Jump to content


Αναζήτηση καλής αερόψυκτρας για Ryzen 7 3700Χ


gdp77

Recommended Posts

AIO δεν βάζω για πολλούς λόγους. Αυτή τη στιγμη κοιτάω για καλή αερόψυκτρα ~60€ για να αποφύγω τα 86€ της NH-d15. Θέλω την καλύτερη δυνατή λύση για να βελτιώσω αυτή την εικόνα:

 

image.png.d5bd34386440d417df458dc1081493cd.png

 

Handbrake μετατροπή 10GB raw m2ts αρχείων σε 1080p 30 FPS m4v ~ 70C

Αν θέλετε άλλες θερμοκρασίες σε άλλα stress test πείτε μου.

 

Με τα reviews δεν βγάζω άκρη για την καλύτερη επιλογή. Τα περισσότερα τεστάρουν με ξεπερασμένους επεξεργάστες και το καθένα με άλλα λογισμικά και άλλες ψύκτρες. Στόχος να ρίξω 10C στο OCCT. Θα είμαι υπέρ ικανοποιημένος. Λογικά από 4 heatpipes θα πάω στα 6 heatpipes. Το θέμα είναι ποια.... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, jax7480 said:

Dark Rock Pro 4

 

Τιμή όμως είναι επικίνδυνα κοντά στην nh-d15... 8€ διαφορά...

 

Δεν το αποκλείω, αλλά θα προτιμούσα κάτι κοντά στα 60€. Κάποια ψύκρα που να πλησιάζει dark rock pro 4/nh-d15 ?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε υδροψυξη!

 

Δες τις universal λύσεις της cryorig. Τις προτείνω γιατί το μπροστινό fan ειναι λεπτο και έτσι έχουν το απόλυτο ram clearance. Εφόσον έχεις 4 dimms αν θυμάμαι καλά, σε ενδιαφέρει απόλυτα. Μην περιμένεις τρελές διαφορές όμως! 

 

Γι αυτό μη δαπανήσει πολλά χρήματα. Να μείνουν για την aio!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και η scythe fuma 2 έχει το μπροστινό fan λεπτό. Κοιτάω τις διαστάσεις τώρα να δω αν θα έχω θέμα, γιατί όντως έχω 4 dimms, χαμηλά όμως. Κοιτάω επίσης να δω αν μπορώ να υπερυψωσω λίγο τον ανεμιστήρα στην περίπτωση που υπάρχει θέμα, γιατί ούτως ή άλλως θέλω να βάλω τους δικούς μου και όχι τους μαμίσιους.

 

@giorgos2187

 

Ξέρεις ότι όλο αυτό γίνεται εξαιτίας σου ε?  Με κατέστρεψες με τα temps σου

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό δεν μπορείς να το κάνεις έτσι απλά. Πρέπει η ψυχτρα να έχει μελετημένες υπερηψωμενες θέσεις ανεμιστήρων. Δηλαδή στην κατασκευή της να υπάρχει θέση να ακουμπήσει ο ανεμιστήρας πιο ψηλά. Σε μια noctua που είχα τοποθετήσει κάποτε σε φίλο έτσι ήταν. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει βέβαια αυτό....

πριν 10 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ξέρεις ότι όλο αυτό γίνεται εξαιτίας σου ε?  Με κατέστρεψες με τα temps σου

 

Που ξεκίνησα να ψάχνω τον επεξεργαστή μου, εξαιτίας σου! Έτσι πάν' αυτα!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, giorgos2187 said:

Νομίζω ότι αυτό δεν μπορείς να το κάνεις έτσι απλά. Πρέπει η ψυχτρα να έχει μελετημένες υπερηψωμενες θέσεις ανεμιστήρων.

 

Μπα όχι απαραίτητα. Και στη δικιά μου (αν και δεν βρίσκουν) έχουν λίγο τζόγο τα ελάσματα των ανεμιστήρων και μπορείς να τους τοποθετήσεις και πιο ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Handbrake μετατροπή 10GB raw m2ts αρχείων σε 1080p 30 FPS m4v ~ 70C

Ειναι σημαντικο να μας πεις αν ο ανεμιστηρας "τερματιζει" σε αυτη τη λειτουργια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου γράφει ο slalom πρόσεχε. Κι όταν κοιτάς τα reviews το ίδιο. Η Scythe που βλέπεις πιο πάνω γράφει μέχρι 1200 στροφές. Οι Noctua στην ανάγκη μπορούν να πάνε παραπάνω. Σε κανονικές συνθήκες δεν το επιδιώκεις λόγω θορύβου. Αν είναι όμως να αρχίσεις να ψάχνεσαι με θερμοκρασίες ή να αγχώνεσαι, αναγκαστικά πρέπει να το κοιτάς κι αυτό. Γενικώς μη βιαστείς imho αν δεν έχεις αποκλείσει την υδρόψυξη εντελώς.

Του αδερφού σου το σύστημα έχει στηθεί; Να είχες μια εικόνα κι από εκεί πώς πάνε τα πράγματα με τον άλλο επεξεργαστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, slalom said:

Ειναι σημαντικο να μας πεις αν ο ανεμιστηρας "τερματιζει" σε αυτη τη λειτουργια

1200 rpm. Με τις custom ρυθμίσεις που έχω, ναι τερματίζει σε αυτές τις στροφές.

6 minutes ago, salde said:

Του αδερφού σου το σύστημα έχει στηθεί; Να είχες μια εικόνα κι από εκεί πώς πάνε τα πράγματα με τον άλλο επεξεργαστή.

 

Όχι. Μεσολάβησε η πιθανότητα να έχω covid (μια συνάδελφος βγήκε θετική), τελικά όλα καλά, αλλά είχα αυτοκαραντινιαστεί μέχρι να γίνουν τα τεστ. Επίσης μια θεία ήταν νοσοκομείο και ήμασταν συνεχώς πήγαινε-έλα. Τελικά πέθανε σήμερα (ξεκουράστηκε). Οπότε όλα πήγαν πίσω.... Και εγώ βρίσκω παρηγοριά μαζί σας, ψάχνωντας για ψύκτρες, για να ξεχνιέμαι... τα περισσότερα ποστ από το νοσοκομείο τα έκανα αυτές τις μέρες...

  • Like 3
  • Sad 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

1200 rpm. Με τις custom ρυθμίσεις που έχω, ναι τερματίζει σε αυτές τις στροφές.

Αμα τερματιζει το χειμωνα, το καλοκαιρι θα εχεις προβλημα. Δυστυχως θα πρεπει να δωσεις € για κατι καλο, και σιγουρα δε θα το μετανιωσεις

 

Ασχετο, αντι του Handbrake δοκιμασε και αυτο 

FORUM.DOOM9.ORG

RipBot264 v1.18.3 - Simple and easy to use GUI -> IPOD . PSP . CONSOLES . BLURAY MPEG-4 Encoder GUIs

 

 

Στο CPUID HWMonitor ποσο σου δινει max power? για να εχω μια εικονα με το δικο μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συλλυπητήρια Γιώργο.
 

Δες αυτά με τις ψύκτρες, καλό είναι να τα επανεξετάζουμε. Μην βιαστείς για αγορά πάντως, έτσι κι αλλιώς αφού τα διαβάζεις θα είσαι έτοιμος όταν είναι. Το κυριότερο είναι να αποφασίσεις αν οι θερμοκρασίες σου όντως πρέπει να κατέβουν ή αν είναι υπερβολικό άγχος. Ώστε να δεις μετά αν υπάρχει περίπτωση υδρόψυξης.
Επειδή είμαι κι εγώ μονοδιάστατος υπέρ της αερόψυξης το γράφω. Εμένα όμως δεν με φρικάρουν οι θερμοκρασίες (με φρικάρει ο θόρυβος) σε λογικά πλαίσια. Οπότε τη γλυτώνω με κατοστάευρο μάξιμουμ.
Αν όμως εσύ το βλέπεις διαφορετικά και καταλήξεις μετά από περιπέτεια στο να βάλεις νερά, θα έχεις σκορπίσει χρήμα (όχι πολύ) στη διαδρομή. Στο γράφει ημι-αστειευόμενος ο άλλος Γιώργος, «κράτα τα λεφτά για την ΑΙΟ». Οπότε καλύτερα να το έχεις ξεκαθαρίσει εξ΄αρχής αυτό. Παίζει στο μυαλό σου η περίπτωση υδρόψυξης; Ή παραμένεις ακλόνητος στον άερα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε... Συλλυπητήρια... 

 

Όντως το φόρουμ λειτουργεί ψυχοθεραπευτικα όμως. Κι εγώ γράφω πολύ περισσότερο τελευταία γιατί η ψυχολογία μου έχει κλονιστεί επικίνδυνα πολύ...

 

Πριν από οποιαδήποτε αγορά, να δεις πόσο καλύτερη ψύξη προσφέρει το κάθε προϊόν από την υπάρχουσα λύση.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, slalom said:

Αμα τερματιζει το χειμωνα, το καλοκαιρι θα εχεις προβλημα. Δυστυχως θα πρεπει να δωσεις € για κατι καλο, και σιγουρα δε θα το μετανιωσεις

 

Πέρα από τα εξωπραγματικά stress tests π.χ. prime95 small FFTs και άλλα παρόμοια, σε πραγματική χρήση το πιο βαρύ σενάριο για τον επεξεργαστή μου είναι το handbrake/video rendering. Εκεί λοιπόν βλέπω ~70C (μέτρηση στο Linux). Στο OCCT test οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες και το πόσταρα για να έχουμε μια εύκολη κοινή αναφορά, μια που είναι δωρεάν και εύκολο να το ελέγξεις

 

7 hours ago, slalom said:

Ασχετο, αντι του Handbrake δοκιμασε και αυτο 

FORUM.DOOM9.ORG

RipBot264 v1.18.3 - Simple and easy to use GUI -> IPOD . PSP . CONSOLES . BLURAY MPEG-4 Encoder GUIs

 

 

Σε linux που κάνω transcoding, δεν παίζει, οπότε χλωμό να το δοκιμάσω.

 

7 hours ago, slalom said:

Στο CPUID HWMonitor ποσο σου δινει max power? για να εχω μια εικονα με το δικο μου

 

Σε ενδιαφέρουν Amps ή W? Και σε ποιο σενάριο? Πες μου για να σου ποστάρω ss από hwinfo64 (δεν χρησιμοποιώ hwmonitor και πολλοί reviewers το απαξιώνουν πλέον)

 

7 hours ago, salde said:

αυτό που σου γράφει ο slalom πρόσεχε. Κι όταν κοιτάς τα reviews το ίδιο. Η Scythe που βλέπεις πιο πάνω γράφει μέχρι 1200 στροφές. Οι Noctua στην ανάγκη μπορούν να πάνε παραπάνω. Σε κανονικές συνθήκες δεν το επιδιώκεις λόγω θορύβου. Αν είναι όμως να αρχίσεις να ψάχνεσαι με θερμοκρασίες ή να αγχώνεσαι, αναγκαστικά πρέπει να το κοιτάς κι αυτό. Γενικώς μη βιαστείς imho αν δεν έχεις αποκλείσει την υδρόψυξη εντελώς.

 

Έχεις δίκιο. Τη γνωρίζω την παράμετρο αυτή. H fuma 2 που συγκεντρώνει πολλά πλεονέκτηματα @ 52€ έρχεται με 1200rpm fans και τη βλέπω πολύ κοντά (κατά περιπτώσεις καλύτερη από nh-d15) στο review του gamer's nexus. Στο τσακίρ κέφι, κάποια στιγμή θα μπορούσα να αλλάξω τα fans με 1500rpm. Τότε βέβαια θα έχω ισοφαρίσει το κόστος μια nh-d15 οπότε το σκέφτομαι....Από την άλλη η fuma 2 είναι και πιο ελαφριά (και το βάρος μου δημιουργεί ένα άγχος για το mobo), ενώ έχει τα βασικά χαρακτηριστικά της nh-d15 (6 heatpipes, flat heat plate και όχι direct contact heat pipes)

 

Όσον αφορά στις μνήμες, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα σύμφωνα με αυτό:

 

image.png

 

Πανέξυπνη η ασύμμετρη κατασκευή... Η πλευρά που βλέπει τις μνήμες είναι 50mm. Στην υφιστάμενη ψύκτρα μου είναι 51mm και έχω ακόμα 2-3mm περιθώριο μέχρι να ακουμπήσω μνήμες.

 

Βέβαια δεν θέλω να αφήσω τον μαμίσιο λεπτό ανεμιστήρα, αλλά να βάλω τoυς δικούς μου cougar της υπογραφής, οπότε εκεί μπορεί να έχω θέμα... Θα δείξει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπαίνω σε μια διαδικασία ψαξιματος,reviews μελετες  δε θα σκεφτομουν τα 15-20ε παραπάνω για να ξέρω ότι έχω την καλύτερη τοπ αεροψυκτρα.

Απλα θα έχεις την τοπ και τέλος.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.