Jump to content



Monitor 55 αντί TV


Recommended Posts

Ψάχνω για τηλεόραση / monitor για το "σαλόνι". Χρήση cosmote TV, youtube, movies. Κοιτάω για 55 ίντσες. Το κύριο χαρακτηριστικό είναι ότι θέλω να αποφύγω να έχει οποιοδήποτε είδους δέκτη*.   Οπότε αυτόματα ξεχνάω όλες τις TV.

Καλόβλέπω την Philips Momentum 558M1RY στα 1300€ (review). Φθηνότερα στα 800 βρίσκω την SAMSUNG Monitor QB55R (ή QB65R στα 1200). Άλλες επιλογές είναι οι IIYAMA ProLite LE5540UHS-B1 και ACER Monitor EB550QK.

Η Philips μου άρεσε αρκετά (ναι και για το soundbar αν και θα υπάρχει hifi). Αξίζει κάποια άλλη επιλογή από αυτές ή κάτι άλλο που έχετε δει; Σε hp και dell δεν είδα κάτι ενδιαφέρον. 

 

*Σχετικά με τον δέκτη. Ζω στο εξωτερικό (Αυστρία) και υπάρχει "φόρος" 24€/μήνα αν έχεις οποιαδήποτε συσκευή με δέκτη (αναλογικό / ψηφιακό). Αν μπορώ να το αποφύγω γιατί όχι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εύστοχα διατυπωμένη ερώτηση.  Από αυτές που δείχνεις θα ήμουν μεταξύ philips iiyama.  Έχουν διαφορετικής τεχνολογίας πάνελ αν πρόσεξα, με τα συν και τα πλην το καθένα. Από μάρκες, χωρίς να ξέρω αν έχει αντίστοιχο μοντέλο, κάνε ένα κόπο να ρίξεις μια ματιά και σε Viewsonic μήπως δεις κάτι αντίστοχο. Η Samsung, με επιπόλαιη ανάγνωση των χαρακτηριστικών, μοιάζει υποδεέστερη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η philips δεν είναι τόσο αξιόπιστες στη δική μου περίπτωση, έχω (στην Ελλάδα) 2 40ρες Ultra HD μοντέλα του 2015/2016 και είχα και με της 2 πρόβλημα, η μία έκαψε το τροφοδοτικό, η άλλη σταμάτησε να μπουτάρει και θέλει μάλλον κάποιες χακιές για να ξεκινήσει (νόμιζα ότι κι αυτή είχε κάψει τροφοδοτικό αλλά τελικά σε κάποια φάση είδα το λόγκο της philips). Βέβαια στη δεύτερη φταίει μάλλον το android, αλλά samsung που ξέρω δεν έχουν βγάλει πρόβλημα ποτέ.

 

Οπότε από μένα Samsung ως πιο αξιόπιστη. 

 

Στη Δανία το συγκεκριμένο φόρο υποχρεούσαι πλέον να τον πληρώνεις ακόμη κι αν έχεις smartphone με σύνδεση στο internet οπότε αυτά τα κόλπα με τους δέκτες δεν πιάνουν πια :p 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Viewsonic πάνω από 43 δεν έχει.

Σε καλύτερη σειρά στην Samsung βλέπω την QH55R που αλήθεια δεν ξέρω αν είναι όντως καλύτερη. Φοβάμαι μην μπλέξω με τίποτα δύστροπα menu καθώς είναι για ξενοδοχεία κτλ.

@sotiris Νομίζω ότι η philips δεν έχει android πάνω. Απλά μου φάνηκε πιο ολοκληρωμένη λύση. Σε τηλεόραση Sony 2016 μοντέλο νομίζω με android υπάρχει bug που πρέπει να την βγάλεις από την πρίζα για να μπουτάρει. Αν την αφήσεις 1ώρα+ σε standby πέφτει σε λήθαργο.

 

*Σχετικά με τον φόρο μου έκανε εντύπωση ότι μίλαγα με άτομα που δεν θυμόντουσαν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο και το πληρώνουν και άλλους που ήταν και στραβωμένοι. Επίσης 15€ ξέχωρα αν έχεις ραδιόφωνο. Το ραδιο στα αυτοκίνητα δεν "μετράει". Το κερασάκι είναι ότι στέλνουν υπάλληλο από την εταιρία αυτή (γιατί δεν είμαι σίγουρος αν είναι 100% κρατική η φάση), για να κάνει έλεγχο στο σπίτι ότι όντως δεν έχεις κάνει ψευδή αναφορά σε περίπτωση που δεν έχεις δέκτη. Δεν έχει το δικαίωμα να μπει στο σπίτι. Αν του δώσεις την άδεια να μπει και δεν βρει κάτι όλα οκ, αν δεν τον αφήσεις και του κλήσεις την πόρτα, θεωρείσαι ύποπτος και υπάρχει πιθανότητα για πρόστιμο (2000€ ή κάτι τέτοιο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος suboy έγραψε:

*Σχετικά με τον φόρο μου έκανε εντύπωση ότι μίλαγα με άτομα που δεν θυμόντουσαν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο και το πληρώνουν και άλλους που ήταν και στραβωμένοι. Επίσης 15€ ξέχωρα αν έχεις ραδιόφωνο. Το ραδιο στα αυτοκίνητα δεν "μετράει". Το κερασάκι είναι ότι στέλνουν υπάλληλο από την εταιρία αυτή (γιατί δεν είμαι σίγουρος αν είναι 100% κρατική η φάση), για να κάνει έλεγχο στο σπίτι ότι όντως δεν έχεις κάνει ψευδή αναφορά σε περίπτωση που δεν έχεις δέκτη. Δεν έχει το δικαίωμα να μπει στο σπίτι. Αν του δώσεις την άδεια να μπει και δεν βρει κάτι όλα οκ, αν δεν τον αφήσεις και του κλήσεις την πόρτα, θεωρείσαι ύποπτος και υπάρχει πιθανότητα για πρόστιμο (2000€ ή κάτι τέτοιο).

Και δεν εχει γινει ακομα επανασταση???

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Παίζει και η προσφορά για το ΣΚ μάλλον με την SONY KD-55XH9077 στα 890. Από ότι βλέπω είναι και αυτή με VA panel, Local-Dimming και Full Array LED (η Philips έχει και αυτή VA αλλά οχι τα άλλα).
Πείτε καμιά γνώμη γιατί με βλέπω να σκάω 24αρι και ντε τελω.

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas έχει ένα νήμα για τηλεοράσεις προ ημερών, όπου έχουν εξηγηθεί πράγματα για τηλεροάσεις. Νόμιζα δεν θες τηλεόραση, η 9ΧΧΧ είναι η καλή σειρά της σόνυ πλην OLED αλλά είναι τηλεόραση. Λογικά θα βρεις πολλές γνώμες για το μοντέλο στα δύο av forums. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δώσω λινκς εδώ, νομίζω για τα συγκεκριμένα δεν πειράζει avclub και avsite με gr. αν απαγορεύεται σβήσε το Χόντα και συγγνώμη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το αποφύγω όσο μπορώ για τηλεόραση. Απλά μπακάλικα έκανα σύγκριση σαν VA panel. Διαβάζω για μεγάλο κόκκο για την Philips αλλά στα 2+ μέτρα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αφού δεν θα έχει χρήση desktop. Το w-led της Philips είναι edge led σωστά; οπότε παίζει να φάω bleeding η λέω αρλούμπες; 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για τις δυο τελευταίες ερωτήσεις. Bleeding ενοχλητικό περισσότερο θέμα κοματιού είναι, έχει παράγοντα τυχαίου. Καμιά από αυτές τις τεχνολογίες δεν δίνει τέλειο μαυρο, πίσσα σκοτάδι. Ούτε ips ούτε VA. Για τηλεόραση, αν βλέπει ένας, τα καλύτερά τους μοντέλα (εκτός OLED πάντα) τα βγάζουν σε VA. Αλλά μεγάλο ρόλο παίζει η επιλογή κάθε κατασκευαστή σεσυγκεκριμένο μοντέλο. ένα τέλειο IPS είναι προτιμότερο από ένα κακό VA.

Αν είσαι βέβαιος ότι δεν σε ενδιαφέρει το σκέλος desktop, θεωρητικά θα κοιτούσες για OLED. Θα πελαγώσεις αν δεν ξεκαθαρίσεις το ζήτημα του δέκτη. Τηλεοράσεις κανονικές, με δέκτη έχει μπόλικες. 55άρια χωρίς δέκτη (ουσιαστικά για παιχνίδια) είναι λίγα. Αν βάλεις τις τηλεοράσεις στην αναζήτησή σου, σε ενδιαφέρουν κι οι ταινίες, δεν θα πρέπει να αποκλείσεις προκαταβολικά το OLED. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Περίμενε μήπως απαντήσουν κι άλλοι.
Την cosmote που γράφεις ως κύρια χρήση, την θες για τηλεοπτικό πρόγραμμα, για αθλητικά ή για ταινίες; 

Αυτό είναι ένα πρόσφατο νήμα για τηλεράσεις ε΄δω πέρα αν δεν το έχεις διαβάσει.
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.