Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

  • 1 month later...

Λοιπον δεν ξερω τι εχω λουσει η απλα κοροιδευουν στα reviews... Εβαλα πανω τον 3d (τον 5900Χ τον ειχα τυπου OC δηλαδη ειχα δωσει ΡΒΟ και λιγο καλυτερα mhz) και πιανει ακριβως ιδια fps με τον 5900... Σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 fps παρακατω και σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 παραπανω. Λες και ειχα βαλει 4Κ ενιωθα... Δεν ξερω τι παιζει. Θελει κατι αλλο να κανω η απλα τρολλαρουν στα reviews? Δεν ξερω ποιος τον εχει αλλος και εχει κανει δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Λοιπον δεν ξερω τι εχω λουσει η απλα κοροιδευουν στα reviews... Εβαλα πανω τον 3d (τον 5900Χ τον ειχα τυπου OC δηλαδη ειχα δωσει ΡΒΟ και λιγο καλυτερα mhz) και πιανει ακριβως ιδια fps με τον 5900... Σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 fps παρακατω και σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 παραπανω. Λες και ειχα βαλει 4Κ ενιωθα... Δεν ξερω τι παιζει. Θελει κατι αλλο να κανω η απλα τρολλαρουν στα reviews? Δεν ξερω ποιος τον εχει αλλος και εχει κανει δοκιμες.

 

specs συστήματος και σε ποια παιχνίδια δεν βλέπεις διαφορές? Δεν ακούνε όλα τα παιχνίδια στον 3D. Μήπως παίζεις σε αναλύσεις που είσαι bottlenecked  από κάρτα γραφικών ή κάτι άλλο στο σύστημα? Μήπως είσα ούτως ή άλλως στα όρια κάποια μηχανής παιχνιδιού? Τέλος μέτρησες τα 0.1% lows? Δώσε αναλυτικά μετρήσεις.

 

Δεν τρολάρουν στα reviews ρε συ. Αφενός δεν μπορεί όλοι να συνεννοήθηκαν, αφετέρου εγώ είδα μεγάλες διαφορές (προερχόμενος από 3700Χ@4.4 all core, αλλά και έχοντας συγκριτικά δεδομένα από 5600Χ του bro).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Λοιπον δεν ξερω τι εχω λουσει η απλα κοροιδευουν στα reviews... Εβαλα πανω τον 3d (τον 5900Χ τον ειχα τυπου OC δηλαδη ειχα δωσει ΡΒΟ και λιγο καλυτερα mhz) και πιανει ακριβως ιδια fps με τον 5900... Σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 fps παρακατω και σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 παραπανω. Λες και ειχα βαλει 4Κ ενιωθα... Δεν ξερω τι παιζει. Θελει κατι αλλο να κανω η απλα τρολλαρουν στα reviews? Δεν ξερω ποιος τον εχει αλλος και εχει κανει δοκιμες.

 

Εγω παντως βλεποντας μερικα video reviews στο youtube ειδα ακριβως αυτο που περιγραφεις. Σε καποια γραπτα review ειδα οτι ειναι αρκετα fps μπροστα ο 5800X3D. Πραγματικα δεν ξερω, δεν εχω καταλαβει εν τελει τι κανει αυτος ο 3D σε σχεση με τον 5900Χ. Δε νομιζω παντως να εχεις λουσει κατι. Νομιζω οτι στην αναλυση σου, στα παιχνιδια που παιζεις, διαφορες δε θα δεις. Αυτη την εικονα εχω εισοραξει εγω.

 

3 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

προερχόμενος από 3700Χ@4.4 all core, αλλά και έχοντας συγκριτικά δεδομένα από 5600Χ του bro).

Ρε συ, μιλας για 2 cpu που ειναι ουτως η αλλως κατωτερα ακομα και  απο τον "απλο" 5800Χ. Ο @icy20 λεει για συγκριση με 5900Χ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εργαστηριακές συνθήκες θα δεις διαφορά γιατί έρχεσαι από 5900Χ, όχι 3000 πχ σα κ μενα.

 

Βαλε ένα 1080p low κ τσέκαρε τι δίνει ο καθένας. 
Σε νορμαλ gaming με τσίτα τη gpu, δεν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε lows ηταν χειροτερος σχεδον παντα ο 3d. Σε highs εβγαζε αλλα πιο πολλα. Γιαυτο απορησα. Σε 2Κ αναλυση δοκιμασα και τα παιχνιδια που εβαλα ηταν μονο οσα ειχαν δικο τους bench. Δηλαδή forza ac valhalla f1 2021. Ισως αν βαλω τπτ wz με low graphics να δω διαφορα

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ισως αν βαλω τπτ wz με low graphics να δω διαφορα

Η αυτο, η κανενα battlefield 2042 θα σε βοηθησει καλυτερα να δεις τι και ποσα κερδιζεις. Αν κερδιζεις.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Χμ ειδα κατι περιεργο τωρα μολις. Τρεχω cinebench και βλεπω 1.2V και 4250 max freq... Κατι δεν δουλευει σωστα

Μπα, τοσο θα παει αν ειναι στοκ. Ειδες απο ryzen master αν κοκκινιζουν ολα τα ρολογια που εχει; ppt, ecd και κατι αλλα που δε θυμαμαι; 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

το cpu power (95W) και το EDC 92-93% μονο κικκινιζουν

Ε αυτο σημαινει οττι με τα bios settings ου εχεις τωρα, ο επεξεργαστης φτανει προς το ανωτατο  ηλεκτρικο οριο του. Δεν εχει πολλα περιθωρια ακομα. Με επιθετικο uv, ισως ανεβασει κι αλλο λιγο τα ρολογια. Θυμασαι αν στο ιδιο bench ο προηγουμενος επεξεργαστης επιανε τα διαφημιζομενα clocks? Δλδ, 0 5900Χ πηγαινε 4800?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Χμ ειδα κατι περιεργο τωρα μολις. Τρεχω cinebench και βλεπω 1.2V και 4250 max freq... Κατι δεν δουλευει σωστα

Εφόσον έχεις φρέσκο Mobo ψάξου για undervolting με curve optimiser -20 , λένε ότι δίνει καλές διαφορές . Από κει και πέρα πες λίγο τι ρολόγια πιάνεις warzone να σου πω αν είσαι ok ,σε σχέση με τα δικά μου (δεν θυμάμαι τώρα πρέπει να το ξαναδώ). Θα τρέξω και cinebench να σου πω τάσεις, αλλά το 4250-4300 all core φαίνεται ΟΚ

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ε αυτο σημαινει οττι με τα bios settings ου εχεις τωρα, ο επεξεργαστης φτανει προς το ανωτατο  ηλεκτρικο οριο του. Δεν εχει πολλα περιθωρια ακομα. Με επιθετικο uv, ισως ανεβασει κι αλλο λιγο τα ρολογια. Θυμασαι αν στο ιδιο bench ο προηγουμενος επεξεργαστης επιανε τα διαφημιζομενα clocks? Δλδ, 0 5900Χ πηγαινε 4800?

Ναι πηγαινε 4750 και 4850 ισως καποιες φορες οταν δεν ηταν allcore. Σε allcore 4.6 καπου

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εφόσον έχεις φρέσκο Mobo ψάξου για undervolting με curve optimiser -20 , λένε ότι δίνει καλές διαφορές . Από κει και πέρα πες λίγο τι ρολόγια πιάνεις warzone να σου πω αν είσαι ok ,σε σχέση με τα δικά μου (δεν θυμάμαι τώρα πρέπει να το ξαναδώ). Θα τρέξω και cinebench να σου πω τάσεις, αλλά το 4250-4300 all core φαίνεται ΟΚ

 

Εχει UV? Νομιζα οτι ειναι ολα κλειδωμενα σε αυτους. Δεν το εψαξα

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι πηγαινε 4750 και 4850 ισως καποιες φορες οταν δεν ηταν allcore. Σε allcore 4.6 καπου

Ησουν απο τους τυχερους με τον 5900Χ και σου κακοφαινεται τωρα. Λογικο. Εμενα ο 5900Χ σκεψου δεν παει πανω απο 4250 all cores ΜΕ UV. Κοκκινιζει ολο το ryzen master οποτε τα ρολογια πανε περιπατο. Κοινως, στο cb μην δινεις τοση σημασια. Δοκιμασε παιχνιδια που τσιτωνουν τα cpu για να δεις τι gaming performance κερδιζεις. Warzone, Battlefield. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ησουν απο τους τυχερους με τον 5900Χ και σου κακοφαινεται τωρα. Λογικο. Εμενα ο 5900Χ σκεψου δεν παει πανω απο 4250 all cores ΜΕ UV. Κοκκινιζει ολο το ryzen master οποτε τα ρολογια πανε περιπατο. Κοινως, στο cb μην δινεις τοση σημασια. Δοκιμασε παιχνιδια που τσιτωνουν τα cpu για να δεις τι gaming performance κερδιζεις. Warzone, Battlefield. 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τον 5900Χ. Κάρφωσα all cores UV και είναι stable ακόμα και με -30, απλά το γύρισα σε -25, γιατί διάβασα γκρίνια από μερικούς ότι χάνει σταθερότητα σε idle και είπα να μην ζορίζω την τύχη μου. Μου έκανε μια στιγμή νερά το ποντίκι που μπορεί να ήταν θέμα του ασύρματου ποντικιού, μπορεί και όχι ;). Ρολόγια δεν πολυθυμάμαι, αλλά θα κοιτάξω ξανά με συνθετικά benchmarks. Για παιχνίδια δύσκολο να προλάβω να δοκιμάσω σύντομα.

Το Ryzen master δίνει παραπάνω χρήσιμη πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2022 at 1:51 ΠΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

Λοιπον δεν ξερω τι εχω λουσει η απλα κοροιδευουν στα reviews... Εβαλα πανω τον 3d (τον 5900Χ τον ειχα τυπου OC δηλαδη ειχα δωσει ΡΒΟ και λιγο καλυτερα mhz) και πιανει ακριβως ιδια fps με τον 5900... Σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 fps παρακατω και σε 1-2 περιπτωσεις ειναι 1-2 παραπανω. Λες και ειχα βαλει 4Κ ενιωθα... Δεν ξερω τι παιζει. Θελει κατι αλλο να κανω η απλα τρολλαρουν στα reviews? Δεν ξερω ποιος τον εχει αλλος και εχει κανει δοκιμες.

 Ψήνομαι εδώ και καιρό για αυτή την αλλαγή upgrade? downgrade? sidegrade? you name it... από 5900Χ σε 5800X3D αλλά από ότι διαβάζω μάλλον δεν αξίζει...?
Το ποιο heavy cpu workload που κάνω είναι gaminng 1440p 3080ti

Για όποιον ενδιαφέρετε παίζουν και κάποια bios mods από Hardwareluxx για τις Crosshair VIII με PBO και CO για τον 5800X3D
 

Spoiler

Warning
Flashing on your own risk. You might brick your board.
I’m not responsible for any damage that can occur while flashing your board with custom bios

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Flash with USB Flashback


Changes:
Added PCH Fan Control
Added PBO for 5800X3D (AMD Overclocking/Only PBO Limits and CO might work)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Reous@Hardwareluxx.de
 


mf_logo250x250.png
WWW.MEDIAFIRE.COM

MediaFire is a simple to use free service that lets you put all your photos, documents, music, and video in a single place so you can access them anywhere and share them everywhere.

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Α τελικα ειχα δικιο οτι κατι ειχα λουσει. Δεν ειχα ενεργοποιησει το resizable bar. Τελικα εχει διαφορες. Στο f1 20 fps στα 114-136 και 8 fps στο ac valhalla κοντα στα 105-116

image.png.c3d5645ef90f5a65266dbf48e6027b69.png

 

Baby Tiktok Baby GIF - Baby Tiktok Baby Rolling His Eyes - Descubre &  Comparte GIFs

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, βλέπω σήμερα έπεσε ο 3d στα 356€. Πιστεύετε αξίζει να περιμένω μήπως πέσει παρακάτω λόγω black friday/cyber monday ή δεν έχει πολλά περιθώρια για παρακάτω τιμή; (π.χ. το πλαίσιο τον είχε σε προσφορά στα ~404€ πριν από μερικές μέρες).

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος outsider έγραψε:

Καλημέρα, βλέπω σήμερα έπεσε ο 3d στα 356€. Πιστεύετε αξίζει να περιμένω μήπως πέσει παρακάτω λόγω black friday/cyber monday ή δεν έχει πολλά περιθώρια για παρακάτω τιμή; (π.χ. το πλαίσιο τον είχε σε προσφορά στα ~404€ πριν από μερικές μέρες).

 

Είναι ζαριά... Μπορεί να πέσει και άλλο (όχι πολύ φαντάζομαι), μπορεί ξαφνικά να γίνει και "out of stock". Αν η βασική σου χρήση είναι το gaming και είσαι με AM4, πιστεύω είναι no brainer, ώστε να αναβαθμίσεις μετά από 2-3 χρόνια σε zen 4+ / 5 (αν η AMD βάλει μυαλό, καθώς οι ZEN4 είναι DOA). Εγώ θα πατούσα τη σκανδάλη με αυτή την τιμή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.