Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

3 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Ναι, κλείνω για 5900x από ότι βλέπω δεν έχει τεράστιες διαφορές

 

Μπορεί να μην έχει μεγάλες διαφορές όπώς λες, αλλά:

 

1) είναι φτηνότερος

2) καταναλώνει λιγότερο

3) απαιτεί νορμάλ ψύξη

4) σου περισσεύουν $$ για gpu

5) Πιθανόν με 5900Χ - 50Χ που λες + βαρβάτη GPU να χρειαστείς και τροφοδοτικό

 

Αν σε ενδιαφέρει το upgrade για το gaming, εγώ θα εξέταζα ΠΟΛΥ σοβαρά τον 3D πάντως

3 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Το ερώτημα είναι 5900x ή 5800x3D για 3440x1440p

 

Με το FSR 2.0 και DLSS εκεί που έχουν φτάσει, imo είναι ατόπημα να παίζεις σε native αναλύσεις. Ρίχνεις rendering ανάλυση και παίζεις κομπλέ. Εγώ πάντως, από τότε που αγόρασα 144Hz monitor, επιλέγω FPS over everything else. Τα 60 FPS με "χαλάνε". 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

 

1520241348518?e=2147483647&v=beta&t=ZJP0y70BBgrMiLiF9HCY7ttL6RGfqVkDcpQHBNeblE8

Lets Go Sport GIF by NBA

17 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μπορεί να μην έχει μεγάλες διαφορές όπώς λες, αλλά:

 

1) είναι φτηνότερος

2) καταναλώνει λιγότερο

3) απαιτεί νορμάλ ψύξη

4) σου περισσεύουν $$ για gpu

5) Πιθανόν με 5900Χ - 50Χ που λες + βαρβάτη GPU να χρειαστείς και τροφοδοτικό

 

Αν σε ενδιαφέρει το upgrade για το gaming, εγώ θα εξέταζα ΠΟΛΥ σοβαρά τον 3D πάντως

 

Με το FSR 2.0 και DLSS εκεί που έχουν φτάσει, imo είναι ατόπημα να παίζεις σε native αναλύσεις. Ρίχνεις rendering ανάλυση και παίζεις κομπλέ. Εγώ πάντως, από τότε που αγόρασα 144Hz monitor, επιλέγω FPS over everything else. Τα 60 FPS με "χαλάνε". 

 

απλά ο 5950x είναι κατα ~10 fps πιο αργός, από τον 5800x3D σε 1440p,

ε θα ζήσω, αλλά κατα 8c/16th πιο δυνατός :D στα ίδια watt

θα φτιάξω την υπογραφή

 

ζήστε ρε φάτε τα όλα τα φράγκα !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

O 5800Χ3D ειναι πιο ζεστος απο 5900Χ/5950Χ λογω κατασκευης.

Σε MP ειναι στα ιδια watts πανω κατω, λογω καλυτερου binning των 5900Χ/5950Χ.

 

Σε gaming θελουν πιο πολυ ενεργεια οι μεγαλοι αδελφοι ναι.

 

Εγω ειμαι σε διλημμα ακομα για το λογο οτι μετα απο αυτη την αναβαθμιση, δε θα αλλαξω για αρκετο καιρο (ή τουλαχιστον ετσι λεω).

Ο 5800Χ3D θα ανοιξει τη διαφορα στο gaming με μια 4080Ti/7800XT.

 

Σε ultra heavy cpu καταστασεις, που θα προκυψουν αν καποιος κρατησει ενα cpu για χρονια κ αλλαξει 2-3 γενιες gpu, ο 3D ειναι αχτυπητος. Μεχρι κ τα lows του ειναι υψηλοτερα απο τα average των 5900/5950Χ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Εγω ειμαι σε διλημμα ακομα για το λογο οτι μετα απο αυτη την αναβαθμιση, δε θα αλλαξω για αρκετο καιρο (ή τουλαχιστον ετσι λεω).

Ο 5800Χ3D θα ανοιξει τη διαφορα στο gaming με μια 4080Ti/7800XT.

 

Κατά τη γνώμη μου ο 5900Χ θα φάει μπουκάλι πιο γρήγορα από τον 5800Χ3D.

 

Εξαρτάται βεβαία από τους τίτλους, την ανάλυση που παίζεις και τα settings (low-medium-high-ultra)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μας έβαλε σε διλήμματα η Lisa, 5900x vs 5800x3d.

ΟΚ, για gaming ο 5800x3d σπέρνει. Όμως όσο τα παιχνίδια εκμεταλλεύονται περισσότερα cores, θα αρχίσει να τρώει μπουκάλι. Αν δεν τρώει ήδη σε συνθήκες streaming-video capture.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιθανότητα να μη φτάνει ένας 8/16 για τα επόμενα 5-7 χρόνια. Ζήτημα αν υπάρχουν 5-10 παιχνίδια που γεμίζουν 6/12 σήμερα κ αυτά όχι στο 100%.

 

Δε κάνει για streaming. Δε βγήκε για αυτό.

 

Το τσιπ έφερε απόδοση επόμενης γενιάς (προφανώς σε gaming μόνο)σε πλατφόρμα που τελείωσε ο χρόνος ζωής της. Άνετα θα μπορούσε να το λήξει εδώ η Λιζα κ να πει πάρτε 5900Χ όσοι έχετε ΖΕΝ2 κ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

1η παρατήρηση:

 

Τα παιχνίδια είναι το χειρότερο είδος λογισμικού που υπάρχει από καταβολής των PC. (εξαίρεση αποτελούν οίκοι όπως η ID software (DOOM κτλ) όπου οι τύποι ξέρουν πραγματικά τι σημαίνει προγραμματισμός. Όλοι οι άλλοι φτιάχνουν σκουπίδια, τερματισμένα unoptimized, διότι βασίζονται στον υπερκαταναλωτισμό των gamers που θα τα σκάσουν χοντρά για hardware και κάποια στιγμή θα το παίξουν το ρημάδι "the way it was meant to be played". 

 

2η παρατήρηση:

 

Οι μηχανές των παιχνιδιών δεν είναι ένα και το αυτό. Άλλες μηχανές θέλουν τα πάντα όλα, άλλες λατρεύουν ταχύτερες μνήμες, άλλες θέλουν μόνο GPU, άλλες θέλουν IPC. Επομένως, ό,τι και να πούμε για gaming εξαρτάται από τον τίτλο.

 

3η παρατήρηση: 

 

Ένας 8 core επεξεργαστής ΔΕΝ πρόκειται να φάει μπουκάλι λόγω πυρήνων. Αν αυτό συμβεί θα συμβεί σε 4-5 χρόνια. Πολύ πιο γρήγορα όμως θα φάει μπουκάλι λόγω IPC.

 

4η παρατηρησή: 

 

Το μπουκάλι το βλέπεις αναλόγως της GPU σου. Με μια middle range GPU δεν θα δεις μπουκάλι από τον επεξεργαστή. Με μια κορυφαία GPU όμως, μπορεί να σε "περιορίσει" ακριβώς ο ίδιος επεξεργαστής.

 

 

Συνυπολογίζοντας τα παραπάνω, αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το gaming και έχεις ήδη πλατφόρμα ΑΜ4, θεωρώ ότι ο 5800Χ3D θα αντέξει πολύ περισσότερο στον χρόνο σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο 5xxx επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Το επόμενο video του με 3d vs 12700k και καλή ddr4 κ στους 2 θα είναι πιο ενδιαφέρον..

Warzone δυστυχώς γίνεται σφαγή.. δεν έκλεισε την διαφορά..

Screenshot_21.thumb.jpg.303d7001593103dd6af48dcee6877ab0.jpg

 

 

To Warzone είναι κάργα "συστημικό". Ευνοεί στάνταρ Intel + Nvidia και "φτύνει" AMD. Σε αντίθεση με όλους τους άλλους μοντέρνους Esports τίτλους, π.χ. valorant, apex legends, fortnite που η εικόνα είναι αντίστροφη. Τι να κάνουμε, δυστυχώς με αυτό ασχολούμαι. Και βεβαίως δεν πρόκειται να περάσω σε στρατόπεδο Intel γι' αυτόν τον λόγο. Ο στόχος μου είναι τα 144 fps 1% low @ 1080p. Πρώτο βήμα (το καλοκαίρι πιθανότατα) θα είναι η αναβάθμιση μάλλον στον 5800Χ και δεύτερο βήμα η αναβάθμιση GPU, όταν οι τιμές πιάσουν MSRP. Υπολογίζω ότι σε 6-8 μήνες θα μπορώ να βρω καινούργια 6700ΧΤ ή 6750ΧΤ (δεν κοιτάω τίποτα άλλο πλην AMD, λόγω linux) σε τιμές MSRP. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
252102-b.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

AMD Ryzen 7 5800X3D AM4/3.4GHz/100MB Επεξεργαστής | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr |...


looool

 

Ενδιαφέρον πείραμα για να βρεθούν οι μ!@#!$# που υπάρχουν στην Ελλάδα....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

κάπου εκεί θα έρθει επειδή είναι "φρέσκο" , βλέπεις αυτές τις τιμές και λες τελικά ο 5950x φθηνός είναι βάση skroutz

 

Αυτό ισχύει όταν δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Όταν υπάρχει, οι τιμές είναι εξωπραγματικές και για κορόιδα.

 

Και ο 5700Χ "φρέσκος" είναι αλλά η (προ)τιμολόγηση που βλέπω είναι στο msrp του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
252102-b.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

AMD Ryzen 7 5800X3D AM4/3.4GHz/100MB Επεξεργαστής | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr |...


looool

Παραλίγο να μου φυγει ο καφες από τη μύτη..

Μετα είδα κ τις τιμές του στους αλλους ryzen..

5600x 260€

5800x 380€

5700x 387€

58003d 584€ 

5900x 600€

5950x 669€

Εντάξει δεν είναι τόσο άσχημη η τιμή 🙃😂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.