Jump to content



Πρέπει να αναβαθμίσω και το υπόλοιπο σύστημα αν πάρω κάποια από τις νέες nVIDIA RTX 30 series;


Recommended Posts

5 hours ago, SpirosKGR said:

Για single δε μας νοιάζει.

Για Warzone θα δούμε με μιξ ρυθμίσεις 

Του χρόνου θα αλλάξω πάλι κάρτα οπότε θα αξιοποιηθεί περισσότερο μακροπρόθεσμα. Δεν τις κρατάω πάνω από χρόνο έτσι κ αλλιώς.

Αν υπήρχε περίπτωση να βρεθεί RX 6800XT σε ένα παράλληλο σύμπαν μέχρι 700-750 κατοσταρικα θα το έκανα από τώρα το big upgrade

 

 

ΑΧ και να ήταν διαφορετικά τα πράγματα

 

OK σε άλλο video εδώ:

 

 

 

10900Κ + RTX 3080 1440p βγάζει 150FPS average.

 

Οι Radeon είναι ένα κλικ καλύτερες στο warzone, όπως έχω αντιληφθεί και από την 5600ΧΤ που πετυχαίνει καλύτερα FPS από μια 2060, στα επίπεδα 2060 super.

 

Όμως, ποιον επεξεργαστή έχεις; Χρειάζεσαι 10900Κ ή Zen 3. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

OK σε άλλο video εδώ:

 

 

 

10900Κ + RTX 3080 1440p βγάζει 150FPS average.

 

Οι Radeon είναι ένα κλικ καλύτερες στο warzone, όπως έχω αντιληφθεί και από την 5600ΧΤ που πετυχαίνει καλύτερα FPS από μια 2060, στα επίπεδα 2060 super.

 

Όμως, ποιον επεξεργαστή έχεις; Χρειάζεσαι 10900Κ ή Zen 3. 

8700K @4.8

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος sornok έγραψε:

Κατα τη γνώμη μου, το θέμα δεν είναι το bottleneck. Ναι μεν θα έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ bottleneck ΑΛΛΑ, το θέμα είναι τι fps στοχεύεις. Αν έχεις 60hz monitor, τότε ο 4790k θα στα βγάζει μια χαρά, ακόμα και όταν είχα 4790k +1060gtx ήμουνα οκ στα περισσότερα games, δεν έπεφτα κάτω από 60fps.

 

Γενικότερα αποφάσισε πρώτα πως ΑΚΡΙΒΩΣ θες να παίζεις τα games σου, να σου πούμε πιο αναλυτικά !

Γενικά τα παιχνίδια μου θέλω να τα παίζω smoothly. Την οθόνη που έχω τώρα δύσκολα θα την αλλάξω για τα επόμενα 2-3 χρόνια τουλάχιστον, με ικανοποιεί αρκετά ως προς το μέγεθος και την ανάλυση. Άρα για τα επόμενα 2-3 χρόνια θα μείνω σίγουρα στα QHD 60Hz. Με τις τιμές που ανακοίνωσε η nVIDIA ψήθηκα αρκετά για αναβάθμιση και για να έχω καλό Ray Tracing στα παιχνίδια.

 

Άρα η σύντομη απάντηση είναι QHD 60Hz RTX On ;)

 

Να πω επίσης ότι επειδή παίζει να μπορώ να δανειστώ και κάνα occulus rift, θα ήθελα να μπορώ να παίζω πχ το Half Life Alyx σε ικανοποιητική ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ειδικα με RTX On, το τελευταιο πραγμα που σε απασχολει ειναι ο επεξεργαστης.

 

Μα γι'αυτό και είχα βάλει στη συζήτηση αρχικά μέχρι και 3080

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι. 4/8 με σχετικα καλο IPC.

Κ γω θα επαιρνα 3080 με 4790Κ για Cyberpunk, Alyx, Control, Metro Exodus, etc.

Οι διαφορες ειναι μικρες εως ανυπαρκτες σε 1440p.

 

Αλλα, εχεις βρει καμια καρτα σε φυσιολογικη τιμη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά θέλω να ξέρω μέχρι που αξίζει και που μπορώ να φτάσω, χωρίς να χρειάζεται να ξηλώσω τα πάντα. Έτσι όταν με το καλό πέσουν σε λίγο καλύτερες τιμές, να χωθώ. Δε θα ήθελα να πέσουν ξαφνικά οι κάρτες και να μην είμαι έτοιμος ψυχολογικά για την κίνηση ή να μην το έχω ψάξει.

 

Οπότε ουσιαστικά καταλήγουμε είτε σε μία 3060ti όπως είμαι, είτε σε μία 3080 με αναβάθμιση τροφοδοτικού. Και αυτά φυσικά μέχρι να πω ότι κάνω ολική αναβάθμιση. Την τελευταία την έκανα πριν 6 χρόνια και προσπαθώ να την ξεζουμίσω :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 1/23/2021 at 2:08 PM, tragikos said:

Τώρα βρήκα αυτό το site που δείχνει ακριβώς τι bottleneck θα έχω και είναι της τάξης του 30%.

 

Βέβαια από τα 32fps σε Ultra 1440p το GTAV με την 7970 Ghz Edition μου, ακόμα και με το ίδιο CPU, με την 3060Ti θα πάει στα 93fps, με την 3070 θα πάει στα 104fps και με την 3080 θα πάει στα 136fps. Άρα μπορώ να "το καταπιώ" μέχρι να αποφασίσω να κάνω γενική αναβάθμιση.

 

Επίσης ναι, είδα ότι η nVIDIA προτείνει PSU άνω των 750W όπως λέτε, άρα με ό,τι έχω η 3070 είναι το πάνω όριο, η οποία όμως σε σχέση με την 3060Ti δεν προσφέρει τόσα παραπάνω, οπότε η τελευταία μάλλον είναι και η ενδεδειγμένη επιλογή.

 

WWW.CPUAGENT.COM

Which one is worth it, Ryzen 5 2600X or Core i9-10900K? Find out in this comprehensive review and summary of the Ryzen 5 2600X vs Core i9-10900K's capabilities. With more than 100,000 benchmarks...

 

Λέτε να τα λέει σωστα το σιτε? Δηλαδή 2600x με 1650 super θα έχω 32% bottleneck?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, MARIAPR said:

Λέτε να τα λέει σωστα το σιτε? Δηλαδή 2600x με 1650 super θα έχω 32% bottleneck?

 

Δεν μου φαίνεται παράλογο. 

 

Εγώ από 1st gen ryzen overclocked σε 3rd gen ryzen overclocked κέρδισα ~35% σε FPS με την ίδια κάρτα γραφικών στο ίδιο παιχνίδι με τα ίδια settings.

 

Προϋπόθεση είναι να έχει να δώσει η κάρτα σου καρέ. Αν η κάρτα σου τερματίζει με τον 2600Χ, δεν πρόκειται να δεις ουσιαστικές διαφορές, όποιον επεξεργαστή και να βάλεις.

 

Ο 10900Κ με τον οποίο γίνεται η σύγκριση είναι ο δεύτερος καλύτερος επεξεργαστής της αγοράς σε IPC (πρώτη θέση οι Ζen 3 Ryzen)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MARIAPR said:

η 5600 που έχεις όμως είναι ανώτερη από την 1650 super..

 

Ακριβώς. Με την 1650super, ακόμα και αν αναβάθμιζες σε Ζen 3, δεν θα έβλεπες +32% καρέ. Πολύ πρόχειρα  υπολογίζω να έπαιρνες το μισό από αυτό το ποσοστό.

 

Βασικά μπορείς να δεις στο youtube πολλά γνωστά παιχνίδια με 10900Κ + 1650 super. Δες πόσα FPS πιάνουν σε 1080high και μετά παίξε και εσύ στην ίδια ανάλυση να δεις τι πιάνεις. Η ποσοστιαία διαφορά των FPS είναι το πραγματικό bottleneck του 2600Χ.

 

Edit: Τώρα βλέπω ότι το Link που δίνεις αναφέρεται στην 1650super.... Μου φαίνεται κουλό να τρως τόσο πολύ. Τσέκαρε στο youtube κάποιον τίτλο που παίζεις και δες και εσύ τι πιάνεις. 

 

Δες εδώ με την 2060s

 

 

Πλην CS:GO οι διαφορές είναι αρκετά μικρότερες από 32%

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To site δεν πρέπει να έχει 100%  valid info.

Αναβάθμισα από i7 920  σε Zen3 5600x και έχω 1650s. Kαι το site λέει πως είχα 60% bottleneck @1080p. 

Δεν έχω βάλει games ακόμα αλλά δεν νομίζω σε καμια περίπτωση να είναι τόσο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Rusty_Cookie said:

To site δεν πρέπει να έχει 100%  valid info.

Αναβάθμισα από i7 920  σε Zen3 5600x και έχω 1650s. Kαι το site λέει πως είχα 60% bottleneck @1080p. 

Δεν έχω βάλει games ακόμα αλλά δεν νομίζω σε καμια περίπτωση να είναι τόσο.

 

 

To δοκίμασα και εγώ με 1600 vs 3700X (με 5600ΧΤ) και τα στοιχεία που δίνει δεν επαληθεύονται. ΌΜΩΣ παρατήρησα ότι λέει "MAX 1080p BOTTLENECK", οπότε αν μετράει MAX το CS:GO, παίζει να ευσταθούν τα στοιχεία.

 

Προτιμώ για τέτοιες συγκρίσεις το 

WWW.GPUCHECK.COM

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση, για όσους κοιτάνε Gaming Benchmarks για CPU.

 

Ειδικά σε benchmark του τύπου "4790k vs 10900k". Και σου δείχνει μια διαφορά 10%, και λες, γαμάτος ο 4790k. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι, γιατί συνήθως το benchmark σου έχει ένα τύπο που τρέχει σε κάτι λιβάδεια πάνω σε ένα άλογο και κοιτάζει γύρω γύρω σαν τουρίστας. Πας μετά, παίρνεις τον 4790k (ή όποιον άλλο) και παρατηρείς ότι εκεί που τον χρειάζεσαι, πχ σε μάχες με πολλά πυρά και πολλούς εχθρούς και διάφορα εφφέ από πολλές κατευθύνσεις, σε πουλάει και σου βγάζει τα μίσα fps.

 

Με λίγα λόγια, πάλι εξαρτάται αν θα κράτησεις παλιά cpu, από τι games (είδος fps, και είναι fast/slow paced) παίζεις, με τι τρόπο τα παίζεις (high skilled player?) και αν αυτά τα games έχουν πολύ splatter και clutter από εφφέ.

 

Imo, πάρε μια καλή κάρτα και η νεκροψία θα δείξει, εφόσον ξεκαθάρισες ότι θα μείνεις στα 60hz, όλα γίνονται πιο εύκολα, ελπίζω οριακά να σε καλύψει.

 

Απλά out of topic άποψη από μένα. 144hz for the win and you never go back. Seeing is believing.

Έγινε επεξεργασία από sornok
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

144Hz θέλει αλλαγή σε οθόνη και αφενός είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτή που έχω (για να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την αλλαγή), αφετέρου δε θα έχω τι να την κάνω αν πάρω άλλη. Συνήθως δηλαδή όταν εγώ κάνω αναβάθμιση είναι είτε γιατί είναι τόσο παλιό το hardware που δεν έχει νόημα να το κρατήσει κανείς, είτε γιατί έχω κάποιον δικό μου που θα το εκμεταλλευτεί και το χαρίζω. Σπάνια δηλαδή θα πουλήσω παλιό μου hardware πχ.

 

Η διαφορά όπως έγραψα μεταξύ 4790k και 10900κ είναι 32% στα παιχνίδια και όχι 10% για να θεωρηθεί αμελητέα. Απλά η διαφορά που θα έβλεπα με την 3060ti ακόμα και με τον 4790k είναι της τάξης του 200%+ (3 φορές περισσότερα fps δηλαδή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sornok said:

Απλά out of topic άποψη από μένα. 144hz for the win and you never go back. Seeing is believing.

 

Με την υποσημείωση ότι με σημερινά δεδομένα θες τουλάχιστον 2K € για 144Hz. monitor+gpu+πλατφόρμα (εάν είσαι με παλιά). Τα 144Hz είναι πολύ ακριβό σπορ. Και άντε και τα πιάνεις σήμερα, αύριο μεθαύριο σου πετάει update το παιχνίδι που παίζεις και βλέπεις ότι βαραίνει η μηχανή και ξανά μανά πλήρωνε για πιάσεις 144Hz... 

 

Ανάλογα τον τίτλο βέβαια. Πλέον με το σύστημα της υπογραφής είμαι 135FPS average στο Warzone. Με τα 100 που έπιανα, πριν την αναβάθμιση επεξεργαστή, είδα διαφορά μεν δεν τρελάθηκα δε. Τώρα που είμαι πολύ κοντά στα 144 πατημένα η διαφορά είναι τεράστια!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.