Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τις βλακείες του amdunboxed γιατί τις βλέπουμε; Ότι θα συνδυάσεις τη 4090 μ' έναν από τους 5600/5500/13100/12100...

 

Μια χαρά την συνδυάζεις απλά ανεβαίνεις ανάλυση !!!! 

Αξιοπρεπέστατο ο 5600 στα 150€ και κάτω !

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Δεν είδα αναλυτικά τα benchmarks, αλλά λέει κι ο ίδιος ότι οι "über-expensinve GPUs" συμπεριλαμβάνονται περισσότερο για "scientific testing" παρά για κάποιο πρακτικό λόγο...

Μηνά, κάτσε καλά :p...

Τα ίδια είχε κάνει και παλαιότερα, άσε τι λέει. Έβγαλε η Amd τις πλήρως αποτυχημένες (μέχρι τώρα) xt/xtx και προσπαθεί να πιαστεί από κάπου, για να ικανοποιήσει το Amd friendly κοινό του.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μηνά, κάτσε καλά :p...

Τα ίδια είχε κάνει και παλαιότερα, άσε τι λέει. Έβγαλε η Amd τις πλήρως αποτυχημένες (μέχρι τώρα) xt/xtx και προσπαθεί να πιαστεί από κάπου, για να ικανοποιήσει το Amd friendly κοινό του.

Εμένα πάντως με ικανοποίησε 😛

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπον, μιας και εστησα το build της γυναικας με τον 5600 ειπα να παιξω λιγο να δω τι κομματι μου εκατσε.

ειμαι με στοκ ψυκτρα μιας και ακομα να μου βρουν το ΑΜ4 bracket εκει στην ΕΚ για να κουμπωσω το μπλοκ

Οποτε ενεργοποιω PBO βαζω λιμιτ 95C και -20mv στο CO. Αλλα συνηδειτοποιω πως το PBO δεν δινει πανω απο 200Mhz. Υπαρχει τροπος η καποια ρυθμιση στο Bios να το κανω να δινει παραπανω? Πχ στο δικο μου συστημα με τον 7600Χ δεν εχει λιμιτ ο PBO

Εντομεταξυ παιζει να ειναι καλο κομματι ο 5600 γιατι με την μαμα ψυκτρα παει 4,6 με τις παραπανω ρυθμισεις και δεν ξεπερναει τους 80 με occt

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Οποτε ενεργοποιω PBO βαζω λιμιτ 95C και -20mv στο CO. Αλλα συνηδειτοποιω πως το PBO δεν δινει πανω απο 200Mhz. Υπαρχει τροπος η καποια ρυθμιση στο Bios να το κανω να δινει παραπανω? Πχ στο δικο μου συστημα με τον 7600Χ δεν εχει λιμιτ ο PBO

Οχι μεχρι +200 πανε, αλλα δεν εχει νοημα και παραπανω απο 4,6. Για καθε mhz απο εκει και περα θελει πολυ ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Οχι μεχρι +200 πανε, αλλα δεν εχει νοημα και παραπανω απο 4,6. Για καθε mhz απο εκει και περα θελει πολυ ρευμα.

κριμα.

φαντασου οτι ειμαι με 1.8 μαχ 1.2 με +200pbo

Link to comment
Share on other sites

WWW.TECHPOWERUP.COM

Gamers Nexus has uploaded a video feature dedicated to the history of AMD's Zen CPU architecture—editor-in-chief and founder Stephen Burke ventured to Team Red's Austin, Texas-based test and...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 λεπτά πριν, το μέλος Efialtis έγραψε:

 

 

Αθάνατη γενιά. Μαζί με τους Ryzen πρώτης γενιάς που έφεραν την επανάσταση σε ένα τελματωμένο τοπίο,  οι ZEN 3 θα μείνουν στην ιστορία ως η γενιά που έκανε ένα τεράστιο άλμα απόδοσης , όχι μόνο σε σχέση με τους ZEN 2, αλλά και σε σχέση με Intel (ξεπέρασε τα πάντα σε MT και ST)

 

Οι  ZEN 3 ήταν τόσο καλοί που έκαναν τους ZEN 4 να φαντάζουν γλυκανάλατοι και χωρίς ψυχή τόσο στη σειρά ZEN όσο και σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Εύχομαι στο μέλλον η AMD να καταφέρει να κυκλοφορήσει μια αντίστοιχη γενιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο 5800x3d εχει ηδη εξαιρετικη τιμη .... δεν εχει καν νοημα να επιλεξει καποιος τον 5600x3d για να γλυτωσει φραγκοδιφραγκα . 

Ισως καλυτερα να ειχε δωσει το τσιπακι στους κατασκευαστες για να το ενσωματωσουν οπου θελουν 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
WWW.TECHPOWERUP.COM

AMD Socket AM4 users are in for a treat, as the company plans two more processor models in the Ryzen 5000X3D series, according to chi11eddog, a reliable source with AMD leaks. Although based on...

Αθάνατη πλατφόρμα 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
WWW.IGORSLAB.DE

It seems that AMD’s AM4 CPU platform is far from having reached the end of its possibilities. This can...

 

  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

NOCTUA.AT

The NM-AMB15 are offset AM5 mounting bars for Noctua CPU coolers with 78mm mounting pitch that require their mounting points at the east and west side of the socket for optimal orientation, such...

 

Οχι πως εχει ιδιαιτερο νοημα αλλα διαπιστωσα πως μπορουμε να βαλουμε τα offset mounting bars στο ΑΜ4.

Θα το παραγγειλω για το γμτ αν και η ιδια η Noctua λεει πως δεν εχει διαφορα μεγαλυτερη του ενος βαθμου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.