Jump to content



Πρέπει να αναβαθμίσω και το υπόλοιπο σύστημα αν πάρω κάποια από τις νέες nVIDIA RTX 30 series;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

με το σύστημα της υπογραφής, αν πάρω κάποια από τις νέες κάρτες της nVIDIA (το πολύ 3080 RTX) υπάρχει περίπτωση:

  1. Να έχω CPU bottleneck σε παιχνίδια;
  2. Να μην αντέχει το τροφοδοτικό;
  3. Να κόβει αισθητά το PCIe 3.0;
  4. Να έβλεπα πολύ μεγαλύτερη βελτίωση (σε παιχνίδια πάντα) κάνοντας γενική αναβάθμιση;

 

Η οθόνη μου είναι μία Dell 2515H η οποία είναι QHD, οπότε ιδανικά με ενδιαφέρει να παίζω σε τέτοια ανάλυση. 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
προσθήκη bullet
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Καλησπέρα,

με το σύστημα της υπογραφής, αν πάρω κάποια από τις νέες κάρτες της nVIDIA (το πολύ 3080 RTX) υπάρχει περίπτωση:

  1. Να έχω CPU bottleneck σε παιχνίδια;
  2. Να μην αντέχει το τροφοδοτικό;
  3. Να κόβει πολύ το PCIe 3.0
  4. Να έβλεπα πολύ μεγαλύτερη βελτίωση (σε παιχνίδια πάντα) κάνοντας γενική αναβάθμιση;

 

Η οθόνη μου είναι μία Dell 2515H η οποία είναι QHD, οπότε ιδανικά με ενδιαφέρει να παίζω σε τέτοια ανάλυση. 

1.Θα έχεις bottleneck. Ακόμη κ με 3060ti κατα περιπτώσεις..

2.Δεν θα έβαζα 3080 σε αυτό το psu.Τουλαχιστον 750w.(gold κ πανω)

3.Δεν κόβει.

4.Εννοειται ένα ισορροπημένο σύστημα θα είναι καλύτερο..

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα με την υποσημείωση ότι ΣΑΦΩΣ θα πάρεις ανεβασμένα FPS σε σχέση με την κάρτα σου, στον δεδομένο εξοπλισμό της υπογραφής σου.

 

Απλά δεν θα πάρεις το max που θα μπορεί να δώσει π.χ. η RTX 3080 που αναφέρεις (ανάλογα με τον τίτλο). Τώρα για το πόσο μπορεί να είναι αυτό το bottleneck, μπορείς να ψάξεις στο youtube αν υπάρχουν video με των επεξεργαστή σου + κάρτα νέας γενιάς για να δεις τι FPS μπορείς να αναμένεις.

 

Νομίζω ο @sornok με τον δικό σου επεξεργαστή και μια 3070 είδε διαφορά σε σχέση με μια παλιότερη gpu που είχε, αλλά η κάρτα έδωσε το max όταν αναβάθμισε σε Ryzen 5800X. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκα αυτό το site που δείχνει ακριβώς τι bottleneck θα έχω και είναι της τάξης του 30%.

 

Βέβαια από τα 32fps σε Ultra 1440p το GTAV με την 7970 Ghz Edition μου, ακόμα και με το ίδιο CPU, με την 3060Ti θα πάει στα 93fps, με την 3070 θα πάει στα 104fps και με την 3080 θα πάει στα 136fps. Άρα μπορώ να "το καταπιώ" μέχρι να αποφασίσω να κάνω γενική αναβάθμιση.

 

Επίσης ναι, είδα ότι η nVIDIA προτείνει PSU άνω των 750W όπως λέτε, άρα με ό,τι έχω η 3070 είναι το πάνω όριο, η οποία όμως σε σχέση με την 3060Ti δεν προσφέρει τόσα παραπάνω, οπότε η τελευταία μάλλον είναι και η ενδεδειγμένη επιλογή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψιν σου ότι με CPU bottleneck η GPU δεν πρόκειται να λειτουργεί με 100% utilization αλλά ~ 70-80%. Τουλάχιστον αυτό συνέβαινε σε εμένα μέχρι πριν λίγο καιρό που έτρωγα bottleneck από τον Ryzen 1600 και έβλεπα την 5600ΧΤ ~75% στο gaming.

 

Το γράφω αυτό για να καθησυχάσω και τις όποιες ανησυχίες σχετικά με το τροφοδοτικό. Βέβαια εσύ έχεις Intel και η συμπεριφορά ενδέχεται να είναι διαφορετική. Απλώς αναφέρω τη δικιά μου εμπειρία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Τώρα βρήκα αυτό το site που δείχνει ακριβώς τι bottleneck θα έχω και είναι της τάξης του 30%.

 

Βέβαια από τα 32fps σε Ultra 1440p το GTAV με την 7970 Ghz Edition μου, ακόμα και με το ίδιο CPU, με την 3060Ti θα πάει στα 93fps, με την 3070 θα πάει στα 104fps και με την 3080 θα πάει στα 136fps. Άρα μπορώ να "το καταπιώ" μέχρι να αποφασίσω να κάνω γενική αναβάθμιση.

 

Επίσης ναι, είδα ότι η nVIDIA προτείνει PSU άνω των 750W όπως λέτε, άρα με ό,τι έχω η 3070 είναι το πάνω όριο, η οποία όμως σε σχέση με την 3060Ti δεν προσφέρει τόσα παραπάνω, οπότε η τελευταία μάλλον είναι και η ενδεδειγμένη επιλογή.

Στη θέση σου θα ξεκίναγα με μια 3060ti κ ένα καλο gold psu..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ημουν κ γω με 4770Κ στα 4.4, με 2080. Εχανα λιγο αποδοση στο Battlefield V, AC Odyssey. Δεν ειχε διαφορα στο Control.

Αν κ επαιζα σε UW1440p με υψηλες ρυθμισεις γραφικων, εβλεπα οτι η καρτα δε γεμιζε παντα.

Δε θεωρω ομως πως εχανα πολυ. Δλδ ενα 10% νομιζω στο Battlefield σταθερα ενω στο Odyssey αν κ η καρτα γεμιζε λογω αναλυσης κ γραφικων, ειχα frame drops k 100% cpu usage καθε λιγο οταν το παιχνιδι τραβουσε textures, etc ή οταν εκανε checks το DENUVO.

 

Δεν ειναι τοσο κακος ο 4790Κ αν μιλαμε για 1440p με High/Ultra settings. Χανεις μεν, αλλα οκ. Τη βγαζεις ανετα μεχρι να περασει η μπορα των τιμων.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου, το θέμα δεν είναι το bottleneck. Ναι μεν θα έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ bottleneck ΑΛΛΑ, το θέμα είναι τι fps στοχεύεις. Αν έχεις 60hz monitor, τότε ο 4790k θα στα βγάζει μια χαρά, ακόμα και όταν είχα 4790k +1060gtx ήμουνα οκ στα περισσότερα games, δεν έπεφτα κάτω από 60fps.

 

Αν πας για 144hz, τότε πρέπει να δεις τι games θέλεις να παίζεις. Τα esports games είναι σχεδιασμένα για να βγάζουν χαμηλά fps ώστε να είναι προσιτά σε όλο τον κόσμο που τα παίζει. Πιστεύω λογικά Warzone, Fortnite, Apex κτλπ, o 4790k θα σου βγάλει πάνω από 100fps, ίσως 120fps. Αν θές να παίζεις τίτλους με βαριά γραφικά σε 144hz, κάνε ολική αναβάθμιση :D

 

Α, ξέχασα να αναφέρω ότι όλα τα παραπάνω αναφέρονται για 1080p που για μένα σε ένα στανταρ 24άρι monitor δεν έχει διαφορά με τις μεγαλύτερες αναλύσεις. Αν θες μεγαλύτερη οθόνη + μεγαλύτερη ανάλυση, τότε λόγικα ο κακομοίρης ο 4790k να μην είναι αρκετός ούτε 60fps να βγάλει.

 

Γενικότερα αποφάσισε πρώτα πως ΑΚΡΙΒΩΣ θες να παίζεις τα games σου, να σου πούμε πιο αναλυτικά !

Έγινε επεξεργασία από sornok
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tragikos said:

Καλησπέρα,

με το σύστημα της υπογραφής, αν πάρω κάποια από τις νέες κάρτες της nVIDIA (το πολύ 3080 RTX) υπάρχει περίπτωση:

  1. Να έχω CPU bottleneck σε παιχνίδια;
  2. Να μην αντέχει το τροφοδοτικό;
  3. Να κόβει αισθητά το PCIe 3.0;
  4. Να έβλεπα πολύ μεγαλύτερη βελτίωση (σε παιχνίδια πάντα) κάνοντας γενική αναβάθμιση;

 

Η οθόνη μου είναι μία Dell 2515H η οποία είναι QHD, οπότε ιδανικά με ενδιαφέρει να παίζω σε τέτοια ανάλυση. 


Δε γνωριζω τι τιμες παιζουν οι 3060ti, αλλα θα κοιτουσα μεταχειρισμενη 2070S.

Και θα σου ελεγα να το δεις οσο πιο αμεσα γινεται για να μην ανεβουν και αλλο οι τιμες.
Δεν αξιζει να βαλεις νεα καρτα σε ενα τοσο παλιο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, SpirosKGR said:

500-600 ευρώ παίζουν μεταχειρισμένες όσο έχουν ( τώρα ότι βρεθεί βασικά ) οι 3060Τ

 

500€ για 3060ti είναι (εδώ που φτάσαμε) καλή τιμή. Πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορεί κάποιος να βρει σε αυτά τα χρήματα 3060ti... Σε αυτά τα λεφτά μόνο μτχ 5700ΧΤ / 2070.  

Link to comment
Share on other sites

Πλεον μονο μτχ αξιζει κ αυτο μετα απο ψαξιμο. Ειναι τραγικο να δωσει καποιος αυτα τα χρηματα για οτιδηποτε καινουριο.

 

Τα 615€ που δωσα εγω για 2080Ti με block k backplate, ακομα μου φαινονται πολλα αν λαβει κανεις υπ'οψη το παρακατω:

 

Image may contain: text that says '33% 17:17 Scan.co.uk Qty LN Description Ex VAT Inc VAT 1 111477 NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition 10GB GDDR6X Ray- Tracing Graphics Card, 8704 Core, 1440MHz GPU, 1710MHz Boost $6RQ5J £540.83 £649.00 Deliver to: Totals: Sub Total £540.83'

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

500€ για 3060ti είναι (εδώ που φτάσαμε) καλή τιμή. Πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορεί κάποιος να βρει σε αυτά τα χρήματα 3060ti... Σε αυτά τα λεφτά μόνο μτχ 5700ΧΤ / 2070.  

500 δεν βρίσκεις. ΜΟΝΟ ΕΑΝ προλάβεις κάποια από το Αμαζον στα 500κατι. Συνήθως εξαφανίζονται άμεσα σε 2-8 δευτερόλεπτα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Πλεον μονο μτχ αξιζει κ αυτο μετα απο ψαξιμο. Ειναι τραγικο να δωσει καποιος αυτα τα χρηματα για οτιδηποτε καινουριο.

 

Τα 615€ που δωσα εγω για 2080Ti με block k backplate, ακομα μου φαινονται πολλα αν λαβει κανεις υπ'οψη το παρακατω:

 

Image may contain: text that says '33% 17:17 Scan.co.uk Qty LN Description Ex VAT Inc VAT 1 111477 NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition 10GB GDDR6X Ray- Tracing Graphics Card, 8704 Core, 1440MHz GPU, 1710MHz Boost $6RQ5J £540.83 £649.00 Deliver to: Totals: Sub Total £540.83'

Αγγλία Μένεις; Αν ναι φουλ τυχερός καθώς λόγω της Εξόδου αρκετοί Ευρωπαίοι είναι διστακτικοί πλέον να αγοράσουν από εκεί ( αν και υπολογίζεται κανονικά το τελωνείο πριν πληρώσεις ) ακόμα και από Αμαζον. Ειδικότερα απ'το scan έχουν αγοράσει σχεδόν όλοι όσοι μένουν Αγγλία βλέπω στον σερβερ 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως, ειτε για καινουριο ειτε μτχ, δεν αξιζει.

Ψαχνεις μτχ σε τιμη λογικη. Πωλητες που ζητουν παραλογα ποσα παντα θα υπαρχουν.

 

Εδω (ναι Αγγλια) οι μτχ 2080Ti τσιμπησαν ενα 50-100ικο απο τοτε που πηρα τη δικη μου.

Δε βλεπω πλεον καμια στις 550 λιρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν κάνω hijacked το θέμα.

 

Ψάχνω κάρτα εδώ και μήνες. Αγανάκτησα. Από το Σεπτέμβριο χωρίς pc είμαι ουσιαστικά - πουλώντας την 5700ΧΤ 300 ευρώ τότε - ( κουτί, απόδειξη εγγύηση από Πλσιο ). 

Γενικά σε κάρτες γραφικών δεν δίνω εύκολα κιόλας πάνω από 400 ευρώ. Αυτό είναι το όριο μου.  Είπα ΑΝΤΕ να δώσω καπέλο+100 ευρώ να φτάσω τα 500 για την 3060Ti και δεν προλαβαίνω να πατήσω το κλικ και έχει φύγει. Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι ότι πρόλαβα πριν 2 εβδομάδες μια PALIT RTX 3060Ti Dual στα 506€ από Αγγλικό Αμαζον, τελική τιμή με - import fees included - αλλά επειδή δεν είχα αρκετό υπόλοιπο στη κάρτα το άφησα μέρες έτσι. Όταν πήγα και τη φόρτωσα, κάτι κόλλησε ή από τη μεριά της κάρτας μου ( Alpha Bank Visa ) είτε από το Αμαζον, δε περνούσε η αγορά ( ενώ έχω κάνει εκατοντάδες αγορές Ελλάδα- εξωτερικό με αυτήν και φυσικά από το Αμαζον το ίδιο ) , μου κλείδωσε ο λογαριασμός ( μάλλον από τις προσπάθειες και βγάλε βάλε την κάρτα ) με αποτέλεσμα να μη προλάβω τη προθεσμία μέχρι να ξεκλειδώσει και να τη χάσω.

Από τότε ( 2 βδομάδες δλδ ) είμαι στο ψάξιμο.

 

Θέλω να φύγει η κάρτα από τη μέση ως αγορά για να εστιάσω σε 1440p/144-165hz οθόνη έπειτα ( μάλλον Dell s2721DGFA ) τώρα που κοστίζει γύρω στα 430€

 

 

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Προφανως, ειτε για καινουριο ειτε μτχ, δεν αξιζει.

Ψαχνεις μτχ σε τιμη λογικη. Πωλητες που ζητουν παραλογα ποσα παντα θα υπαρχουν.

 

Εδω (ναι Αγγλια) οι μτχ 2080Ti τσιμπησαν ενα 50-100ικο απο τοτε που πηρα τη δικη μου.

Δε βλεπω πλεον καμια στις 550 λιρες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

Θέλω να φύγει η κάρτα από τη μέση ως αγορά για να εστιάσω σε 1440p/144-165hz οθόνη έπειτα ( μάλλον Dell s2721DGFA ) τώρα που κοστίζει γύρω στα 430€

Σε ποια παιχνιδια ακριβώς ελπίζεις να πιάσεις 144fps 1440p με την 3060ti???? Και με 3080 δύσκολο το κόβω

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε ποια παιχνιδια ακριβώς ελπίζεις να πιάσεις 144fps 1440p με την 3060ti???? Και με 3080 δύσκολο το κόβω

Για single δε μας νοιάζει.

Για Warzone θα δούμε με μιξ ρυθμίσεις 

Του χρόνου θα αλλάξω πάλι κάρτα οπότε θα αξιοποιηθεί περισσότερο μακροπρόθεσμα. Δεν τις κρατάω πάνω από χρόνο έτσι κ αλλιώς.

Αν υπήρχε περίπτωση να βρεθεί RX 6800XT σε ένα παράλληλο σύμπαν μέχρι 700-750 κατοσταρικα θα το έκανα από τώρα το big upgrade

 

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε ποια παιχνιδια ακριβώς ελπίζεις να πιάσεις 144fps 1440p με την 3060ti???? Και με 3080 δύσκολο το κόβω

 

ΑΧ και να ήταν διαφορετικά τα πράγματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.