Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

Update στα Windows 11 σημερα.

 

617/6200 cpuz αλλα δε κραταει το all core στα 4300.

Δοκιμασα σε OCCT, κ τα ρολογια παιζουν 4250-4275-4300.

 

Αυριο κανω φορματ αλλα πραγματικα δε νομιζω να φταινε τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2022 at 12:13 ΠΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Σε gaming εχω 4450 στο Cyberpunk k RDR2. Δεν επαιξα πολυ αλλα δε θυμαμαι να επιασε 4500.

 

4450 και από μένα all core στο warzone. Δεν νομίζω ότι προβλέπεται να πιάνει 4500+ all core. Μόνο single core.

 

 

13 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

617/6200 cpuz αλλα δε κραταει το all core στα 4300.

 

623/6328 έπιασα εγώ με σαφώς υποδεέστερες μνήμες και timings από σένα (3400 CL18). Ακόμα το βελτιώνω, αλλά προς το παρόν είμαι εκεί. Κάτι παίζει με τα settings της μητρικής σου πιστεύω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ποσο προβλεπεται να πιανει all core?

 

**4325 μαμω τις ασους μητρικες με τα δις settings....**

 

Επίσημες αναφορές δεν έχω δει σχετικά με αυτό.

 

Εγώ ξέρω ότι πιάνω 4500-4550 single core boost

~4350 all core σε benchmarks τύπου CPU-Z // geekbench

~4450 βλέπω all core στο warzone (με 35-40% CPU utilization, οπότε αυτό το all-core είναι σχετικό).

 

Με κλικ στο σκορ μου παραπάνω βλέπει και το validation αν θες παραπάνω λεπτομέρειες

 

Έχει καλή mobo και ψύξη. Παίξε με LLC να δεις αν δίνει διαφορές.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο σεταρισμα για να δώσει τα μέγιστα. Έχει δίκιο ο gpd77 αν κ διαφωνώ ότι έχει χειρότερες μνήμες. Οι δικές μου είναι μακράν οι χειρότερες με ψιλό οκ bandwidth αλλά δυο μέρες κ τρεις ώρες latency.

 

Αν βγάλω τα power limits, ο επεξεργαστής ζητά ~125watts (χωρίς απαραίτητα να υπάρξει αύξηση στις επιδόσεις παντού ενώ η θερμοκρασία εκτοξεύεται - στο R23 βοηθάει). Τώρα είμαι στα 100watts.

 

Θα παίξω σήμερα το βράδυ κ αύριο κ θα ποστάρω ρηζαλτς.

 

-το κομμάτι μου είναι οριακά acceptable. Δε νομίζω να καταφέρω να πιάσω μεγάλα νούμερα ότι ρυθμίσεις κ να κάνω. Θα δείξει κ το fresh windows install που θα γίνει σήμερα.

Τουλάχιστον είμαι λίγο πάνω από το average score του OCCT.

 

-δε μ αρέσει που δεν ακούει στην ψύξη κ τα high peaks του.

-μ αρέσει το idle του που είναι στα 30s

 

Να τολμήσω undervolting?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
small.png
WWW.TECHPOWERUP.COM

AMD's Ryzen 5 5600 is a great choice for the value-oriented buyer. It actually offers the best...

 

Βέβαια, great choice, σε σχέση με τον 5600G. Ακόμα και αυτοί το σκέφτονται πόσο "great" είναι με την διαφορά  των 200Mhz και 20$ από τον 5600Χ.

Κοιτώντας στο skroutz τώρα τον 5600 και 5600Χ και βλέποντας στο ίδιο κατάστημα διαφορές των 4-5€ ενθουσιάζεσαι ακόμα περισσότερο!

Συμφωνώ πάντως με το αρνητικό που αναφέρεται στον επίλογο:

Παράθεση

A bit late to the party, with Zen 4 and AM5 on the horizon

που ισχύει όχι μόνο για τον 5600 αλλά και για όλους που παρουσιάστηκαν τελευταία (4100, 4500, 5500). Αλλά κάπως πρέπει να "ψαρέψουν" όσους ξέμειναν με Ryzen gen1.

Για πολύ καιρό κάτω από τα 250-300€ του 5600X υπήρχαν κάποιοι 2600 στα 180€, 3600 στα 250+€, 3300Χ δεν υπήρξαν ΠΟΤΕ, 3100 είχε στην αρχή 90-100€ αλλά μετά τους καθάρισαν με AJAX και έγιναν αόρατοι!!!

Και όπως έλεγε ένας στο τραγούδι του:

 

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Αλλά κάπως πρέπει να "ψαρέψουν" όσους ξέμειναν με Ryzen gen1.

 

Από όλο το post σου διαφωνώ μόνο με αυτό, καθώς φαίνεται ότι δίνεις αρνητικό πρόσημο στην κίνηση της AMD να υπάρξουν επιλογές αναβάθμισης. Είναι κακό οι 1st και 2nd gen users να έχουν την επιλογή αναβάθμισης σε 3rd gen, που τους βγαίνει πολύ πιο οικονομική από την αλλαγή πλατφόρμας σε alder lake? Αν είναι να κατηγορήσουμε για κάτι την AMD είναι που μας παραμύθιαζε (μαζί με τους board partners) ότι δεν γίνεται να αναβαθμίσουμε BIOS και να βάλουμε zen 5xxxx σε παλιά AM4 μητρική. Χρειάστηκε να ρίξει χαστούκια η Intel με τους alder lake, για να αποδειχθεί ότι η AMD μας παραμύθιαζε ή δεν το προσπάθησε καν.

 

Επίσης διαφωνώ με την άποψή σου ότι "τώρα πια είναι αργά". Ποτέ δεν είναι! Πολύς κόσμος (και εγώ μέσα σε αυτούς) προτιμάμε να αναβαθμίζουμε μια γενιά πίσω από την πιο καινούργια για λόγους οικονομικούς. Για όλους εμάς είναι πολύ σημαντική η συνεχιζόμενη υποστήριξη της AM4 πλατφόρμας, καθώς μας επιτρέπει να μείνουμε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, χωρίς να χρυσοπληρώνουμε premium για bleeding edge επεξεργαστές, DDR5 και μητρικές.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gdp κι εγώ μαζί σου είμαι αλλά δεν με κατάλαβες. Δεν δίνω αρνητικό πρόσημο στην δυνατότητα αναβάθμισης. Δίνω αρνητικό στο timing που γίνεται. Όπως είπες η "σφαλιάρα" των alder, το τέλος ζωής του AM4 (= ξεφορτωνόμαστε ότι υπόλοιπα υπάρχουν, 4xxxG, 5600G με ελαττωματικά γραφικά κλπ.). Και θα σου δώσω και παράδειγμα.

Ούτε εγώ είμαι του "latest and greatest". Από το φθινόπωρο του '17 πήρα μια Asrock B350M Pro4 + Ryzen 3 1200 (με το "όνειρο" της μελλοντικής αναβάθμισης επεξεργαστή). Κάπου στο '20 (αν θυμάμαι καλά) αναβάθμισα σε B450 Pro VDH Max + Ryzen 5 3600 (ήμουν τυχερός, τον πέτυχα καινούριο tray στα 152€) για να πάει το ζεύγος B350 + 1200 στον αδερφό μου . Έκτοτε η μόνη αναβάθμιση στον 1200 (μιας και ο αδερφός γλυκάθηκε) ήταν κάτι 2600 στα 180€ και 3600 στα 250+€. Που ήταν η δυνατότητα αναβάθμισης 2 χρόνια; Τώρα που "πέφτουν τίτλοι τέλους" στο AM4 και καμιά "σφαλιάρα" από τους Alder, φάνηκε η άτιμη;! Όπως βλέπεις δεν μιλάω καν για Zen3 (5600, 5600Χ), ακόμα και στα 200€ που είναι τώρα, είναι μακρινό όνειρο για εμάς (και αχρείαστο βασικά). Τέλος ο αδερφός πάει σε 4500 μετά την "γενναιοδωρία" της AMD (ναι, είμαι low cost/low budget, συγνώμη)!

 

Υ.Γ. Μπορεί όλα αυτά να είναι ιδιοτροπία μου αλλά παράλογος δεν νομίζω πως είμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2022 at 12:41 ΠΜ, το μέλος paxman έγραψε:

Σε CB23 MT.

Τι με κόβει στο EDC, τα VRM;

Επίσης CPU Power + SOC Power = ~97W < 105W TDP, εκτός και αν τα έχω καταλάβει λάθος.

 

image.thumb.png.1837193fa4ec972eddd520a7ebcaa9e9.png

 

Πες μου κάτι:

 

Όταν μπαίνεις BIOS, πόσο ρεύμα παίρνει ο επεξεργαστής; Δεν την ένδειξη και πες μου.

 

Νομίζω ότι αν παίξεις με ρεύμα ή με LLC από το BIOS, θα μπορέσεις να φτάσεις 100% EDC (όπως και εγώ)

 

Εξηγούμαι: Σε εμένα κατά τη διάρκεια του R23 το peak voltage στον επεξεργαστή είναι 1.279798. Σε σένα βλέπω πιο χαμηλό. Επομένως έχεις περιθώρια να δώσεις. Πώς δίνεις παραπάνω? Δύο τρόποι: Ή θα παίξεις με πιο επιθετικό LLC (trial and error) ή θα πάίξεις με σταθερό ρεύμα + offset από το BIOS (πάλι trial and error, αλλά να μην ξεπεράσεις τα 1.35 volt.

 

Εγώ με ρυθμίσεις όλα auto είμαι εδώ

 

969093252_2022-06-1813_58_35-all-core-cinebenchR23-no_throttle.jpg(2).thumb.jpg.3024b2398c9e1e556541aac1665a10d7.jpg

 

Αλλά δεν έχει νόημα να δώσω παραπάνω volt στον επεξεργαστή ή να βάλω πιο επιθετικό LLC, μια που χτυπάω thermal limits.

 

H μόνη μου ελπίδα να αντέχει undervolting το CPU μου, οπότε να μην χτυπάω θερμική οροφή και να πάρω και άλλο performance.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ρωτάω γιατί σε Ζεν3 και πάνω κόβει το max boost.

 

α) εγώ δεν έχω τέτοια ρύθμιση πουθενά ή τουλάχιστον δεν την έχω βρει

β) "σε ζεν3 και πάνω". Τι θες να πεις? Έχουν βγει zen4 και δεν το μάθαμε? LOL 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.jpeg.1f57ac83e40f6d05f00d2a948372f8ab.jpeg

 

 

Αν κ εχω πειραξει καθε πιθανο κ απιθανο setting, ειναι τοσα πολλα που πρακτικα δε γινεται να επιτευχθουν ολοι οι συνδυασμοι. Μονο λογικους συνδυασμους εκανα για να δω διαφορες.

 

CPUZ:

Στο ST bench το προγραμμα παντα τσεκαρει το core 0. Αυτο ειναι λιγο ακυρο καθως σχεδον παντα καποιος απο τους ενδιαμεσους ειναι ο καλυτερος πυρηνας.

Anyway, ο δικος μου ''0'', 617 επιασε σκορ με πολυ ζορι/τυχη (βασικα δε ξαναπιασε τοσο - στο 613 ειναι τωρα), ενω ο καλος επιασε 621 (αλλαγη set affinity).

 

Στο MT δεν εχω βγαλει ακρη. Δεν ακολουθει κανενα pattern κ τα αποτελεσματα ειναι τελειως random. Εχω σκορ απο 5800-5900 μεχρι 6275.

Ποτε δεν ειναι σταθερο, ακομα κ με ιδιες ρυθμισεις ενω το σκορ ξεκιναει με ~6300 σταδιακα πεφτει....οπου πεσει. 6000, 6150, 5960 κλπ.

 

Μεγιστη καταναλωση 100w

 

R23:

Δυστυχως ο επεξεργαστης δεν πετυχε πανω απο ~14250 (νομιζω 14244 ηταν το μεγιστο).

Οτι κ να εκανα, μονο οι θερμοκρασιες αλλαζαν. Ουτε τα Watt ουτε η συχνοτητα τοσο.

 

Μεγιστη καταναλωση 110w

 

OCCT:

Ειτε με auto ρυθμισεις, ειτε με aggressive το αποτελεσμα ειναι ψιλοιδιο. Δλδ λιγο πανω απο average σε MT κ στα ιδια με το low σε ST.

Οποια αλλη αναμιξη αλλαζει το ενα σκορ εις βαρος του αλλου με σχεδον μονιμο θυμα το MT performance.

 

Μονο τα OCCT k Ryzen Master καταφεραν καταναλωση ~125w.

 

CPUZ k R23 δειχνουν οτι εχω χαμηλο ΜΤ performance ενω το OCCT το αντιθετο.

 

**Μπορω να αλλαξω ρευμα κ multiplier στον επεξεργαστη. Με offset -0.0675 σε ψιλοauto ρυθμισεις, εχανα σκορ. Ισως το παρακανα με το offset....

Με fixed multi στο 43x, το ρευμα παει στο 1,387 ενω δεν ακουει στο offset για καποιο λογο.

Δε το ετρεξα με 43x - μπηκε windows κ εκανα restart.

 

CPUZ

Guru3D 639 6599
Toms Hardware 627 6070

 

 

R23

TechpowerUp 1496 14688
Techspot 1398 14221
techradar 1483 15070
PCWorld 1490 15014
kitguru 1495 15171
hothardware 1486 14612
overclock3d 1452 14461
computerbase 1488 14907

 

+Εχω 4550 single στους 6 απο 8 πυρηνες

+mid 30s idle temps, mid 70s all core temps κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες (R23, OCCT, cpuz, ryzen master, etc.)

 

-οριακα αποδεκτο ST σε cpuz, τραγικο σε OCCT.

-τραγικο MT σε R23 k cpuz, οριακα αποδεκτο σε OCCT.

 

Αυτα....να τον στειλω πισω ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Σύντομη απάντηση:

 

α) ίδια συμπεριφορά με το offset και με μένα αν βάλω multiplier. Εγώ δοκίμασα x45 και έδωσε μέσα στο BIOS 1.46v... Δεν ακούει στις ρυθμίσεις μου, οπότε σταμάτησα να παίζω μη μου μείνει το chip στο χέρι.

β) Δοκίμασε με Load Line Calibration. Πιο επιθετική ρύθμιση, εφόσον έχεις περιθώρια. auto ρεύμα, πιο επιθετικό LLC

γ) οι επιλογές σου όντως άπειρες (και φαντάζομαι έχεις και άλλες σε άλλα μενού). Θέλει trial and error. Δεν νομίζω ότι το CPU δεν μπορεί. Αφού λες ότι στο ryzen master δεν σου τερματίζει EDC, έχεις περιθώρια αλλά για κάποιον λόγο δεν δίνει extra juice η μητρική σου. Κάποια ρύθμιση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.