Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

25 λεπτά πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Το επόμενο apu με ddr5 λογικά δεν θα χρειάζεται καν gpu ακόμα και για gaming.

 

Δε νομιζω ποτε οι apus να αποδιδουν αξιοπρεπως και δε ξερω αν υπαρχει low profile gpu ικανη να παιξει παιχνιδια περα απο τα βασικα αλλα υπαρχει low profile nvidia gpu που θελω/πρεπει να εχω αντι για radeon για ολα τα υπολοιπα.

 

RTX A2000, GTX1650 κλπ

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Δε νομιζω ποτε οι apus να αποδιδουν αξιοπρεπως και δε ξερω αν υπαρχει low profile gpu ικανη να παιξει παιχνιδια περα απο τα βασικα αλλα υπαρχει low profile nvidia gpu που θελω/πρεπει να εχω αντι για radeon για ολα τα υπολοιπα.

 

RTX A2000, GTX1650 κλπ

 

Αυτή την στιγμή υπάρχει APU με την παρακάτω ισχύ σε κάρτα.

 

Screenshot_2022-12-05-07-33-00-756.thumb.jpg.8c425e24eab2dc49129c5c4983f49e17.jpg

 

Γύρω δηλαδή στο 50% πάνω από την Vega του 5700g. 

Και είναι σε φορητό..

 

Θεωρώ λοιπόν πως τα επόμενα desktop APUs θα έχουν τουλάχιστον διπλάσιο performance από τον 5700g.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Μην τα ξαναλέμε: Δεν υπάρχει ιστορικό προηγούμενο με αυτόν τον επεξεργαστή. Παίρνεις board του 100άρικου (και πιο φτηνό), πετάς πάνω dirty cheap DDR4 και έχεις gaming performance που κοιτάει στα μάτια 13900Κ ή 7950Χ, με τη μισή κατανάλωση.... Απλά δεν υπάρχει.... Όσοι προλάβετε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρες
Για ryzen 5900X σε ποια ψήκτρα να κινηθώ? (είναι για γνωστό μου)

τιμή 50€-70€ (όσο πιο κοντά στα 50€ xD )
 

μικρή πιθανότητα λόγω κόστους Deepcool Assassin III

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την Fuma , μιας και έχω την cryorig R1 universal , η οποία έχει παρόμοιο σχεδιασμό ( αντιγραφές από noctua d15 είναι)

 

Σε θερμοκρασίες δωματίου 20-25 κρατάει αρκετά καλά τον 5950x με pbo όσο πάει tunarismeno , δεν είναι κάτι δύσκολο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη fuma σκεφτόμουν κι εγώ, ήταν σε έλλειψη δεν την έβρισκα

κι μετά fortis 5 dual (αυτή που έβαλα παραπάνω είναι λάθος) και την xilence.
Μ'αυτήν την σειρά τις έχω τοποθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ρε παιδιά

Αν πχ πάρω αυτή κι αυτόν 

Οι μνήμες που'χω εδώ και 4.5 χρόνια (Ripjaws V 3200) , θα "παίξουν" κανονικά; 

Θα χρειαστώ κάποιο διαφορετικό bracket για να κάνω mount την ΑΙΟ που'χω (Corsair H150i pro - νομίζω έχει για ΑΜ4). Λογικά οι μητρικές αυτές έρχονται πλέον με Native Υποστήριξη για ΖΕΝ 3 έτσι ;

 

Έλεγα να πάω κάποια στιγμή σε κάτι τέτοιο, για να'χω την επιλογή να πάρω καμιά κάρτα του χρόνου. 

Οτιδήποτε από Intel , αντίστοιχο, βγαίνει +100€ και δεν βλέπω τον λόγο...

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Αν ειναι να σκασεις 255ευρω για mobo μηπως να δεις για am5 ή 1700;

Οι Ζ790 είδες τι κοστίζουν; 

Η αντίστοιχη TUF σε Ζ790 κοστίζει 350, ο 13700Κ 450, οπότε όλη η πλατφόρμα βγαίνει ακριβότερη. Για να κερδίσω τι ακριβώς, δεν ξέρω.

Για ΑΜ5 δεν κοίταξα καθόλου, αν περιμένω κι άλλο, ίσως να το κοιτάξω, ναι! 

Επίσης, θα ήθελα ΙΔΑΝΙΚΑ να χρησιμοποιήσω τις μνήμες μου και όχι DDR5, bare that in mind ;) 

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς είναι οι 3200 cl14 κανονικά παίζουν σε εμένα με 5950x , (βάζεις προφίλ στις ραμ δεν ασχολείσαι τα αφήνεις όλα στο auto (ναι μπορείς να τα πειράξεις να κερδίσεις κάτι ψηλά στα bench αλλά θα σου πάρει ώρα μέχρι να το κάνεις σταθερό) και πας στο pbo υπάρχει απλός τρόπος που παίζεις και βρίσκεις που φτάνει PPT 225, TDC 150, EDC 140 κάτι τέτοιο (είναι για 5950x οι ρυθμίσεις) o κάθε cpu έχει τα δικά του limits & ρυθμίσεις

 

πλέον η συμβατότητα στους CPU της amd έφτιαξε πολύ μετά την 3000 σειρά+


και να φανταστείς αυτή κάποτε την πήρα στα 189 ευρώ 12/2019 υπάρχει και η πιο καινούργια Pro με λίγο καλύτερο σύστημα ψύξης VRM της και καλύτερη wifi κάρτα

Spoiler

image.png.453b887d00272e2a7a04d4031cb70950.png

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Οι Ζ790 είδες τι κοστίζουν; 

Η αντίστοιχη TUF σε Ζ790 κοστίζει 350, ο 13700Κ 450, οπότε όλη η πλατφόρμα βγαίνει ακριβότερη. Για να κερδίσω τι ακριβώς, δεν ξέρω.

Για ΑΜ5 δεν κοίταξα καθόλου, αν περιμένω κι άλλο, ίσως να το κοιτάξω, ναι! 

Επίσης, θα ήθελα ΙΔΑΝΙΚΑ να χρησιμοποιήσω τις μνήμες μου και όχι DDR5, bare that in mind ;) 

Αν θέλεις να κρατήσεις τις μνήμες σου 2 είναι οι επιλογές για μένα :

1)5800x3d+ b550 mobo (rog strix προτιμώ αλλά παίζουν κ φτηνότερα)

2)z690 ddr4 mobo(Msi A Pro πχ) + 13600k

z790 κοιτάς μόνο εάν πας σε ddr5(support για πιο γρηγορες μνήμες)

Μη το κάνουμε vs τώρα πιο cpu - πλατφόρμα είναι καλύτερη..

 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ερώτηση ρε παιδιά

Αν πχ πάρω αυτή κι αυτόν 

Οι μνήμες που'χω εδώ και 4.5 χρόνια (Ripjaws V 3200) , θα "παίξουν" κανονικά; 

Θα χρειαστώ κάποιο διαφορετικό bracket για να κάνω mount την ΑΙΟ που'χω (Corsair H150i pro - νομίζω έχει για ΑΜ4). Λογικά οι μητρικές αυτές έρχονται πλέον με Native Υποστήριξη για ΖΕΝ 3 έτσι ;

 

Έλεγα να πάω κάποια στιγμή σε κάτι τέτοιο, για να'χω την επιλογή να πάρω καμιά κάρτα του χρόνου. 

Οτιδήποτε από Intel , αντίστοιχο, βγαίνει +100€ και δεν βλέπω τον λόγο...

 

Δεν κερδίζεις κάτι με τις x570. Καλύτερα μια b550.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
15 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

Τις βλακείες του amdunboxed γιατί τις βλέπουμε; Ότι θα συνδυάσεις τη 4090 μ' έναν από τους 5600/5500/13100/12100...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τις βλακείες του amdunboxed γιατί τις βλέπουμε; Ότι θα συνδυάσεις τη 4090 μ' έναν από τους 5600/5500/13100/12100...

Δεν είδα αναλυτικά τα benchmarks, αλλά λέει κι ο ίδιος ότι οι "über-expensinve GPUs" συμπεριλαμβάνονται περισσότερο για "scientific testing" παρά για κάποιο πρακτικό λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.