Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

44 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

1) Μου κάνει εντύπωση που δεν δημοσίευσαν πρώτα απ' όλα gaming benchmarks που είναι και η ουσία για αυτόν τον επεξεργαστή , αλλά λένε "θα τα δημοσιεύσουν αργότερα"

 

2) Προσωπικά αναμένω βελτίωση και στις υπόλοιπες επιδόσεις με τους νέους AMD drivers που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί στα παραπάνω benchmarks (γιατί δεν είναι ακόμα επισήμως διαθέσιμοι) 

 

 

56m9MJxftcY2AlR9.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Although not yet available directly from AMD, its latest chipset drivers, version 4.03.03.624, have been released by Gigabyte and possibly other motherboard partners and it contains a couple of...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Παράθεση

The Core i9-12900K and Core i9-12900KS systems have a GeForce RTX 3090 Ti and DDR5-4800 C40 memory, whereas the Ryzen 7 5800X3D system was on a GeForce RTX 3080 Ti with DDR4-3200 C14 memory. So despite the Intel testbed having a better graphics card, the AMD system won by a fair margin, making the feat even more impressive.

 

Θελω να δω γενικα τι πιανει.

Αν ισχυει, με χαμηλοτερα ρολογια απο 5800Χ κ ''χειροτερη'' GPU να ριχνει σε 12900Κ, ειναι τουλαχιστον εντυπωσιακο.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GFFermari said:

....η καταναλωση ειναι ολα τα λεφτα.

Ισως  το καλυτερο cpu στα real 65W για SFF καταστασεις.

 

Και για μεγαλύτερα συστήματα με ήπιο cooling που θα ψάχνουν αναβάθμιση για τα παλιότερα 6/12 ή 8/16 65W chips της AMD (πχ 2700, 3600) μια χαρά φαίνεται. Αλλά θα πρέπει να πέσει εντυπωσιακά η τιμή του σε σχέση με τα νούμερα που ακούμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

H Asus υποστηρίζει πλέον 5xxx με beta bios στις Β350 μητρικές (με support για post/boot, ενώ χρήστες ήδη αναφέρουν απροβλημάτιστη λειτουργία, με AGESA 1.2.0.6b

 

Τον Μάιο αναμένεται και η stable έκδοση 1.2.0.7 για πιο "επίσημο" support.

 

 

 

5800X .... σου έρχομαι!

 

Το mobo αγοράστηκε το 2017... Τι να πω... Μπράβο στην AMD (βοήθησε και η Intel με ανταγωνιστικό προϊόν), αλλά mobo του 2017 να παίζει με cpu του 2022, δεν ξανάγινε....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

H Asus υποστηρίζει πλέον 5xxx με beta bios στις Β350 μητρικές (με support για post/boot, ενώ χρήστες ήδη αναφέρουν απροβλημάτιστη λειτουργία, με AGESA 1.2.0.6b

 

Τον Μάιο αναμένεται και η stable έκδοση 1.2.0.7 για πιο "επίσημο" support.

 

 

 

5800X .... σου έρχομαι!

 

Το mobo αγοράστηκε το 2017... Τι να πω... Μπράβο στην AMD (βοήθησε και η Intel με ανταγωνιστικό προϊόν), αλλά mobo του 2017 να παίζει με cpu του 2022, δεν ξανάγινε....

Κοίτα και για 5700x θα έλεγα εγώ...εάν πεσει σε τιμή φυσικά.. αλλιώς 5800x..

Με τις ram τι θα παίζει όμως με την b350??

Γιατί απ' οτι εχω δει η πρώτη γενια ήταν οτι να ναι.. σε φαση να θες b450-b550 για πάνω απο 3200mhz πχ..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Κοίτα και για 5700x θα έλεγα εγώ...εάν πεσει σε τιμή φυσικά.. αλλιώς 5800x..

 

Συμφωνώ, αλλά με 10 € διαφορά που έχουν αυτή τη στιγμή στο skroutz, ο 5700Χ είναι must μόνο για όσους ενδιαφέρονται για τα 65W TDP. Προσωπικά δεν αγοράζω τώρα. Θα περιμένω να πέσουν οι τιμές στα 250€ εκτός και αν φεύγει εύκολα ο 3700Χ μου στα 150-175€. Θα δούμε....

 

3 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Με τις ram τι θα παίζει όμως με την b350??

Γιατί απ' οτι εχω δει η πρώτη γενια ήταν οτι να ναι.. σε φαση να θες b450-b550 για πάνω απο 3200mhz πχ..

 

Με τις RAM που έχω, είμαι καλυμμένος:

 

[2x8GB G.SKILL Flare-X 3200 MHz DDR4 CL14 + 2x8GB Corsair Vengeance 3600MHz DDR4 CL18] Τις έχω συνδυαστικά με τον 3700Χ @ 3266 MHz CL16-18-18-42

 

Και δεν νομίζω όσοι έχουν B350 να έχουν πάνω από 3200 RAM. 

 

Πάντως από την εμπειρία μου το θέμα RAM ήταν κατά 90% θέμα imc του chip και δευτερευόντως θέμα τοπολογίας του mobo και dies των RAM modules.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Συμφωνώ, αλλά με 10 € διαφορά που έχουν αυτή τη στιγμή στο skroutz, ο 5700Χ είναι must μόνο για όσους ενδιαφέρονται για τα 65W TDP. Προσωπικά δεν αγοράζω τώρα. Θα περιμένω να πέσουν οι τιμές στα 250€ εκτός και αν φεύγει εύκολα ο 3700Χ μου στα 150-175€. Θα δούμε....

 

 

Με τις RAM που έχω, είμαι καλυμμένος:

 

[2x8GB G.SKILL Flare-X 3200 MHz DDR4 CL14 + 2x8GB Corsair Vengeance 3600MHz DDR4 CL18] Τις έχω συνδυαστικά με τον 3700Χ @ 3266 MHz CL16-18-18-42

 

Και δεν νομίζω όσοι έχουν B350 να έχουν πάνω από 3200 RAM. 

 

Πάντως από την εμπειρία μου το θέμα RAM ήταν κατά 90% θέμα imc του chip και δευτερευόντως θέμα τοπολογίας του mobo και dies των RAM modules.

 

Καλα δεν λέμε με τα σημερινά δεδομένα..Οταν έρθει η ωρα να αλλάξεις βλέπεις τιμές από αυτούς τους 2..

Νομίζω ηταν κ οι mobo (1st gen) δυστροπες με τις ram...

Χάνει πολύ σε επιδόσεις όμως με μικρότερες από 3600mhz ο 5800x..

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Καλα δεν λέμε με τα σημερινά δεδομένα..Οταν έρθει η ωρα να αλλάξεις βλέπεις τιμές από αυτούς τους 2..

Νομίζω ηταν κ οι mobo (1st gen) δυστροπες με τις ram...

Χάνει πολύ σε επιδόσεις όμως με μικρότερες από 3600mhz ο 5800x..

 

 

Κοίτα, με τον εξοπλισμό που έχω, σαφώς και θα κάνω υποχωρήσεις και το ξέρω. Αλλά πάμε για όσο καλύτερες επιδόσεις μπορώ να έχω αναβαθμίζοντας μόνο CPU.

 

Όσο για την αύξηση επιδόσεων από καλύτερες μνήμες, όντως 3600 CL16 είναι το sweet spot, αλλά γενικά είναι οverrated το θέμα:

 

6kfaDuGgc592znfmAYL2sd-1920-80.png

 

Πηγή: https://www.tomshardware.com/features/ryzen-5000-ram-guide

 

 

Στην πράξη μικρές οι διαφορές από 3200 --> 3600

 

Τέλος, οι μνήμες μου παίζουν 3266 1:1 με τον 3700Χ. Με σειρά 5xxx πιθανόν να μπορέσω να τις ανεβάσω και πιο ψηλά. b-dies είναι, οπότε ίσως πετύχω 3400 CL16

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Respect στην AMD. Με κυριολεκτικά τη ΜΙΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ πετυχαίνει gaming επιδόσεις 12900KS.

 

Σπουδαία παρακαταθήκη για το μέλλον (aka ZEN 4).

 

Αν το προϊόν είχε επίσημη τιμολόγηση 100$ λιγότερα, θα ήταν MUST BUY. Στην τιμή το χάνει η AMD, αλλά ας περιμένουμε να δούμε και τιμές πιάτσας, γιατί ήδη οι επεξεργαστές της πωλούνται κάτω από το MSRP,  όσο πλησιάζουμε προς ZEN 4 και με την επικράτηση των Alder Lake.

5 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κοιταζοντας στα γρηγορα τις μετρησεις μου δημιουργειται η αισθηση οτι τον λες και μια τρυπα στο νερο; Η καπου κανω λαθος;

 

Διαφωνώ. Εξηγώ παραπάνω. Εξαρτάται και από τις τιμές πιάτσας. Τρύπα στο νερό δεν είναι. Είναι η πρώτη εφαρμογή της V-Cache. Φαντάσου τι έχει να γίνει αν συνδυαστεί με το αυξημένο IPC (+20%) των ZEN 4 στα 5 GHz all core (που έχει δηλώσει η AMD ότι θα παίζουν).

 

ΥΓ η επόμενη αγορά μου μέχρι το καλοκαίρι θα είναι ο 5800Χ @ 250€. Σου προτείνω αναβαθμισούλα. Να πιάσουμε ένα 150άρι από τους 3700Χ και με ακόμα 100 να πάρουμε 5800Χ. Θρονιάζουμε για 1-2 χρόνια εκεί και περιμένουμε να αγοράσουμε next gen όταν θα στρώσουν οι τιμές τους + φτηνή DDR5 σε 1,5 - 2 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Averaged over our 10 games at the CPU-bottlenecked 720p resolution, the Ryzen 7 5800X3D can gain an impressive 10% in performance over its 5800X counterpart. This is enough to make it the fastest gaming CPU, right behind Intel Core i9-12900K and i9-12900KS. Considering that Intel's Alder Lake comes with a new and improved core architecture, runs almost 1 GHz higher and has faster DDR5 memory, this is an impressive achievement.

 

It also means that Intel has defended their "World's fastest Gaming Processor" claim, but the differences are minimal, when looking at the averages. Individual games will show vastly different results though, the highlights here are Borderlands 3 and Far Cry 5. Borderlands 3, which has been extremely CPU limited in all our testing gains an enormous 43% (!!) in FPS. Far Cry 5 is the most memory-sensitive title in our test suite, +35%, wow! The rest of our games do gain some FPS, but the differences aren't as big. You're probably wondering why Counter-Strike CS:GO is only 5% faster. I suspect it's because the game's hot data already fits into the cache of most processors, so the larger L3 cache doesn't have as much an effect.

 

Μαγικα απο την AMD....με ρολογια κάρου επιασε κορυφη. Κ με 100watts, οχι 300. Κ με κουλερ οτι γουσταρεις, οχι πυργο ψυξης απο θερμοηλεκτρικο εργοστασιο.

 

Το προβλημα ειναι η τιμη του κ οτι ειναι ειδικα φτιαγμενος για gaming. Οπουδηποτε αλλου ειναι στα ιδια με 5800Χ.

Στα χρηματα που ζηταει, παιζουν πανω κατω 5900Χ, 5950Χ.

 

FACTORIOBOX.1AU.US

 

Ryzen-7-5800X3D-Banner.jpg
XANXOGAMING.COM

AMD's last gaming gift for AM4 platform. Ryzen 7 5800X3D review. Benchmarks and work in progress of the new AMD's gaming...

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σου προτείνω αναβαθμισούλα

Ασε με στην ησυχια μου να χαρεις!!!!!!! Το επομενο διαστημα θα ειναι αρκετα σφιχτο οικονομικα και δεν νομιζω να μπορεσω. Ισως και να χεις δικιο για τον 5800Χ3D αλλα κοιραξα τα νουμερα πολυ στα κλεφτα και κοιτουσα στο περιπου πως παει απεναντι στον "απλο" 5800Χ στο 1080p gaming. Και εκει νομιζω οτι δεν με εντυπωσιασε. Βεβαια απεχω παρα πολυ καιρο απο τα τεκταινομενα (σκεψου τωρα εμαθα την καταναλωση του 12900Κ) οποτε ισως να το πηρα στραβα γιατι μαλλον (λανθασμενα) περιμενα κατι αλλο. Αλλα βλεπω αρκετο ενθουσιασμο οποτε δικο μου πρεπει να ναι το λαθος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπηρχαν ηδη στην αγορα αυτες οι επιδοσεις (5900,5950) 

μονο ως ελπιδα για το μελλον λογω χαμηλων συχνοτητων-πολυ υψηλων επιδοσεων με ικανοποιει πλεον η προσφορα της λιζας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.