Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

20-4-2022

Ποια είναι η "δίκαιη" τιμή για τους επεξεργαστές Ryzen (by gdp77)

 

5600X --> 200€ (ούτε cent παραπάνω!!!)

5800Χ --> 260€ (ούτε cent παραπάνω!!!)

5800Χ3D --> 320€ (ούτε cent παραπάνω!!!)  ---> Σημ. ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ ΑΝ χρησιμοποιείται για αποκλειστική χρήση GAMING

5900X --> 360€ (ούτε cent παραπάνω!!!)

5950Χ --> 480€ (ούτε cent παραπάνω!!!)

 

--Αν δεν τους βρίσκω σε αυτές τις τιμές, τι να κάνω;

 

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ. Αν έχεις ανάγκη να αγοράσεις, πάρε Intel.

 

--Aν έχω AM4 και πηγαίνοντας σε Intel έχω και το κόστος αλλαγής πλατφόρμας;

 

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ. Μείνει με τον επεξεργαστή που έχεις μέχρι να πέσουν οι τιμές στα προαναφερόμενα επίπεδα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ο κάτοχος ΑΜ4 που θέλει να αναβαθμίσει χωρίς να αλλάξει πλατφόρμα, κοιτάει κατά 95% μόνο τον εσωτερικό ανταγωνισμό. Δλδ ότι μπαίνει στο σοκετ του.

Δεν έχει νόημα για αυτόν αν η Ιντελ αξίζει περισσότερο αυτή τη περίοδο.

 

Πανω σε αυτό βασίζεται η τιμολόγηση του 3D αλλά κ των υπολοίπων 5000. Είναι ο μοναδικός επεξεργαστής με απόδοση χιλιόμετρα μακριά από οποιονδήποτε άλλο ΑΜ4 σε gaming. Κανείς δε θα πουλήσει τα πάντα για έναν 12700 (vfm) η 12900 (absolute performance).

 

Όλοι θα προτιμήσουμε έναν 5700, 5800 3D, 5900, 5950 ανάλογα τη χρήση κ ας δώσουμε κ κάτι παραπάνω σε σχέση με τις απόλυτες τιμές που έγραψες (που είναι οι σκληρές τιμές αγοράς).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ο κάτοχος ΑΜ4 που θέλει να αναβαθμίσει χωρίς να αλλάξει πλατφόρμα, κοιτάει κατά 95% μόνο τον εσωτερικό ανταγωνισμό. Δλδ ότι μπαίνει στο σοκετ του.

 

Αν θέλεις να αναβαθμίσεις και κοιτάς μόνο 1 από τις 10 παραμέτρους που υπάρχουν, τότε  ΟΚ, απλά κάνεις επιπόλαιες αγορές.

 

Σε 6 μήνες περίπου βγαίνουν οι ZEN 4 με +20-30% IPC και +10% ρολόγια. Και η AMD ΔΕΝ  θα μπορεί να πουλήσει πιο ακριβά από τη σημερινή γενιά, γιατί υπάρχει ανταγωνισμός και μάλιστα πολύ σοβαρός.

 

Επίσης, για να σταθμίσεις τις τιμές των AM4, βλέπεις και τι υπάρχει στην αντίπερα όχθη. Όταν ο 12400F κοστίζει 180€ και είναι ισάξιος με τον 5600Χ, από εκεί ξεκινάς και σταθμίζεις και βλέπεις τι σου πουλάει η AMD.

 

Από τώρα και μέχρι τους ZEN4, δεν υπάρχει περίπτωση οι ZEN 3 να μην πέσουν και άλλο. Οπότε λίγη υπομονή είναι η σωστή επιλογή για να αγοράσουμε στις τιμές που πρέπει και όχι στις τιμές που θέλουν να μας πουλάνε. 

 

ΥΓ Εγώ θέλω εδώ και τώρα 5800Χ. Είμαι έτοιμος να τον αγοράσω. Αλλά θα τον αγοράσω στην τιμή του 12600KF ~ 260€. Δεν θα κάνω τη χάρη στον retailer να του δώσω ούτε € παραπάνω. Απλά γιατί τόσο αξίζει, με βάση την αγορά. Και ας βάλουμε όλοι τα μυαλά μας στο κεφάλι μας, γιατί αγοράζοντας χωρίς μέτρο σύγκρισης σε τιμές ό,τι να 'ναι, είναι ένας από τους λόγους που οι τιμές φτάνουν εκεί που φτάνουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα η AMD δεν απευθύνεται πλέον σε new buyers. Αυτοί είναι δεδομένο ότι θα πάνε σε ιντελ.

Οι τιμές της είναι για μας που έχουμε ήδη ΑΜ4 κ που δε μπορούμε να κερδίσουμε από την ύπαρξη των 12600, 12700.


Τι νόημα έχει αν ο 12400 είναι πιο φθηνός από 5600 κλπ κλπ.;

Ο κάτοχος 1600/2600 σε 5600/5700 θα πάει no matter what.


Btw οι τιμές των 5900/5950Χ ήδη έπεσαν στην Αγγλία. Ο 3D είναι στις 410 λίρες όταν ο 5900Χ στις 360 κ ο 5950Χ στις 495!

 

Θελει αναπροσαρμογή η τιμή του 3D. Γουστάρω μεν αλλά όχι τόσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μα η AMD δεν απευθύνεται πλέον σε new buyers. Αυτοί είναι δεδομένο ότι θα πάνε σε ιντελ.

 

Δεδομένο δεν είναι τίποτα. Όλα εξαρτώνται από τις τιμές. 

 

Εσύ δηλαδή νομίζεις ότι η AMD, έτσι επειδή της περισσεύουν βρε αδελφέ, "πέταξε" τους πιθανούς "new buyers" για τους επόμενους 7 μήνες? Εκτός και αν θέλουν να το κλείσουν το μαγαζί, δεν νομίζω. Ακόμα πιστεύουν ότι μπορούν να εκμεταλλευθούν το momentum της επιτυχίας των Ryzen. Υπάρχουν πολλά περιθώρια να πέσουν και άλλο οι τιμές. Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δε πετσόκοψαν τις τιμές, για να είναι σε σχετική αντιστοιχία με αυτό που προσφέρει η ιντελ, αλλά απλά πρόσθεσαν μερικούς στη λίστα, εμένα μου φαίνεται πως δε νοιάζονται κ πολύ.

 

Κ λογικό γιατί οι DIY που θέλουν brand new θα πάρουν ιντελ κ είναι λίγοι, οι περισσότεροι sane έχουν ήδη ΑΜ4 (σαν εμάς) ενώ οι ΟΕΜs έχουν άπειρα builds με ryzen λόγω χαμηλότερου κόστους αγοράς έναντι της ιντελ.

 

Έχουν ήδη παρουσιάσει ΑΜ5 κ όλοι είναι η παίρνω ιντελ από την αρχή η 5000 για να το κρατήσω μέχρι να μη παίρνει τα πόδια του.

Δεν έχει λόγο να ρίξει τις τιμές πολύ γιατί το κοινό, δεν έχει δίλημμα amd vs intel τόσο έντονα.

 

*μεταξυ άλλων, ένας λόγος που δε βγάλανε 5900Χ3D είναι ότι θα έσβηνε από το χάρτη κάθε άλλο 5000 cpu ενώ δε θα ήταν καλή επιλογή για brand new έναντι των ιντελ λόγω κόστους κ μη δυνατότητας αναβάθμισης στη πλατφόρμα χρήσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Από τη στιγμή που δε πετσόκοψαν τις τιμές, για να είναι σε σχετική αντιστοιχία με αυτό που προσφέρει η ιντελ, αλλά απλά πρόσθεσαν μερικούς στη λίστα, εμένα μου φαίνεται πως δε νοιάζονται κ πολύ.

 

Κ λογικό γιατί οι DIY που θέλουν brand new θα πάρουν ιντελ κ είναι λίγοι, οι περισσότεροι sane έχουν ήδη ΑΜ4 (σαν εμάς) ενώ οι ΟΕΜs έχουν άπειρα builds με ryzen λόγω χαμηλότερου κόστους αγοράς έναντι της ιντελ.

 

Έχουν ήδη παρουσιάσει ΑΜ5 κ όλοι είναι η παίρνω ιντελ από την αρχή η 5000 για να το κρατήσω μέχρι να μη παίρνει τα πόδια του.

Δεν έχει λόγο να ρίξει τις τιμές πολύ γιατί το κοινό, δεν έχει δίλημμα amd vs intel τόσο έντονα.

 

*μεταξυ άλλων, ένας λόγος που δε βγάλανε 5900Χ3D είναι ότι θα έσβηνε από το χάρτη κάθε άλλο 5000 cpu ενώ δε θα ήταν καλή επιλογή για brand new έναντι των ιντελ λόγω κόστους κ μη δυνατότητας αναβάθμισης στη πλατφόρμα χρήσης. 

 

5900x3D είχαν δείξει αν θυμάμαι καλά σε κάποιο present

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπόρεσαν να χτυπήσουν τον 12900ΚS με τον 5800Χ3D δεν υπήρχε λόγος να δώσουν 5900Χ3D. Πιο συμφέρον (για την AMD) να πουλάει 8 cores με μεγάλο κέρδος, παρά 12 cores με αναγκαστικά μικρότερο κέρδος, μια που ούτως ή άλλως στα υπόλοιπα benchmarks πλην gaming είναι υποδεέστερη από Intel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

@gdp77 το +20 - 30% IPC που λες, ειναι απο τον 5800x3d η τους απλους ;

 

Ο 3D ίδιο IPC έχει με τον απλό 5800Χ καθώς δεν πρόκειται για καμιά καινούργια αρχιτεκτονική. Απλώς με την μεγάλη cache 'κρύβει' καλύτερα τα latencies του γηραιότερου αδερφού και παρουσιάζει αυξημένες επιδόσεις σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις (gaming), αν έχεις δει/διαβάσει καθόλου reviews, ενώ ακόμα και υπολείπεται σε σχεδόν όλες τις άλλες λόγω χαμηλότερων χρονισμών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω ενα πραμα, απο  οπαδος της amd εχω καταντησει ιντελας εδω και 12 χρονια και δε βλεπω το λογο να παω σε θεια λιζα,αφου δινει ιδιες επιδοσεις με ιντελ σε ελαχιστα ακριβοτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

εγω ξερω ενα πραμα, απο  οπαδος της amd εχω καταντησει ιντελας εδω και 12 χρονια και δε βλεπω το λογο να παω σε θεια λιζα,αφου δινει ιδιες επιδοσεις με ιντελ σε ελαχιστα ακριβοτερη τιμη.

 

Αν δεν έβλεπες τον λόγο τα τελευταία 5 χρόνια, είναι σίγουρο ότι δεν θα βλέπεις τον λόγο και τώρα που η AMD έχασε το performance crown.

 

Λεχθέντος τούτου, σε συγκεκριμένα σενάρια (π.χ. gaming) ο 5800Χ3D είναι στη μισή τιμή / κατανάλωση, σε σχέση με τον 12900KS και ανταλλάσσει νίκες με θετικό πρόσημο στον Μ.Ο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ήρθε και  .....

 

image.thumb.png.4af95c225b4fb0070191583b4618b71c.png

To ίδιο "φαρμακείο" έχει τον 5800Χ 409€, οπότε λογικό.  Λυπάμαι που τέτοια καταστήματα ακόμα επιβιώνουν στη χώρα μας. 

 

Στην Αμερική οι μεγάλες αλυσίδες έχουν συνήθως και τις καλύτερες (ή τέλος πάντων εξαιρετικές) τιμές. Στην Ελλάδα οι μεγάλες αλυσίδες έχουν τις πιο ακριβές τιμές. Φαίνεται το ποσοστό των ζώων είναι τεράστιο...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.