Jump to content



AMD RX 6000 Radeon RDNA2 Architecture


Recommended Posts

16 minutes ago, yanni said:

Αν πάντως δεν βγάλει DLSS 2.0 ανταγωνιστή, χαιρετίσματα. Μπορεί σε hardware να μείωσε την διαφορά με την Nvidia, αλλά η Nvidia έχει πλέον ξεφύγει σε άλλα χαρακτηριστικά. Ο gamer θα πάει σε Raytracing και DLSS 2.0, ο streamer στον Nvidia encoder και ο επαγγελματίας σε Optix.

Αν δεν τα γράφω σωστά, διορθώστε με.

 

Αυτο.

Οσο κ αν με ετρωγε (κ τρωει) η αποκτηση μιας 6800ΧΤ, που ειναι σε αλλο performance level σε σχεση με τις 2080Ti/3070/3060Ti/6700XT/6800 (που ειναι πανω κατω στα ιδια), η απουσια RT/DLSS κυριολεκτικα τη σκοτωνει.

 

+1 φαουλ στον Steve (HU) για το οτι το RT ειναι pointless.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κάρτα αξίζει σε 2 περιπτώσεις:

 

α) ΤΑΒΑΝΙ στην πιο ακριβή σούπερ ντούπερ εκδοχή της με RGB OC SUPERS HELL DEATH GAMER whatever ----> 400€ ούτε 0,1€ παραπάνω

 

β) Αν είσαι απελπισμένος και δεν βρίσκεις άλλη κάρτα να αγοράσεις ή κάνεις συλλογή γιατί έχεις λεφτά για πέταμα.

2 hours ago, GFFermari said:

+1 φαουλ στον Steve (HU) για το οτι το RT ειναι pointless.

 

Είναι pointless και marketing . Τουλάχιστον όπως υλοποιείται τώρα στους 5??? τίτλους που το υποστηρίζουν...

 

Πραγματικό RT θέλουμε 5-10 χρόνια για να δούμε σε παιχνίδια με το αντίστοιχο τότε hardware.

 

Πέστε να με φάτε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πραγματικό RT θέλουμε 5-10 χρόνια για να δούμε σε παιχνίδια με το αντίστοιχο τότε hardware.

 

Aν δεν πάμε σε real time VRAY δεν έχει νόημα να μιλάμε καν γι αυτά.

 

To ray tracing και το vray είναι διαφορά σε γραφικά toy story 1 vs avengers.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο. Βέβαια, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, ισχύει το ''απ' το ολότελα, καλή κι η Παναγιώταινα''.

Απαραίτητη σημείωση: ορισμένοι (περίεργοι τύποι, ξέρω) το θέλουν το rt τους. Ο καθένας επιλέγει βάσει των αναγκών του, επομένως το rt έχει το κοινό του (δικαίως). Όποιος δεν το θέλει/χρειάζεται, ας αγοράσει κάρτα γραφικών made by Lisaki.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2022 και βλέπουμε....

 

AMD-Radeon-RX-6900XT-HeroAI.jpg
VIDEOCARDZ.COM

FidelityFX Super Resolution is one of the biggest AMD’s software initiatives AMD’s Scott Herkelman confirmed during PCWorld’s Full Nerd Special podcast that AMD’s Super Resolution technology is...

 

 

 

Να θυμίσω ότι αρχικά θα το είχαν έτοιμο τον Δεκέμβρη του 2020 μαζί με την διάθεση της 6900ΧΤ. Τώρα ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ/ΕΛΠΙΖΟΥΝ/ΕΥΧΟΝΤΑΙ/ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ να προλάβουν μέχρι τα τέλη του 2021.

Μάλλον ακόμα δεν έχουν καταλάβει πως λειτουργεί το DLSS 2.0 ή δεν ξέρουν πως να παράγουν αντίστοιχο αποτέλεσμα, απουσία GPU με υψηλές επιδόσεις σε machine learning. Αυτά τα "Το καθυστερούμε επειδή θέλουμε να είναι τέλειο", είναι βλακείες.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Μάλλον ακόμα δεν έχουν καταλάβει πως λειτουργεί το DLSS 2.0 ή δεν ξέρουν πως να παράγουν αντίστοιχο αποτέλεσμα, απουσία GPU με υψηλές επιδόσεις σε machine learning. Αυτά τα "Το καθυστερούμε επειδή θέλουμε να είναι τέλειο", είναι βλακείες.

 

Δεν τους ενδιαφέρει το πώς λειτουργεί το DLSS 2.0 και δεν τους ενδιαφέρει το machine learning. Το FSR της AMD θα λειτουργεί διαφορετικά:

 

α) Θα είναι open 

β) προσπαθούν να το πετύχουν χωρίς χρήση machine learning.

 

΄Τα δύο παραπάνω σύμφωνα με τις δηλώσεις του Scott Herkelman (AMD), όπως τις αντιλαμβάνομαι εγώ. Αν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της AMD, τότε το αποτέλεσμα θα είναι ιδιαίτερο θετικό, καθώς θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν πολύτιμο die space (που η Nvidia το αξιοποιεί για tensor cores) σε raw power. 

 

Στην πράξη είναι άνευ σημασίας η έλλειψη αυτή στις κάρτες της AMD, καθώς απλά δεν υπάρχουν κάρτες. Όταν υπάρξουν κάρτες στα ράφια, το ξανασυζητάμε.

 

ΥΓ προσωπικά με ενδιαφέρει μόνο το raw power της κάρτας και συγκεκριμένα 1080p/144 FPS (min)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο να δω πότε θα φέρουν την Giga (από τις πιο σάπιες υλοποιήσεις )

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι απλά

 

στοκ ποτέ

παραγγελίες έως 2 μήνες γιατί , τα πουλάνε απευθείας @#!$!$#!#$ όλοι αυτοί (Gigabyte, shaphire, asus κλπ ) στους miners ,

οπότε εσύ εγώ σαν καταναλωτές είμαστε στο τέλος της τροφικής αλυσίδας και πρέπει να μπούμε σε ουρά όταν αγοράζουν παλέτες οι miners !!!

 

πραγματικά ψόφο στις φάρμες

 

πρέπει να επέμβουν και να βάλουν χέρι BIDEN go πλανητάρχη

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αμα ο κόσμος ψήφιζε με το πορτοφόλι του και δεν αγόραζε να δω τι θα τις κάνανε τις κάρτες οι scalpers και τις εξωφρενικές τιμές οι έμποροι.

Αλλά ειδικά στην εποχή που ζούμε είναι ουτοπικό.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Efialtis said:

Αμα ο κόσμος ψήφιζε με το πορτοφόλι του και δεν αγόραζε να δω τι θα τις κάνανε τις κάρτες οι scalpers και τις εξωφρενικές τιμές οι έμποροι.

Αλλά ειδικά στην εποχή που ζούμε είναι ουτοπικό.

 

μα ανέφερα ότι δεν υπάρχουν κάρτες και ότι μαζεύουν παραγγελίες για να τις στείλουν στον προμηθευτή και προμηθευτής μετά με την σειρά του να τις στείλει στην Gigabyte-ASUS-msi κλπ ζητώντας συγκεκριμένο αριθμό καρτών ! γιατί οέο γιατί τις υπόλοιπες τις στέλνουν απευθείας στους miners

 

τέλος έχουν μπει οι φασίστες moderator της AMD στο reddit και σβήνουν και μπανάρουν κάθε τι αρνητικό υπάρχει διότι δεν είναι σύμφωνα με το Guideline της κοινότητας rule 7 !

τους έχει πειράξει πολύ και θέλουν να φιμώσουν την αλήθεια
διότι αν βγει η αλήθεια έξω ότι φταίνε οι miners θα ξεσπάσει πόλεμος !
πραγματικά είναι δύο κλικ πριν πάει να σπάσει τις φάρμες ο κόσμος

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARMAGEDDON said:

διότι αν βγει η αλήθεια έξω ότι φταίνε οι miners θα ξεσπάσει πόλεμος !
πραγματικά είναι δύο κλικ πριν πάει να σπάσει τις φάρμες ο κόσμος


ρε συ ειλικρινά. Μου το εξηγείς λίγο αυτό; α) τι σπάσιμο εννοείς, πού; Εδώ στην Ελλάδα; β)γιατί πόλεμος;

Οι miners είναι χρήστες καρτών. Αγοράζουν ένα προϊόν, μη ζωτικό για μια κοινωνία. Κατ΄ αρχάς τουλάχιστον (μπορεί να γίνει ψιλοζωτικό αν θεωρηθεί υποκατάστατο του άρτος και θεάματα, απέχουμε πολύ από εκεί προς το παρόν). Έχει καμια λογική, επειδή έχω ενσωματωμένο από Ζ77 8-9 ετων, να θεωρήσω ότι προηγούμαι από εσένα στην αγορά GPU και να έρθω να σου σπάσω το pc; Να σε καταριέμαι, να σου κρασάρει το πισι, να σπάσεις το χέρι σου να μην παίζεις κι ότι άλλο μου κατέβει στο μυαλό για να προλάβω να αγοράσω πριν από εσένα; Να ζητώ από την κυβέρνηση να μου βρει κάρτα σε τιμή που θέλω εγώ;

Προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο οργίζονται μερικοί σε τέτοιο πρόβλημα. Όσο δικαίωμα έχω εγώ στην κάρτα άλλο τόσο εσύ άλλο τόσο κι ο miner. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ARMAGEDDON said:

 

μα ανέφερα ότι δεν υπάρχουν κάρτες και ότι μαζεύουν παραγγελίες για να τις στείλουν στον προμηθευτή και προμηθευτής μετά με την σειρά του να τις στείλει στην Gigabyte-ASUS-msi κλπ ζητώντας συγκεκριμένο αριθμό καρτών ! γιατί οέο γιατί τις υπόλοιπες τις στέλνουν απευθείας στους miners

 

τέλος έχουν μπει οι φασίστες moderator της AMD στο reddit και σβήνουν και μπανάρουν κάθε τι αρνητικό υπάρχει διότι δεν είναι σύμφωνα με το Guideline της κοινότητας rule 7 !

τους έχει πειράξει πολύ και θέλουν να φιμώσουν την αλήθεια
διότι αν βγει η αλήθεια έξω ότι φταίνε οι miners θα ξεσπάσει πόλεμος !
πραγματικά είναι δύο κλικ πριν πάει να σπάσει τις φάρμες ο κόσμος

Θα ξεσπασει πολεμος με το 0.0005% του πληθυσμου LOL λογικα με τα λεφτα που εχουν βγαλει θα αγορασουν ενα στρατο οι αλλοι και καπου εκει θα εκλιψουν οι gamers ?

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, salde said:


ρε συ ειλικρινά. Μου το εξηγείς λίγο αυτό; α) τι σπάσιμο εννοείς, πού; Εδώ στην Ελλάδα; β)γιατί πόλεμος;

Οι miners είναι χρήστες καρτών. Αγοράζουν ένα προϊόν, μη ζωτικό για μια κοινωνία. Κατ΄ αρχάς τουλάχιστον (μπορεί να γίνει ψιλοζωτικό αν θεωρηθεί υποκατάστατο του άρτος και θεάματα, απέχουμε πολύ από εκεί προς το παρόν). Έχει καμια λογική, επειδή έχω ενσωματωμένο από Ζ77 8-9 ετων, να θεωρήσω ότι προηγούμαι από εσένα στην αγορά GPU και να έρθω να σου σπάσω το pc; Να σε καταριέμαι, να σου κρασάρει το πισι, να σπάσεις το χέρι σου να μην παίζεις κι ότι άλλο μου κατέβει στο μυαλό για να προλάβω να αγοράσω πριν από εσένα; Να ζητώ από την κυβέρνηση να μου βρει κάρτα σε τιμή που θέλω εγώ;

Προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο οργίζονται μερικοί σε τέτοιο πρόβλημα. Όσο δικαίωμα έχω εγώ στην κάρτα άλλο τόσο εσύ άλλο τόσο κι ο miner. 

 

Δεν αγοράζουμε επί ίσοις όροις. Οι miners (τουλάχιστον όχι οι ερασιτέχνες) έχουν πρόσβαση κατευθείαν στην πηγή και αγοράζουν μαζικά και αδιαφανώς. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.