Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

11 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Είναι ζαριά... Μπορεί να πέσει και άλλο (όχι πολύ φαντάζομαι), μπορεί ξαφνικά να γίνει και "out of stock". Αν η βασική σου χρήση είναι το gaming και είσαι με AM4, πιστεύω είναι no brainer, ώστε να αναβαθμίσεις μετά από 2-3 χρόνια σε zen 4+ / 5 (αν η AMD βάλει μυαλό). Εγώ θα πατούσα τη σκανδάλη με αυτή την τιμή.

 

Βασικά είμαι ανάμεσα σε x3d και 13600kf (και αυτός έπεσε, είναι τώρα στα 366€ ). Αλλά από ότι είδα σαν σύνολο cpu/ram/mobo βγαίνει πιο φθηνά η am4 πλατφόρμα (ο 3δ από ότι διάβασα δεν επηρεάζεται πολύ από αργές μνήμες). Από ψύξη, θα είμαι εντάξει με αερόψυξη στον 3d ή θέλει νερό;

Έγινε επεξεργασία από outsider
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος outsider έγραψε:

 

Βασικά είμαι ανάμεσα σε x3d και 13600kf (και αυτός έπεσε, είναι τώρα στα 366€ ). Αλλά από ότι είδα σαν σύνολο cpu/ram/mobo βγαίνει πιο φθηνά η am4 πλατφόρμα (ο 3δ από ότι διάβασα δεν επηρεάζεται πολύ από αργές μνήμες).

 

3D θα εβαζες αν ειχες ηδη συστημα ΑΜ4 . Τωρα για φρεσκο πραμα , πας καρφι intel 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι έχουν κυκλοφορήσει οι νέοι επεξεργαστές, μόνο οι zen 4 3D έχουν μείνει κ λένε για Μάρτιο, κ η διαφορά στο gaming είναι…αυτή που είναι, δε νομίζω να πέσει άλλο η τιμή.

Πιο πιθανό βλέπω το σενάριο που λέει ο gdp77, να γίνει out of stock.

 

Αν έχεις ΑΜ4, τον παίρνεις τώρα.

Αν πας για καινούριο, τότε 13600 ή 7600Χ, μη κοιτάς καν ΑΜ4.

 

Εγώ θα πήγαινα σε ΑΜ5 αν κ κοστίζει περισσότερο για να έχω δυνατότητα αναβάθμισης.

Αλλα ρεαλιστικά, ο 13600Κ είναι η καλύτερη επιλογή τώρα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος outsider έγραψε:

Από ψύξη, θα είμαι εντάξει με αερόψυξη στον 3d ή θέλει νερό;

 

Είμαι υποστηρικτής της απλότητας της αερόψυξης. Δυστυχώς το μονοπάτι που ακολουθούν τόσο AMD, όσο και Intel (οι επεξεργαστές μπουστάρουν μέχρι thermal limits), μας οδηγεί με το στανιό στην υδρόψυξη. Με αυτό το σκεπτικό, θα πρότεινα Arctic Liquid freezer II 360, που προσφέρει κορυφαίες επιδόσεις χωρίς να σπάσεις τον κουμπαρά.

 

Επίσης, από όσα γράφεις καταλαβαίνω ότι δεν έχεις AM4 και πας για καινούργιο build. Πράγματι ο 5800Χ3D μπορεί να σου βγει πιο οικονομικός καθώς θα παίξει εξαιρετικά με ένα B450 <100€ και τίμιες DDR4 3600 CL16. Ο 13600Κ + DDR5 θα σου προσφέρει καλύτερες gaming επιδόσεις, αλλά θα πληρώσεις και πολλά περισσότερα, με μοναδικό πλεονέκτημα ότι αγοράζοντας καλές DDR5 θα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και στο μέλλον. Προσωπικά θα πήγαινα στην οικονομικότερη επιλογή (5800X3D + B450 + DDR4 3600 CL16) και θα έδινα τα ρέστα μου σε GPU.

 

Τον 7600Χ δεν τον θεωρώ καν επιλογή, καθώς το κόστος της πλατφόρμας είναι εξωφρενικό για αυτά που προσφέρει. Η AMD πρέπει να τιμωρηθεί για την απληστία της και κανείς να μην αγοράσει 7000 series επεξεργαστή, μέχρι να βάλουν μυαλό. my 2 cents.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

@outsider και γω στη θεση σου θα πηγαινα σε 13600κ αν ηταν να ψωνησω τωρα. Αλλα περιμενε λιγο ακομα μηπως βγει καμια μητρικη της προκοπης του στιλ b760 κατω απο 200ε

Βεβαια το ιδανικο θα ηταν να περιμενεις γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα πεσουν οι μητρικες της AMD και να πας μια και καλη σε ΑΜ5 με 7600Χ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Γενικά βλέπω ότι υπάρχει μια γενική πτώση τιμών σε AMD cpus από χθες (εκτός από το 5700χ και 5950x). Ο 3d έπεσε λίγο ακόμα. O 13600 έχει τα υπέρ και τα κατά του (π.χ. δεν θα ήθελα να μπλέξω με win11 ακόμα, σε θερμοκρασίες/ρεύματα άμα πειράξεις power limit/uv μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλά air coolers με μικρή πτώση επιδόσεων). Κάτι διάβασα ότι στο εξωτερικό έπεσε πτώση τιμών σε ddr5 και z690 motherboard, επομένως μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα να δω που θα διαμορφωθούν οι τιμές και εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
AMD-Ryzen-7000-vs-Intel-Raptor-Lake-CPUs
WCCFTECH.COM

The Raptor Lake launch has helped Intel sell more CPUs than AMD AM5 platform but AM4 continues to...

 

 

Οι περισσότεροι gamers έχουν ήδη AM4. Εάν κάποιος σκέφτεται αναβάθμιση cpu είναι no brainer να πάει σε 5800Χ3D και τα όποια "ρέστα" να τα δώσει για gpu. Απλά τα πράγματα. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να χρυσοπληρώσεις νέα πλατφόρμα και να φας και στη μάπα διπλάσια κατανάλωση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2022 at 4:37 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:
AMD-Ryzen-7000-vs-Intel-Raptor-Lake-CPUs
WCCFTECH.COM

The Raptor Lake launch has helped Intel sell more CPUs than AMD AM5 platform but AM4 continues to...

 

 

Αν είχε χιούμορ η AMD θα πέταγε στην αγορά έναν 5950X3D  

και έναν 5850Χ3D unlocked, ίσως και με Zen 4 cores .....

Θα είχε πολύ πλάκα 

 

Θα την έσπαγε και στου μητρικάδες ... με τις τιμές των AM5 στα ύψη .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Αν είχε χιούμορ η AMD θα πέταγε στην αγορά έναν 5950X3D  

και έναν 5850Χ3D unlocked, ίσως και με Zen 4 cores .....

Θα είχε πολύ πλάκα 

 

Θα την έσπαγε και στου μητρικάδες ... με τις τιμές των AM5 στα ύψη .

 

Αν οι τιμές των μητρικών είναι αποκλειστική ευθύνη των AIBs και δεν τους "κλείνει το μάτι" η AMD, συμφωνώ απόλυτα! Το πρόβλημα είναι ότι το AM4 υποστηρίζει max TDP 105W και PPT ~140W. Δεν ξέρω πόσο καλά θα μπορούσαν να παίξουν τα ΖΕΝ4 chiplets σε αυτό το power envelope και με την προσθήκη 3D_cache. Τεχνικά πάντως είναι εφικτό (λόγω chiplets). Άσε που θα γραφόταν και σαν ρεκόρ Γκίνες η μακροβιότητα του ΑΜ4. Σε ένα τέτοιο υποθετικό σενάριο πάντως οι AIBs θα μπορούσαν να αντιδράσουν με το να μην κυκλοφορήσουν αναβαθμίσεις BIOS για να υποστηρίξουν τους νέους επεξεργαστές. Ακόμα δεν ξέρω πώς "πείστηκαν" να κυκλοφορήσουν αναβαθμίσεις για τα B350/X370,  προκειμένου να υποστηρίξουν 5000series..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 Ακόμα δεν ξέρω πώς "πείστηκαν" να κυκλοφορήσουν αναβαθμίσεις για τα B350/X370,  προκειμένου να υποστηρίξουν 5000series..

1667055300087.png

 

....αν δεν τους υποστηριζαν, θα εβλεπες μονο ιντελ.

Τωρα μπορει να μη πουλανε οι ΖΕΝ4(κ οι 13000), αλλα οι 5000 κ ειδικα ο 3D φευγουν σαν τυροπιτες.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

1667055300087.png

 

....αν δεν τους υποστηριζαν, θα εβλεπες μονο ιντελ.

Τωρα μπορει να μη πουλανε οι ΖΕΝ4(κ οι 13000), αλλα οι 5000 κ ειδικα ο 3D φευγουν σαν τυροπιτες.

 

Εννοώ πώς πείστηκαν οι motherboard vendors να κυκλοφορήσουν BIOS για B350/X370. Η AMD εννοείται και θα έβγαζε AGESA, καθώς θέλει να πουλήσει. Οι AIBS θα μπορούσαν να μην περάσουν το AGESA στα "παλιά" mobos και να αναγκαζόσουν να αγοράσεις π.χ. B550

Link to comment
Share on other sites

Μα ειχε βγει bios update που υποστηριζε zen3 σε x370 απο μια εταιρια και η amd αντεδρασε για να το βγαλουν! Ψηνομουν πολυ για αναβαθμιση οταν ειχαν πρωτοβγει οι zen3 και κοιτουσα συνεχεια τι γινεται με την υποστηριξη σε x370 και ειχα ξενερωσει απιστευτα με την κινηση της amd.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Μα ειχε βγει bios update που υποστηριζε zen3 σε x370 απο μια εταιρια και η amd αντεδρασε για να το βγαλουν! Ψηνομουν πολυ για αναβαθμιση οταν ειχαν πρωτοβγει οι zen3 και κοιτουσα συνεχεια τι γινεται με την υποστηριξη σε x370 και ειχα ξενερωσει απιστευτα με την κινηση της amd.

 

Ναι. Προφανώς υπήρχε κάποια "κάτω από το τραπέζι" συμφωνία μεταξύ AMD και AIBs. Ευτυχώς η σφαλιάρα από τους AL ήταν τιτανοτεράστια και μετά την έπιασε ο πόνος την AMD και κυκλοφόρησε επισήμως το AGESA που έδινε το σχετικό support. Μου αρέσει που πολλοί έχουν τώρα για επιχείρημα για το AM5 ότι θα έχει "future support". Ποιος εγγυάται ότι δεν θα επαναλάβει τα ίδια η AMD ?

 

Δεν λέω βέβαια ότι δεν αισθάνομαι ευτυχής που στο Β350 μου άλλαξα 3 γενιές επεξεργαστών και είμαι τώρα με τον 5800Χ3D, αλλά περάσαμε από χίλια κύματα...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι αξίζει σήμερα για όσους .... Gaming δεν ...

 

 

IMG_20221204_140556.jpg

IMG_20221204_140546.jpg

 

Amd 5700G

Asrock Deskmini X300

Mushkin 32Gb sodimm DDR4 3200mhz Cl16 

Intel BT/Wifi5 M2 

M2 Kingston KC3000 1Tb 

M2 Intenso 480Gb 

Kioxia 480 SSD sata III 

Toshiba L200 2Tb sata III.

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Πως μ αρεσουν αυτα!!

Αν επαιρνε κ μια low profile gpu, το επαιρνα χθες.

 

Το επόμενο apu με ddr5 λογικά δεν θα χρειάζεται καν gpu ακόμα και για gaming.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.