Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
2022-08-07-ts3_thumbs-0c9.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

Two years ago, AMD updated the Ryzen Embedded lineup with the V2000-series based on the Zen 2 architecture and the...

 

 
Παράθεση

 

Model Cores / Threads Clock Speed TDP L3 Cache
Ryzen 9 5950E 12 / 24 3.4 GHz 105W 64 MB
Ryzen 9 5900E 10 / 20 3.7 GHz 105W 64 MB
Ryzen 7 5800E 8 / 16 3.7 GHz 100W 32 MB
Ryzen 5 5600E 6 / 12 3.6 GHz 65W

32 MB

Embedded processors differ from non-embedded processors in a few ways, making them more useful for long-term edge deployments. The most critical is the integrated GPU. Unfortunately, we know nothing about this series. Embedded processors are also more power efficient, stable, and rated for longer lives. They tend to be available for purchase and are supported longer, which in AMD's case usually means 10 years.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω παιξει με PBO2+CO, στο co εχω βαλει negative 23, pbo2=+200mhz & motherboard limits. δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο. Στην ερωτηση σου, οχι ανεβοκατεβαζει ρολογια κανονικα απο 200mhz μεχρι 4.45 ghz.

 

Αν υπαρχει τροπος να το κανει αυτο ακομα και αν κανω manual OCing πειτε μου γιατι με καρφωτα τους πολλαπλασιαστες μενει συνεχεια στη συχνοτητα που του βαζω. 

 

Κατι για τον 5500/cezanne, εβλεπα πολυ θαψιμο γενικα στα φορα αλλα εγω εχω να πω για 119 ευρω το τσιπακι αυτο παιρνει κεφαλια, παρατηρω με τις μνημες συνεργαζεται αψογα, ειναι πολυ κρυος (σε σχεση με 5600/3600), και πολυ σβελτος στα παραθυρα. Εγω ψηφιζω cezanne λοιπον, νομιζω οτι ο μονολιθικος πυρηνας του εχει καποια πλεονεκτηματα τελικα. Οκ ειναι μλκια που εχει pcie3 αλλα επι της ουσιας δεν χανεις κατι τρομερο. 

 

Απο τον 3600 που ειχα πολυ καλυτερος, απο τον 5600 πολυ φτηνοτερος και δεν βλεπω καμμια διαφορα day to day tasks

Έγινε επεξεργασία από ea6gka
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο 5500 με pbo και undervolt καιει λιγοτερο απο stock. Για 120ευρω με 11000 cinebench, ειναι τζαμπα.

 

Ειχα δοκιμασει με p states να τον παω πανω απο τα 4450, αλλα δεν λειτουργει οπως θα επρεπε. Μενει σταθερος στη συχνοτητα που θα βαλω στο P0, ενω κανονικα επρεπε να ανεβοκατεβαινει. Αν και ετσι κι αλλιως απο τις δοκιμες που εκανα με σταθερο πολλαπλασιαστη, μετα τα 4,5ghz τα volt που θελει ανεβαινουν αρκετα για καθε 50mhz και δεν εχει και πολυ νοημα.

 

edit: Για pci-4 ετσι κι αλλιως θες b550 ή 570, οι περισσοτεροι που τον παιρνουν τον βαζουν σε παλιοτερη μητρικη. ecc μνημες θα θελα να επαιρνε μπας και οταν παει για αποσυρση(αν ζουσε ακομα η μητρικη) να γινοταν κανα ωραιο nas με zfs.

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος ea6gka έγραψε:

εχω παιξει με PBO2+CO, στο co εχω βαλει negative 23, pbo2=+200mhz & motherboard limits. δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο. Στην ερωτηση σου, οχι ανεβοκατεβαζει ρολογια κανονικα απο 200mhz μεχρι 4.45 ghz.

 

Αν υπαρχει τροπος να το κανει αυτο ακομα και αν κανω manual OCing πειτε μου γιατι με καρφωτα τους πολλαπλασιαστες μενει συνεχεια στη συχνοτητα που του βαζω. 

 

Κατι για τον 5500/cezanne, εβλεπα πολυ θαψιμο γενικα στα φορα αλλα εγω εχω να πω για 119 ευρω το τσιπακι αυτο παιρνει κεφαλια, παρατηρω με τις μνημες συνεργαζεται αψογα, ειναι πολυ κρυος (σε σχεση με 5600/3600), και πολυ σβελτος στα παραθυρα. Εγω ψηφιζω cezanne λοιπον, νομιζω οτι ο μονολιθικος πυρηνας του εχει καποια πλεονεκτηματα τελικα. Οκ ειναι μλκια που εχει pcie3 αλλα επι της ουσιας δεν χανεις κατι τρομερο. 

 

Απο τον 3600 που ειχα πολυ καλυτερος, απο τον 5600 πολυ φτηνοτερος και δεν βλεπω καμμια διαφορα day to day tasks

Μεγεια.. Γιατι η αλλαγή εάν επιτρέπεται? 

Επειδή από 3600x που εχω σε ένα pc όταν κοιτούσα benches - gaming αυτοί οι 2 είναι στα ιδια.. 5600-5600x το minimum για να πούμε ότι κάνουμε upgrade..5600- 5600x είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τον 5500..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-5-5600-and-ryzen-5-5500-review/4

Εκτος gaming, ο 5500 ειναι πιο κοντα στον 5600 απο τον 3600. Στο review βεβαια, απο τα νουμερα φαινεται οτι στο pbo, δεν τον αφησαν να κρατησει τα 4450. δλδ cinebench βγαζει πανω απο 11000(δεν θυμαμαι ποσο). Θα μου πεις και στους αλλους μπορεις να βαλεις το pbo, απλα η διαφορα ειναι οτι στον 5500, δεν υπαρχει κοστος. Αυτα τα +200mhz τα καταφερνει στα ιδια volt που καταφερνει και τα 4250 και που στην πραξη ειναι πολυ λιγοτερα απο τα stock, οποτε το ενεργοποιεις και με stock cooler χωρις προβλημα.

 

Τωρα απο 3600x δεν θα αλλαζα φυσικα σε 5500.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μας εψησες, ξαναγαργαλησα κι εγω λιγο τον 5900Χ. -15 preffered cores, -20 σε ολους τους αλλους, +200 boost override. Σε multi, οι θερμοκρασιες ανεβηκαν για τα καλα........

 

 

cb2326-8-22 single.png

cb2326-8-22.png

cpuzbench.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου βάζετε φιτιλιές με το PBO2. Δυστυχώς εγώ, έχοντας B350, δεν έχω πρόσβαση στο PBO2 για να παίξω με curves και από ό,τι βλέπω όσοι το έχουν σετάρει βλέπουν μεγάλες διαφορές στον 5800Χ3D τόσο στα temps όσο και στις επιδόσεις.

 

Η προτεραιότητά μου τώρα είναι στενή παρακολούθηση της αγοράς για αναβάθμιση της gpu μου στη σωστή τιμή και ευελπιστώ του χρόνου το καλοκαίρι -να 'μαστε καλά- να μπορέσω να βρω σε τιμή "χώμα" μια Β550 (rog strix) και να βελτιώσω το setup μου, μια που λογικά με τον 5800Χ3D θα περάσουμε παρέα 2-3 χρόνια ακόμα χαλαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα προηγουμενα runs, ειχα ξεχασει μεσα στο bios καρφωμενη ταση στα 1,332. Ο τραχανας. Το εβαλα auto.

Σημαντικο κερδος στο multi με 3 βαθμους μειον, ελαχιστη απωλεια στο single. 

@gdp77 Καλα ρευματα και vrms νε ψαξεις κυριως απο την καινουρια μητρικη. 

 

cb23multiauto.png

cb23singleauto.png

Link to comment
Share on other sites

cinebenchcrop.jpg.6747a14e564c03bac271cadf38274482.jpg

 

Να μαι και γω. Δεν αντεχα να περιμενω για το single.

 

18 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δυστυχώς εγώ, έχοντας B350, δεν έχω πρόσβαση στο PBO2 για να παίξω με curves και από ό,τι βλέπω όσοι το έχουν σετάρει βλέπουν μεγάλες διαφορές στον 5800Χ3D τόσο στα temps όσο και στις επιδόσεις.

 

Λογικα θα το εχεις κοιταξει, αλλα ριξε μια ματια μηπως στο εχουν βαλει και σενα το curves, γιατι και εγω παλια μητρικη εχω και το ενεργοποιησαν 2 φορες κιολας(λολ) και στην καρτελα ai-κατι και στην καρτελα advanced

 

edit: Λαθος. Εχουν βαλει αν θυμαμαι 2 φορες το pbo. Στην καρτελα ai-κατι δεν εχει αν θυμαμαι καλα το curve optimizer, στην καρτελα advanced->overclocking->pbo(δεν εχει αυτο το ονομα) εκει εχει και το curve. Δεν μπορω να κανω τωρα restart το pc, αλλα καπως ετσι πρεπει να ειναι σε μενα.

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Με τη δικη σου, arctic 34(τωρα μου ρθε οτι εχω αλλο username στο διπλα forum). Θερμοκρασιες πρεπει να εχω πιο πανω απο σενα. Δεν ειχα ανοιχτα τωρα τα εξτρα προγραμματακια μη μου χαλασουνε το σκορ

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Καλα ρευματα και vrms νε ψαξεις κυριως απο την καινουρια μητρικη. 

 

Φίλε, ό,τι και να πάρω σε σχέση με τη δικιά μου Β350 rog strix gaming-f, καλύτερα VRMs και ρεύματα θα δίνει. Είναι 5 ετών mobo.

 

Ούτως ή άλλως προσανατολίζομαι στο αντίστοιχο μοντέλο (gaming-f) σε B550. Πιστεύω ότι του χρόνου το καλοκαίρι που θα έχουν εδραιωθεί οι ZEN4, θα μπορώ να βρω σε εξαιρετική τιμή ένα Β550. Δεν έχω κάποιο κόλλημα με Asus βέβαια. Θα μπορούσα να προτιμήσω και αντίστοιχη πρόταση άλλης εταιρείας αν τα specs και οι τιμές είναι σωστά (~100-130€)

 

Θα δείξει. θα αξιολογήσω και την αγορά τότε. Αν αποφασίσω ότι θα μείνω πολλά χρόνια με τον 3D θα κάνω την κίνηση. Αν οι τιμές και οι τάσεις δείχνουν προς "next gen" θα κάτσω στα αβγά μου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Με τη δικη σου, arctic 34(τωρα μου ρθε οτι εχω αλλο username στο διπλα forum). Θερμοκρασιες πρεπει να εχω πιο πανω απο σενα. Δεν ειχα ανοιχτα τωρα τα εξτρα προγραμματακια μη μου χαλασουνε το σκορ

για τρεξε ενα cpuz 17, δωσε και θερμοκρασιες να κανουμε μια συγκριση. 72 ανεβαζει ο δικος μου σε CR23 multi

Link to comment
Share on other sites

cpuz.jpg.205a439d0cb0c6e4cf1ddf8e6a83dc38.jpgtempsneg30.thumb.jpg.19a5a49e9513a270d05b7f143b957f1e.jpgtempneg20.thumb.jpg.ac8206fe475e6febc768b09365d26d44.jpg

 

Θερμοκρασια δωματιου δεν ξερω. Με ac ειναι, δροσερο αλλα οχι παγωμενο τελειως.

Η πρωτη εικονα ειναι με curve -30. Φαινεται να λειτουργει σωστα, αλλα βγαζει error το prime95. το cinebench τρεχει χωρις προβλημα. Το δοκιμαζω γιατι μου φαινεται ενας ή δυο cores δεν τα καταφερνουν. Η δευτερη ειναι με -21.

Εχω 4 single rank μνημες. Αυτες τις μερες τις εχω στα 2933. Τρεχουν κανονικα στα 3200, αλλα μου φαινεται εχω σε ολα τα τεστ λιγο καλυτερα νουμερα στα 2933(αμελητεα διαφορα στα ορια του στατιστικου λαθους). Ρυθμισεις auto. Δεν το εχω πολυ ψαξει.

 

Στις εικονες δεν φαινεται γιατι φαινεται το max, αλλα τα watt σε καθε core ηταν 9,6-9,8 στο -30 και 10,6-10,8 περιπου στο -21.

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.