Jump to content



Πρόβλημα με μπαταρία σε καινούριο λαπτοπ


Recommended Posts

Για πάμε να με βοηθήσετε λιγάκι....

 

Το λάπτοπ όντως είχε πρόβλημα. Μίλησα με τεχνικούς και με ενημέρωσαν ότι θα παει για πίστωση. Αλλά από Δευτέρα θα έχει περαστεί στο σύστημα ώστε να επικοινωνήσω με τις πωλήσεις. Λοιπόν, επειδη η πιστωση με εβαλε σε σκεψεις, μπαίνω στη σελίδα του πλαισίου και το ίδιο λάπτοπ δεν υπάρχει πλέον. Ούτε κάποιο με παραπλήσια χαρακτηριστικά  στα ίδια λεφτά. Τι γινεται; Μπορώ να ζητήσω επιστροφή χρημάτων η είμαι υποχρεωμένος να πάρω κάποιο άλλο από αυτούς, το οποίο όμως θα είναι και σαφώς κατωτερο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. σαφώς κατώτερο = με την καμία. Ούτε να το σκέφτεσαι. Δεν υπάρχει περίπτωση.

2. πιστωτικό = επιμένω να ζητήσεις λεφτά πίσω, πριν συμπληρωθούν οι 14 μέρες. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις παίρνοντας τα λεφτά. Το πολύ πολύ να μην τα καταφέρεις οπότε θα πάρεις πιστωτικό στα  χρήματα της αγοράς (σε τέτοια περίπτωση θα ζητήσεις και τα μεταφορικά ασχέτως αν υποχωρήσεις μετά, ζήτα τα κι ας υποχωρήσεις αν δεν είναι σημαντικό για σένα) ή κάποιο καλύτερο (προσοχή δεν έχουν μεγάλη ποικιλία, αν πιστεύεις ότι κανένα δεν σου κάνει όπως το θες μην υποχωρήσεις από το πιστωτικό).
Ας το γράψω πάλι = ζήτα τα λεφτά πίσω. Αυτό να είναι η πρώτη σου επιλογή.Σε ταλαιπώρησαν, σε καθυστερούν, κινδυνεύεις να χάσεις προσφορές από αλλού, τι άλλο πρέπει να συμβεί; Να σε βρίσουν κιόλας;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τους ξαναπήρα τηλ για περισσότερες πληροφορίες. Μου είπαν ότι θα κοπεί πιστωτικό και έχω δικαίωμα και για επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που δεν καλυπτομαι με κάποιο άλλο προϊόν. Τους ρώτησα 3 φορές αν η επιστροφή χρημάτων είναι εφικτή και ήταν κατηγορηματικός στο ότι είναι... Οπότε να προχωρήσω σε παραγγελία αλλού λάπτοπ από αλλου; 

Η λέτε να πέσω σε περίπτωση που μου τ τουμπαρουν από Δευτέρα και μου πουν ότι δεν επιστρέφονται τα χρηματα; Έχει συμβεί σε εσάς πότε κάτι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Δεν μου προτείνετε κανένα λάπτοπ τότε; ?

Άντε μέχρι 650 το πολύ! Ryzen, 8bg ram , 500gb ssd

Σε καμία πολύ ειδική περίπτωση άντε να δεχτώ να δω κανέναν με i5, και άντε σε επίσης πολύ ειδική περίπτωση να έπαιρνα κάποιον με 256gb ssd. Αλλά δεν θα ήθελα να πέσω κάτω από τα 3 standarts που έχω βάλει.

@gdp77 @yanni Πείτε κι εσείς μιας και το εχετε τερματίσει το θέμα από άποψη έρευνας και πληροφόρησης με όλα τα τελευταία καλουδια που έχουμε διαθέσιμα. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, giorgos2187 said:

Ωραία. Δεν μου προτείνετε κανένα λάπτοπ τότε; ?

Άντε μέχρι 650 το πολύ! Ryzen, 8bg ram , 500gb ssd

Σε καμία πολύ ειδική περίπτωση άντε να δεχτώ να δω κανέναν με i5, και άντε σε επίσης πολύ ειδική περίπτωση να έπαιρνα κάποιον με 256gb ssd. Αλλά δεν θα ήθελα να πέσω κάτω από τα 3 standarts που έχω βάλει.

@gdp77 @yanni Πείτε κι εσείς μιας και το εχετε τερματίσει το θέμα από άποψη έρευνας και πληροφόρησης με όλα τα τελευταία καλουδια που έχουμε διαθέσιμα. 

Ζήτα αντικατάσταση του ίδιου. Λόγω lockdown αρχίσανε να τα τσιμπάνε στις τιμές πάλι και ουσιαστικά θα αγοράσεις ίδια specs με περισσότερα χρήματα. Σούπερ είναι το laptop, απλά έκατσες σε ελαττωματικό κομμάτι. Ίδιο (με μικρότερο SSD) μου ζήτησε και αγόρασα λίγες μέρες πριν το lockdown η σύζυγος στα ~520 το πήρα και τώρα είναι στα ~600

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραία. Δεν μου προτείνετε κανένα λάπτοπ τότε; ?

Άντε μέχρι 650 το πολύ! Ryzen, 8bg ram , 500gb ssd

Σε καμία πολύ ειδική περίπτωση άντε να δεχτώ να δω κανέναν με i5, και άντε σε επίσης πολύ ειδική περίπτωση να έπαιρνα κάποιον με 256gb ssd. Αλλά δεν θα ήθελα να πέσω κάτω από τα 3 standarts που έχω βάλει.

@gdp77 @yanni Πείτε κι εσείς μιας και το εχετε τερματίσει το θέμα από άποψη έρευνας και πληροφόρησης με όλα τα τελευταία καλουδια που έχουμε διαθέσιμα. 

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με laptops. Αλλά άτομο που ξέρει από Vespa laptops, μου είπε ότι καλή περίπτωση, από τα Βλακ Friday του Πλαισίου, είναι το παρακάτω

 

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/gaming-pcs/gaming-laptops/lenovo-ideapad-gaming-3-laptop-ryzen-5-4600h-8-gb-512-gb-gtx-1650-4-gb-_3525244

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, yanni said:

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με laptops. Αλλά άτομο που ξέρει από Vespa laptops, μου είπε ότι καλή περίπτωση, από τα Βλακ Friday του Πλαισίου, είναι το παρακάτω

 

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/gaming-pcs/gaming-laptops/lenovo-ideapad-gaming-3-laptop-ryzen-5-4600h-8-gb-512-gb-gtx-1650-4-gb-_3525244

 

Φοβερή επιλογή αν ο @giorgos2187 μπορεί να ανέβει σε αυτή την τιμή. και Ζεν 2 και IPS με 699? Το χτυπούσα άμεσα αν έψαχνα για λάπτοπ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Στο site τους φαίνεται διαθέσιμο.

 

 

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι είχα δώσει λάθος link όταν με ρώτησε ο yanni ποιο πήρα.... Καλά....

Εγώ είχα πάρει το 255 G7 στα 569. Βέβαια έχεις δίκιο και είναι διαθέσιμο το eq0005nv στα 599. Αν υπάρχει ακόμα τη Δευτέρα, θα το πάρω. 

 

Ωραία και το lenovo, αλλά από τα αρχικά 569 που έδωσα τα 699 είναι υπολογίσιμη απόσταση.... Δεν νομίζω να πάω τόσο ψηλά. Ειδικά για τη χρήση που το θέλουμε. Μακάρι να προλάβω το eq00005nv.

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο είναι διαφορά ο επεξεργαστής. ανέβα αν τα έχεις, μάλιστα δες α το πας κατευθείαν 16 μνήμη (ζήτα να πας παραπάνω και να σου κάνουν έκπτωση για την ταλαιπωρία). Το μόνο που πρέπει να δεις είναι αν το καλό μοντέλο που δείχνει ο Γιάννι με δύο νι έχει κάνα κουσούρι (δες για ρηβιού και στο reddit) κυρίως σε οθόνη/μπαταρία.

o 4600Η είναι ανώτερος από τους U (undervolt).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, salde said:

Γιώργο είναι διαφορά ο επεξεργαστής. ανέβα αν τα έχεις, μάλιστα δες α το πας κατευθείαν 16 μνήμη (ζήτα να πας παραπάνω και να σου κάνουν έκπτωση για την ταλαιπωρία). Το μόνο που πρέπει να δεις είναι αν το καλό μοντέλο που δείχνει ο Γιάννι με δύο νι έχει κάνα κουσούρι (δες για ρηβιού και στο reddit) κυρίως σε οθόνη/μπαταρία.

o 4600Η είναι ανώτερος από τους U (undervolt).

 

Είναι τεράστια η διαφορά σε επιδόσεις/κατανάλωση/IPS monitor με αντάλλαγμα 100€. Καταλαβαίνω βέβαια αν κάποιος έχει ταβάνι, αλλά τα specs είναι εκπληκτικά. Και μιλάμε για άλλο laptop που θα "κρατήσει" και πολύ περισσότερο.

1 minute ago, gdp77 said:

o 4600Η είναι ανώτερος από τους U (undervolt).

Όχι στην κατανάλωση. Εξαρτάται από τις ανάγκες του χρήστη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχει το mediamarkt ένα παρόμοιο στο χιλιάρικο, με 4700Η, 16μνήμη, 1ΤΒ αν είδα, κάρτα. Γράφει ότι κανονικά έκανε 1600ευρώ αλλά δεν έχω ιδέα αν φουσκώνουν τις τιμές για να δείχνουν μεγαλύτερη έκπτωση.
Το πρόβλημα που μπορεί να έχουν αυτά με κάρτα γραφικών κλπ είναι αν είναι ζορισμένα να βγάζουν κάνα throttling. Specs είναι σαφώς ανώτερα.

@Thresh86 δεν είναι ultrabook όμως

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια 1650 για κάρτα γραφικών, με 4GB GDDR6. Όχι την ενσωματωμένη. Γενικά η 4000 σειρά δεν έχει καμιά σχέση με την 3000. Μπορεί η 3000 να ήταν αξιοπρεπής, αλλά η 4000 είναι άλλη κλάση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,  δεκτά όλα όσα λέτε. Αλλά........ Για να δουλέψει λίγο zoom τωρα μέσα στη καραντίνα το θελουμε. Μετά άντε κανένα word, email, pdf, άντε να παίζει και καμία ταινία. Ναι, το κάτι καλύτερο και σε πολύ "συμφερουσα" τιμή πάντα θα υπάρχει, Αλλά δε θέλω να ξαναμπώ σε αυτή τη διαδικασία και να δώσω παραπάνω χρήματα που δε θα χρησιμοποιήσω. Δηλαδή τι να την κάνω την 1650 εφόσον ποτε δεν πρόκειται να παίξω παιχνίδι εκει; Έχω το σταθερό, έχω και ps4.  Ε δε θα ξαναπληρωσω για παιχνιδομηχανή, φτάνει. Επίσης όσο δούλεψα αυτό που ήταν χαλασμένο, σε αυτά που έκανα δεν του έλειψε καθόλου δύναμη. Και ούτε πιστεύω ότι θα έρθει σύντομα η στιγμή που θα ζορίζεται για να τρέξει αρχεία word, excel,  pdf, internet browsing και αλλα συναφή. 

Φυσικά κι εκτιμώ τις προτάσεις και δεν λέω όσα λέω για αντιπαράθεση, ετσι; Απλά ας πληρώσω κι εγώ μια φορά ακριβώς τόσο όσο χρειάζεται. Και ήδη το έχω ξεπεράσει λίγο το "όσο χρειαζεται". Αρκεί. 

Αν βρω το ίδιο, θα πάρω το ίδιο.

Αν υπάρχει μόνο το άλλο hp eq0005nv ,θα πάρω αυτό πληρώνοντας με μισή καρδιά έξτρα 50αρικο. 

Αν δεν υπάρχει κανένα από τα ίδιο, επιστροφή χρημάτων και αναζήτηση εκ νέου.

 Εκεί καταλήγω όσο περνάει η  ωρα και σκέφτομαι λίγο πιο ηρεμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Όχι στην κατανάλωση

από σπόντα μας βγήκε και κάτι κομπιουτεράδικο ? Μου λες το TDP το θεωρητικό ή μου αναφέρεις πραγματική κατανάλωση στην πράξη; Είχα την εντύπωση ότι αν δεν το ζητά η εφαρμογή, όλοι τους κατεβαίνουν χαμηλά (με μικρή κατανάλωση) κι ανεβάζουν συχνότητα/πυρήνες μονάχα όπου απαιτείται. Το γράφω λάθος;

*λογικά και μόνο από την κάρτα θα εχει ίσως αυξημένη κατανάλωση έστω κι ελάχιστα αλλά φαντάζομαι θα είναι αμελητέο αν δεν ζητήσουν περισσότερη ισχύ τα προγράμματα.

Εδιτ: Γιώργο εννοείται ότι αγοράζεις όπως κρίνεις εσύ. Ούτε μας εξηγείς, ούτε απολογείσαι για ο,τιδήποτε κι αν διαλέξεις. Σου κάνουμε λιγάκι hijack το νήμα τώρα που αναγνωρίζουν πρόβλημα και λύνουν το θέμα με τρόπο ικανοποιητικό για εσένα. Να σου επαναλάβω, ζήτα καμιά έκπτωση πρόσθετη για την ταλαιπωρία, δεν χάνεις τίποτα να το πεις, το πολύ πολύ να σου πουν όχι. Μην ντραπείς, δεν είναι ντροπή. Δικό τους (της HP για να ακριβολογούμε αλλά ο αγοραστής δεν φταίει, την ευθύνη της HP thn fort;vnetai ο πωλητής) σφάλμα ήταν.


 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Φυσικά κι εκτιμώ τις προτάσεις και δεν λέω όσα λέω για αντιπαράθεση, ετσι;

Ε δεν θα κάνουμε κουμάντο και στο δικό σου πορτοφόλι βρε. Αλλά ξέρεις τι γίνεται στα fora. Ο καθένας προτείνει στον άλλον αυτό που θα ήθελε ο ίδιος να αγοράσει. Όχι αυτό που χρειάζεται ο άλλος. Απλά στα 699 το Lenovo δείχνει εξαιρετική ευκαιρία, για αυτό και η μια κάποια επιμονή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Απλά στα 699 το Lenovo δείχνει εξαιρετική ευκαιρία

 

Και η οποία τελείωσε λόγω εξάντλησης! Θεός σχωρεστηνε! Ευτυχως, βγήκαμε και από πονηρές σκέψεις! ??

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, yanni said:

Ο καθένας προτείνει στον άλλον αυτό που θα ήθελε ο ίδιος να αγοράσει.

Σοβαρά; Όλοι εμείς θα θέλαμε των 4-5 χιλιάδων. Κι εσύ αυτό θα ήθελες, Δεν είναι η θέληση που λείπει στους κοινούς θνητούς. Πορτοφόλι το λένε. Τα έχει εξηγήσει σε άλλα νήματα ο Σωτήρης.

Έκανες καλά που το έβαλες, μπορεί να ενδιέφερε τον TS, μπορεί κι άλλους. Τι κάθομαι και σου γραφω, ΑΕΚ αφού. Ακόμα και σε αυτά, εμείς καλύτεροι, αγοράσαμε απευθείας από Μόρια.

τους άτιμους, έχουν βάλει κάποια μοντέλα κράχτες κι εξαντλούνται στο δευτερόλεπτο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.