Jump to content


Αναζήτηση καλής αερόψυκτρας για Ryzen 7 3700Χ


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν η deepcool as500 είναι εξαιρετική ψύκτρα ισάξια (ίσως και καλύτερη) από τη Fuma 2. Είναι όμως πολύ ψηλή και δεν είμαι 100% σίγουρος αν θα βρίσκει στον 230άρη του side panel. Δυστυχώς για το haf 932 δεν υπάρχει επίσημο specification για το cpu cooler clearance.

 

Ψύκτρες όπως οι Fuma 2 και οι deepcool as500 καταφέρνουν και είναι σε απόσταση αναπνοής σε medium workloads από την noctua nh-d15, κατά περιπτώσεις είναι και 1C καλύτερες. When shit gets real όμως, π.χ. video rendering, transoding, prime 95 stress test small FFTs κτλ, η noctua δείχνει τα δόντια της. πετυχαίνοντας ανάλογα με το review και το workload μέχρι και 10-15 βαθμούς κάτω από τις ψύκτρες κόστους 50-60€. Όχι βέβαια σε όλα τα reviews, σε κάποια οι αποστάσεις παραμένουν μικρές, πολύ μικρές παντού. Αρχίζω και κλίνω προς τη noctua.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, jax7480 said:

Έλα τώρα που εισαι τραβάτε με κι ας κλαίω...

 

 

Ανατροπή των πάντων παίδες....

 

Λοιπόν στα 86€ που αναφέρει το skroutz τιμή για την noctua nh-d15 chromax.black, όταν μπεις στο κατάστημα, το προϊόν είναι μη διαθέσιμο, ακόμα και για παραγγελία 30 ημερών. Επόμενη τιμή ~115€ ---> ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

Στα 88 είναι η "σκατουλί" noctua nh-d15 ---> να την βάλετε εκεί που ξέρετε ---> ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

Πάμε dark rock pro4 στα 78€ , ωραία η ψύκτρα αλλά κυριολεκτικά τα έχουν σκατώσει με το memory clearance αν έχεις 4 dimms. ΕΛΕΟΣ ΒΛΑΜΜΕΝΟΙ δεν μπορούσατε λίγο περισσότερο να κάνετε το "Γ" που έχουν ένα σωρό άλλες ψύκτρες???? Θεωρητικά με το δικό μου setup θα έχω 1mm περιθώριο, αλλά είναι στα όρια του στατιστικού λάθους... ΔΕΝ το ρισκάρω ----> ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

Αναγκαστικά πάμε στην επόμενη κατηγορία ~50-60€ με ψύκτρες deepcool as500 / fuma 2 κτλ. Εκεί θα κινηθώ και ό,τι κερδίσω.... Ούτως ή άλλως στα medium workloads όλες αυτές δίνουν τα ίδια αποτελέσματα. Αν σε high workloads ρίξω 5-10C θα είμαι happy. Αν πάλι όχι, δεν θα κλαίω 100 ευρώ αλλά 50. 

 

Είμαι πολύ κοντά σε απόφαση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Follow the signs...:hehe:

 

 

Κανονικά πρέπει. Ο τύπος έχει κάνει ένα φόρουμ ολόκληρο να τρέχει με pants on head και μετά κάθεται και επιλέγει τις πιο sensible λύσεις.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

 

Ανατροπή των πάντων παίδες....

 

Λοιπόν στα 86€ που αναφέρει το skroutz τιμή για την noctua nh-d15 chromax.black, όταν μπεις στο κατάστημα, το προϊόν είναι μη διαθέσιμο, ακόμα και για παραγγελία 30 ημερών. Επόμενη τιμή ~115€ ---> ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

Στα 88 είναι η "σκατουλί" noctua nh-d15 ---> να την βάλετε εκεί που ξέρετε ---> ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

Πάμε dark rock pro4 στα 78€ , ωραία η ψύκτρα αλλά κυριολεκτικά τα έχουν σκατώσει με το memory clearance αν έχεις 4 dimms. ΕΛΕΟΣ ΒΛΑΜΜΕΝΟΙ δεν μπορούσατε λίγο περισσότερο να κάνετε το "Γ" που έχουν ένα σωρό άλλες ψύκτρες???? Θεωρητικά με το δικό μου setup θα έχω 1mm περιθώριο, αλλά είναι στα όρια του στατιστικού λάθους... ΔΕΝ το ρισκάρω ----> ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

Αναγκαστικά πάμε στην επόμενη κατηγορία ~50-60€ με ψύκτρες deepcool as500 / fuma 2 κτλ. Εκεί θα κινηθώ και ό,τι κερδίσω.... Ούτως ή άλλως στα medium workloads όλες αυτές δίνουν τα ίδια αποτελέσματα. Αν σε high workloads ρίξω 5-10C θα είμαι happy. Αν πάλι όχι, δεν θα κλαίω 100 ευρώ αλλά 50. 

 

Είμαι πολύ κοντά σε απόφαση....

Το 1 μμ πως προκυπτει?

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, GeorgeVasil said:

Το 1 μμ πως προκυπτει?

Κάπου σε ένα review διάβασα το clearance για το slot (το πιο κοντινό στον επεξεργαστή) έκανα την αφαίρεση από το ύψος των flare-x που έχω εκεί (γιατί στο αμέσως επόμενο είναι οι vengeance που είναι πιο ψηλές) οπότε προκύπτει 1mm περιθώριο. Όχι, για 80€ ψύκτρα, δεν τους κάνω το χατίρι να έχω αυτή την αγωνία. Θα έπρεπε να έχουν έναν σχεδιασμό όπως οι noctua (ή άλλες φτηνότερες ψύκτρες) για να μην υπάρχει πρόβλημα.

 

Πρόσεξε πόσο γιωτάδες είναι:

 

image.png

 

H κόκκινη γραμμή είναι το μεταλλικό έλασμα που συγκρατεί τον ανεμιστήρα. Το κόκκινο βέλος δείχνει τον "αέρα" που έχεις για να τοποθετήσεις τον ανεμιστήρα πιο ψηλά. Μέχρι και στα ελάσματα κόστους 0,01€ δεν σκέφτηκαν να κάνουν αυτό που κάνουν οι ψύκτρες των 50€ (αλλά και η noctua):

 

image.png

Στην παραπάνω εικόνα εικονίζεταοι η Fuma 2. Αν αποφασίσεις να αντικαταστήσεις τον λεπτό δεξί ανεμιστήρα με έναν πιο ισχυρό "χοντρό", δεν κινδυνεύεις να σκάσεις πάνω στις μνήμες γιατί έχεις τεράστιο περιθώριο να τον βάλεις πιο ψηλά!

 

 

Στις λεπτομέρειες φαίνεται η διαφορά... Η dark rock 4 pro έχει σχεδιαστεί για όσους χρησιμοποιούν 2 dimm slots και για όσους έχουν 4, πρέπει να κάνουν το σταυρό τους. 

Link to comment
Share on other sites

Με πόσα dimm slots θα παίξεις? Είσαι πλατφόρμα TR4 σωστά? εχεις πάρει λογικά 4 dimms για quad channel, οπότε λογικα θα τα τοποθετήσεις 2+2, φαντάζομαι στις πιο απομακρυσμένες θέσεις. Επομένως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το 1ο dimm slot που είναι κοντά στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, giorgos2187 said:

Η "ευκολία στην εγκατασταση" των αεροψυκτρων είναι αυτή ε;;; 

 

Είναι λάθος σχεδιάστικό... Η noctua που είναι εξίσου γομάρι δεν έχει θέμα. Και ένα σωρό άλλες ψύκτρες.

 

Όσο για την ευκολία, ναι, σε 5-10 λεπτά στήνεις οποιαδήποτε αερόψυξη, ειδικά σε AM4 που δεν έχεις να ασχοληθείς με backplate

35 minutes ago, jax7480 said:

Οχι βρε. Αυτο ειναι για AM4. Ενα αλλο που στηνω. Αλλα εχω και μνημες και οτι θελεις.

 

Βασικά θέλω να μου πεις αν μπορείς να τοποθητήσεις dimm στην πιο κοντινή θέση στον επεξεργαστή. Και αν ναι, ποιο. Βάλε το πιο ψηλό που έχεις και μετά βάλε και κάποιο πιο χαμηλό. Θα βρω εγώ τις διαστάσεις του και θα συγκρίνω με αυτά που έχω εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

Ναι ναι μεχρι να θες να αλλαξεις μνημες και να πρεπει να ξηλωσεις ολο αυτο το γομαρι

Άλλος ένας λόγος για να του ρίξω άκυρο... Λογικά υπερκαλύπτει τα 2/4 slots. To 1 με τον ανεμιστήρα και το άλλο με τα πτερύγια της ψύκτρας. Αν καταφέρεις να στριμώξεις κάποιο dimm στην πλησιέστερη θέση στον επεξεργαστή, θα χρειάζεται ξήλωμα η ψύκτρα για να το αφαιρέσεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωταδες ολοι σας :p

 

Εγω εχω μια prolimatech genesis

qYpvNQ_3KXTbwsjkytpzwHlgMnGSsRkvZNKImNrt

και οχι μονο καταφερα να αλλαξω αρχικα τα 2 dimm χωρις να τη ξηλωσω αλλα αργοτερα προσθεσα και αλλα 2 χωρις να την ακουμπησω καν και χωρις να βγαλω μητρικη απο το κουτι.

 

Για την ιστορια ειναι ετσι

prolimatech_genesis_024.jpg

prolimatech_genesis_030.jpg

 

εικονες απο το net αλλα ειναι ακριβως ιδιο και στο δικο μου γιατι δε παιζει να τραβηξω το κουτι απο εκει που το εχω χωσει....

 

 

 

 

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Οριζόντιες? xp120. Αυτή είναι ψύκτρα. Και ελαφριά και καλή.

 

 

 

16-17 Χρονια πισω, εκεινες οι αθωες εποχες που λεγαμε σε αλλο νημα :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.