Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply

ΠΣΚ με τη nikon στην παραλια.

θα την ηθελα ακομα πιο γρηγορη (εκτος αν μαθω καποτε να τραβαω οπως πρεπει), η μπαταρια της βασταει για μια μερα ακομα κι αν κοιτας τις φωτος και τραβας ολη μερα, το auto-pop φλας τελικα δε μου αρεσει, το ρυθμιζομενο auto iso ομως μου αρεσε. οπτικο σκοπευτρο, παιζεις ολη μερα χωρις να τρως μπαταρια, εφιαλτης το συστημα για να κοιτας τις φωτος, μακραν χειροτερο απο το μεγιστο κολπο της 10D (να προσεχες μεγαλε, να επαιρνες 10D τοτε). καλη σκεψη το help μεσα στα μενου, αλλα θελει δουλεια ακομα, καποια στιγμη εχασα το auto focus κι εκανα reset τις ρυθμισεις. υπερφωτιζει απιστευτα σε εξωτερικους χωρους, σχεδον οι μισες φωτογραφιες τραβηχτηκαν με 1/3 ως και 1 stop κατω, κατι που κανει και η 10D (δεν επαιρνες μια τετοια καλυτερα να ησυχαζαμε απο σενα).

DSC_0952.jpg.xs.jpg

sports mode, 1/1000 @ f4.2 ISO320. πιο καλα μου αρεσε να βγαζω μια δοκιμαστικη για να δω ταχυτητες και διαφραγμα, μετα στο manual με το iso στο auto. ετσι οι φωτο εχουν πιο ομοιομορφη φωτεινοτητα.

DSC_0890.jpg.xs.jpg

1/1000 @ f5 ISO400

DSC_1173.jpg.xs.jpg

child mode, 1/320 @ f6.3 ISO200. η μικρη χαλαστηκε με τις φιλεναδες της, μετα εχασε κι απο τη μεγαλη της αδερφη στο επιτραπεζιο και την ακουσε ολη η παραλια.

_DSC0704.jpg.xs.jpg

εκεινο το πρωι, ο μικρος μητσος ανακαλυψε τα μικρα διαφραγματα: 1/125 @ f18 ISO800 (ξεχασμενο κατα λαθος εκει) +1/3ev, προτεραιοτητα διαφραγματος.

_DSC0713.jpg.xs.jpg

μετα, ανακαλυψε πως υπαρχουν και μικροτερα διαφραγματα: 1/160 @ f25 ISO800 (ξεχασμενο εκει) -1/3ev, προτεραιοτητα διαφραγματος.

_DSC0748.jpg.xs.jpg

μετα η Nikon τον εστειλε για υπνο, εβαλε μονη της f32, κι ο μικρος μητσος ακομα παλευει να βρει πως μπαινει: 1/1250 @ f32 ISO800 (κολλημενο εκει) -2/3ev, προτεραιοτητα διαφραγματος.

_DSC1183.jpg.xs.jpg

1/125 @ f8 ISO200 +2/3ev, προτεραιοτητα διαφραγματος.

_DSC1189.jpg.xs.jpg

1/250 @ f5 ISO200 -2/3ev, προτεραιοτητα διαφραγματος.

_DSC0968.jpg.xs.jpg

1/15 @ f3.8 ISO1600, προτεραιοτητα διαφραγματος.

_DSC1248.jpg.xs.jpg

1/20 @ f4.2 ISO1600 -2ev, προτεραιοτητα διαφραγματος. το RAW ακομα πιο ενδιαφερον, δεν υπηρχαν πορτοκαλι αποχρωσεις οπως στο jpeg, αυτες μαλλον τις βαζει το sotware οταν ψαχνει να βαλει την ισορροπια του λευκου.

_DSC1235.jpg.xs.jpg

1/125 @ f14 ISO200 -1.66ev. απο RAW με το Capture One PRO, βγηκε ενα 16bitο tiff στα 24mb και πηγε στο photoshop. χωρις κανενα λογο, αφου λεπτομερεια και ακριβεια εδω δεν υπαρχει, ηθελα να δω τη διαδικασια. (επρεπε να την τραβηξω, για να λεει ο ΝTG οτι ειμαι τυχερος που περασε η βαρκα :p. στα 10+ λεπτα που κρατησε η ιστορια, περασαν ταχυπλοα, βαρκουλες, κανό, σκιερ απο μπροστα σε σημειο που καταντουσε ενοχλητικο).

DSC_1200.jpg.xs.jpg

η μαγικη φωτο. δεν ξερω τι εγινε και βγηκαν αυτα πανω στο κοριτσακι. μαλλον απο το φακο. 1/1600 @ f10 ISO200.

Link to comment
Share on other sites

Εκει με το πουλι λες f32 η ηθελες να πεις f3,2???Τι για τον #$#$ φωτογραφικη εχω!!Μεχρι f8 φτανει αλλα θα πρεπει να εχει ηλιο για να το χρησιμοποιησω!(αν και τραβαω μονο με iso 50 γιατι ......den exw dslr kardia mou!!)

Link to comment
Share on other sites

και μιας που ασχοληθηκες με την φωτο μου να πω οτι ειναι παλι με καποιο πανοραμα software αλλα το σκαφος δεν υπηρχε εκει!Το εφερα απο αλλη φωτογραφια με το cs2 σε μια προσπαθεια να το μαθω!!Αλλα ρχ/ εμαθα!!!Εδω το σκαφος μονο του.Οπως βλεπετε τα απονερα ειναι οντως δικα του αλλα "εσβησα" αυτα που υπηρχαν δεξια του!

post-699-1416072127,6245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τα 3 συνεχομενα.....iinsomnia speaking

θελοντας να εκχυδαισω λιγο την τριτη φωτο απο το τελος (αυτο με την ΑΜΣΤΕΛ) να ποσταρω ενα κατορθωμα που εκανα παλιοτερα εκει στα μαυρα χρονια του πολυτεχνειου...που δυστηχως γμτ την $#$ δεν τελειωσαν!

post-699-1416072127,7379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Sorry για τα 3 συνεχομενα.....iinsomnia speaking

θελοντας να εκχυδαισω λιγο την τριτη φωτο απο το τελος (αυτο με την ΑΜΣΤΕΛ) να ποσταρω ενα κατορθωμα που εκανα παλιοτερα εκει στα μαυρα χρονια του πολυτεχνειου...που δυστηχως γμτ την $#$ δεν τελειωσαν!

Αφου καταφερες να τραβηξεις και φωτο μετα, παλι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 06:34]

Εκει με το πουλι λες f32 η ηθελες να πεις f3,2???Τι για τον #$#$ φωτογραφικη εχω!!Μεχρι f8 φτανει αλλα θα πρεπει να εχει ηλιο για να το χρησιμοποιησω!(αν και τραβαω μονο με iso 50 γιατι ......den exw dslr kardia mou!!)

nope, f32 οπως 32. οι φακοι που εχω δεν κατεβαινουν κατω απο το 3.5 στα κοντινα. ο 210 στο τερμα του με τον οποιο ειναι τραβηγμενο το πουλι, εχει 5.6. για 200αρι φακο με f2.8, δε μετρας την τιμη σε ευρω αλλα σε μηνιατικα.

γιατι εσβησες τα απονερα στα δεξια του;

Link to comment
Share on other sites

@jax7480

Δεν τις ηπια μονοκοπανια!!Ηταν project 6μηνου και χειμωνιατικα μαλιστα (πολυ δυσκολο δλδ)Αν θυμαμαι ηταν 420-κατι συνολο!!

@38.45.

Δεν μου καθοντουσαν καλα!Ειπαμε τωρα μαθαινω το CS2 .Ηταν λαθος και ο φωτισμος !Οι φωτιγραφιες που γιναν 2 ειναι πιο σκουρες (για να φανει το εντονο μπλε της θαλασσας) ενω για να φανει το σκαφος και να μην ειναι μια μαυρη μουτζουρα επρεπε να βαλω αλλες ρυθμισεις!Η θαλασσα μετα το copy-paste εμοιαζε κοκκινη πανω στην αλλη και απο βιασυνη και οχι και τοσο καλη γωση την εσβησα σχεδον!

Link to comment
Share on other sites

διαλεξε το κομματι που θελεις να κανεις paste πανω στην εικονα (το καραβι με τα απονερα μονο) και βαλτο σαν καινουργιο layer πανω στη φωτο. μετα φτιαξε τις φωτεινοτητες για το καινουργιο layer οπως σε βολευει. το layer που βρισκεται απο κατω θα μεινει αθικτο.

Link to comment
Share on other sites

.38-.45 :D :D

Moυ άρεσε ο σχολιασμός σου σε κάθε φώτο....

Εβγαλες ωραίες φωτογραφίες και είμαι σύγουρος ότι μόλις μάθεις την μηχανή θα μας πετάξεις τα μάτια έξω .... :T: :worship:

Θέλει λίγο χρόνο μέχρι να συνηθήσεις.....

Πάντως σου δίνω μία συμβουλή να έχεις το FLASH ενεργοποιημένο ακόμη και στις ηλιόλουστες φωτογραφίες γιατί με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις τις σκιάσεις σε πορτραίτα...... :daisy:

Εδώ ΠΧ.. τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα εαν έβαζα το φλάς Active.....

dsc20062eb.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

ποτέ δεν ημουνα οπαδος του φλας, ποσο μαλλον οταν τραβας στην παραλια. σιγουρα σε καποιες στιγμες χρειαζεται, αλλα και οι σκιες ειναι κομματι αυτου που βλεπεις, ακομα και στα πορτραιτα. στη φωτο που μου εδειξες, δε νομιζω πως θα εκανε καλο το φλας. μαλλον θα εχανες το βαθος και θα γινοταν πολυ επιπεδη.

μια συμβουλη: παρατα το Nikon Capture (ειδικα στο auto) ή μη βαζεις τοσο saturation και sharpness.

δε νομιζω πως η D70 τραβαει πολυ διαφορετικα, οτιδηποτε δοκιμασα σε χρωματα και φωτεινοτητες και στο Nikon Capture και στο photoshop, εκανε τις φωτο πολυ ψευτικες και υπερεπεξεργασμενες.

ισως να ειναι θεμα αισθητικης και τιποτα αλλο στην τελικη, γι αυτο δε μου αρεσαν τα προγραμματα της Nikon: πολυ εντονα χρωμα και λεπτομερεια εκει που δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

επιστροφη απο την Υπεροχη Ιταλια :inlove:

και ιδου μερικα φωτο-πειστηρια

(δυστυχως μονο απο Ρωμη

μιας και την τριτη ημερα η HP945 αποπειραθηκε να αυτοκτονησει

οταν απελευθερωθηκε αυτοβουλως απο το λουρακι της

και συναψε στενες σχεσεις με το μαρμαρο του μουσειου Palazzo De Conservatori

με αποτελεσμα να μετατοπιστουν τα ενδοτερα του φακου

και ολες οι υπολοιπες φωτο να ειναι απο πολυ εως απιστευτα θολες :bye: )

btw:

εαν καποιος ξερει τπτ παραπανω απο ψηφ. φωτογραφικες

ας πει την γνωμη του,

αξιζει να δοκιμασω επισκευη της ή ειναι χαμενη υποθεση

Μια γενικη αποψη....

adf4ff8f.jpg

απο την κορυφη του τρουλου του Αγ.Πετρου...

e115fd57.jpg

και εδω με 8χ zoomακι

b6341daf.jpg

12η μεσημβρινη του Μηνα Αυγουστου!

και ο ηλιος μαλλον πηγε διακοπες

919c040e.jpg

κατα τους Ρωμαιους "Big is beautiful''

Ο γραφων απλα αποτελει μετρο συγκρισης της κλιμακας

3bdcb5f3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Nα και μία ακόμη από την Κέρκυρα.... :T:

εχω παει εκει..........

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

επιστροφη απο την Υπεροχη Ιταλια :inlove:

και ιδου μερικα φωτο-πειστηρια

(δυστυχως μονο απο Ρωμη

μιας και την τριτη ημερα η HP945 αποπειραθηκε να αυτοκτονησει

οταν απελευθερωθηκε αυτοβουλως απο το λουρακι της

και συναψε στενες σχεσεις με το μαρμαρο του μουσειου Palazzo De Conservatori

με αποτελεσμα να μετατοπιστουν τα ενδοτερα του φακου

και ολες οι υπολοιπες φωτο να ειναι απο πολυ εως απιστευτα θολες :bye: )

btw:

εαν καποιος ξερει τπτ παραπανω απο ψηφ. φωτογραφικες

ας πει την γνωμη του,

αξιζει να δοκιμασω επισκευη της ή ειναι χαμενη υποθεση

πορε τη μου θυμισες κοπριτη 7ημερη πορε τρελα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εχεις πμ μαν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.