Jump to content



Στησιμο PC 5950x και 2 καρτες γραφικων. PC rendering.


Recommended Posts

Αυτό που δεν καταλαβαίνω σε αυτό το πινακάκι -που είναι κουλό- είναι γιατί εμφανίζεται το τρίτο σλοτ όταν είναι το μοναδικό εν χρήσει ως x4....

 

Άκυρο... Τώρα κατάλαβα τη λογική του πίνακα.

 

Όπως τα γράφει πάντως φαίνεται ότι το 3ο slot δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σενάριο dual vga. Μόνο το το 1ο και το 2ο

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι μη μου λες τετοια...Αλλα δε καταλαβαινω.
στο χ370 croshair που εχω στο 3ο σλοτ παιζει χ1. Χωρις αυτο να με πειραζει ιδιαιτερα βεβαια.
Και δε μπορει να παιξει στο x570?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Και δε μπορει να παιξει στο x570?

Δεν είναι θέμα X570. Είναι θέμα κατανομής των PCI links που έχει αποφασίσει η ASUS

 

Αυτό καταλαβαίνω εγώ από το πινακάκι.

Just now, GoMaR said:

Γιατι υποχρεωτικα ομως ; Δλδ αν την βαλω στο 3ο τι θα γινει; Δε θα παιξει ;

Τι να σου πω. Μάλλον κατασκευαστική επιλογή. Ανοίγουν με κάποιον σειριακό τρόπο/μηχανισμό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

αρα??


χ16 η πανω και χ4 η κατω ; η χ8 η πανω και χ4 η κατω ;  
Για 1η και 3η αναφερομαι παντα..

 

Στο πινακάκι που δίνει η Asus δεν φαίνεται η επιλογή 1ο και 3ο. Επομένως ή δεν θα παίζει καθόλου (υποχρεωτικά χρήση 1ο και 2ο) ή θα παίζει x4 αλλά αυτός που έφτιαξε το πινακάκι είναι γιωτάς 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια αναλογία που θα μπορούσα να δώσω, όχι τέλεια, είναι με μια rj45 πρίζα που από πίσω έχει συνδεθεί μόνο ένα ζευγάρι καλώδια αλλά όχι τα υπόλοιπα.

Έτσι μπορείς να έχεις πχ τηλέφωνο σε αυτή την πρίζα αλλά όχι ethernet.

Έτσι και το PCIe3 slot μπορεί να μην έχει όλες τις ηλεκτρικές απολήξεις, traces, αλλά μόνο για x4.

Είναι κάτι που πολλοί αν όχι όλοι οι κατασκευαστές μητρικών κάνουν.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Efialtis said:

Μια αναλογία που θα μπορούσα να δώσω, όχι τέλεια, είναι με μια rj45 πρίζα που από πίσω έχει συνδεθεί μόνο ένα ζευγάρι καλώδια αλλά όχι τα υπόλοιπα.

Έτσι μπορείς να έχεις πχ τηλέφωνο σε αυτή την πρίζα αλλά όχι ethernet.

Έτσι και το PCIe3 slot μπορεί να μην έχει όλες τις ηλεκτρικές απολήξεις, traces, αλλά μόνο για x4.

Είναι κάτι που πολλοί αν όχι όλοι οι κατασκευαστές μητρικών κάνουν.

 

Μάλλον για εξοικονόμηση των πανάκριβων Gen4 traces, τα φτιάχνουν κάπως έτσι (με τις μηδενικές γνώσεις μου επί του θέματος)

 

image.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, suboy said:

Στον πίνακα πάει να σου δώσει βέλτιστη λύση. Γιαυτό μάλλον δεν σου αναφέρει την 3η PCIe. Γιατί είναι x4. Σου αναφέρει το καλύτερο δυνατό συνδυασμό.

Μα ο τίτλος είναι σαφής.

 

Δεν πρόκειται για συνδυασμούς αλλά για operating modes. Και το Ν/Α επίσης είναι σαφές: non-available σημαίνει δεν υπάρχει η δυνατότητα.... Εγώ απλά διαβάζω το πινακάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανών όχι. Από το ν παρακάτω πίνακα το 3ο slot είναι x16 στην εμφάνιση άλλα x4 στην λειτουργία.

Τα SafeSlots που είναι μάλλον τα 1+2 παίζουν x16 μόνα τους και x8 αν και τα δύο είναι κατειλημμένα.

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

Παντως αλλοι λενε οτι την στιγμη που ολα τα σλοτς απο μονα τους ειναι χ16,  τοτε στο 1-3 θα παιξουν χ8.

 

εφοσον εχει και support για triple setup

 

Όχι. Έχουν το φυσικό μέγεθος για x16 κάρτες. Τα links (traces) ΔΕΝ είναι x16.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εχω θεμα με τις 2 καρτες. Πρεπει να βρεθει μια λυση. 
Αυτη τη στιγμη την μια την εχω στο 1ο σλοτ και την 2η στο 3ο.
Τρεχει x16 η πανω και χ1 η κατω. Πρωτη επιδοσεων δεν εχω δει σε επιπεδο render, αλλα καλο θα ηταν να ειχε εναν αερα για το bandwidth, οταν δουλευω σε progressive. To x4 δλδ ειναι μια χαρα.

Και επειδη περιμενω τον 5950χ (τον παρηγγειλα χθες, Μεθαυριο η Τριτη θα ειναι εδω) θελω να παρω και μητρικη.
Το σεταπ θα ειναι παλι 1-3. 

Εκτος αν γνωριζει κοστος για WC setup για τις 2 καρτες. 
@fatalara help ?


 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.