Jump to content



Στησιμο PC 5950x και 2 καρτες γραφικων. PC rendering.


Recommended Posts

Καλημερα παιδια. 

Θελω να στησω ενα μηχανημα για την δουλεια μου. (CPU / GPU rendering)
Το μηχανημα θα στηθει με τα περισσοτερα κομματια απο το πλαισιο και καποια εξτρα θα τα παρω απο αλλου. Οπως μνημες πχ.

Τα σιγουρα ειναι ο 5950χ, 2 καρτες γραφικων 3080 που θα φανε σιγουρα ocing αλλα οχι ορια κλπ.. Δε πολυ παιζω με αυτα.
Σκεφτομαι για τις gigabyte 3080 
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/gigabyte-vga-geforce-rtx-3080-gaming-oc-10-gb_3546985
 

η τις TUF
https://www.plaisio.gr/asus-vga-geforce-rtx-3080-tuf-gaming-10-gb_3544435

64GB μνημη. (απο αλλου η αγορα γιατι το πλαισιο δεν εχει τπτ)
Τροφοδοτικο σκεφτομαι το corsair 1200HX (θα το βρω απο αλλου)

Αυτο που θελω τη συμβουλη σας ειναι τι μητρικη να παρω χ570.  (που λογικα και αυτη απο αλλου, εκτος αν το πλαισιο εχει καποια αξιολογη)
Δε θελω να ξεφυγω πανω απο το 250Ε (ΒΑΡΙΑ 300)

Και τι μνημες.. προοπτικες για 128GB δε το βλεπω. Το ιδανικο θα ηταν 3600CL16 Αλλα εχω χασει λιγο την μπαλα με τα single / dual ranks.
Πειραγμα στις μνημες δε πολυ θελω.
Οβερκλοκ ο επεξεργαστης θα γινει οσο αντεξει δλδ. Συνοδευεται απο μια kraken x62.

NVME τον samsung 970 EVO plus

Κουτι εχω, αλλους δισκους εχω. Αυτα..
Σας ευχαριστω πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η MSI x570 Unify είναι πολύ τίμια πρόταση 

2156019-n0.jpg
GEIZHALS.EU

✔ Preisvergleich für MSI MEG X570 Unify ✔ Bewertungen ✔ Produktinfo ⇒ Formfaktor: ATX • Chipsatz: AMD...

Crucial Ballistix CL16 64GB kit 2xdimms

https://geizhals.eu/crucial-ballistix-black-dimm-kit-64gb-bl2k32g36c16u4b-a2222501.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&v=e

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που έχουν δημοσιευτεί από youtubers, η επιλογή 4x16 θα δώσει καλύτερες επιδόσεις. Αν βέβαια ο αγοραστής είναι πιθανόν στο μέλλον να προχωρήσει σε προσθήκη και άλλης μνήμης, τότε τα 2x32 είναι προτιμότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο με τις μνημες τελικα, οπως το παρουσιαζανε. Ετσι διαβαζω και σε αλλα φορουμς. Εχει αμεση σχεση με τα single / dual ranks.
Αν δλδ εχεις 2χ32 και ειναι dual ranks, εισαι κερδισμενος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι πιο μπερδεμένο Ιάσονα. Να μην σου χαλάσουμε το θέμα, το ανέφερα επειδή έγραψες ότι δεν θες να ασχοληθείς μετά την αγορά. Δεν είναι μονάχα τα single/dual ranks. Μερικές φορές -μπορεί να αλλάξει αυτό από εποχή σε εποχή- κατασκευαστικά τους είναι ευκολότερο να έχουν στην μία επιλογή π.χ. καλύτερη ταχυτητα ή να είναι το ένα πιο συμβατό (σταθερό). Να καταφέρνουν ευκολότερα να δώσουν ταχύτητα στο 16άρι.

Όταν καταλήξεις σε μητρική, στην μητρική θα δεις αν λέει πουθενα ότι συνιστούν κάποιο είδος μνήμης. Μην σπαζοκεφαλιάσεις, απλά να θυμάσαι πρώτα θα διαλέξεις μητρική. Μετά κοιτας ταχύτητες, latencies, απόλυτη συμβατότητα.

Αν δεν το έχεις μάθει ήδη, να δεις και το προγραμματάκι για τσεκάρισμα σε μνήμες που ανακάλυψε ο τζιντι όταν τραβιόταν με τις δικές του.Ώστε να τις ελέγξεις με αυτό μετά την εγκατάσταση. IMHO

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ουτως η αλλος οι διαφορες που ενδεχεται να εχουν αυτο με τον αριθμο των dimms δεν με αφορα και τοσο για τον λογο οτι δε παιζω games.
Δε ξερω πολυ κουραζομαι με ολα αυτα. Εχω ανοιξει 123234512312 ταμπς με προιοντα (μητρικες τροφοδοτικα, μαγαζια, μνημες,) πουθενα δεν υπαρχει τπτ. Με κουραζει ολο αυτο.
Θελω να σκασω 2-3-4 χιλιαρικα και μου βγαζουν το λαδι και τελος δε παιρνω τπτ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

e ναι σου βγάζουν την ψυχή. Σε ένα σημείο έχεις άδικο: επειδή ΔΕΝ είναι για παιχνίδι στα έγραψα. Σε ενδιαφέρει σε επαγγελματική χρήση α) η απόλυτη σταθερότητα και β) μιας κι η εργασία σου περιλαμβάνει πράγματα που τρέχουν για ώρα, η ταχύτητα. «Η ταχύτερη ΣΤΑΘΕΡΗ μνήμη».

Στην μητρική συγκεντρώσου για να μην πελαγώνεις. Βρες σε τι μητρική θα χτιστεί το σύστημα. Μην πας σε όλα ταυτοχρόνως εκτός αν ο σκοπός είναι να αγοράσεις αύριο.
Επίσης specs και τεχνικές λεπτομέρειες θα κοιτάς στις σελίδες των κατασκευαστών, όχι στα μαγαζιά.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις αγορές σου γιατί δεν αγοράζεις ενδοκοινοτικα? Και προσωπικά και στη εταιρία μου αυτό κάνουμε και γλυτώνουμε και πονοκέφαλο και λεφτα. Συνήθως mindfactory, amazon και computeruniverse.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο θα κανω. Μεσω του γραφειου θα παρουμε. 
mindfactory δεν εχει τπτ. 
amazon πανακριβο.
computeruniverse δεν εχω ψαξει.
Αλλα περιμενω προσφορα απο πλαισιο και μπορει να με συμφερει περισσοτερο απο Ελλαδα γιατι εχουν χαμηλοτερο ΦΠΑ λογω covid οι Γερμανοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή.

PER.577674.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Η σειρά μνήμων Viper Steel της Patriot είναι σχεδιασμένη με γνώμονα την πραγματική απόδοσ SKU:PER.577674

 

 

Σε συνδυασμό με μια σαν αυτή

PER.524640.jpg
WWW.E-SHOP.GR

H σειρά Prime X570 της ASUS απευθύνεται σε χρήστες με σοβαρές επιδιώξεις, οι οποίοι SKU:PER.524640

 

 

Τι λέτε;

Μητρική την βρίσκω και πιο φθηνά από αλλού. Απλα την ανέβασα για να την δείτε.

Είμαι φαν της ασους γενικά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GoMaR said:

Δε ξερω πολυ κουραζομαι με ολα αυτα. Εχω ανοιξει 123234512312 ταμπς με προιοντα (μητρικες τροφοδοτικα, μαγαζια, μνημες,) πουθενα δεν υπαρχει τπτ. Με κουραζει ολο αυτο.
Θελω να σκασω 2-3-4 χιλιαρικα και μου βγαζουν το λαδι και τελος δε παιρνω τπτ.

 

Η κατάσταση έχει γίνει απλά εκνευριστική.  Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει και αν όλο αυτό το σκηνικό με την έλλειψη προϊόντων ειναι φτιαχτό ή όχι αλλά είναι πλέον πολύ σπαστικό. Προσπαθούσα να μαζέψω πράγματα προχθές για ένα σύστημα 3970x και απλά δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά. Επεξεργαστής και μητρική με διαθεσιμότητα μιας εβδομάδας συν, τροφοδοτικά μεγάλα πουθενά,  κιτάκια για μνήμες ούτε ζωγραφιστά, ούτε ΑΙΟ πουθενά. Μόνο κουτί και SSD βρήκα άμεσα διαθέσιμα. Απλά έλεος δηλαδή. Θέλεις να στήσεις ένα μηχάνημα και απλά χρειάζεσαι 2 εβδομάδες αναμονή μόνο για να έρθουν τα πράγματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, jax7480 said:

 

Η κατάσταση έχει γίνει απλά εκνευριστική.  Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει και αν όλο αυτό το σκηνικό με την έλλειψη προϊόντων ειναι φτιαχτό ή όχι αλλά είναι πλέον πολύ σπαστικό. Προσπαθούσα να μαζέψω πράγματα προχθές για ένα σύστημα 3970x και απλά δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά. Επεξεργαστής και μητρική με διαθεσιμότητα μιας εβδομάδας συν, τροφοδοτικά μεγάλα πουθενά,  κιτάκια για μνήμες ούτε ζωγραφιστά, ούτε ΑΙΟ πουθενά. Μόνο κουτί και SSD βρήκα άμεσα διαθέσιμα. Απλά έλεος δηλαδή. Θέλεις να στήσεις ένα μηχάνημα και απλά χρειάζεσαι 2 εβδομάδες αναμονή μόνο για να έρθουν τα πράγματα.


Αν και offtopic..
μη παρεις αυτην 

WWW.ASROCK.COM

Supports 3rd Gen AMD Ryzen™ Threadripper™ Processors; 8 Power Phase Design, 90A Dr. MOS & Power Choke; XXL Aluminum Alloy Heatsink & Heatpipe Design; Supports DDR4 4666+(OC); 4 PCIe 4.0...

Την εχουμε στον 3970.
Δε μπορω να πω οτι με "γεμιζει" 
Δε ξερω, ειναι η αισθηση που μου δινει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τιμωρήστε τους με τα πορτοφόλια σας. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΧΑΡΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ. Αγνοήστε τους μέχρι να φέρουν σε ικανές διαθεριμότητες και σωστές τιμές.

 

Εξαιρούνται:

1) Οι επαγγελματίες που έχουν ανάγκη κάτι. Εντάξει αυτοί θα κάνουν απόσβεση αντί σε Χ μήνες, σε Χ+y μήνες. Θα κάνουν όμως.

2) Σε όσους κάτι χάλασε και πρέπει αναγκαστικά να το αντικαταστήσουν. Αυτοί είναι οι άτυχοι.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.