Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

image.thumb.png.eb029808b7d72aa144736d25568ba293.png

 

4450 all core OCCT

4400 - 4425 all core CPUz (~6450)

4350 - 4375 all core R23 (14683)

 

4450 24/7 no matter what σε Cyberpunk, Star Wars κ SOTR (RDR2, BF V etc. τα εσβησα με το φορματ).

Νομιζω πως ο 45αρης multiplier ειναι λιγος.....

 

Rock solid here. Next challenge....break the 4550 barrier?

 

Ουτε με τον 4770Κ δεν ειχα τοσο ενδιαφερον για το tuning.

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να έχουμε ένα baseline, δώσε screenshot από ryzen master την ώρα του R23 με 4350 all core.

 

Θέλω να δω volt του επεξεργαστή και πού βρίσκεσαι EDC/PPT κτλ.

 

Βάζω στόχο 4.5 all core καρφωτά με PBO απενεργοποιημένο. Αν ακούσει στις ρυθμίσεις ρεύματος. ΟΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για να έχουμε ένα baseline, δώσε screenshot από ryzen master την ώρα του R23 με 4350 all core.

 

Θέλω να δω volt του επεξεργαστή και πού βρίσκεσαι EDC/PPT κτλ.

 

Βάζω στόχο 4.5 all core καρφωτά με PBO απενεργοποιημένο. Αν ακούσει στις ρυθμίσεις ρεύματος. ΟΚ.

image.thumb.png.12535dbfabfe2fba7f07bb9765fb8227.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου συμβαινει το εξης κουλο

Ενω εχω ορισει ταση 1,33125volt τρεχω occt με ανοιχτο hwmonitor και βλεπω ουι η ταση "μενει" στο 1,295volt με αποτελεσμα το oc profile να αποτυγχανει. Δεν τερματιζει κανενας απο τους δεικτες του ryzen master ωστε να πω οτι χτυπαω καποιο οριο....

Εχει κανεις καμια ιδεα; μεχρι χθες, αυτο ΔΕΝ συνεβαινε.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Σημερα μου συμβαινει το εξης κουλο

Ενω εχω ορισει ταση 1,33125volt τρεχω occt με ανοιχτο hwmonitor και βλεπω ουι η ταση "μενει" στο 1,295volt με αποτελεσμα το oc profile να αποτυγχανει. Δεν τερματιζει κανενας απο τους δεικτες του ryzen master ωστε να πω οτι χτυπαω καποιο οριο....

Εχει κανεις καμια ιδεα; μεχρι χθες, αυτο ΔΕΝ συνεβαινε.

 

με τι settings παίζεις και τι ρολόγια ?

 

από bios

εγώ παίζω με multi για 4.4Ghz όταν του ζητηθεί για all cores (ναι χάνω από single thread turbo boost αλλά who cares)

και τροφοδοσία με 1.275v - 1.250v κάτι τέτοιο λόγο καλοκαιριού για να ρίξω τις θερμοκρασίες

 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Σημερα μου συμβαινει το εξης κουλο

Ενω εχω ορισει ταση 1,33125volt τρεχω occt με ανοιχτο hwmonitor και βλεπω ουι η ταση "μενει" στο 1,295volt με αποτελεσμα το oc profile να αποτυγχανει. Δεν τερματιζει κανενας απο τους δεικτες του ryzen master ωστε να πω οτι χτυπαω καποιο οριο....

Εχει κανεις καμια ιδεα; μεχρι χθες, αυτο ΔΕΝ συνεβαινε.

 

σε full stress η τάση πέφτει σε σχέση με αυτή που έχουμε ορίσει. Αυτό είναι φυσιολογικό. Αν η τάση under stress δεν επαρκεί (ενώ είσαι σίγουρος ότι τα 1.33125 που ορίζεις επαρκούν), ΤΟΤΕ αρχίζεις και παίζεις με LLC βάζοντας πιο επιθετική ρύθμιση. Το LLC (Load Line calibration) κάνει αυτήν ακριβώς τη δουλειά, βοηθάει να σταθεροποιηθεί η τάση under stress. Πόσο πρέπει να το ρυθμίσεις, αυτό είναι trial and error.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON

 

Επαιζα με ρυθμισεις μεσω ryzen master το οποιο μαλλον σημερα αποφασισε να τα κανει ολα κοκορετσι, οπως καθε software που σεβεται τον εαυτο του. Το εσβησα, μπηκα bios

PBO DISABLED

LLC HIGH 

MULTIPLIER 46.50 

CPU VCORE 1.334

 

Rock stable μεχρι στιγμης, με θερμοκρασιες 63 βαθμους μεσα στη ζεστη. Not bad. Σε λιγο θα ξεκινησει warzone+streaming για 2+ ωρες να το δουμε και στην πραξη. 

 

Επομενος στοχος : 4675MHz και να ξεκινησω να σκαλιζω curve optimizer. Σε αυτα θα μεινω να μη χασω τη μπαλα

 

@gdp77 Ρυθμιζοντας απο το bios, η ταση μενει ακριβως εκει που οριστικε απο εμενα (0.002 αποκλιση, για να ειμαστε ακριβεις). Επισης χθες η ταση ηταν οσο ακριβως οριζα μεσα στο ryzen master, δεν επεφτε. Οποτε μαλλον πρεπει να ξεχασω την ευκολια του ryzen master και να το κανω πιο παραδοσιακα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες ωρες δοκιμων σημερα εχω προς το παον καταληξει στα εξης

Ryzen 9 5900X

4560MHz @ 1.334 volt

PBO : Advanced 

Negative offset απο curve optimizer : -5 στους δυο preffered cores απο καθε ccx, -10 σε ολους τους υπολοιπους

Εργοστασιακα power limits

LLC : High

 

Μ αυτα και μ αυτα, περναμε 1 ωρα occt με θερμοκρασιες κοντα στους 63 βαθμους. 

Warzone κοντα στους 68 βαθμους.

Warzone+streaming κοντα στους 70 βαθμους, αλλα δοκιμασα λιγο γτ κοπηκε το ρευμα, γαμω. 

 

Αυριο θα γινει πιο μεγαλο stress test. 4675 δεν βλεπω να πηγαινει με τπτ. Μετα πιανουμε μνημες. Πορωθηκα απο το πουθενα με το ρημαδι. Παω για σουβλακια!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2022-06-26-ts3_thumbs-741.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

Earlier this month, an anonymous overclocker delidded an engineering sample from the upcoming Ryzen 7000 CPU lineup and...

 

...σε αλλα νεα ο πυρηνας ν.5 εφτανε μεχρι 4550. Μου βγαλε λιγο τη παναγια αλλα τα πιασε τα 4550.

Με -50(!!) mV.

 

image.png.43df4af90552130a397348f8812533a4.png

 

Ακομα δεν εχω βρει τα τελικα ρευματα για τους πυρηνες. Με -30 ειμαι προς το παρον εκτος απο τους δυο καλους που θελουν -25.

Link to comment
Share on other sites

MSI-X570S-740x740.jpg
WCCFTECH.COM

MSI has added Kombo Strike feature for AMD Ryzen 7 5800X3D in AM4 500-Series motherboard BIOS offering improved performance...

 

komobo_strike_cbr23_nt

 

...........Asus ακομα περιμενω.....

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.