Jump to content



Μην το πετάτε, χαρίστε το εδώ και κάντε κάποιον ευτυχισμένο...


Recommended Posts

15 hours ago, yanni said:

Ωραία, παίζει με τα παλιά AMDίσια Windows 7. :D Άμα χρειαζόταν να κάνω επανεγκατάσταση θα έφευγε έτσι το μισό Πάσχα.

 

Και μια φωτογραφία με τα πραγματάκια.

Intel.jpg

 

Στο πρώτο boot πρέπει να τρελάθηκε στο "found new hardware" :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


τελικά όλη η ιστορία με τα δώρα Ζάχου ήταν παγίδα για να κάνει Ομολογία Πίστεως ο yanni.  Ένα παρόμοιο δώρο στον adpanos και θα κλείσουν τα νήματα για επεξεργαστές AMD :p

 

Τότε θα το πάνε κόντρα στην κόντρα και οι AMDαδες.

"Χαρίζεται σετ Ryzen επεξεργαστή, μητρικής, μνήμης σε hardcore χρήστη Intel"!!! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2018 at 6:17 PM, jefm said:

Χαρίζεται παιδικό τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο 55Χ22 , είναι σχεδόν καινούργιο αλλά δεν μπορώ να δοκιμάσω αν δουλεύει γιατί έχω χάσει τον φορτιστή. Προηγούνται παλιά μέλη. Παραλαβή μόνο από Γαλάτσι.

54.jpg

27.jpg

 

Μόλις το παρέλαβα.... Με πρώτη ευκαιρία μετά το Πάσχα θα κοιτάξω να βρω φορτιστή.

Ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, trib said:

 

Στο πρώτο boot πρέπει να τρελάθηκε στο "found new hardware" :D

Πήγε πολύ πιο ομαλά από ότι περίμενα. Αρχικά σκέφτηκα να μπω σε safe mode, αλλά έκανε restart, το άφησα να φορτώσει κανονικά την δεύτερη φορά και εκεί που περίμενα νέο restart, μπήκε κανονικά, βρήκε αρκετές συσκευές, όχι όλες μιας και πολλές χρειάστηκαν drivers. Αλλά γενικά ήταν ανέλπιστα ομαλή η μετάβαση από την μία πλατφόρμα στην άλλη.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GriGaS said:

Νομίζω πάντως πως με πρώτη ευκαιρία καλό θα ήταν να κάνεις μια φρέσκια εγκατάσταση

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, αλλά επειδή το σύστημα αυτό είναι το σύστημα με το οποίο απλά βολτάρω στο internet(γράφω και τα νέα), το να μην είναι 100% σφαίρα, δεν με καίει ιδιαίτερα. Μετά είναι τεράστια φασαρία να κάτσω να περάσω όλα τα προγράμματα ξανά, να φτιάξω τα δύο docks που έχω εγκατεστημένα, browsers, gadgets, ιστορίες, οπότε το αφήνω σε "PC δημοσίου υπαλλήλου" mode.

Για την περίπτωση που κάποιος σκεφτεί ότι "τζάμπα πήγε ο 4460", βασικά ο 4460 ήταν λουκούμι για αυτό εδώ το σύστημα, που μένει ώρες ανοιχτό και το θέλω και αθόρυβο. Η εναλλακτική που θα έπαιζε στο μέλλον, μόλις οι DDr4 πέφταν σε λογικά επίπεδα, θα ήταν Ryzen 2200G ή Ryzen 2400G.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, f117 said:

@yanni πως παει ιντελα? :hehe: Καλη ανασταση!

Εσυ την εκανες ηδη μαλλον :p

Χριστός Ανέστη!  και καλό σούβλισμα :p

 

Η ιντελα με κοιτάει να ασχολούμαι με ένα.... αρχαίο Socket A συστηματάκι. Αλλά ναι, μια χαρά πάει.

 

Βασικά χάρη στο πακετάκι του @jax7480 είχαμε μια μικρή καραμπόλα, όπου ευνοήθηκαν και άλλοι πέραν εμένα.

 

Ο Phenom II Χ6 πήγε σε ξάδερφο ο οποίος είχε μείνει με έναν διπύρηνο AM2(δεν του πήρα λεφτά, μιας και δεν έψαχνε για αναβάθμιση - είναι από αυτούς που δεν αναβαθμίζουν αν δεν τους εξηγήσεις ότι είναι μια δεκαετία πίσω).

 

Τώρα η αρχική ιδέα ήταν να πάρω το AM2 και να το βάλω εδώ για δώρο, αλλά τελικά έμεινε σε αυτόν ως δεύτερο σύστημα να το έχει η κόρη του (Α Γυμνασίου) που μέχρι τώρα έβγαζε τα μάτια της σε ένα (φτηνό) Samsung κινητό και ένα μικρό Netbook. Έτσι εκεί που εχτές νόμιζα ότι θα έστηνα ένα σύστημα, καθόμουν και έστηνα δύο. Απλά θέλει SSD και το δεύτερο διότι τώρα την βγάζει με έναν 120άρι δίσκο.

 

Το δεύτερο σύστημα που είχε, πέραν τον ΑΜ2, ήταν ήταν Socket A με Duron 800. Πήρα αυτό αντί για το ΑΜ2 και προσπαθώ να θυμηθώ πως ήταν τα πράγματα πριν... 15 χρόνια. Θα μπει εδώ κάποια στιγμή, για την περίπτωση που κάποιος θέλει να φτιάξει και να λειτουργεί κανένα retro μηχάνημα, μαζί με 2-3 άλλα πιο σύγχρονα πραγματάκια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χαρίζονται τα παρακάτω:

-1GB DDR2 Sodimm. Αφαιρέθηκε πριν 2-3 βδομάδες από λειτουργικότατο λάπτοπ. Θεωρώ πως δεν έχει κανένα πρόβλημα. 

20180326_134235.jpg

-CPU Intel Pentium T3400 Dual Core. Αφαιρέθηκε από ένα Acer Ms2253 5735z. Υπάρχει και το heatsink του. Παρότι στα specs around the internet γράφει πως είναι ο Τ3200, αν θυμάμαι καλά είναι ο Τ3400. Δεν ξέρω γιατί, δεν το ξανακοιτάζω  Το CPU δουλεύει.

20180326_134335.jpg20180326_134610.jpg

20180326_134357.jpg20180326_134439.jpg

 

-Το σώμα από το παραπάνω acer που περιλαμβάνει πληκτρολόγιο/touchpad, μητρική, μπαταρία (δουλεύει αλλά δεν ξέρω πόσο κρατάει). Δεν έχει οθόνη και δυστυχώς δεν έχω φορτιστή. Παρόλα αυτά το λάπτοπ τελευταίως δούλευε χωρίς οθόνη (διαθέτει μόνο d-sub σύνδεση - οπότε σε οποιαδήποτε οθόνη με d-sub, θα λειτουργήσει αν έχει δίσκο,ραμ,cpu).

Συνεπώς όποιος τα θέλει όλα, με ένα δισκάκι, σακουλίτσα (χωρίς χρέωση :hehe: ) και τα παίρνει :) Ένα καθαρισματάκι θα χρειαστούν μόνο.

 


Θα παρακαλούσα να μην πουληθούν και να τα πάρει κάποιος που τα χρειάζεται πραγματικά :) 


Παραλαβή από την περιοχή μου κατόπιν συνεννόησης (Καλλιθέα). Ενδιαφέρον εδώ και μετά pm! 

 

 Αποστολές δεν κάνω. <--- this is final. 


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήραμε τον i5 του Ζάχου, χαρίσαμε τον Phenom II στον ξάδερφο, αλλά ας δώσουμε και κάτι εδώ μέσα, ξεκινώντας από τον Duron, ο οποίος έχει αρχίσει και μας τρώει χρόνο, διότι έχει την πλάκα του. :hehe:

 

Οπότε έχουμε και λέμε. Πακετάκι.

 

Duron 800.jpg

 

QDI Kinetiz 7B

Duron 800

768MB μνήμης (512MB 133MHz + 128MB 133MHz + 128MB 100MHz, η μητρική υποστηρίζει έως 1,5GB)

ATI Radeon 9100 V/D/VO 64MB (έχει αντικατασταθεί η ψύκτρα της με μια ψυκτρούλα επεξεργαστή Intel. Δεν είναι κολλημένη πάνω στο τσιπ, οπότε μπορεί να αφαιρεθεί και αντικατασταθεί και είναι στερεωμένη με σχοινί. Overkill και τρώει δύο PCI, αλλά μπορείτε να βρείτε με 1-2€ μικρή ψυκτρούλα στο eBay, αν όχι σε κάποιο ντόπιο μαγαζί)

PCI κάρτα με 4 USB 2.0 και Firewire(VIA VT6306 + άλλο ένα τσιπ)

PCI κάρτα δικτύου 100MBits (Realtek RTL81390)

Καρτούλα μετατροπέας από SATA σε IDE. Δουλεύει μια χαρά.

Καρτούλα μετατροπέας από SD card σε IDE. Επίσης δουλεύει μια χαρά, είναι αργή, αλλά δίνει την δυνατότητα εύκολης και ανέξοδης αναβάθμισης του αποθηκευτικού χώρου.

 

Θα χρειαστείτε προφανώς ένα παλιό τροφοδοτικό ή κάποιο που να δίνει καμιά 100άρα watt ή παραπάνω στα 3.3V και στα 5V, απλά για να υπάρχει περιθώριο. Η πλάκα είναι ότι για τέτοια συστήματα, φτηνά τροφοδοτικά όπως αυτό εδώ(210W στις 3,3V και 5V), ίσως να είναι προτιμότερα από ότι π.χ. αυτό εδώ που δίνει 90W σε αυτές τις δύο γραμμές. Αν το τροφοδοτικό δεν διαθέτει 24πινο που να σπάει σε 20+4 pins θα πρέπει να πάρετε και ένα ανταπτοτάκι από 24pin σε 20pin. Επίσης ο SATA και ο SD card αντάπτορας σε IDE, θέλουν τροφοδοσία Floppy, οπότε θέλετε και κάτι τέτοιο, αν το τροφοδοτικό δεν διαθέτει αντίστοιχες εξόδους floppy και θέλετε να τους χρησιμοποιήσετε.

 

Το συστηματάκι την παλεύει σχετικά ικανοποιητικά με παλιά PC games, παίζει μπόλικα MAME (δοκίμασα το τελευταίο MAME32 και μια έκδοση του MAME από το 2016, χωρίς πρόβλημα, καθώς και ένα το NeoRAGEx το οποίο έπαιζε νεράκι), αλλά εντάξει, είναι αργό για... σερφάρισμα. Ανοίγει μια χαρά σελίδες, αλλά δεν είναι για αυτή τη δουλειά. Ένας SSD βοηθάει, ακόμα και σε ένα τόσο παλιό σύστημα, απλά όχι ιδιαίτερα. Κατανάλωση περί τα 70W στην πρίζα με απλό 80+ τροφοδοτικό 10ετίας.

 

 

Δεν ξέρω αν θα ενδιαφερθεί κανείς, αλλά αν ενδιαφερθεί κάποιος να έχει στο μυαλό του κάποιο retro/linux/something project. Όχι απλά να το πάρει για να το πάρει και μετά να το πετάξει. Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία ταχυδρομείου, οπότε προτεραιότητα σε όποιον έχει την όρεξη να έρθει προς την περιοχή μου (Ίλιον-Καματερό-Πετρούπολη). Επίσης θα προτιμηθούν παλαιά και ενεργά μέλη, χωρίς αυτό να είναι κανόνας. Αν ενδιαφερθείτε, σας έχει ήδη τιμήσει ο Ζάχος με κάτι αξίας και δείτε και κάποιον άλλον να ενδιαφέρεται, το αφήνω σε εσάς να του παραχωρήσετε την θέση.

 

Χμ... Πολύ μπλα μπλα για ένα Duron.

 

Unreal Tournament, 1280 x720 high 32bit

Unreal Tournament 1280 x 720.jpg

Cinebench 10R

Cinebench R10.jpg

3D Mark 2001 SE default settings

3D Mark 2001 SE.jpg

Samsung SSD πάνω στον SATA>IDE adaptor

Samsung EVO on Red adapter - VIA.jpg

16GB Sandisk microSD πάνω στον SDCard>IDE adaptor

16GB Sandisk - IDE card reader - VIA 686B.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.