Jump to content



AMD RX 6000 Radeon RDNA2 Architecture


Recommended Posts

9 hours ago, salde said:


ρε συ ειλικρινά. Μου το εξηγείς λίγο αυτό; α) τι σπάσιμο εννοείς, πού; Εδώ στην Ελλάδα; β)γιατί πόλεμος;

Οι miners είναι χρήστες καρτών. Αγοράζουν ένα προϊόν, μη ζωτικό για μια κοινωνία. Κατ΄ αρχάς τουλάχιστον (μπορεί να γίνει ψιλοζωτικό αν θεωρηθεί υποκατάστατο του άρτος και θεάματα, απέχουμε πολύ από εκεί προς το παρόν). Έχει καμια λογική, επειδή έχω ενσωματωμένο από Ζ77 8-9 ετων, να θεωρήσω ότι προηγούμαι από εσένα στην αγορά GPU και να έρθω να σου σπάσω το pc; Να σε καταριέμαι, να σου κρασάρει το πισι, να σπάσεις το χέρι σου να μην παίζεις κι ότι άλλο μου κατέβει στο μυαλό για να προλάβω να αγοράσω πριν από εσένα; Να ζητώ από την κυβέρνηση να μου βρει κάρτα σε τιμή που θέλω εγώ;

Προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο οργίζονται μερικοί σε τέτοιο πρόβλημα. Όσο δικαίωμα έχω εγώ στην κάρτα άλλο τόσο εσύ άλλο τόσο κι ο miner. 

 

με συγχωρείς δεν πάει έτσι ...

 

έστω ότι έχουμε το παρακάτω σενάριο .

 

Ξυπνάει ένα πρωί ένας λεφτάς και λέει στα φιλαράκια του άλλους λεφτάδες θέλετε να τα κάνουμε κάτι να βγάλουμε λεφτά και να γελάσουμε ...

Το σχέδιο είναι απλό πάμε και αγοράζουμε κατευθείαν από τους παραγωγούς / εργοστάσια τα πάντα και τα αποθηκεύουμε σε δικές μας αποθήκες και μετά βλέπουμε

Τα προϊόντα που θα αφανίσουμε είναι τα πάντα από στα super market να μην υπάρχει ούτε μακαρόνι !

 

Ο κόσμος δεν παίζει με τους ίδιους κανόνες οπότε θα πεινάσει δεν θα μπορεί να βρει προϊόντα να αγοράσει επειδή μερικοί ανεγκέφαλοι θέλανε να βγάλουνε λεφτά,

τους στέρησε την ελευθερία αγοράς και στην συγκεκριμένη περίπτωση και της ζωής

 

η ελευθερία του καθενός σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου

και μην ξεκινήσουμε συγχέουμε ένα αγαθό τροφής με έτσι και γιουβέτσι ζωτικό η μη ζωτικό κλπ

 

ακραίο σενάριο αλλά μπορεί να γίνει αν ξυπνήσουν στραβά οι λεφτάδες, αλλά εκεί θα επέμβει το κράτος αν πάει να γίνει τέτοιο μπάχαλο θέλω να ελπίζω

στις @@@@ριές που κάνουν αυτοί δεν επεμβαίνει κανένας

 

οπότε το λιγότερο ένας ψόφος στους miners farms δεν σημαίνει κάτι για αυτούς


@icy20 θα παίξουμε COD / BF με τους miners και θα νικήσουν οι Gamers και θα τους πάρουμε τις κάρτες ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ARMAGEDDON said:

 

με συγχωρείς δεν πάει έτσι ...

 

έστω ότι έχουμε το παρακάτω σενάριο .

 

Ξυπνάει ένα πρωί ένας λεφτάς και λέει στα φιλαράκια του άλλους λεφτάδες θέλετε να τα κάνουμε κάτι να βγάλουμε λεφτά και να γελάσουμε ...

Το σχέδιο είναι απλό πάμε και αγοράζουμε κατευθείαν από τους παραγωγούς / εργοστάσια τα πάντα και τα αποθηκεύουμε σε δικές μας αποθήκες και μετά βλέπουμε

Τα προϊόντα που θα αφανίσουμε είναι τα πάντα από στα super market να μην υπάρχει ούτε μακαρόνι !

 

Ο κόσμος δεν παίζει με τους ίδιους κανόνες οπότε θα πεινάσει δεν θα μπορεί να βρει προϊόντα να αγοράσει επειδή μερικοί ανεγκέφαλοι θέλανε να βγάλουνε λεφτά,

τους στέρησε την ελευθερία αγοράς και στην συγκεκριμένη περίπτωση και της ζωής

 

η ελευθερία του καθενός σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου

και μην ξεκινήσουμε συγχέουμε ένα αγαθό τροφής με έτσι και γιουβέτσι ζωτικό η μη ζωτικό κλπ

 

ακραίο σενάριο αλλά μπορεί να γίνει αν ξυπνήσουν στραβά οι λεφτάδες, αλλά εκεί θα επέμβει το κράτος αν πάει να γίνει τέτοιο μπάχαλο θέλω να ελπίζω

στις @@@@ριές που κάνουν αυτοί δεν επεμβαίνει κανένας

 

οπότε το λιγότερο ένας ψόφος στους miners farms δεν σημαίνει κάτι για αυτούς


@icy20 θα παίξουμε COD / BF με τους miners και θα νικήσουν οι Gamers και θα τους πάρουμε τις κάρτες ?

Καταρχας οι "miners" δεν νομιζω οτι μπορουν να παιξουν οτιδηποτε competitively αρα ετοιμασου για ξεπουλημα καρτων

Link to comment
Share on other sites

η 6700xt είναι μια 5700xt με αναβολικά

 

 

οπότε για πραγματική αναβάθμιση όταν είναι αυτό εφικτό 6800 και άνω

 

γελάνε και τα τσιμέντα 1 / 2 μήνες περίμενε και τιμές

Spoiler

image.png.57d0caa32e3bef4f16b35764d09bd902.png

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

η 6700xt είναι μια 5700xt με αναβολικά

 

 

οπότε για πραγματική αναβάθμιση όταν είναι αυτό εφικτό 6800 και άνω

 

γελάνε και τα τσιμέντα 1 / 2 μήνες περίμενε και τιμές

  Hide contents

image.png.57d0caa32e3bef4f16b35764d09bd902.png

 

 

400€ δίνω ΤΑΒΑΝΙ σε οποιαδήποτε GPU δω στο youtube ότι δίνει 144FPS min (όχι average) σε 1080p στο Warzone. Ούτε ευρώ παραπάνω... Όποιος προλάβει από Intel και AMD (γιατί Nvidia ορκίστηκα ότι δεν θα ξαναγοράσω στη ζωή μου). Μέχρι τότε αφήνω στους έχοντες τη σειρά μου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

 

400€ δίνω ΤΑΒΑΝΙ σε οποιαδήποτε GPU δω στο youtube ότι δίνει 144FPS min (όχι average) σε 1080p στο Warzone. Ούτε ευρώ παραπάνω... Όποιος προλάβει από Intel και AMD (γιατί Nvidia ορκίστηκα ότι δεν θα ξαναγοράσω στη ζωή μου). Μέχρι τότε αφήνω στους έχοντες (ή στα κορόιδα) τη σειρά μου.

Δεν έχω καταλάβει γιατί αντιπαθείς τόσο την ngridia, οκ ούτε γω την γουστάρω επειδή παίζει κοροϊδία (νοιαζόμαστε για τους gamers ktl) και κλειστό οικοσύστημα όσο μπορεί.

 

Η αμδε φέτος μια χαρά απέδειξε ότι δεν είναι αγία , με το που βγήκε μπροστά σε cpu τσουπ οι αυξησεις σε όλα, με υποδεέστερες κάρτες από άποψη χαρακτηριστικών (ελλεψη upscale, RT "μια γενιά πίσω", σε work χάλια μαύρα κτλ.)τσουπ το msrp στο θεό, για να μην μιλήσω για τις δηλώσεις περί στοκ ( μια στο launch, μετά λέγανε Ιανουάριο, τώρα για την 6700χτ).

 

Η sIntel όταν βγάλει και χάλια νάνε η τιμή θα είναι στο θεό. Αν δεν μετριάσει η παρωδία με τα σιτ-coins τιμές δεν πεφτουν, αν και του χρόνου θα γίνει σφαγή με την TSMC και ποιος θα αγοράσει πρώτος.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Havic said:

Δεν έχω καταλάβει γιατί αντιπαθείς τόσο την ngridia, οκ ούτε γω την γουστάρω επειδή παίζει κοροϊδία (νοιαζόμαστε για τους gamers ktl) και κλειστό οικοσύστημα όσο μπορεί.

 

Η αμδε φέτος μια χαρά απέδειξε ότι δεν είναι αγία , με το που βγήκε μπροστά σε cpu τσουπ οι αυξησεις σε όλα, με υποδεέστερες κάρτες από άποψη χαρακτηριστικών (ελλεψη upscale, RT "μια γενιά πίσω", σε work χάλια μαύρα κτλ.)τσουπ το msrp στο θεό, για να μην μιλήσω για τις δηλώσεις περί στοκ ( μια στο launch, μετά λέγανε Ιανουάριο, τώρα για την 6700χτ).

 

Η sIntel όταν βγάλει και χάλια νάνε η τιμή θα είναι στο θεό. Αν δεν μετριάσει η παρωδία με τα σιτ-coins τιμές δεν πεφτουν, αν και του χρόνου θα γίνει σφαγή με την TSMC και ποιος θα αγοράσει πρώτος.

 

 

Έχω ανεβάσει και άρθρο που γράφω για το "μεγάλο κόλπο" με τις GPU και βάζω και την AMD μέσα. Την AMD που λίγα 24ωρα πριν βγουν οι Rocket Lake ξαφνικά ΄γέμισε την αγορά με ικανοποιητικό στοκ 5600X και 5800Χ σε τιμές MSRP. Καμία εταίρεια δεν αγαπά τους καταναλωτές και δεν θέλει το καλό τους, μόνο τα ευρώ τους. Αυτό το ξέρω και δεν είμαι αδαής. Απλά επειδή δεν γίνεται να μείνω ες αεί χωρίς GPU επιλέγω να "τιμωρήσω" με το πορτοφόλι μοι αυτόν που θεωρώ χειρότερο. Και προσωπικά θεωρώ την Nvidia με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά χειρότερη όλων.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η επανάσταση θα ξεκινήσει λόγω Gaming λοιπόν. 

Στο μεταξύ, το 90% του μένους προς τους miners, είναι επειδή δεν προλαβαίνουν οι, μη έχοντες άκρες, να πάρουν μια απλή καρτούλα... για να κάνουν mining. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Snips said:

Η επανάσταση θα ξεκινήσει λόγω Gaming λοιπόν. 

Στο μεταξύ, το 90% του μένους προς τους miners, είναι επειδή δεν προλαβαίνουν οι, μη έχοντες άκρες, να πάρουν μια απλή καρτούλα... για να κάνουν mining. 

 


η μία κάρτα για να κάνεις mining είναι ασύμφορο οπότε πατάτες τσαπιρδουλέσιον
min 10 κάρτες θέλεις ... 1Κ$/Μ για να πεις ότι κάνεις κάτι


οπότε ψόφο στους MINERS FARMS !

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σου είπαν; Άντε καλά. Αλλά για να μην τα χαλάσουμε, ο ερασιτεχνης miner με την μία κάρτα, κάνει εξίσου το χόμπυ του όπως ο gamer. Το τι κερδίζει ο ένας και τι ο άλλος σαν χομπίστες είναι δικό τους καπέλο.

Για την ιστορία, με απλή και ταπεινή 570 με 4GB, σε περίπου 20 μέρες βγάζεις 25€+, αν είσαι ψαγμένος. Αξίζει ή όχι; Περί ορέξεως.

Για μένα αξίζει. Σταμάτησα το gaming και αφιερώνω περισσότερο χρόνο σε άλλα πράγματα. Κάποιος άλλος γουστάρει να βγάζει αυτό το 25ευρο+ και να το τρώει στην αγορά παιχνιδιών και να καίγεται στο 2ο Pc του με τις ώρες.

Αν είχα άκρες σαν miner, ευχαρίστως θα προσπαθούσα να αρπάξω οποιαδήποτε ευκαιρία από τον παλιό μου εαυτό σαν gamer, και να μου "έκλεβα" την τελευταία κάρτα από το ράφι. Οπότε όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Όποιος δεν πρόλαβε...τάβλι, σκάκι, ξερή, Mame32, Quake 3 Arena. Λύσεις υπάρχουν. Ηρεμήσετε και απολαύστε την γαλήνη. Άσε που είναι και μια ευκαιρία για τα studios να βγάλουν κάνα παιχνιδάκι της προκοπής που να έχει βάθος, υπόθεση, να θέλει μυαλό,  και όχι μόνο μωβ ροζ κόκκινα φωτάκια.

 

Επίσης στην απάντηση σου στον @salde, συγκρίνεις τι ακριβώς;

Η κάρτα γραφικών ως είδος "πρώτης ανάγκης", είναι τόσο χρήσιμη στον μέσο πολίτη, όσο τα ελαστικά της Formula 1.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Snips said:

Η κάρτα γραφικών ως είδος "πρώτης ανάγκης", είναι τόσο χρήσιμη στον μέσο πολίτη, όσο τα ελαστικά της Formula 1.

 

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Πλέον η GPU χρησιμοποιείται σε πολλούς τομείς της ψηφιακής εποχής. Επαγγελματικά (π.χ. video editing), στην εκπαίδευση, στην έρευνα και φυσικά στην ψυχαγωγία. Εκτός και αν γυρίσουμε στις σπηλιές, η GPU είναι πολύ πιο απαραίτητη από τα ελαστικά της F1, στον μέσο πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Snips έγραψε:

Στο μεταξύ, το 90% του μένους προς τους miners, είναι επειδή δεν προλαβαίνουν οι, μη έχοντες άκρες, να πάρουν μια απλή καρτούλα... για να κάνουν mining. 

 

 

To 95% θα έλεγα. 

To άλλο 4.99% είναι οι "έξυπνοι" που νομίζανε πως θα βγάλουν κέρδος και σκοτώσανε τις RTX20xx τους λόγω αναμενόμενης χαμηλής ΠΤΛ στις RTX30xx.

 

Εμένα αρχίζει να μου φαίνεται αστείο πάντως το ότι μιλάμε για τις AMD και NV σαν να είναι το ελληνικό δημόσιο ή καμια γρεεκ εντρεπνερερ εταιριούλα λες και δεν έχουν bi/marketing/analytics τμήματα που δουλεύουν μόνο και μόνο για να προβλέπουν την αγορά και να μεγιστοποιούν το κέρδος και οι τύποι εκεί με τα PhD και τα άπειρα recourses και μοντέλα αγοράς δεν είδαν τι έρχεται στην αγορά και πιάστηκαν απροετοίμαστοι.

OK. Ναι.

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Πλέον η GPU χρησιμοποιείται σε πολλούς τομείς της ψηφιακής εποχής. Επαγγελματικά (π.χ. video editing), στην εκπαίδευση, στην έρευνα και φυσικά στην ψυχαγωγία. Εκτός και αν γυρίσουμε στις σπηλιές, η GPU είναι πολύ πιο απαραίτητη από τα ελαστικά της F1, στον μέσο πολίτη.

 

Ακόμα και σε αυτά που παραθέτεις ως παραδείγματα,  μια GPU δεν αποτελεί είδος πρώτης ανάγκης για την ευρύτερη κοινωνία. Κοίτα, μόνο που διαβάζω αυτήν την πρόταση που μόλις έγραψα, νομίζω πως αν συνεχίσουμε να επιχειρηματολογούμε  σε άκυρες συγκρίσεις τροφίμων και GPUs, ρίχνουμε τραγικά το επίπεδο. 

 

Για την ιστορία μόνο, ο επαγγελματίας θα την αγοράσει και στο 500% γιατί είναι η δουλειά του. ΑΝ δεν  μπορεί, θα κλείσει το μαγαζί και θα πάει παρακάτω. Το ίδιο και ο ερευνητής. Ο ψυχαγωγημένος θα βγάζει αφρούς. Ψάχνω ακόμα να δω που μπλέκει ο όρος εκπαίδευση. Άπαντες όμως οι προηγούμενοι, χρειάζονται φαγητό για να ζήσουν και να εκφράσουν πλείστα συναισθήματα χαράς, λύπης, μίσους και αγάπης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Snips έγραψε:

Για την ιστορία μόνο, ο επαγγελματίας θα την αγοράσει και στο 500% γιατί είναι η δουλειά του. ΑΝ δεν  μπορεί, θα κλείσει το μαγαζί και θα πάει παρακάτω. Το ίδιο και ο ερευνητής. Ο ψυχαγωγημένος θα βγάζει αφρούς. Ψάχνω ακόμα να δω που μπλέκει ο όρος εκπαίδευση. Άπαντες όμως οι προηγούμενοι, χρειάζονται φαγητό για να ζήσουν και να εκφράσουν πλείστα συναισθήματα χαράς, λύπης, μίσους και αγάπης.

 

Ο επαγγελματίας πάει και στο cloud αμα λάχει σε πολλά workflows πλέον.

Ο ερευνητής είναι ήδη είτε σε consumer cloud είτε στα academic hpc clusters στα πανεπιστήμια(μέχρι και στην Ελλάδα έχουμε) και δεν εξαρτάται από locally deployed gaming κάρτες γραφικών.
Η λέξη κλειδί είναι το εξαρτώνται. Δεν λέω δεν χρειάζονται, απλώς δεν είναι απαραίτητες.

Όσοι όντως εξαρτώνται μάλλον κάτι κάνουν λάθος ή δεν έχουν ιδέα τι κάνουν.

Σχετικά με το που εμπλέκεται η εκπαίδευση, εμπλέκεται με τα παραπάνω,  με την έρευνα και την ακαδημία δηλαδή, που εκεί βέβαια δεν καταλαβαίνω τι δεν μπορείς να κάνεις στο πλαίσιο της εκπαίδευσης με τα άπειρα jetson, ARM και XIlinx κιτ που έχουν ήδη τα ιδρύματα και μπορείς να κάνεις με μια RΧ6900XT ή μια RTX3090.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Σχετικά με το που εμπλέκεται η εκπαίδευση, εμπλέκεται με τα παραπάνω,  με την έρευνα και την ακαδημία δηλαδή, που εκεί βέβαια δεν καταλαβαίνω τι δεν μπορείς να κάνεις στο πλαίσιο της εκπαίδευσης με τα άπειρα jetson, ARM και XIlinx κιτ που έχουν ήδη τα ιδρύματα και μπορείς να κάνεις με μια RΧ6900XT ή μια RTX3090.

 

Ένα παράδειγμα:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Uaw39jiTo6E

 

Γενικά ο σύγχρονος εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από όσα φαντάζεσαι με τον κατάλληλο εξοπλισμός (εντάξει και ειδικές γνώσεις, αλλά αυτό ισχύει παντού)

 

Μήπως μια καλή GPU δεν μπορεί να βοηθήσει στην παραγωγή μοντέρνων εκπαιδευτικών video που είναι και το μέλλον της εκπαίδευσης, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στα αποθετήρια;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ένα παράδειγμα:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Uaw39jiTo6E

 

Γενικά ο σύγχρονος εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από όσα φαντάζεσαι με τον κατάλληλο εξοπλισμός (εντάξει και ειδικές γνώσεις, αλλά αυτό ισχύει παντού)

 

Μήπως μια καλή GPU δεν μπορεί να βοηθήσει στην παραγωγή μοντέρνων εκπαιδευτικών video που είναι και το μέλλον της εκπαίδευσης, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στα αποθετήρια;

 

Είναι use case, το δέχομαι. Έχεις δίκιο.

 

Spoiler

 

Σχετικά με το τι φαντάζομαι, ένα  παράδειγμα του τι κάνουν όντως οι σύγχρονοι εκπαιδευτικοί, έχουμε στήσει τέτοια προ κοβιντ και ετοιμάζουμε και το paper με τα αποτελέσματα της εφαρμογής τους, τα συγκρίνουμε με παραδοσιακά πολυμεσικά educational tools.

Διδάσκεις από μαθηματικά και γεωγραφία μέχρι ξένες γλώσσες. Και είναι τίποτα ως κόστος από εξοπλισμό.

Και απλά να αναφέρω ότι το assasins creed και άλλα games ψευδοιστορικά το χρησιμοποιούν αρκετοί που δεν ξέρουν που να αναζητήσουν υλικό. Όμως πάντα ανεπίσημα και σαν βοηθητικό υλικό με πολλούς αστερίσκους γιατί το τι προσφέρει σε σχέση με αντίστοιχο υλικό σχεδιασμένο και πιστοποιημένο γι' αυτή τη δουλειά, είναι υπό συζήτηση.

Σίγουρα δεν αρέσει καθόλου στο ΙΕΠ το να βάζεις στην τάξη ένα παιχνίδι με μικροσυναλλαγές που είναι rated for mature audiences.

Αλλά εντάξει απ' ότι είδα είναι σε ιδιωτικό, εκεί ίσως εμπλέκονται και λόγοι μάρκετινγκ, πλασαρίσματος κάποιου είδους innovation στους πελάτες κλπ

 

Γενικά τα gui tools και αυτού του είδους τα non engaging εργαλεία τα τελευταία 10 χρόνια χρησιμοποιούνται όλο και λιγότερο. Τα χειρότερα αποτελέσματα στο knowledge aquisition τα είχαμε πάντα με τέτοια εργαλεία, το λένε τα στατιστικά σε χιλιάδες μαθητές.

Γενικά ότι δεν έχει καν interaction δεν το λες και το "μέλλον".

 

 

Στα δε αποθετήρια μιας και τα ανέφερες η τάση είναι τα interactive ΜΑ.

Στα βίντεο, ναι η gpu βοηθάει αλλά δεν νομίζω οτι  καταστρατηγείται η εκπαιδευτική διαδικασία αν κάνει render το βίντεο 5 ωρες αντί  1 πρωτού ανέβει στο αποθετήριο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

 

 

 

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Σχετικά με το τι φαντάζομαι, ένα  παράδειγμα του τι κάνουν όντως οι σύγχρονοι εκπαιδευτικοί, έχουμε στήσει τέτοια προ κοβιντ και ετοιμάζουμε και το paper με τα αποτελέσματα της εφαρμογής τους, τα συγκρίνουμε με παραδοσιακά πολυμεσικά educational tools.

augmented reality sandbox έχουμε και από αυτό στο σχολείο. Δεν απαιτεί ακριβή GPU.  Και δεν έγραψα ότι για τα πάντα απαιτείται ακριβή GPU στην εκπαίδευση. Τα εργαλεία συνεχώς γίνονται καλύτερα και πιστεύω ότι θα φτάσουμε και εκεί, να θέλουμε σχεδόν για κάθε χρήση μια καλή GPU όσο η εκπαίδευση μετακινείται προς εικόνα/video/αλληλεπίδραση

 

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Σίγουρα δεν αρέσει καθόλου στο ΙΕΠ το να βάζεις στην τάξη ένα παιχνίδι με μικροσυναλλαγές που είναι rated for mature audiences.

Όσα δεν φτάνει η αλεπού... Άσε με το ΙΕΠ μην αρχίσω με τους καρεκλοκένταυρους. Το παιχνίδι που αναφέρω είναι όχι η κανονική έκδοση αλλά η σειρα Discovery Tour των παιχνιδιών. Και σε καμία περίπτωση δεν βάζεις κάτι άνευ ελέγχου.  Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα αν το ΙΕΠ θέλει να αναπτύξει δικά του παιχνδία. Οι μηχανές 3d είναι εκεί έξω διαθέσιμες. Ας προσλάβει devs και επιστημονιοκούς συνεργάτες να αναπτύξουν "ελληνικές" παραγωγές. Βεβαίως δεν συμφέρει, καλύτερα να μισθώσεις τη Ubisoft να σου φτιάξει αυτά που θες. Αντί να σκορπάμε εκατομμύρια ευρώ σε μπούρδες π.χ. εορτασμός 200 χρόνων από το 1821 λες και έχει μεγαλύτερη η μικρότερη αξία η επέτειος λόγω των 200 ετών. Δεν κοιτάμε την κατάντια μας....

 

 

Quote

Και απλά να αναφέρω ότι το assasins creed και άλλα games ψευδοιστορικά το χρησιμοποιούν αρκετοί που δεν ξέρουν που να αναζητήσουν υλικό. Όμως πάντα ανεπίσημα και σαν βοηθητικό υλικό με πολλούς αστερίσκους γιατί το τι προσφέρει σε σχέση με αντίστοιχο υλικό σχεδιασμένο και πιστοποιημένο γι' αυτή τη δουλειά, είναι υπό συζήτηση.

 

Πάρε 2 διδακτικές ώρες με οποιοδήποτε "πιστοποιημένο" (μη χέσω) υλικό θες (πλην VR) να κάνεις για την Ακρόπολη στην Δ Δημοτικού. Και δώσε μου ένα εργαστήριο PC εξοπλισμένο κατάλληλα με το Assassins Creed Discovery Tour και έλα μετά να αξιολογήσουμε τις γνώσεις των μαθητών.

 

Quote

Αλλά εντάξει απ' ότι είδα είναι σε ιδιωτικό, εκεί ίσως εμπλέκονται και λόγοι μάρκετινγκ, πλασαρίσματος κάποιου είδους innovation στους πελάτες κλπ

 

To video δεν είναι από το δικό μου σχολείο και δυστυχώς εμείς δεν έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό. Η Διοίκηση του κάθε σχολείου μπορεί να ενδιαφέρεται για τα ευρώ των πελατών, συτό δεν σημαίνει ότι οι εκπαιδευτικοί δεν κάνουν ευσυνείδητα τη δουλειά τους και ότι θυσιάζουμε την ποιότητα της δουλειάς μας στο βωμό του όποιου κέρδους.

 

 

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Γενικά τα gui tools και αυτού του είδους τα non engaging εργαλεία τα τελευταία 10 χρόνια χρησιμοποιούνται όλο και λιγότερο. Τα χειρότερα αποτελέσματα στο knowledge aquisition πάντα τα είχαμε πάντα με τέτοια εργαλεία, το λένε τα στατιστικά σε χιλιάδες μαθητές.

 Δεν κατάλαβα τι γράφεις. Ποια ακριβώς εργαλεία δίνουν τα χειρότερα αποτελέσματα; ένα αυτό. το 2ο τα εργαλεία αυτά δεν λειτουργούν απομονωμένα αλλά συνδυαστικά με άλλες εκπαιδευτικές μεθόδους. Με σωστή χρήση σαφώς και έχουν θετικά αποτελέσματα.

 

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Γενικά ότι δεν έχει καν interaction δεν το λες και το "μέλλον".

 

Όπως σου έγραψα και πιο πάνω. Πάντα θα υπάρχει στην εκπαίδευση και το θεωρητικό μέρος και το πρακτικό/αλληλεπιδραστικό. Μια χαρά μπορεί να λειτουργήσει μια παρουσίαση / video σε συνδυασμό με τον εκπαιδευτικό αντί του συνδυασμού  εκπαιδευτικού-βιβλίου. Θα καταργήσουμε δηλαδή οτιδήποτε θεωρητικό στα αποθετήρια? Δεν νομίζω. Φυσικά και θα υπάρχουν και οι αλληλεπιδραστικές εφαρμογές! Για πέρνα μία από τα αποθετήρια σε δημόσια/ιδιωτικά να δεις τίγκα στο PDF είναι... Το προτιμάς?

 

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Στα δε αποθετήρια μιας και τα ανέφερες η τάση είναι τα interactive ΜΑ.

 

Ό,τι σου έγραψα πιο πάνω.

 

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Στα βίντεο, ναι η gpu βοηθάει αλλά δεν νομίζω οτι  καταστρατηγείται η εκπαιδευτική διαδικασία αν κάνει render το βίντεο 5 ωρες αντί  1 πρωτού ανέβει στο αποθετήριο.

 

Ναι σωστά. Γιατί ο εκπαιδευτικός κατούρησε στο πηγάδι.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rusty_Cookie said:

Εμένα αρχίζει να μου φαίνεται αστείο πάντως το ότι μιλάμε για τις AMD και NV σαν να είναι το ελληνικό δημόσιο ή καμια γρεεκ εντρεπνερερ εταιριούλα λες και δεν έχουν bi/marketing/analytics τμήματα που δουλεύουν μόνο και μόνο για να προβλέπουν την αγορά και να μεγιστοποιούν το κέρδος και οι τύποι εκεί με τα PhD και τα άπειρα recourses και μοντέλα αγοράς δεν είδαν τι έρχεται στην αγορά και πιάστηκαν απροετοίμαστοι.


κι έτσι την πατάνε. Κοίτα, την πανδημία δεν μπορούσαν να την είχαν πρβλέψει το 2018/2019 με την έκρηξη σε τηλεεργασίες/αγορά φορητών κυρίως μα και dekstop. Τα κρυπτονομίσματα είναι άγνωστος Χ για προβλέψεις τέτοιου είδους (αν είσαι τόσο σίγουρος για την πορεία τους ρίχνεις τα λεφτά σε ενασχόληση με αυτά όχι σε παραγωγή καρτών). Για εμένα δεν είναι τόσο εξωφρενικό η αποτυχία στην πρόβλεψη -αν μιλάμε για τα προηγούμενα χρόνια-. Μαζί σου full throttle όμως αν μιλάμε για το καλοκαίρι/φθινόπωρο του 2020, γιατί τότε ήταν εμφανές σε αυτούς.

Δεν είμαι σίγουρος μήπως αυτές οι μεγιστοποιήσεις κέρδους που σωστά γράφεις ότι κοιτούν, τους κάνουν ζημιά από ένα σημείο και μετά, λειτουργούν και ως εμπόδιο στην τεχνολογική εξέλιξη. Κάπου την πατάς αν κινείσαι όλη την ώρα με μοναδικό σκοπό να βγάλεις απ' τη μύγα ξύγκι στο φουλ.
 

Σε κάθε περίπτωση, μου είναι δύσκολο να καταλάβω πού χωρά το ελληνικό κράτος στην συζήτηση αυτή (τι φαντάζονται δλδ όσοι σκέπτονται κρατικές παρεμβάσεις, ότι θα πάει η Ελλάδα να εξαναγκάσει την αμερικάνικη εταιρεία, να μην πουλήσει σε «κινέζο» που μπορεί να ζει σε Κίνα, Σιγκαπούρη, όπου γης; ). Ή μήπως να αγοράσει μαζικά κάρτες το ίδιο το ελληνικό κράτος για να τις μοιράζει με όρους taxis.gr σε μένα και τον τζιντι; Ή ότι ακόμα κι αν δεχθείς ότι το κάνει έτσι, θα με κυνηγάει μετά νυχθημερόν μη τυχόν πάω στη ζούλα και την πουλήσω εγώ στον κρυπτορρύχο τον Κούκη και τον άισυ; Ούτε η ΕΕ ολόκληρη δεν θα καταφέρει να πετύχει τέτοια ρύθμιση αγοράς με τέτοιου τύπου συγκεντρωτισμό.

Γιώργο, είναι άκρως ενδιαφέροντα τα τελευταία που γράφεις, ούτε τα ειρωνεύομαι ούτε τα προσπερνώ αλλά σοβαρά τώρα μην κοροϊδευόμαστε: η όλη δυσαρέσκεια περί τιμών/διαθεσιμότητας GPU με παιχνίδια έχει να κάνει, όχι με τον ακαδημαϊκό/εκπαιδευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

η όλη δυσαρέσκεια περί τιμών/διαθεσιμότητας GPU με παιχνίδια έχει να κάνει, όχι με τον ακαδημαϊκό/εκπαιδευτικό χώρο.

 

Αυτή την άποψη έχω και εγώ. Saltyness και τίποτε άλλο.

 

---

Spoiler


@gdp77 fair points, σε κάποια έχω ενστάσεις αλλά είμαστε way offtopic και on the fringe of severe deanonym οπότε, από μένα πάσο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και x1.5 να ηταν η παραγωγη η ιδια ελλειψη θα υπηρχε σε καρτες. Αν παρατηρησετε το στοκαρισμα σε μεγαλα μαγαζια ακομα και στο youtube που εχουν φτιαξει live channels για bots ειναι για τα ματια του κοσμου.Δεν εξηγειται ακομα και με μεγαλη ελλειψη παραγωγης να στελνει batch σε μεγαθηρια αλυσιδες η Gigabyte Evga Asus κλπο 5 και 10 κομματια μια φορα το 2μηνο.Ειμαι 1000% σιγουρος οτι οι miners αγοραζουν απευθειας απο EVGA GIGABYTE MSI κλπ σε bulk και προφανως η εταιριες αυτες εχουν χ3$τει στο ταληρο και στο τσακο τους για τον gamer που θα αγορασει 1 - 2 κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.