Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

boost-clock-analysis.png

 

Η διαφορα στο all core usage ειναι αξιοσημειωτη.

Οχι μονο σε ενα review, γενικα αν δεις ολοι πετυχαινουν 4300+ all core.

 

Αν κ πιανω το 4,5+ single core boost σε γενικη χρηση, δε το πιανω πχ στο cpuz/R23.

 

Ψιλοτραγικη συμπεριφορα επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ψιλοτραγικη συμπεριφορα επεξεργαστη.

 

Κάτι δεν πάει καλά με τα thermals ή τις ρυθμίσεις της μητρικής σου. Πολύ πολύ δύσκολο να βγει ελαττωματικός επεξεργαστής από το εργοστάσιο....

 

Είσαι με τελευταίο BIOS ?

 

Τα windows ίσως? Θα σου έλεγα να δούμε συχνότητες στο Linux σε φορτίο, αλλά δεν ξέρω αν έχεις διάθεση και χρόνο να ακολουθήσεις οδηγίες... Αν ναι, πες μου να κάνουμε ένα τσεκάρισμα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1655029646445.png

 

-Στο BIOS δε βγαζω ακρη με τις τοσες ρυθμισεις που εχει. Απο το AI Suite, απλα ανεβασα το range για power k thermals.

(Υποψιν οτι στο R23 απο 90, πλεον ζητα 124watts κ οι θερμοκρασιες απο 73 βαθμους πηγε στους 86 - 4-5 loops)

Εκλεισα κ κατι εφαρμογες που ειχα στο background κ ειδα αυξηση στα νουμερα. Ομως....

 

Cinebench R23: 14175 (δεν ετρεξα single core)
 

TechpowerUp 1496 14688
Techspot 1398 14221
techradar 1483 15070
PCWorld 1490 15014
kitguru 1495 15171
hothardware 1486 14612
overclock3d 1452 14461
computerbase 1488 14907
  1479 15031
  1484 14739

 

CPUZ: 617/6180
 

Στο cpuz ειμαι χιλιομετρα πισω.

1655030553787.png

1655030486303.png

1655030538165.png

 

Guru3D 639 6599
Toms Hardware 627 6070

@gdp77

 

Δεν εχω στικακι ελευθερο, παρα μονο ενα του ενος GB.

Θελω να τρεξω ενα linux απο usb κ να τσεκαρω καμια γνωστη εφαρμογη γιατι τα Windows 11 που εχω ειναι απο update των 10.

Και τα 10αρια εγκαταστηθηκαν 3-4 χρονια πριν....

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari

 

1) Ρε φίλε έλεος, πας και βάζεις windows 11 που είναι alder lake optimized. Δεν έχουν άλλον λόγο ύπαρξης, πλήρωσε τρελά λεφτά η Intel στην Microsoft για να τα κυκλοφορήσουν. Μετά πας και μου τρέχεις "dual intelligent processor 5" και ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ. Μαντάρα όλα. Σίγα μην το έχει αναβαθμίσει η ASUS το σκουπιδολογισμικό της για 5800Χ3d...   Βγάλτα όλα και ξεκίνα με optimized defaults από BIOS και μετά πειραματίσου. Ας μιλήσουν και πιο έμπειροι από εμένα.

 

2) Δεν μου απαντάς αν είσαι με τελευταίο BIOS

 

3) Για Linux (με αυτά που μου λες ΑΞΙΖΕΙ 1000% να δοκιμάσουμε) χρειάζεσαι τουλάχιστον 4GB usb flash, καλύτερα 8GB.    Με το κιλό τα πουλάνε. Βρες ένα και ενημέρωσε όταν έχεις να σου πω 2 βήματα να δοκιμάσουμε εκεί να δούμε τι γίνεται. Η διαίσθησή μου είναι ότι windows 11 + σκουπιδολογισμικά που χρησιμοποιείς δεν αφήνουν τον επεξεργαστή να ανεβάσει all core.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1) Καλα ειναι τραγικα τα 11αρια αλλα ψιλοεστρωσαν μετα απο 500 updates το τελευταιο διμηνο. Το ΑΙ Suite της Asus ειναι σχετικα καλο γιατι ρυθμιζω φανς, μητρικη, αισθητηρες νερου κλπ. Προφανως τα σιχαινομαι ολα αυτα (corsair icue, nzxt cam etc.) αλλα αυτο ειναι το μονο που τα κανει ολα.

Η Asus το αναβαθμισε πριν 3-4 βδομαδες νομιζω.

 

2) Ναι εχω το τελευταιο BIOS (4201). Πριν το βαλω, ειχα το προτελευταιο που υποστηριζε επισης τον 3D.

 

3) Μαλλον θα ξηλωσω εναν παλιο ssd απο λαπτοπ που δε χρησιμοποιω κ θα δοκιμασω κ linux k windows.

Αν κ δε νομιζω να δω διαφορα σε fresh install των Windows. Εκλεισα τα παντα πριν κανω τα τελευταια runs.

 

ΥΓ. επαιξα λιγο Cyberpunk χθες.

Η διαφορα ειναι σχετικα μικρη στα average (απο 52-55 σε 60-62) αλλα χαοτικη στα lows (απο <40 σε 55+).

Βασικα με τον 3700Χ σχεδον σε καθε στροφη με τη πορσε ειχα σκαλωμα.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

ΥΓ. επαιξα λιγο Cyberpunk χθες.

Η διαφορα ειναι σχετικα μικρη στα average (απο 52-55 σε 60-62) αλλα χαοτικη στα lows (απο <40 σε 55+).

Βασικα με τον 3700Χ σχεδον σε καθε στροφη με τη πορσε ειχα σκαλωμα.

 

Οι διαφορές αυτές είναι λόγω της cache. Αν δεν σε μπουκαλιάζει η κάρτα, θα πάρεις και άλλο λύνοντας το πρόβλημα με το all core boost. Βασικά έχεις παρακολουθήσει σε gaming πού boost-άρουν οι πυρήνες?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ρε βαλτε ιντελ που δουλευουν τελεια out of the box να πουμε. 

Πλακα πλακα, κι εγω σκεφτομαι για αναβαθμιση. Για να μαι ειλικρινης ο 5800Χ3D δεν με ψηνει με την καμια για τα λεφτα που ζηταει, αλλα η τιμη του 5900Χ νομιζω αρχιζει και γινεται υπερδελεαστικη.... 385 ευρα vs 515 ευρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ρε βαλτε ιντελ που δουλευουν τελεια out of the box να πουμε. 

 

Μόνο αυτοί που τα έχουν τα $$ για κάψιμο πάνε σε Intel αυτή τη στιγμή να χρυσοπληρώσουν αλλαγή πλατφόρμας, ενώ μέσα σε 3-6 μήνες θα έχουμε ZEN 4 και raptor lake.

 

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πλακα πλακα, κι εγω σκεφτομαι για αναβαθμιση. Για να μαι ειλικρινης ο 5800Χ3D δεν με ψηνει με την καμια για τα λεφτα που ζηταει, αλλα η τιμη του 5900Χ νομιζω αρχιζει και γινεται υπερδελεαστικη.... 385 ευρα vs 515 ευρα....

 

Είναι θέμα επιλογής (και οικονομικών βεβαίως). Με τον 5800X3D θα έχεις επιδόσεις gaming ισάξιες με έναν 12900KS (των 800 ευρώ, μην ξεχνιόμαστε) και επιδόσεις γενικής χρήσης ισάξιες με έναν 5700Χ.

Τον 5900Χ που αναφέρεις τον προτιμάς αν πρόκειται να αξιοποιήσεις τους πυρήνες. π.χ. εσύ που παίζεις και stream-άρεις ταυτόχρονα λογικά θα προτιμήσεις τον 12πύρηνο με λιγότερα χρήματα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τον 5900Χ που αναφέρεις τον προτιμάς αν πρόκειται να αξιοποιήσεις τους πυρήνες. π.χ. εσύ που παίζεις και stream-άρεις ταυτόχρονα λογικά θα προτιμήσεις τον 12πύρηνο με λιγότερα χρήματα.

 

Και μονο το gaming να βαλεις, νομιζω ο 5800Χ3D δεν ειναι τοσο % μπροστα, οσο % περισσοτερο αξιζει. Αλλα ναι. Θα προτιμουσα το horsepower του 5900Χ. Ασχετως στριμινγκ. Σημερα στριμαρω,  αυριο μπορει και να σταματησω που λεει ο λογος

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

1) Καλα ειναι τραγικα τα 11αρια αλλα ψιλοεστρωσαν μετα απο 500 updates το τελευταιο διμηνο. Το ΑΙ Suite της Asus ειναι σχετικα καλο γιατι ρυθμιζω φανς, μητρικη, αισθητηρες νερου κλπ. Προφανως τα σιχαινομαι ολα αυτα (corsair icue, nzxt cam etc.) αλλα αυτο ειναι το μονο που τα κανει ολα.

Η Asus το αναβαθμισε πριν 3-4 βδομαδες νομιζω.

 

2) Ναι εχω το τελευταιο BIOS (4201). Πριν το βαλω, ειχα το προτελευταιο που υποστηριζε επισης τον 3D.

 

3) Μαλλον θα ξηλωσω εναν παλιο ssd απο λαπτοπ που δε χρησιμοποιω κ θα δοκιμασω κ linux k windows.

Αν κ δε νομιζω να δω διαφορα σε fresh install των Windows. Εκλεισα τα παντα πριν κανω τα τελευταια runs.

 

ΥΓ. επαιξα λιγο Cyberpunk χθες.

Η διαφορα ειναι σχετικα μικρη στα average (απο 52-55 σε 60-62) αλλα χαοτικη στα lows (απο <40 σε 55+).

Βασικα με τον 3700Χ σχεδον σε καθε στροφη με τη πορσε ειχα σκαλωμα.

Στο cb 23 4200mhz<πεφτει> o 3d all core..

Μιλάμε επίσης για τον πιο ζεστο cpu πλεον..2-5 βαθμούς average πάνω από τον απλο 5800x..

 

 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Μιλάμε επίσης για τον πιο ζεστο cpu πλεον..2-5 βαθμούς average πάνω από τον απλο 5800x..

 

Κάποιο λάθος κάνεις. Οι alder lake είναι τα πιο "ζεστά" cpu. Μακράν. Και με τη διπλάσια κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Κάποιο λάθος κάνεις. Οι alder lake είναι τα πιο "ζεστά" cpu. Μακράν. Και με τη διπλάσια κατανάλωση.

Ναι.. της amd ήθελα να πω.. για αυτό κ σύγκρινα με 5800x..

Αν κ ανάλογα το workload πανε οι intel..

Gaming κ light usage-idle είναι παγωτό...σε κατανάλωση ειδικά σε light usage- idle είναι καλύτεροι απο zen3..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Στο cb 23 4200mhz<πεφτει> o 3d all core..

Μιλάμε επίσης για τον πιο ζεστο cpu πλεον..2-5 βαθμούς average πάνω από τον απλο 5800x..

 

 

 

 

Εγω δεν εχω θεμα με τις θερμοκρασιες.

Με την αποδοση εχω θεμα.

 

Ο 3D του πεφτει στα 4200 λογω θερμοκρασιων. Εγω δε παω παραπανω λογω ελλατωματικου cpu??

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματια στο owners thread εδω :

 

1650094434472-png.2556486
WWW.OVERCLOCK.NET

Seen a few mentions of CPU core offset voltage, how are you manipulating that? I don't have that option in my CH8-HW bios :( It's available on the Crosshair VII Hero WiFi. Really weird it's not...

 Εννοείται δοκιμή καθαρή εγκατάσταση windows πριν σκεφτείς για rma..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari

 

Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το επόμενο ΣΚ που θα έχω και εγώ στήσει να δούμε τι παίζει.

 

Εν τω μεταξύ ο @paxman αγόρασε επίσης τον 3D. Αν δεν είναι κόπος ας ποστάρει μερικά νουμεράκια εδώ να δούμε τι γίνεται.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-εχω απεγκαταστησει AI suite etc κ τις αλλαγες τις κανω απο το BIOS. Δεν ειδα καποια διαφορα, απλα ηθελα να αποκλεισω το ενδεχομενο το software να κανει ταρζανιες.

 

-Ναι, το optimized σε VDDSOC k phase control δινει καλυτερα αποτελεσματα απο το Extreme.

Ομως αν κ εχω δωσει 140% στο power μεσα στο BIOS, ο επεξεργαστης δε τραβαει πλεον πανω απο 100watts.

Ενω μεσω AI Suite, επαιρνε ~125Watts.

 

-Πρεπει να βαλω καθαρο λειτουργικο κ να τεσταρω πριν παρω την αποφαση για επιστροφη του επεξεργαστη.

 

image.png.78dab0363f5aea61e84994852f944a5a.png

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

-εχω απεγκαταστησει AI suite etc κ τις αλλαγες τις κανω απο το BIOS. Δεν ειδα καποια διαφορα, απλα ηθελα να αποκλεισω το ενδεχομενο το software να κανει ταρζανιες.

 

-Ναι, το optimized σε VDDSOC k phase control δινει καλυτερα αποτελεσματα απο το Extreme.

Ομως αν κ εχω δωσει 140% στο power μεσα στο BIOS, ο επεξεργαστης δε τραβαει πλεον πανω απο 100watts.

Ενω μεσω AI Suite, επαιρνε ~125Watts.

 

-Πρεπει να βαλω καθαρο λειτουργικο κ να τεσταρω πριν παρω την αποφαση για επιστροφη του επεξεργαστη.

 

image.png.78dab0363f5aea61e84994852f944a5a.png

 

Έχεις δοκιμάσει με optimized defaults από BIOS ? To να δίνεις power 140% (δεν έχω ιδέα τι είναι αυτή η ρύθμιση αλλά τέσπα) δεν κάνει καμία διαφορά σε αυτόν τον επεξεργαστή που ΔΕΝ δέχεται παραπάνω ρεύμα ή ρολόγια (εκτός αν πειράξεις το bus clock).

 

Μπόρεσες να δεις ρολόγια κατά τη διάρκεια gaming? Πάνε πάνω από 4200 ή και στο gaming εκεί είναι το όριό σου για άνω του ενός πυρήνα χρήση?

 

Διαισθητικά το λέω: Δοκίμασε να σετάρεις μνήμες 3200, ώστε να παίξει το infinity fabric 1600 (από 1800 που είναι τώρα). Δες αν υπάρχει διαφορά. Στις επιδόσεις, λόγω 3d cache, η διαφορά DDR 3200 vs 3800 είναι δεν είναι 1%.

Link to comment
Share on other sites

Τα βολτς δεν αλλαζουν - παραμενει 1.3V. Η καταναλωση αλλαζει. Το PPT οριζει αν ο επεξεργαστης εχει το δικαιωμα να υπερβει το 100% της καταναλωσης που εχει απο design (με κερδος υψηλοτερα ρολογια αλλα κ μεγαλυτερη θερμοκρασια).

 

Σε gaming εχω 4450 στο Cyberpunk k RDR2. Δεν επαιξα πολυ αλλα δε θυμαμαι να επιασε 4500.

image.thumb.png.e595032d2b276f53f7670924ec529748.png

*λεπτομερεια αλλα ο 3D φαινεται να καιει 61watts στο Cyberpunk....

 

Γενικα σε light usage κ Autocad k ανοιγμα εφαρμογων, 6 απο τους 8 πυρηνες πιανουν 4550.

image.png.e7ca6ee4e30a3b197b1d746360da0a0c.png

 

Καποιο setting, δε ξερω αν ειναι της μητρικης η του επεξεργαστη εσωτερικα, τον κοβει αφου ξεκινησει το cpuz benchmark.

Δλδ στο κλικ, δειχνει 6200 κ σταδιακα πεφτει στο 6100, 6000, 5970...αλλοτε τελειωνει στο 6100, αλλοτε στο 6000 κλπ.

 

Αν κανω stress test, αρχιζει απο 5700(!!!). Μετα απο 5-10 δευτερολεπτα, αφου συνειδητοποιησει οτι οι θερμοκρασιες ειναι μια χαρα σταδιακα ανεβαινει στο 6170 αλλα παιρνει 5 λεπτα!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

@GFFermari

 

Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το επόμενο ΣΚ που θα έχω και εγώ στήσει να δούμε τι παίζει.

 

Εν τω μεταξύ ο @paxman αγόρασε επίσης τον 3D. Αν δεν είναι κόπος ας ποστάρει μερικά νουμεράκια εδώ να δούμε τι γίνεται.

Παιδιά σήμερα είναι σε φάση backup και πέρασμα φρέσκα Windows γιατί ήταν από αναβάθμιση 10 και κουβάλαγαν αρκετά κουσούρια εδώ και καιρό.

Μέχρι τώρα έχω δει boost 4480 και η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με τον 3700X είναι ζεστός, έχω δει μέχρι 80° σε gaming με την aio της υπογραφής.

Βέβαια με ambient ~30°.

Μόλις ξεμπερδεψω με τις εγκαταστάσεις μου λέτε τι θέλετε να τρέξω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.