Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

33 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
Box-3.jpg
WWW.IGORSLAB.DE

To say it in advance: The Ryzen 7 5800X3D is AMD's almost condescending gesture of...

 

 

Μακράν το καλύτερο review όλων! Οι youtubers θα έπρεπε να μαθαίνουν (btw η ποιότητα έχει πέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με πρωτοστάτη τον Linus του LTT που ανταγωνίζεται με τον ευατό του πότε θα γίνει περισσότερο καραγκιόζης ρίχνοντας επίτηδες τα πάντα κάτω, ουρλιάζοντας συνέχεια και κάνοντας reviews ΓΤΠ. Τέσπα, ο Igor έκανε κάτι που δεν σκέφτηκε να κάνει κανένας συγκρίνει χρησιμοποιώντας και 6900XT και 3090Ti. Σε πολλές περιπτώσεις βλέπουμε και το ελεεινό overhead της Nvidia που έχει δραματικές επιπτώσεις στις επιδόσεις. 

 

Πραγματικά ο 3800X3D θα γίνει συλλεκτικός. Ελπίζω η ΑΜD να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο της απόδοσης, βασιζόμενη στο efficiency και όχι στο άνευ ορίων πουσάρισμα με Watt των επεξεργεστών (12xxxx) και της Νvidia (600W η επόμενη γενιά). Η AMD μπορεί να τους ξεσκίσει και τους δύο. Το δείχνει με τους Ryzen και φαίνεται ότι θα το πετύχει στις GPU (rdna3).

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαφορά λόγω driver overhead κ αρχιτεκτονικής. Σε μικρές αναλύσεις, είναι γνωστό πως η Ampere δεν αποδίδει όπως η rdna 2.

 

Ίσως το καλύτερο review πραγματικά.

Μονο ο Steve (HU) αξίζει για το πλήθος των δοκιμών κ ο Steve (GN) για την αξιοπιστία των μετρήσεων.

 

Με ψήνει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

AMD-Ryzen-7-5800X3D-CPU-_7-very_compress
WCCFTECH.COM

Our reader has undervolted his AMD Ryzen 7 5800X3D CPU and turned it into an incredibly...



"At 1V, Shaun states that he started seeing performance regression but one interesting aspect was that the performance itself didn't take a huge hit. The power and temperatures saw a huge fall. It was stated that at 1V (4.4 GHz all-core), the CPU peaked at 43C in Cinebench whereas it peaked at 80C in the same benchmark when running at stock The power consumption was rated at 73W."

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Μονο ο Steve (HU) αξίζει για το πλήθος των δοκιμών κ ο Steve (GN) για την αξιοπιστία των μετρήσεων.

 

 

ευχαριστω πολυ,θα συνεχισω την καταπληκτικη δουλεια...🤣

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Yπάρχει περίπτωση λέτε όσο περιμένουμε να πέσει η τιμή του 3D να εξαφανιστεί και να μη βρίσκουμε ούτε 3D ούτε 5900Χ/5950Χ?

 

3D  δεν πέφτει η τιμή του. Βγαίνει σε περιορισμένο αριθμό και το κομμάτι θα γίνει συλλεκτικό. 

 

5900Χ/5950Χ θα βρίσκεις καινούριους για ένα-ενάμιση χρόνο ακόμα μετά την κυκλοφορία των zen4

Link to comment
Share on other sites

Ωραία νουμεράκια από την ενσωματωμένη 680M. Εντυπωσιακό το "κλείσιμο" των Zen 3.

AMD_Ryzen_680M_RDNA2.jpg
WWW.NOTEBOOKCHECK.NET

How well can the new AMD Radeon 680M run Cyberpunk 2077 or Crysis Remastered? Pretty darn well for an integrated GPU...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το διαβάζεις και λες wow, αλλά όταν το δεις live μένεις μακάκας...

H bleeding edge τεχνολογία της stacked cache και ο πιο advanced Zen 3 CPU να δουλεύει σε μια B350 5ετίας του 50ευρου...

Δεν θα μείνει εκεί, θα μπει στη Β550 της υπογραφής, απλά τον έριξα πάνω σε αυτή που ήταν εύκολο για ένα γρήγορο DOA check.

 

5800X3D@B350.thumb.PNG.21ab01b45023b144fd87415daccb978c.PNG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος paxman έγραψε:

Το διαβάζεις και λες wow, αλλά όταν το δεις live μένεις μακάκας...

H bleeding edge τεχνολογία της stacked cache και ο πιο advanced Zen 3 CPU να δουλεύει σε μια B350 5ετίας του 50ευρου...

Δεν θα μείνει εκεί, θα μπει στη Β550 της υπογραφής, απλά τον έριξα πάνω σε αυτή που ήταν εύκολο για ένα γρήγορο DOA check.

 

5800X3D@B350.thumb.PNG.21ab01b45023b144fd87415daccb978c.PNG

 

Σε λίγες μέρες, και εγώ θα βάλω τον 3D πάνω σε μια Β350 (της υπογραφής). Μόνο που εκεί θα μείνει μόνιμα...

 

Η συμβατότητα αυτή επιτρέπει και το στήσιμο εξαιρετικών budget builds για gaming. Ακόμα και από το μηδέν να στήνεις σύστημα, αγοράζεις μια αξιοπρεπή Β450 mobo (από 66€) και βάζεις πάνω έναν ZEN 3 5600X (~200€). Δηλαδή με ~260-270€ έχεις έναν συνδυασμό mobo+cpu με εξαιρετικές gaming δυνατότητες. Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχο στον ανταγωνισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

image.thumb.png.d76dc98c9acac7ca42af265b98d8d25f.png

 

Επρεπε να γινει χθες. Μου εφαγε ολο το βραδυ η αλλαγη του επεξεργαστη αλλα εχω καποια θεματα.

 

-Η υδροψυξη μου εχει αδιανοητα πολυ αερα γιατι την εκανα οπως να ναι, μονο κ μονο για να δουλεψει ο υπολογιστης. Εχω πολυ αερα κ υδροστροβιλο στο τανκ!

Με κουνημα κ πλαγιασμα κλπ ο υδροστροβιλος εξαφανιζεται, ο αερας δειχνει να μαζευεται στο τανκ αλλα μολις οριζοντιωσω το κουτι, ο υδροστροβιλος εμφανιζεται ξανα κ στελνει τον αερα στο κυκλωμα, σα να ανεβαινει η πιεση κ το νερο αγγιζει το καπακι του τανκ! Τραγωδια.....Αν βρω χρονο θα τα ξηλωσω ολα.

 

-Η μητρικη ειδε χωρις θεματα τον επεξεργαστη αλλα τα all core ρολογια δε τα πιανω. Εχω 4150 all core κ στο cpuz εχω τραγικα νουμερα.

Πολυ μακρια απο αυτα των reviews. Αν κ πιανω το single core boost, στο cpuz παλι ειμαι μακρια.

 

-Ο 3D ειναι απροβλεπτος στις θερμοκρασιες. Εχει idle 36 μεχρι 50 βαθμους (γενικα στο 39 ειμαι) και σε full load cpuz εχει 73 ενω στο R23 86 (με all core 4180)!!!

Εννοειται πως ειμαι πισω κ στα νουμερα του R23.

 

Πριν βγαλω τον 3700Χ, τσεκαρα fps στο RDR2 σε συγκεκριμενη σκηνη κ settings (UWQHD Ultra+DLSS Quality). Ειχα 69-72. Με τον 3D εχω 81-84.

 

ΥΓ. εχω clear tubes στο cpu block/pump-res κ βλεπω τον αερα. Η φωτο ειναι πριν βγαλω τον 3700Χ.

Spoiler

543670522_Photo11-06-2022004525.thumb.jpg.0eb3d8d5c45bd8161ef6d6bb4766edda.jpg2144313191_Photo11-06-2022002220.thumb.jpg.26042abcabf9232112350bbd7281628a.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πωπω με κάνεις και ανησυχώ.... Εγώ λογικά παραλαμβάνω εντός της εβδομάδας και στήνω το επόμενο ΣΚ.

 

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η μητρικη ειδε χωρις θεματα τον επεξεργαστη αλλα τα all core ρολογια δε τα πιανω. Εχω 4150 all core κ στο cpuz εχω τραγικα νουμερα.

Πολυ μακρια απο αυτα των reviews. Αν κ πιανω το single core boost, στο cpuz παλι ειμαι μακρια.

 

Στο net βλέπω ότι το all core boost προσεγγίζει τα 4.4 GHz. Απέχεις αρκετά. Έχεις καταλάβει τον λόγο; Θερμοκρασίες; Bios update?

 

Αν και πιάνεις το single core boost, λες είσαι μακριά στο cpuz ? Μακριά από τι; Από το τι έπιανες με τον 3700Χ ή από το τι έχεις δει στο net ότι πιάνει ο 5800Χ3D? Θυμάμαι ότι με το ίδιο mobo δεν είχες καλά νούμερα και με τον 3700Χ? Μήπως εδώ προκύπτει κάποιο pattern?  Ρυθμίσεις ίσως? Για να βοηθήσεις τη συζήτηση, ίσως να ποστάρεις συγκεκριμένα νούμερα που πιάνεις (εγώ όπως είπα θα ποστάρω next ΣΚ

 

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ο 3D ειναι απροβλεπτος στις θερμοκρασιες. Εχει idle 36 μεχρι 50 βαθμους (γενικα στο 39 ειμαι) και σε full load cpuz εχει 73 ενω στο R23 86 (με all core 4180)!!!

Εννοειται πως ειμαι πισω κ στα νουμερα του R23.

 

Γιατί λες ότι είναι απρόβλεπτος, ενώ έχεις αναφέρει πιο πάνω ότι αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την υδρόψυξη?  Και πάλι, είσαι "πίσω στα νούμερα R23" σε σχέση με τι?

 

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Πριν βγαλω τον 3700Χ, τσεκαρα fps στο RDR2 σε συγκεκριμενη σκηνη κ settings (UWQHD Ultra+DLSS Quality). Ειχα 69-72. Με τον 3D εχω 81-84.

Εδώ πάντως έχεις ένα ξεκάθαρο +16% στα FPS, αλλά και πάλι όπως λες δεν boost-άρεις όπως θα έπρεπε. Επομένως μόλις λύσεις το πρόβλημα έχει να δώσει και άλλο το τσιπ, εκτός και αν μπουκαλιάζει η GPU  σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με την υδροψυξη. Άλλαξα το terminal στο gpu block χθες με καινούριο κ μάλλον δε ταιριάζει.

Εκτος αν είναι κανένα ψυγείο. Δεν εχω ροη όπως θα έπρεπε.

 

Μάλλον ο επεξεργαστής βλέποντας ότι ανέβαζε θερμοκρασίες σε χρόνο μηδέν, δεν ανέβαζε κ ρολόγια.

 

Δυστυχώς ξήλωμα κ επανέρχομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πωπω με κάνεις και ανησυχώ.... Εγώ λογικά παραλαμβάνω εντός της εβδομάδας και στήνω το επόμενο ΣΚ.

 

Στο net βλέπω ότι το all core boost προσεγγίζει τα 4.4 GHz. Απέχεις αρκετά. Έχεις καταλάβει τον λόγο; Θερμοκρασίες; Bios update?

 

Αν και πιάνεις το single core boost, λες είσαι μακριά στο cpuz ? Μακριά από τι; Από το τι έπιανες με τον 3700Χ ή από το τι έχεις δει στο net ότι πιάνει ο 5800Χ3D? Θυμάμαι ότι με το ίδιο mobo δεν είχες καλά νούμερα και με τον 3700Χ? Μήπως εδώ προκύπτει κάποιο pattern?  Ρυθμίσεις ίσως? Για να βοηθήσεις τη συζήτηση, ίσως να ποστάρεις συγκεκριμένα νούμερα που πιάνεις (εγώ όπως είπα θα ποστάρω next ΣΚ

 

Γιατί λες ότι είναι απρόβλεπτος, ενώ έχεις αναφέρει πιο πάνω ότι αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την υδρόψυξη?  Και πάλι, είσαι "πίσω στα νούμερα R23" σε σχέση με τι?

 

Εδώ πάντως έχεις ένα ξεκάθαρο +16% στα FPS, αλλά και πάλι όπως λες δεν boost-άρεις όπως θα έπρεπε. Επομένως μόλις λύσεις το πρόβλημα έχει να δώσει και άλλο το τσιπ, εκτός και αν μπουκαλιάζει η GPU  σου.

 

Εφτιαξα την υδροψυξη αν κ οχι οπως θα πρεπε. Μονο κ μονο για να εχω υπολογιστη.

 

-All core πιανω 4250 στο cpuz. 4450 single. Ειμαι μακρια απο τα νουμερα των reviews. (~610/6100)

Πιανω 4550 single core σε general use, οχι στο cpuz.

 

-Με τον 3700Χ παλαιοτερα ειχα θεμα λιγο με την αποδοση αλλα κυριως με τα ρευματα κ τις θερμοκρασιες. Μετα απο bios update, ημουν οκ. Στα ιδια με τα reviews single core performance cpuz/R23 κ λιγο καλυτερα σε MT.

Ο 3D δεν ακουει στη ψυξη. Εχω 3 ψυγεια κ το νερο ειναι στους 28-29 βαθμους no matter what αλλα αυτος εκει. Με το παραμικρο απο 39-40 idle παει 50-55.

Στο cpuz εχω 70-71 βαθμους full load.

 

Στο R23 εχω πλεον 73-74 βαθμους k σκορ μονο 13900. 4150 all core - ανεβαινει 4200 καποιες φορες.

 

Ολα auto στο bios - κατι PBO κλπ εξαφανιστηκαν. Μονο μια επιλογη εχει για core boost αλλα δε κανει διαφορα.

BIOS update εκανα προχθες.

image.png.a984d69970944532e68186abe50cfe9c.png

 

RMA??

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

RMA??

 

RMA γιατί;

 

Στα official specs αναγράφεται μόνο max boost up to 4.5 που το ξεπερνάς.

 

Οι θερμοκρασίες σου είναι φυσιολογικές επίσης σύμφωνα και με το review εδώ:

 

https://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/amd_ryzen_7_5800x3d_review/18

 

Στο R23 υπολείπεσαι 800-900 πόντους γιατί μάλλον για κάποιον λόγο πετυχαίνεις μόνο ~4200 all core.

 

Υπάρχει κάπου κάποια επίσημη αναφορά της AMD για all core boost? Δεν την βλέπω.

 

Έχεις επιλογή στο BIOS για πιο επιθετικό LLU ή έχουν εξαφανιστεί όλα? Μήπως η μητρική σου κάνει overvoltage και για να προστατευτεί η 3dcache πέφτουν τα ρολόγια και πρέπει να παίξεις λίγο με ρυθμίσεις?

 

Από εδώ: https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-5800x3d-review/3

 

Παράθεση

The 5800X3D has a 400 MHz lower base and 200 MHz lower boost clock than the Ryzen 7 5800X, and we can see that the 5800X3D runs at 4.35 GHz during the heaviest multi-core workloads while the 5800X runs at 4.5 GHz.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.