Jump to content


Αριστερόχειρας μόνος ψάχνει , μια πονεμένη ιστορία ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας , ψάχνω ένα ποντίκι για αριστερόχειρα, έχω και δουλεύω τόσο καιρό με το Μ185 της Logitech (αν και μικρό,προσπαθώ να κάνω την δουλειά μου) δεν έχει καμία περίεργη στροφή κτλ. οπότε με βολεύει.

Ότι κοιτάω σε "gaming" με καλώδιο , όλα είναι για δεξιόχειρες.

Ότι κοιτάω σε αριστερό....κλαίω με μαύρο δάκρυ στις τιμές!

 

Υπάρχει κάτι οικονομικό χωρίς να πρέπει να ξοδέψω μια περιουσία ; Δεν μας περισεύουν κιόλας, τώρα με την κατάσταση ,αλλά αν δεν αλλάξω τώρα δεν θα αλλάξω ποτέ.

Από άποψη χεριού, έχω μεγάλη παλάμη θα έλεγα, καθότι Large σε γάντια κτλ .

 

Όριο τα 20€.

 

Έχουμε καμία ιδέα ;

Έγινε επεξεργασία από PetranEVO
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p55 said:

καλά αυτό το ήξερα και εγώ να το κάνω. Το έκανα,και δεν βρήκα κάτι. Για αυτό ρωτάω fellow αριστερόχειρες,σε περίτπωση που υπάρχουν εδώ στο lab!

 

Το μόνο που βρήκα ήταν το corsair M55 PRO για universal (δεξί / αριστερό ) στα 25€ ,με μεταφορικά μέσα για άμεση παράδοση...

Link to comment
Share on other sites

να μην περιορίσεις την αναζήτηση σου στην λέξη «gaming». Για τις τιμές που σε ενδιαφέρουν αναγκαστικά κοιτάς τα πάντα. Επιπλέον μην περιορίζεσαι μόνο στην λέξη αριστερόχειρες. Εκείνα που χαρακτηρίζονται «και για τα δυο χέρια» «αμφιδέξια» μπορεί να σε βολεύουν το ίδιο. Κοίτα κλασσικές μάρκες και σχήματα, απλά, αρκεί να σου κάνουν σε μέγεθος, σε πλήκτρα επιπλέον αν τα επιθυμείς και στο είδος του κρατήματος (grip) που σε βολεύει.

Στην αναζήτηση του σκρουτζ που σου δείχνει ο p55 παραπάνω, διάλεξε στο πεδίο αριστερά την επιλογή και για τα δυο χέρια, θα σου εμφανίσει περισσότερες επιλογές. Τα ακριβά που βλέπεις είτε είναι στα πλαίσια του «gaming» είτε στην κατηγορία «εργονομικά», για αυτό ζητούν άλλες τιμές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

να μην περιορίσεις την αναζήτηση σου στην λέξη «gaming». Για τις τιμές που σε ενδιαφέρουν αναγκαστικά κοιτάς τα πάντα. Επιπλέον μην περιορίζεσαι μόνο στην λέξη αριστερόχειρες. Εκείνα που χαρακτηρίζονται «και για τα δυο χέρια» «αμφιδέξια» μπορεί να σε βολεύουν το ίδιο. Κοίτα κλασσικές μάρκες και σχήματα, απλά, αρκεί να σου κάνουν σε μέγεθος, σε πλήκτρα επιπλέον αν τα επιθυμείς και στο είδος του κρατήματος (grip) που σε βολεύει.

Στην αναζήτηση του σκρουτζ που σου δείχνει ο p55 παραπάνω, διάλεξε στο πεδίο αριστερά την επιλογή και για τα δυο χέρια, θα σου εμφανίσει περισσότερες επιλογές. Τα ακριβά που βλέπεις είτε είναι στα πλαίσια του «gaming» είτε στην κατηγορία «εργονομικά», για αυτό ζητούν άλλες τιμές.

 

Α, δεν το περιόρισα στο gaming από άποψη ,παιχνιδιών .Αλλά από άποψη αισθητήρα dpi ως ότι η σκέψη ήταν καθαρά, καλύτερος αισθητήρας κίνησης.

 

Είδα, εξ'αρχής για τα εργονομικά για το ότι σε βοηθάει και περί καρπιαίου σωλήνα αλλά πολύ υψηλό κόστος (κατ'εμέ).

 

Θα πάω, τότε με το καλό όταν ανοίξουν τα καταστήματα να δοκιμάσω σε καμία μεγάλη αλυσίδα από κοντά , γιατί εν τέλει από το ίντερνετ και με το να διαβάζω manual περί εκατοστών κτλ. δεν βλέπω να βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

αν ξέρεις το είδος του κρατήματος που κάνεις διευκολύνεται η ονλάιν αναζήτηση. Στο ποντίκι είναι καλό να το έχεις κρατήσει αλλά να είσαι προετοιμασμένος, σε φυσικό κατάστημα δεν θα βρεις όλη την ποικιλία.
Τα εκατοστά, δες στο τωρινό σου ποντίκι τι περίπου χρειάζεσαι. Εξαρτάται από το χέρι σου και το είδος του κρατήματος που σε βολεύει. 

Τα τεράστια dpi μην σε παρασύρουν, δύσκολα θα ανέβεις πάνω από ένα όριο ακόμα κι αν το προσφέρει θεωρητικά η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος PetranEVO έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας , ψάχνω ένα ποντίκι για αριστερόχειρα, έχω και δουλεύω τόσο καιρό με το Μ185 της Logitech (αν και μικρό,προσπαθώ να κάνω την δουλειά μου) δεν έχει καμία περίεργη στροφή κτλ. οπότε με βολεύει.

Ότι κοιτάω σε "gaming" με καλώδιο , όλα είναι για δεξιόχειρες.

Ότι κοιτάω σε αριστερό....κλαίω με μαύρο δάκρυ στις τιμές!

 

Υπάρχει κάτι οικονομικό χωρίς να πρέπει να ξοδέψω μια περιουσία ; Δεν μας περισεύουν κιόλας, τώρα με την κατάσταση ,αλλά αν δεν αλλάξω τώρα δεν θα αλλάξω ποτέ.

Από άποψη χεριού, έχω μεγάλη παλάμη θα έλεγα, καθότι Large σε γάντια κτλ .

 

Όριο τα 20€.

 

Έχουμε καμία ιδέα ;

Είσαι κλασικός αριστερόχειρας;

Προσωπικά, δεν μπορώ να πιάσω το μπρίκι ή το ψαλίδι (με μπερδεύουν), αλλά το ποντίκι το χειρίζομαι με το δεξί.

Από εκεί και πέρα, σωστά αναφέρει ο @salde τα περί κρατήματος.

Επί παραδείγματι, αν σε βολεύει το fingertip grip, τότε, κατά πάσα πιθανότητα, θες ένα light weight ποντίκι.

Ίσως οι corsair/razer να έχουν κάτι στα λεφτά που διαθέτεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.MICROSOFT.COM

Εργαστείτε όπου και αν βρίσκεστε με το πλήρως εξοπλισμένο ποντίκι Microsoft Comfort Mouse 4500 που προσφέρει άνεση και για τα δύο χέρια και έλεγχο ακριβείας χάρη στην Microsoft...

 

To "δύσκολο" είναι να βρεις ποντίκι κατάλληλο και για τα δύο χέρια που να έχει κουμπί για τον αριστερό αντίχειρα. Το παραπάνω έχει ένα από κάθε πλευρά, φτηνό είναι, το bluetrack μια χαρά είναι για γενική χρήση, φτηνό είναι, τι το ψάχνεις παραπάνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GriGaS said:

τι το ψάχνεις παραπάνω;

κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί ότι του κάνει για τις τιμές που ψάχνει, ίσως έχουν παρόμοια οι μεγάλες εταιρείες HP, Dell, Lenovo κλπ. Έγραψε ότι έχει μεγάλο χέρι, κάποια από αυτά είναι για μικρότερα χέρια, αυτή είναι η επιφύλαξή μου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος salde έγραψε:

γραψε ότι έχει μεγάλο χέρι, κάποια από αυτά είναι για μικρότερα χέρια, αυτή είναι η επιφύλαξή μου.

Διαστάσεις

Μήκος: 4.57" / 116.1mm

Πλάτος: 2.63" / 67.9mm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτό του έγραψα παραπάνω. Να μετρήσει το χέρι του, να καταλάβει το κράτημα που κάνει, να υπολογίσει με βάση το μήκος του τωρινού του ποντικιού αν θα τον βολεύει κι αν ναι, να πάει να το πάρει χωρίς να αγχώνεται παραπάνω όπως του γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος PetranEVO έγραψε:

Ότι κοιτάω σε "gaming" με καλώδιο , όλα είναι για δεξιόχειρες.

Ότι κοιτάω σε αριστερό....κλαίω με μαύρο δάκρυ στις τιμές!

 

gaming-mouse-3200-dpi-led-mavro-ogimage.
WWW.E-JUMBO.GR

Gaming Mouse 3200 dpi LED Μαύρο < Αξεσουάρ Gaming | Jumbo

 

Το δοκίμασα σε φιλικό σπίτι και έμεινα με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Τώρα δουλεύω κι εγώ μ' αυτό. Δεν είναι ακριβώς συμμετρικό, αλλ' ο προσανατολισμός του επιτρέπει το χειρισμό και από αριστερόχειρες. (Δεν είναι αστείο)...

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Oric έγραψε:

Το δοκίμασα σε φιλικό σπίτι και έμεινα με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Τώρα δουλεύω κι εγώ μ' αυτό. Δεν είναι ακριβώς συμμετρικό, αλλ' ο προσανατολισμός του επιτρέπει το χειρισμό και από αριστερόχειρες. (Δεν είναι αστείο)...

Στην τιμή που έχει παίρνεις δυο, σημασία  έχει να σε βολεύει στο χέρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/29/2020 at 10:17 PM, PetranEVO said:

Έχουμε καμία ιδέα ;


είναι ελαφρώς πάνω από το όριο σου, είναι αμφιδέξιο -υποτίθεται βολεύει τόσο δεξιόχειρες όσο κι αριστερόχειρες- θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αν σε ενδιαφέρει, εφόσον είναι διαθέσιμο.
https://www.skroutz.gr/s/7682292/Mionix-Avior-7000.html

20151016124136_bb0471d0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχουν πολύ καλά ποντίκια που δεν έχουν κλίση, σαν αυτό που έχω: 

Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που είχε κουμπιά και στα δεξιά.

 

Εγώ είμαι αριστερόχειρας αλλά ποντίκι, ψαλίδι κλπ τα χειρίζομαι με το δεξί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.