Jump to content



Πρόβλημα με μπαταρία σε καινούριο λαπτοπ


Recommended Posts

Λοιπόν. Σήμερα μολις παρέλαβα αυτό.

 

3320189_3.jpg?h=100&w=100&hash=662E215E4
WWW.PLAISIO.GR

Ιδανικό laptop για εργασία και διασκέδαση βασισμένο στο Ryzen 5 3500U με 8GB μνήμη RAM, οθόνη FHD...

 Ξεπακεταρω και πάω να το ανάψω. Δεν ανάβει. Λέω δε θα έχει μπαταρία, συνδέω φορτιστή και ανάβει. Μπαταρία στο 15%

 

Για κανένα δίωρο ήταν αναμμένο και έβαζα προγράμματα. Αλλά ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕ. 

Το αφήνω, φεύγω πάω δουλειά, και κάποια στιγμή λέω στη γυναίκα μου να το ανάψει να δει τη μπαταρία.  Μου είπε ότι είδε 63%. Γυρνάω σπίτι το αναβω, η μπαταρία στο 13% ...... Απορώ....

 

Για να μην τα πολυλογώ από αυτή την ώρα το λάπτοπ δε λέει να φορτίσει και σαν εξτραδακι έχουμε το εξής... με το που βγάζεις το φορτιστή σβήνει!

 

Ακολουθησα αυτά που αναγράφονται εδώ 

fb_large.png
H30434.WWW3.HP.COM

I noticed my laptop was not charging when plugged in. It says 'plugged in, not charging'.The battery eventually died...

 

Δεν έβγαλε όμως τη μπαταρία μιας και δε θέλω να βάλω χέρι. Πάλι τίποτα...... Όσον αφορά το bios, εχω την έκδοση f33 Αλλά στη σελίδα του κατασκευαστή δείχνει σαν πιο πρόσφατη την έκδοση f31.

 

Ερωτησεις: 1) να βάλω χέρι και ν ανοίξω το λαπτοπ;

2) να μην κάνω τίποτα και να το στείλω doa? 

3) Θα κάνατε τίποτα άλλο ;

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Επιστροφή. Μην το συζητήσεις και μην περιμένεις άλλο. Επίσης DOA δεν βγαίνει. Δεν είναι νεκρό τελείως να μην ανάβει. Έχει πρόβλημα. Θα πάει για επισκευή λογικά.

 

 

 

Χωρίς φορτιστή δεν ανάβει.......

Link to comment
Share on other sites

σου χα απαντήσειστο άλλο αλλά έσβησε. 

Αν μπορείς επιστροφή χρημάτων, το ιδανικό. Αν καταλαβαίνω παρέλαβες από το κατάστημα αυτοπροσώπως οπότε δεν καλύπτεσαι με τις 14 αναιτιολόγητες ημέρες.

Αλλιώς επιστροφή κι αντικατάσταση. Όχι επισκευή σε πράγμα που δεν έχει χρησιμοποιηθεί καν. Ακόμα κι αν σου πουν ότι δεν είναι βλάβη αλλά ιδιοτροπία του μοντέλου, όχι.

Να κοιτάς στο Σ/Κ και για άλλα μοντέλα/ροσφορές. Μήπως πετύχεις κανένα με καλύτερα specs

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρέλαβα αυτοπροσώπως. Με ΕΛΤΑ ήρθε. Ελπίζω αύριο να λειτουργεί το τηλεφωνικό κέντρο του Π μιας και εκεί το βρήκα σε προσφορά. Θα κάνω μερικές ενημερώσεις ακόμα, θα προσπαθήσω να απεγκατάσταση ξανά αυτό το acpi αλλα χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ να δω τι θα γίνει. Αν δε γίνει τίποτα, μπαίνει κουτί και επιστροφη

Είναι και αυτό στην αναμονή.....

16053830673458221401581705596678.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν πας με τις 14 ημέρες σε «αγορά εξ αποστάσεως» δεν χρειάζεσαι καν αιτιολογία. Το χρήμα πίσω να έχεις ευελιξια τι θα πάρεις κι από πού. Το έχεις ανοίξει βέβαια οπότε είναι λιγάκι θολό το πράγμα, παρόλα αυτά πίεσε για χρήμα πίσω.

Δεύτερη επιλογή η αντικατασταση ή η αλλαγή με άλλο μοντέλο από το ίδιο κατάστημα.

Για το DOA που γράφει ο Ζάχος: δεν είμαι ενήμερος αν έχουν κάνει αλλαγές στη νομοθεσία πάντως πριν χρόνια που πρωτοεμφανίστηκε στα μέρη μας ο όρος, δεν ήταν με τους ελληνικούς νόμους. Από ΗΠΑ τα είδαν αυτά και τα «αντέγραφαν» αστήρικτα. Η ελληνική νομοθεσία αναφερόταν σε «ελάττωμα», μη συνομολογημένη ιδιότητα και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει.... Πάντως έχουμε νεότερα. 

Ξανα- απεγκατεστησα το acpi και του εκανα επανεκκινηση βγαζοντας το απο το ιντερνετ. Φορτισε μεχρι το 39% και το έβαλα στο δίκτυο. Του ξαναετρεξα το διαγνωστικό μπαταρίας και το πέρασε. Ενώ νωρίτερα κάτι είχε βγάλει σαν σφάλμα αλλα δεν το συγκράτησα. 

 

Όλα αυτά έγιναν όμως με τα χέρια της γυναίκας μου τώρα................. Αρχίζω να υποψιάζομαι διαφορα........

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Φορτισε μέχρι το 65% και σταμάτησε. Κολλημένο στο 65% για καμία ώρα.... Βγάζω το μετασχηματιστή και σβήνει.

 

Κάνω φορμάτ γιατί ήθελα να σιγουρεψω ότι δεν ήταν καμία αηδία του software, ξαναμπαινω windows. 65% κολλημένο. Βγάζω το μετασχηματιστή,  σβήνει. 

 

Νεκρό.  Το σβήνω και το πακεταρω να είναι έτοιμο. Δυστυχώς τη φάγαμε. Άντε να δούμε πότε θα βγει άκρη τώρα. Αν μου πουν ότι θα πάρει και το, θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων μιας και αν βγούμε από καραντίνα και τηλεκπαιδευση, δε θα είναι και τόσο απαραίτητο....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Νεκρό.  Το σβήνω και το πακεταρω να είναι έτοιμο. Δυστυχώς τη φάγαμε. Άντε να δούμε πότε θα βγει άκρη τώρα. Αν μου πουν ότι θα πάρει και το, θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων μιας και αν βγούμε από καραντίνα και τηλεκπαιδευση, δε θα είναι και τόσο απαραίτητο....

 

1) Μάλλον ελαττωματική μπαταρία 

2) Από περιέργεια: Είναι δύσκολο να δοκιμάσεις με ένα live linux αν έχει την ίδια συμπεριφορά;

3) Αν είναι απαραίτητο εντός καραντίνας υπάρχει και η επιλογή να το κρατήσεις να κάνεις τη δουλειά σου (με φορτιστή στην πρίζα) και να το στείλεις αργότερα. Αν και τώρα βέβαια έχεις την πιθανότητα να το δουν ως DOA και να σου στείλουν άλλο σχετικά άμεσα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

2) Από περιέργεια: Είναι δύσκολο να δοκιμάσεις με ένα live linux αν έχει την ίδια συμπεριφορά;

 

 

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο. Για δώσε μου ένα λινκ να δω όλη τη διαδικασία και ευχαρίστως να δοκιμάσω!

 

πριν 6 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν και τώρα βέβαια έχεις την πιθανότητα να το δουν ως DOA και να σου στείλουν άλλο σχετικά άμεσα.

 

Η αλήθεια είναι πως σε κάτι τέτοιο ελπίζω.... Γι αυτό και προτιμώ να κινηθώ άμεσα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τι διάολο....έδωσες κάποια λεφτά κ έχεις πρόβλημα ... Δεν μπορείς να κάνεις αυτό που πρέπει. Δεν δουλευει σαν λάπτοπ! Έχει δίκαιο ο @jax7480 σαν ορο αλλά εγώ D.O.A. το θεωρώ και σε αυτο πάνω θα βασιζομουν.

Άμα σου πούνε  μα μου κάνε φασαρία... Δεν τα βρηκες κάτω τα λεφτά που τους έδωσες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άφησε το live linux και γενικώς τα πολλά πειράγματα προς το παρόν. Εφόσον πρακτικά είναι αχρησιμοποίητο το προϊόν και ο΄τως ή άλλως θα το επιστρέψεις φρόντισε να το διατηρήσεις έως την επιστροφή όσο πιο κοντά γίνεται σε «δεν άνοιξα καν τη συσκευασία».
Μην απεμπολήσεις από σήμερα την όποια δυνατότητα έχεις για αναιτιολόγητη επιστροφή εντός 14 ημερών σε αγορά εξ' αποστάσεως. Και άμεση επιστροφή χρημάτων από το κατάστημα.
Μην το πειράζεις. Τακτοποίησε το στην συσκευασία, πρσπαθώντας να είναι μέχρι κι η συσκευασία όσο πιο κοντά γίνεται στο «όπως ακριβώς το παρέλαβα».

Εκτός αν πιστεύεις ότι το πρόβλημα μπορεί να επιλυθεί από εσένα και θες να αποφύγεις την επιστροφή, που δε νομίζω να είναι αυτό που θες αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@salde

 

Δηλαδή του προτείνεις να το παίξει "δεν το άνοιξα καν και υπαναχωρώ"; Εγώ διαφωνώ για 2 λόγους α) πιθανότατα δεν είναι εφικτό μια που τα αυτοκόλλητα του κουτιού θα είναι σκισμένα ή κομμένα με κοπίδι. β) κακή πρακτική καθώς ακόμα και αν τους "ξεγελάσει" το ελαττωματικό laptop θα το φεσωθεί κάποιος άλλος άτυχος συμπολίτης μας.

 

Το σωστό -κατά τη γνώμη μου- είναι να τους πει "το πήρα, δεν φορτίζει η μπαταρία, παρακαλώ γράψτε DOA και στείλτε μου άλλο".

 

1 hour ago, giorgos2187 said:

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο. Για δώσε μου ένα λινκ να δω όλη τη διαδικασία και ευχαρίστως να δοκιμάσω!

 

1) Κατεβάζεις από εδώ το iso του linux mint 20. 2) Φτιάχνεις ένα bootable στικάκι με αυτό (όπως έχεις κάνει και με τα windows φαντάζομαι) π.χ. με rufus ή με όποιο άλλο παρόμοιο λογισμικό και 3) μπουτάρεις με το στικάκι. Απλό. Αν όλα πάνε καλά, θα μπεις σε κανονικό linux περιβάλλον, χωρίς να πειραχτεί ΚΑΘΟΛΟΥ ο σκληρός σου δίσκος. Όλο το λειτουργικό τρέχει στη μνήμη, γι' αυτό και το λέμε "live" 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το σωστό -κατά τη γνώμη μου- είναι να τους πει "το πήρα, δεν φορτίζει η μπαταρία, παρακαλώ γράψτε DOA και στείλτε μου άλλο".

 

Αυτό θα κάνω, εννοείται. Δεν θα προσπαθήσω να κρύψω το πρόβλημα, σε καμία περίπτωση. Δεν έχω τέτοιο σκοπό

 

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Κατεβάζεις από εδώ το iso του linux mint 20. 2) Φτιάχνεις ένα bootable στικάκι με αυτό (όπως έχεις κάνει και με τα windows φαντάζομαι) π.χ. με rufus ή με όποιο άλλο παρόμοιο λογισμικό και 3) μπουτάρεις με το στικάκι. Απλό. Αν όλα πάνε καλά, θα μπεις σε κανονικό linux περιβάλλον, χωρίς να πειραχτεί ΚΑΘΟΛΟΥ ο σκληρός σου δίσκος. Όλο το λειτουργικό τρέχει στη μνήμη, γι' αυτό και το λέμε "live" 

 

 

Μπα... δε θα μπω στη διαδικασία τελικα. Χθες το βράδυ κόλλησε η φόρτιση στο 65%. Το άφησα όλη νύχτα στο φορτιστή. 73% το πρωί. Το σβήνω και το αφήνω κι άλλο στη φόρτιση. Το άνοιξα πριν 5 λεπτά, η μπαταρία στο 23%. Κλασμενη μπαταρια, τέλος. Δε νομίζω ότι χωράει αμφιβολία. Το μόνο στο οποίο μένει να ελπίζω είναι μια άμεση αντικατάσταση. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που το ρωτάς τζιντι, είχα σκεφτεί ότι υπήρχε θέμα παρανόησης αλλά το ρίσκαρα.

Όχι δεν του προτείνω να πει κουκουρούκου ψεύδη. Φυσικά και θα πει ότι το άνοιξε.
Του προτείνω όμως, όπως και σε όλους πάντα, εάν υπάρχει -έστω και μικρή- δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί η διαδρομή 1, να την προτιμούν όλοι ως πρώτη επιλογή:
-είναι ευκολότερη γιατί δεν υποχρεώνεται ο αγοραστής να αιτιολογήσει και να μπλεχτεί σε πιγκ-πογκ
-σου δίνει την πιο ικανοποιητική λύση όλων, την επιστροφή χρημάτων, όπου μετά είσαι πλήρως ελεύθερος να τα κάνεις ότι θέλεις. Θες το ίδιο μοντέλο; Μια χαρούλα, ξαναπάρε το. Θες άλλο μοντέλο; Μπορείς. Θες άλλο κατάστημα; Μπορείς. Θες αντί για λαπτοπ να πάρεις τσίχλες; Μπορείς.
Χωρίς μεγάλη τριβή.

Κανονικά, η διαδρομή 1 δεν έχει σχεδιαστεί για την αντιμετώπιση ελαττώματος στο προϊόν. Το ελαττωματικό προϊόν πάντα, πολύ πριν εμφανιστεί το διαδίκτυο, σου έδινε δυνατότητες για επιστροφές, αντικαταστάσεις, επισκευές, ένα σωρό. Οι διαδρομές όμως που οδηγούν σε τέτοια, ενδέχεται να είναι πιο περίπλοκες.
Αν κάποιος την προτιμήσει, μπορεί να αρχίσουν -με το δίκιο τους; (όχι πάντα)- ότι το άνοιξες κλπ. Ακριβώς για να σε σπρώξουν στις άλλες διαδρομές. Νομίζω ότι επιτρέπεται να έχεις ανοίξει συσκευασία. Με κάποια όρια (όχι να έχεις ξεσκίσει τα κουτιά και να τους το επιστρέψεις σε αλουμινόχαρτο ως καινούριο).

Όποιος ζητά την διαδρομή 1 που είναι αναιτιολόγητη υπαναχώρηση, καλύτερα να μην τους προσφέρει μονομιάς διαζευκτικές λύσεις.
Ζητώ την 1. Όχι πράγματα του τύπου «θέλω την 1, αν δε μπορείτε θέλω την 2, αν ουτε την 2 τότε την 3 κλπ».

Επειδή ο σκοπός μου δεν είναι να συμπεριφερθώ αλήτικα στον έμπορο, μπορεί να δώσω και αιτιολογία ανεπίσημα. Να ξέρει ο άνθρωπος γιατί το επιστρέφω. Αυτό το κρίνω κατά περίπτωση, ανάλογα με την συμπεριφορά του εμπόρου, ανάλογα με τον αν είναι προσωπική επιχείρηση ή απρόσωπος γίγας κλπ. Φροντίθζοντας και όποτε το κάνω -δεν μου έχει τύχει πολλές φορές, δεν συνηθίζω παρορμητικές αγορές- να υπενθυμίζω ότι δεν έχω υποχρέωση και το κάνω απκλειστικά για λόγους καλής θέλησης.

Στο συγκεκριμένο: τα λαπτοπς είναι ενίοτε περίεργα. Με proprietary οδηγούς για συσκευές κλπ. Κρυφά partitions απλά και μόνο για να πάρει μπρος  κλπ. Ας μη τισκάρει το παραμικρό ενδεχόμενο να πειραχτεί οτιδήποτε, οπουδήποτε. Ούτε να σου πέσει μια σταγόνα καφέ και το λερώσει τρόπος του λέγειν.

Εννοείται ότι εγκρίνω την πρότασή σου και μακάρι να του δώσεις και αναλυτικές οδηγίες που σε ρώτησε. Απλά, να μην τις δοκιμάσει στη συσκευή που είναι να πάει αύριο για επιστροφή.

@sstav Θέλω! Τους βλέπεις ότι με κολάζουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eιναι ηδη Τριτη 17 νοεμβριου. Εχουμε κολλησει στη φαση της αποστολης.... Το Πλαισιο ισχυριζεται οτι εχει δωσει εντολη παραλαβης στην speedex courrier, ενω η δευτερη ισχυριζεται οτι δεν βλεπει καποια τετοια εντολη και δεν μπορει να το παραλαβει.. Οποτε το λαπτοπ βρισκεται ακομα εδω στο σπιτι, ερμητικα κλεισμενο μεσα στη συσκευασια του. Η 1η μερα (Δευτερα) εμεινε εντελως κενη απο "εξυπηρετηση" λοιπον. Σημερα ειναι η δευτερη και αναμενεται το ιδιο.....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Γνωστο προβλημα των HP με τις μπαταριες τους. Να σου κοψουν πιστωτικο και παρε κατι αλλο εκτος απο HP, πχ Lenovo

 

Θα πάρω ότι έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, σε αυτή την τιμή που το πήρα. Ryzen 5, 8gb ram, 500gb ssd. Αυτά με ενδιαφέρουν πρωτίστως και μετά όλα τ αλλα. Ντάξει, έπεσα μια φορά σε ελαττωματικό κομμάτι, τόσο γκαντεμιά να χω που θα ξαναπεσω; Εκτός και αν μ8υ κάνουν καμία καλή προσφορά για το άλλο hp που έχει ryzen 3700u, 16gb ram, 500gb ssd. Αυτό είχε 200 ευρώ παραπάνω. Ήδη έχω αποφασίσει ότι θα τους το παίξω θιγμενος μιας και δεύτερη φορα μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία με δαύτους, οπότε αν τα βρούμε στη διαφορά κάπου στη μέση, τότε θα μπω στη διαδικασία να δώσω κι άλλα χρήματα. Αλλά να δώσω επιπλέον χρήματα γιανλαπτοπ με ίδια χαρακτηριστικά Αλλά από άλλη μάρκα, δεν πρόκειται... θα τους ταλαιπωρώ μέχρι να βρω σωστό κομμάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.