Jump to content


Αναζήτηση καλής αερόψυκτρας για Ryzen 7 3700Χ


gdp77

Recommended Posts

On 1/27/2021 at 8:49 AM, GoMaR said:

Για να μη μπαίνω σε μια διαδικασία ψαξιματος,reviews μελετες  δε θα σκεφτομουν τα 15-20ε παραπάνω για να ξέρω ότι έχω την καλύτερη τοπ αεροψυκτρα.

Απλα θα έχεις την τοπ και τέλος.

και υποστήριξη για μελλοντικά sockets.. εγώ μετά από ψάξιμο πήρα την Noctua NH-D15S

 

και σου δίνει μπόλικο χόρο για τις μνήμες χωρίς να είναι χειρότερη από την απλή.

 

υπάρχει ετοιμοπαράδοτη στα 82 ευρώ στο σκρουτζ

 

 

Έγινε επεξεργασία από MARIAPR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slalom said:

Εβλεπα στο CPUID HWMonitor 160Watt μεγιστο, εσενα ποσο βγαζει, μπορεις να μαθεις?

 

 

Οτιδήποτε και κάνω ακόμα και prime blend test είμαι ~80W cpu package.

 

Έτρεξα prime small fft, πρόλαβε να πάει CPU package 130W θρμοκρασία 85C και έκαναν soft crash τα windows. Κάποιο όριο ξεπερνιέται εκεί. Ή των VRM της μητρικής ή δίνω λίγο ρεύμα στο τσιπ, το LLC setting η κάτι άλλο. Θερμικό όριο δεν ήταν γιατί δεν πρόλαβε να ξεπεράσει 85C. Σε κάθε περίπτώση σε stressapptest/prime blend / OCCT /warzone είμαι stable... Οπότε δεν ασχολούμαι άλλο με το εξωπραγματικό small fft, ειδικά με την αρχαία μητρική που έχω... Αν διαπιστώσω κάποια αστάθεια, βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

small fft και all cores ξεχασε το.
Εγω εκανα χθες μια δοκιμη με τα καθημερινα settings (simulations / renderings δεν εχει βγαλει κιχ) και απλα εκλεισε με την μια.
Ειχα 1,21V απο το bios και χρειαστηκε να παω στο 1.35 για να αντεξει 2 δευτερολεπτα. Αντεξε τοσο ωστε να παει 105C ?

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, GoMaR said:

Ειχα 1,21V απο το bios και χρειαστηκε να παω στο 1.35 για να αντεξει 2 δευτερολεπτα. Αντεξε τοσο ωστε να παει 105C

 

Ουφ... Καλά που μου το είπες να ηρεμήσω... Γιατί με ζώνανε τα φίδια για αλλαγή μητρικής... χεχεχε

 

Πάντως δεν πρόλαβε να ανεβάσει πάνω από 85C. (ή τουλάχιστον τόσα πρόλαβα να δω στο HWinfo) Σε εμένα χτύπησε άλλον τοίχο...

 

Σύμφωνα με το tier list του LTT forums, τα VRMs της μητρικής μου είναι για μέχρι 96W και εγώ έφτασα 130W PPT....

 

Ερώτηση: Εγώ που έχω καρφωτά ρεύματα (offset) και ρολόγια, σε περίπτωση που χτυπήσω thermal limit, θα κάνει αυτόματα throttling o επεξεργαστής ή μόνο με στοκ ρολόγια/ρεύματα γίνεται αυτό? Προσπαθώ να καταλάβω αν το soft reset που έφαγα ήταν από επεξεργαστή ή από μητρική (VRM)

 

YΓ μόνο 1.21 για all core??? Σίγουρα είσαι τόσο χαμηλα? Για 5950Χ μιλάμε?

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Οτιδήποτε και κάνω ακόμα και prime blend test είμαι ~80W cpu package.

 

Έτρεξα prime small fft, πρόλαβε να πάει CPU package 130W θρμοκρασία 85C και έκαναν soft crash τα windows. Κάποιο όριο ξεπερνιέται εκεί. Ή των VRM της μητρικής ή δίνω λίγο ρεύμα στο τσιπ, το LLC setting η κάτι άλλο. Θερμικό όριο δεν ήταν γιατί δεν πρόλαβε να ξεπεράσει 85C. Σε κάθε περίπτώση σε stressapptest/prime blend / OCCT /warzone είμαι stable... Οπότε δεν ασχολούμαι άλλο με το εξωπραγματικό small fft, ειδικά με την αρχαία μητρική που έχω... Αν διαπιστώσω κάποια αστάθεια, βλέπουμε.

Εγω τωρα με 115W στο Xeon εχω αυτη

 

noctua-no-img_7.jpg
NOCTUA.AT

The NH-L9x65 is a taller, performance-enhanced version of Noctua’s award-winning NH-L9 low-profile coolers. With 65 instead of 37mm height and four instead of two heatpipes, the NH-L9x65 is more...

 

68 βαθμους, 2000RPM (2500 max) σε encoding 98% χρηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, gdp77 said:

 

Ουφ... Καλά που μου το είπες να ηρεμήσω... Γιατί με ζώνανε τα φίδια για αλλαγή μητρικής... χεχεχε

 

Πάντως δεν πρόλαβε να ανεβάσει πάνω από 85C. (ή τουλάχιστον τόσα πρόλαβα να δω στο HWinfo) Σε εμένα χτύπησε άλλον τοίχο...

 

Σύμφωνα με το tier list του LTT forums, τα VRMs της μητρικής μου είναι για μέχρι 96W και εγώ έφτασα 130W PPT....

 

Ερώτηση: Εγώ που έχω καρφωτά ρεύματα (offset) και ρολόγια, σε περίπτωση που χτυπήσω thermal limit, θα κάνει αυτόματα throttling o επεξεργαστής ή μόνο με στοκ ρολόγια/ρεύματα γίνεται αυτό? Προσπαθώ να καταλάβω αν το soft reset που έφαγα ήταν από επεξεργαστή ή από μητρική (VRM)

 

YΓ μόνο 1.21 για all core??? Σίγουρα είσαι τόσο χαμηλα? Για 5950Χ μιλάμε?

 


1.21 απο bios  1,15 σε full load @4.5ghz  5950x

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zyx said:

@gdp77 πόσα volt έδινε στο cpu με small fft?

 

Δεν πρόλαβα να δω... Κοιτούσα το PPT για να απαντήσω σε προηγούμενο ερώτημα...

 

Πάντως είμαι με 1.2975v @ 4.4 GHz all core με medium LLC γιατί με auto δεν ήταν stable.

Σε blend test δίνει 1.275 στο chip die και 1.08v per core

 

Χωρίς πείραγμα στο LLC θέλω 1.325 για stable @ 4.4

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ο κύβος ερρίφθη και παραγγέλθηκε η FUMA 2.

 

Επειδή στο πιο βαρύ warkload που χρησιμοποιώ τον υπολογιστή η θερμοκρασία φτάνει ~70C, σε όλα τα reviews είδα ότι σε αυτές τις θερμοκρασίες η FUMA 2 είναι ισάξια ή και οριακά καλύτερη από κορυφαίες noctua κτλ. Επίσης αυτό που για ψυχολογικούς λόγους θέλω να ρίξω είναι τα spikes από 30C ----> 41C που βλέπω π.χ. σε browsing "idle". Είναι και ευκαιρία να χρησιμοποιήσω την MX-4 που αγόρασα.

 

Σε συνδυασμό με τους 230άρηδες bitfenix που παρήγγειλα (150 CFM vs 75 CFM των μαμά coolermaster) γιατί οι παλιοί γουργουρίζουν μάλλον από στέγνωμα του λιπαντικού ή χάνουν λάδι, πιστεύω ότι θα μπορέσω να ρίξω τα temps όσο πάει.

 

Ούτως ή άλλως οι κορυφαίες noctua ή AIO δείχνουν τα δόντια τους σε πολύ υψηλά temps 80-90C τα οποία δεν φτάνω ποτέ, παρά μόνο σε prime small FFT όπου ούτως ή άλλως το σύστημα κρασάρει λόγω all core OC. Σε όλα τα άλλα workloads δεν κάνει κιχ το σύστημα. Ρεύματα δεν ανεβάζω, ούτε και το ΟC πρόκειται να ρίξω, γιατί θέλω τα ~ 140FPS που πιάνω warzone.

 

H μπίλια έκατσε all core @ 4.4GHz με 1.2975v. Μένει να δούμε πού θα κάτσουν τα temps...

 

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας, τις προτάσεις και τις ιδέες.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

  Hide contents

helicopter flying away GIF

 

 

 

Τι να σου πω, τόσο δηλώνει η Bitfenix. 

 

image.png

 

Αν δω ότι δεν βελτιώνεται κάτι ως προς τα temps, έρχονται με αντάπτορα 12v-->7v οπότε θα είμαι με το ίδιο CFM που έχουν και οι μαμά coolermaster.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, gdp77 said:

Παίδες ο κύβος ερρίφθη και παραγγέλθηκε η FUMA 2.

 

Επειδή στο πιο βαρύ warkload που χρησιμοποιώ τον υπολογιστή η θερμοκρασία φτάνει ~70C, σε όλα τα reviews είδα ότι σε αυτές τις θερμοκρασίες η FUMA 2 είναι ισάξια ή και οριακά καλύτερη από κορυφαίες noctua κτλ. Επίσης αυτό που για ψυχολογικούς λόγους θέλω να ρίξω είναι τα spikes από 30C ----> 41C που βλέπω π.χ. σε browsing "idle". Είναι και ευκαιρία να χρησιμοποιήσω την MX-4 που αγόρασα.

 

Σε συνδυασμό με τους 230άρηδες bitfenix που παρήγγειλα (150 CFM vs 75 CFM των μαμά coolermaster) γιατί οι παλιοί γουργουρίζουν μάλλον από στέγνωμα του λιπαντικού ή χάνουν λάδι, πιστεύω ότι θα μπορέσω να ρίξω τα temps όσο πάει.

 

Ούτως ή άλλως οι κορυφαίες noctua ή AIO δείχνουν τα δόντια τους σε πολύ υψηλά temps 80-90C τα οποία δεν φτάνω ποτέ, παρά μόνο σε prime small FFT όπου ούτως ή άλλως το σύστημα κρασάρει λόγω all core OC. Σε όλα τα άλλα workloads δεν κάνει κιχ το σύστημα. Ρεύματα δεν ανεβάζω, ούτε και το ΟC πρόκειται να ρίξω, γιατί θέλω τα ~ 140FPS που πιάνω warzone.

 

H μπίλια έκατσε all core @ 4.4GHz με 1.2975v. Μένει να δούμε πού θα κάτσουν τα temps...

 

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας, τις προτάσεις και τις ιδέες.

Τα spikes δύσκολα να τα αποφύγεις  πάντως ότι και να διάλεγες, από 30 41 δεν είναι και τίποτα σπουδαίο για 8 core zen 2 σε idle browsing λειτουργία.

 

Αυτό που μπορείς να ρίξεις είναι ο μέσος όρος θερμοκρασίας idle και load . Και για να γίνει σε idle θα πρέπει το vcore να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει ελεύθερα σε 0.2v min τιμή. (Balanced power plan με τα τελευταία agesa , πολύ κοντά σε συμπεριφορά με το παλιό usmus universal power plan ) Και για να γίνει αυτό πρωτίστως δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα που να τριγκαρει για monitoring το CPU.

 

Όπως λες τα aio έχουν κάποιο πλεονέκτημα στα υψηλά temps αλλά το κυρίως πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να ρυθμίσεις τα fans με βάση τη θερμοκρασία του νερού που είναι "δυσκίνητο" στα spikes και έτσι δεν ανεβοκατεβαίνουν τα rpm χωρίς να υπάρχει λόγος. Και δεν υπάρχει λόγος γιατί με μικρή υστέρηση rpm - θερμοκρασίας (που εσύ λογικά θα την κάνεις μεγάλη ) στα fans όσο και να στροφάρουν αυτά  δεν πρόκειται να εξαλείψουν τα spikes .  

 

Καλοταξιδο το CPU/cooler ! 

Δεν ξέρω τι μνήμες έχεις και που τις έχεις αλλά το tuning εκεί μπορεί να προσφέρει αρκετά περισσότερα από το oc σε zen cores ειδικά αν είναι memory sensitive αυτό το warzone . 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Dem said:

Καλοταξιδο το CPU/cooler ! 

thanx

 

23 minutes ago, Dem said:

Δεν ξέρω τι μνήμες έχεις και που τις έχεις αλλά το tuning εκεί μπορεί να προσφέρει αρκετά περισσότερα από το oc σε zen cores ειδικά αν είναι memory sensitive αυτό το warzone . 

 

Με τις δεδομένες μνήμες

2x8GB G.SKILL Flare-X 3200 MHz DDR4 CL14 + 2x8GB Corsair Vengeance 3600MHz DDR4 CL18

 

Είναι tuned όσο δεν πάει άλλο με 1.35v (ίσως με 1.4 να μπορούν να δώσουν και άλλο, αλλά δεν θα δώσω τόσο ρεύμα για ψυχολογικούς λόγους):

 

@ 3266 MHz CL16-17-17-42

 

Το warzone είναι ευαίσθητο στα πάντα όλα. Τολμώ να πω ότι αυτή τη στιγμή έχω το τέλειο balance στο hardware. Όλα αποδίδουν στο 100% για το συγκεκριμένο game. Δεν θα έπαιρνα παραπάνω καρέ ούτε με καλύτερη κάρτα γραφικών, ούτε με καλύτερο CPU. Θα χρειαζόταν να αναβαθμίσω και τα 2 για παραπάνω επιδόσεις.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετά από την alpenföhn himalaya 2 που έχω (έχει σταματήσει να κυκλοφορεί),
σε αεροψύκτρα θα πήγαινα στην noctua U14S,
λιγότερο γομαροψύκτρες ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, and64 said:

@gdp77 επειδή δεν προλαβαίνω να το διαβάσω τώρα το thread πες μου τι θες να μετρήσω και πως για να ανεβάσω κανα νούμερο!

 

Τρέξε OCCT 5-6 λεπτά και ανέβασε screenshot, τίποτα άλλο. (ότι έχω κάνει στο 1ο ποστ δηλαδή) Έτσι να δούμε τι πετυχαίνει η dark rock 4 που έχεις. Stock είναι ο 3700Χ σου ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gdp77 said:

 

Τρέξε OCCT 5-6 λεπτά και ανέβασε screenshot, τίποτα άλλο. (ότι έχω κάνει στο 1ο ποστ δηλαδή) Έτσι να δούμε τι πετυχαίνει η dark rock 4 που έχεις. Stock είναι ο 3700Χ σου ?

 

Ok, θα επανέλθω συντόμως ελπίζω! Ναι εντελώς stock 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τις θερμοκρασίες, που με μια γρήγορη ματιά δεν είναι νομίζω μακριά απο τις δικές σου:

temps.thumb.png.4e84adae62cc17a02fb090af86fd9b66.png

 

Το κουτί φαίνεται εδω, δεν έχει και το ιδανικότερο στήσιμο οπως το εχω μπουκώσει με δίσκους αλλά δεν γίνεται αλλιώς! Στο τεστ ετρεχαν full speed οι μπροστα 140αρηδες (1200rpm) + της ψύκτρας (1300 rpm) στις 800 ο πίσω και κάπου  800-1000 αν θυμάμαι καλά παίζουν αυτοί της οροφής. Πάστα εχω arctic silver 5, το δωμάτιο έπαιζε ~20-21 c.

 

Επίσης είναι σχεδόν ώρα για ενα ξεσκόνισμα αλλά δεν εχει και αρκούδες μέσα οπότε δεν νομίζω να υπήρχε θεαματική βελτίωση αν ήταν καθαρισμένο.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.