εγώ αγόρασα μέσα 2021).

 

Επισήμως δεν υπήρχε βελτιωμένο stepping, όλοι όμως ξέρουμε ότι η διαδικασία παραγωγής συνεχώς βελτιώνεται κατά κανόνα.

 

Ε λοιπόν το κομμάτι μου παίζει @ 4.4 all core και μάλιστα με καρφωτά ρεύματα κατά πολύ μικρότερα από αυτά που δίνει by default το precision boosting.

 

Στην αρχή νόμιζα ότι έπεσα σε "golden sample", αλλά μάλλον πρόκειται για την απόδειξη της βελτίωσης των διαδικασιών παραγωγής που συμβαίνει σε όλους τους επεξεργαστές. 

 

Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι είναι λογικό όσο πιο "τελευταία" κομμάτια αγοράζουμε, αυτά να έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά θερμικά και ηλεκτρικά από το αρχικό batch. Δεν ξέρω αν και στην Intel ισχύει το ίδιο, αλλά νομίζω ότι εδώ βλέπουμε ένα pattern με τα κομμάτια που βγαίνουν από TSMC

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
7 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Με αφορμή το παραπάνω, έχει νόημα το upgrade σε 5900Χ/5950Χ από 5600x τώρα; 🤔

 

Οχι.

Οποια κ να ειναι η δουλεια σου, δεν αξιζει οτιδηποτε μεχρι να ερθει ο 5800Χ3D.

Ετοιμος ημουν να ριξω πιστολια στον 5950Χ. Αλλα οταν ερθει ο 3D που θα τα σκουπιζει ολα, τοτε ο 5950Χ παλι τοσο θα κανει.

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

5800Χ3D

 

Ναι αυτός είναι μάλλον ουσιαστική αναβάθμιση από τον 5600, απλά με βάζουν σε σκέψεις όλα αυτά που γράφονται περι κακού availability.

 

 

6 λεπτά πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

αναλογα το workload

 

Ασχέτως workload, επειδή είναι πρακτικά eol η πλατφόρμα, σκέφτομαι μήπως πάρω το καλύτερο που μπορώ και να πορευτώ με αυτό κάποια χρόνια.

Mιας και ήδη έχω 32g ραμ και καλή μητρική.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ασχέτως workload, επειδή είναι πρακτικά eol η πλατφόρμα, σκέφτομαι μήπως πάρω το καλύτερο που μπορώ και να πορευτώ με αυτό κάποια χρόνια.

Mιας και ήδη έχω 32g ραμ και καλή μητρική.

 

Εφόσον δεν χρειάζεσαι τους παραπάνω πυρήνες εδώ και τώρα (που καταλαβαίνω ότι δεν τους χρειάζεσαι αλλιώς θα είχες κάνει ήδη αναβάθμιση), περιμένεις τους 3D και βλέπεις πώς διαμορφώνονται οι επιδόσεις και τιμές. Μετά μπορείς να επιλέξεις 5800Χ3D ή 5900/5950Χ. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα όσο χρειαστεί μέχρι να πιάσουν τιμές οι παραπάνω επεξεργαστές ~300-400€. Οι Intel 12xxx ήδη "σκουπίζουν" τους AMD και, κατά τη γνώμη μου, οι τιμές των AMD είναι inflated. Απλά η AMD εκμεταλλεύεται το momentum και τη γενικότερη κατάσταση με τις ελλείψεις στην αγορά. Πιστεύω ότι οι επεξεργαστές AMD θα έπρεπε να βρίσκονται σε τιμές ~30% χαμηλότερα. Κάνε υπομονή και θα μπορείς να αναβαθμίσεις σε λίγους μήνες χωρίς να αδειάσεις την τσέπη σου άσκοπα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εφόσον δεν χρειάζεσαι τους παραπάνω πυρήνες εδώ και τώρα (που καταλαβαίνω ότι δεν τους χρειάζεσαι αλλιώς θα είχες κάνει ήδη αναβάθμιση), περιμένεις τους 3D και βλέπεις πώς διαμορφώνονται οι επιδόσεις και τιμές. Μετά μπορείς να επιλέξεις 5800Χ3D ή 5900/5950Χ. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα όσο χρειαστεί μέχρι να πιάσουν τιμές οι παραπάνω επεξεργαστές ~300-400€. Οι Intel 12xxx ήδη "σκουπίζουν" τους AMD και, κατά τη γνώμη μου, οι τιμές των AMD είναι inflated. Απλά η AMD εκμεταλλεύεται το momentum και τη γενικότερη κατάσταση με τις ελλείψεις στην αγορά. Πιστεύω ότι οι επεξεργαστές AMD θα έπρεπε να βρίσκονται σε τιμές ~30% χαμηλότερα. Κάνε υπομονή και θα μπορείς να αναβαθμίσεις σε λίγους μήνες χωρίς να αδειάσεις την τσέπη σου άσκοπα.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά τα 450€ για τον 5950Χ δεν μου φαίνεται εφικτό να πάνε 30% κάτω. Εάν το είχα δει εγκαίρως, θα πούλαγα τον 5900Χ και θα έπαιρνα τον 5950Χ, πρακτικά στα ίδια χρήματα. Δεν μου χρειάζονται άμεσα οι παραπάνω πυρήνες, αλλά η χρηματική διαφορά είναι μικρή, και ξέρω ότι δεν θα ψάχνω πυρήνες σε λίγα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ο 5800Χ3D θα ειναι μονοδρομος για gaming με AMD. Ολοι οσοι εχουν 2000, 3000 και 5600Χ θα θελουν αυτον και μονο. Κανεις δε θα θελει τον 5900Χ ενω λιγοι αυτοι που θα προτιμησουν τον 5950Χ λογω της δουλειας τους.

Οποτε θεωρω πιθανο να πεσει η τιμη του 5950Χ στα 450-500.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όταν έγραψα τιμές -30% εννοούσα από τα 700€ που περίπου κοστίζει τώρα ένας 5950Χ

4 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ο 5800Χ3D θα ειναι μονοδρομος για gaming με AMD. Ολοι οσοι εχουν 2000, 3000 και 5600Χ θα θελουν αυτον και μονο. Κανεις δε θα θελει τον 5900Χ ενω λιγοι αυτοι που θα προτιμησουν τον 5950Χ λογω της δουλειας τους.

Οποτε θεωρω πιθανο να πεσει η τιμη του 5950Χ στα 450-500.

 

Εδώ είναι το ζήτημα:

 

Όσοι έχουν 2000, 3000 και θέλουν upgrade για gaming, θα χρειαστούν -κατά κανόνα- και μητρική. Επομένως γιατί να μην περάσουν σε Intel 12000 που θα τους δίνει καλύτερες επιδόσεις;

 

Από την άλλη, όσοι έχουν 5600Χ, δύσκολο να πάνε σε 5800Χ3D μια που η βελτίωση στις επιδόσεις (1-15% περισσότερα FPS ανάλογα με τον τίτλο) δεν θα δικαιολογεί το κόστος.

 

Γι΄ αυτόν τον λόγο ακριβώς θεωρώ ότι η ΑΜD δεν έχει άλλη επιλογή από το να μειώσει, επισήμως ή ανεπισήμως, και μάλιστα γενναία, τις τιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Παίδες όταν έγραψα τιμές -30% εννοούσα από τα 700€ που περίπου κοστίζει τώρα ένας 5950Χ

 

Εδώ είναι το ζήτημα:

 

Όσοι έχουν 2000, 3000 και θέλουν upgrade για gaming, θα χρειαστούν -κατά κανόνα- και μητρική. Επομένως γιατί να μην περάσουν σε Intel 12000 που θα τους δίνει καλύτερες επιδόσεις;

 

Από την άλλη, όσοι έχουν 5600Χ, δύσκολο να πάνε σε 5800Χ3D μια που η βελτίωση στις επιδόσεις (1-15% περισσότερα FPS ανάλογα με τον τίτλο) δεν θα δικαιολογεί το κόστος.

 

Γι΄ αυτόν τον λόγο ακριβώς θεωρώ ότι η ΑΜD δεν έχει άλλη επιλογή από το να μειώσει, επισήμως ή ανεπισήμως, και μάλιστα γενναία, τις τιμές.

 

Εγω το λεω με το σκεπτικο οτι οι περισσοτεροι δε χρειαζονται μητρικη.

AMD's website has confirmed that their Ryzen 7 5800X3D will be supported on AMD's X570, B550, A520, X470 and B450 motherboards.

 

2022-01-07-ts3_thumbs-e0a.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

AMD’s CES 2022 event was packed with announcements of new hardware as well as software enhancements for existing and...

 

Προφανως αν χρειαζεται να κάνει κανείς αλλαγή μητρικης μνημων επεξεργαστη τοτε παιζει η Ιντελ. Απλα νομιζω η AMD θα επιτρεψει τη χρηση σε 300 μητρικες. Δεν εχει κατι να χασει. Μονο κερδιζει απο αυτο.

 

Ο κατοχος 5600Χ δεν εχει αλλη επιλογη περα απο 5800Χ3D/5900X/5950X ή νεα πλατφορμα. Πιστευω οι περισσοτεροι θα κατεληγαν σε μτχ ή μειωμενη τιμη 5900Χ/5950Χ ή 5800Χ3D σαν τελευταιο upgrade παρα σε εξ ολοκληρου αγορα πακετου MB-RAM-CPU. Ασχετα με τη (μικρη) διαφορα στο gaming.

 

Συμφωνουμε οτι η AMD πρεπει να μειωσει τις τιμες. Κακως δε το κανει τωρα, ενω πρεπει λογω Ιντελ, αλλα θα αναγκαστει να το κανει με τον 3D στα ραφια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ένας σημαντικός λόγος που δεν βλέπουμε τιμολογιακή κινητικότητα στους επεξεργαστές είναι και το γεγονός ότι μεγάλη μερίδα gamers τρώνε bottleneck από την κάρτα γραφικών τους που δεν μπορούν να αναβαθμίσουν, επομένως δεν συντρέχει και λόγος αναβάθμισης επεξεργαστή. Εγώ ανήκω σε αυτή την ομάδα. Δεν έχει νόημα να πάω σε 5xxx (ακόμα και αν η AMD "ξεκλειδώσει" τα 300 mobos) διότι ούτως ή άλλως τρώω μπουκάλι από την 5600ΧΤ μου (που δεν τη λες και αρχαία κάρτα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.