Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αυτο θα πει υποστηριξη πλατφορμας μεχρι τελευταια στιγμη. Κατι που (μετά λύπης μου το λεω) η ιντελ δεν θα κανει ποτέ

 

Μην βιάζεστε...

NEWRYZEN.thumb.jpg.20f6f49eeb5cedb3966b1b06d75787a0.jpg

 

 

 

Κατά πως φαίνεται θα βγουν μόνο για Α520, Β550, Χ570 (αν ισχύσουν τα όσα γράφτηκαν)!

 

Επίσης παρακάτω στον πίνακα, ενώ ο 5700X3D αναφέρεται ως Vermeer και είναι ο μικρός αδερφός του 5800X3D, οι 5500GT, 5600GT αναφέρονται ως Cezanne όπως οι 5600G, 5700G. Δεν έχω παρακολουθήσει τι θα βγει αλλά τι τρέχει με την cache των μικρών (5500GT, 5600GT); Αν είναι ίδια με του 5600G τότε μιλάμε για ένα λίγο χειρότερο 5600G (5500GT με μικρότερα ρολόγια και 6CU Vega) και ένα λίγο καλύτερο (5600GT με τουλάχιστον καλύτερα boost ρολόγια).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/6/2023 at 10:22 ΠΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

Λοιπον, μιας και εστησα το build της γυναικας με τον 5600 ειπα να παιξω λιγο να δω τι κομματι μου εκατσε.

ειμαι με στοκ ψυκτρα μιας και ακομα να μου βρουν το ΑΜ4 bracket εκει στην ΕΚ για να κουμπωσω το μπλοκ

Οποτε ενεργοποιω PBO βαζω λιμιτ 95C και -20mv στο CO. Αλλα συνηδειτοποιω πως το PBO δεν δινει πανω απο 200Mhz. Υπαρχει τροπος η καποια ρυθμιση στο Bios να το κανω να δινει παραπανω? Πχ στο δικο μου συστημα με τον 7600Χ δεν εχει λιμιτ ο PBO

Εντομεταξυ παιζει να ειναι καλο κομματι ο 5600 γιατι με την μαμα ψυκτρα παει 4,6 με τις παραπανω ρυθμισεις και δεν ξεπερναει τους 80 με occt

Δοκίμαστε και -30. Ο δικός μου 5600Χ από 1.375V που έβλεπα συχνά, δεν ανεβαίνει ποτέ πάνω από 1.212 πλέον και συνήθως 1.180V στα 4650Μzh με full Lynpack stress test. Στο PBO και Curved Optimizer, όταν βάλεις οποιοδήποτε αρνητικό αριθμό, είναι εντελώς σημαντικό να απενεργοποιήσεις το PBO Limits. Αν δεν το κάνεις, δεν θα δεις τα σωστά, αναμενόμενα αποτελέσματα. Γενικά, το τελευταίο AGESA 1.2.0.B με το Optimizer είναι από τα καλύτερες υλοποιήσεις της AMD. Με μια φθηνή ψύκτρα BeQuiet δε βλέπω ποτέ πάνω από 60-62C Και 28-29C Idle.

 

To ιδιο έκανα και στη κάρτα γραφικών. Από 1.078V το κατέβασα στο 0.950V, ανέβασα τον πυρήνα στα 2000Mhz και τη μνήμη στα 2250 (18Gbps effective) και δουλεύει άψογα. Στα συνθετικά τεστ πήγα από 60Κ στις 66Κ, οι θερμοκρασίες ακριβώς ίδιες με του επεξεργαστή (60-62C max). 3060 12GB.

 

Και φυσικά αμφότερα καταλώνουν πολύ λιγότερα Watt πλέον. Σε full stress test και των δυο συγχρόνως, μιλάμε για 60-70 watt λιγότερα με καλύτερες επιδόσεις. Ως γνωστό, οι εταιρείς το παίζουν εκ του ασφαλούς και ανεβάζουν το voltage κατά πολύ ώστε να είναι σίγουροι πως θα δουλεύουν στον καθένα, αδιαφορόντας με το πόσο καλό είναι το binning των Chips. 

Έγινε επεξεργασία από Nicolaos M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/12/2023 at 9:22 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:
NOCTUA.AT

The NM-AMB15 are offset AM5 mounting bars for Noctua CPU coolers with 78mm mounting pitch that require their mounting points at the east and west side of the socket for optimal orientation, such...

 

Οχι πως εχει ιδιαιτερο νοημα αλλα διαπιστωσα πως μπορουμε να βαλουμε τα offset mounting bars στο ΑΜ4.

Θα το παραγγειλω για το γμτ αν και η ιδια η Noctua λεει πως δεν εχει διαφορα μεγαλυτερη του ενος βαθμου.

 

Το εβαλα σημερα.

Δε μπορω να διακρινω αν εχει διαφορα.

 

Νομιζω η διαφορα ειναι επειδη καθαρισα το κουτι, τους ανεμιστηρες, τη ψυκτρα και αλλαξα τη παστα μετα απο καιρο και οχι απο το offset της ψυκτρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.