Jump to content


Αναζήτηση καλής αερόψυκτρας για Ryzen 7 3700Χ


gdp77

Recommended Posts

Εχω στησει 4 φορες συστημα με την Dark Rock. Σε επιδοσεις ειναι πολυ καλη αν οχι η καλυτερη.

 

Συνηθως χρησιμοποιω τις G.Skill RipjawsV 16GB 'η 32 οι οποιες δεν τις λες και κοντες (42μμ).

 

Πιστευω μια χαρα χωρανε οι μνημες.Σιγουρα δεν περισευυει 1 μμ. Οι δικιες σου ποσο ειναι? 

Η ψυκτρα εννοειται οτι δεν σου επιτρεπει να κανεις και πολλα....... ακομα και για προσβαση σε nvme slot ή στο κλιπ ξεκουμπωματος της καρτας γραφικων.

 

 

 

 

103965112_296460358195617_6982961275714671655_n.jpg

103969134_315476386111321_2593185964175154421_n.jpg

104055514_277884160026143_3549965110409580257_n.jpg

104096172_566139707611938_882523543244203619_n.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, suboy said:

Την NH-U12A  την έχεις δει;


την είχα σκεφτεί, δε νομίζω να του κάνει για το σύστημα που θέλει να έχει στο τέλος (παιχνίδι στα 144fps, μελλοντικά να πάει σε cpu από την 5ΧΧΧ σειρά). Εδώ συζητά μέχρι και υδρόψυξη που κανονικά δεν την θέλει, προκειμένου να βρίσκεται στο μάξιμουμ της απόδοσης. Αυτή είναι καλή για πιο ήπιες καταστάσεις, αν δεν ήταν το παιχνίδι στη μέση λογικά θα τον βόλευε.
Anyway, θα σου απαντήσει κι ο ίδιος ο τζιντι αν την έχει στα υπόψιν.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στα reviews η δφιαφορά με fuma 2 vs nh-u12a είναι 1-2 βαθμοί.... Δεν νομίζω ότι το συζητάμε για τέτοια διαφορά τιμής.

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι: Η πιο βαριά εργασία που κάνω στο PC είναι transcoding / video rendering και εκεί (handbrake) έχω δει top 70 βαθμούς. Θεωρώ ότι αν πάω σε ψύκτρα με 6 hetapipes (vs 4 της δικιά μου) και με flat plate (vs direct contact heatpipes της δικιάς μου), θα δω μια διαφορά της τάξης των 5C (ανέλπιστα 10C) σε αυτό το workload.  Αυτά τον χειμώνα. Τον καλοκαίρι μπορεί να δω και μια μεγαλύτερη διαφορά.

 

Οι γομαρόψυκτρες dark rock pro 4 / nh-d15 δείχνουν τα δόντια τους όταν οι θερμοκρασίες φτάνουν 90-95C που ενώ οι άλλες φτάνουν τέτοιες θερμοκρασίες, εκεί μπορείς να δεις μεγάλη διαφορά με μια nh-d15 που θα πάει 80-85C. Αυτό έχω καταλάβει από τα διάφορα reviews που βλέπω. Με τέτοια workloads που να φτάνει το CPU μου αυτές τις θερμοκρασίες δεν ασχολούμαι. 

 

Συμπέρασμα; Είναι overkill Να δώσω τόσα χρήματα όταν με μια fuma 2 των 50€, στη χρήση που κάνω στο PC θα έχει ισάξιες επιδόσεις με μια κορυφαία αερόψυκτρα. Με added bonus να έχω πρόσβαση στις μνήμες μου.

 

Στο gaming φτάνω 45 οριακά 50C στον επεξεργαστή, οπότε και πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη γομαρόψυκτρα.

 

Ήμουν έτοιμος να "πατήσω το κουμπί" για την chromax.black nh-d15 στα 86€, αλλά τελικά ήταν μούφα το entry στο skroutz και η τιμή της ξεκινάει από τα ~115€. Ε τόσα δεν δίνω. 

 

Στο χειρότερο σενάριο με τη fuma 2 να δώσω 50€ και να μη δω καμία διαφορά. Ε εντάξει θα το δω σαν ευκαιρία να βάλω MX-4 που όπως μου είπαν εδώ στο forum είναι 1-3C καλύτερη από την AS5 που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. 

 

Πάμε τώρα στη σκέψη της AIO. Ναι, όπως  μου λέει ο @GoMaR οι Arctic freezer ΑΙΟ είναι κορυφαίες. Και με 100€ μπορείς να αγοράσεις. Ακόμα και να βάλω στην άκρη την απόφασή μου να μην ξαναμπλέξω με "νερά", έχω το πρόβλημα ότι μπροστά το tower μου έχει κάμποσους δίσκους και είναι η μόνη λογική θέση για το ψυγείο. Να αλλάξω και tower δεν παίζει. Να πάρω AIO και να την βάλω πάνω (exhaust), επίσης δεν παίζει καθώς η απόδοση δεν θα είναι καλή, όπως διαβάζω εδώ στο thelab. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Να πάρω AIO και να την βάλω πάνω (exhaust), επίσης δεν παίζει καθώς η απόδοση δεν θα είναι καλή, όπως διαβάζω εδώ στο thelab. 

 

Εαν θυμαμαι καλα εχεις πλαϊνο ανεμιστηρα. Μπορεις να τον χρησιμοποιησεις τον πλαϊνο σαν exhaust ωστε να βγαζει αερα. Επισης ο πισω ανεμιστηρας να λειτουργει σαν exhaust. Σε αυτη την περιπτωση θερμος αερας που παραγεται εντος κουτιου θα αποβαλλεται με μεγαλυτερο ρυθμο και δεν θα "φτανει" στο ψυγειο. Αλλα ναι, με τοποθετηση του ψυγειου μπροστα, θα εχεις το 100% της ψυκτικης ικανοτητας της AIO

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, giorgos2187 said:

Εαν θυμαμαι καλα εχεις πλαϊνο ανεμιστηρα. Μπορεις να τον χρησιμοποιησεις τον πλαϊνο σαν exhaust ωστε να βγαζει αερα. Επισης ο πισω ανεμιστηρας να λειτουργει σαν exhaust.

 

1) o πλαϊνός ψύχει μητρική (και VRM) και gpu. Αν τον γυρίσω ανάποδα χάνω όλα αυτά τα πλεονεκτήματα και ουσιαστικά καταργώ την αξία του.

2) Ο πίσω είναι exhaust ούτως ή άλλως

3) Αν τα κάνω όλα αυτά τότε τότε θα δημιουργήσω μεγάλη αρνητική πίεση εντός κουτιού (=πολύ περισσότερος αέρας θα εξέρχεται από τους ανεμιστήρες) που σημαίνει ότι θα γίνει της π@!#$@%ς με τη σκόνη που θα εισρέει. Γενικά το ιδανικό είναι είτε balanced είσοδος-έξοδος ή ελαφριά θετική πίεση (= λίγο περισσότερο είσοδος)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γενικά το ιδανικό είναι είτε balanced είσοδος-έξοδος ή ελαφριά θετική πίεση (= λίγο περισσότερο είσοδος)

Για τη σκονη ναι! Για την ψυξη ομως νομιζω πως οχι. Βεβαια και εγω με φουλ εισοδο αερα ειμαι αλλα εγω εχω τοποθετημενη την aio μπροστα. Μπροστα δεν χωραει το ψυγειο αν βαλεις τους δισκους σε κανεναν ανταπτορα σε ενα 5.25 adapter οπως; εχω κανει εγω; Αυτο εχει σαφως μικροτερο κοστος απο αγορα νεου κουτιου

 

Αυτο πηρα εγω https://www.skroutz.gr/s/19611983/DeLock-Installation-Frame-5-25-1x-3-5-2x-2-5-or-6x-2-5.html

Εβαλα τον hdd και τον εναν ssd σε ενα 5.25 ray και απο κατω εχω το ψυγειο της aio. Κοινως μπροστα εχω και cdrom και 2 δισκους, και ψυγειο καιχωρο για μερικους ακομα ssd πανω σε αυτο το μαραφετι. Και εχω define r 5 κουτι...

 

Link to comment
Share on other sites

image.png

 

To κάτω tray των δίσκων βγαίνει για να μπει το radiator. Όμως ο ανεμιστήρας μπροστά είναι 230mm δεν υπάρχει περίπτωση εκεί να μπει 240 radiator. Ούτε και οι τρύπες (μάλλον δεν είμαι σίγουρος) είναι συμβατές. Θα πρέπει να τρυπήσω.

 

H κατασκευαστική πρόβλεψη του κουτιού είναι για top radiator μέχρι 3x120

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Στα reviews η δφιαφορά με fuma 2 vs nh-u12a είναι 1-2 βαθμοί.... Δεν νομίζω ότι το συζητάμε για τέτοια διαφορά τιμής.

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι: Η πιο βαριά εργασία που κάνω στο PC είναι transcoding / video rendering και εκεί (handbrake) έχω δει top 70 βαθμούς. Θεωρώ ότι αν πάω σε ψύκτρα με 6 hetapipes (vs 4 της δικιά μου) και με flat plate (vs direct contact heatpipes της δικιάς μου), θα δω μια διαφορά της τάξης των 5C (ανέλπιστα 10C) σε αυτό το workload.  Αυτά τον χειμώνα. Τον καλοκαίρι μπορεί να δω και μια μεγαλύτερη διαφορά.

 

Οι γομαρόψυκτρες dark rock pro 4 / nh-d15 δείχνουν τα δόντια τους όταν οι θερμοκρασίες φτάνουν 90-95C που ενώ οι άλλες φτάνουν τέτοιες θερμοκρασίες, εκεί μπορείς να δεις μεγάλη διαφορά με μια nh-d15 που θα πάει 80-85C. Αυτό έχω καταλάβει από τα διάφορα reviews που βλέπω. Με τέτοια workloads που να φτάνει το CPU μου αυτές τις θερμοκρασίες δεν ασχολούμαι. 

 

Συμπέρασμα; Είναι overkill Να δώσω τόσα χρήματα όταν με μια fuma 2 των 50€, στη χρήση που κάνω στο PC θα έχει ισάξιες επιδόσεις με μια κορυφαία αερόψυκτρα. Με added bonus να έχω πρόσβαση στις μνήμες μου.

 

Στο gaming φτάνω 45 οριακά 50C στον επεξεργαστή, οπότε και πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη γομαρόψυκτρα.

 

Ήμουν έτοιμος να "πατήσω το κουμπί" για την chromax.black nh-d15 στα 86€, αλλά τελικά ήταν μούφα το entry στο skroutz και η τιμή της ξεκινάει από τα ~115€. Ε τόσα δεν δίνω. 

 

Στο χειρότερο σενάριο με τη fuma 2 να δώσω 50€ και να μη δω καμία διαφορά. Ε εντάξει θα το δω σαν ευκαιρία να βάλω MX-4 που όπως μου είπαν εδώ στο forum είναι 1-3C καλύτερη από την AS5 που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. 

 

Πάμε τώρα στη σκέψη της AIO. Ναι, όπως  μου λέει ο @GoMaR οι Arctic freezer ΑΙΟ είναι κορυφαίες. Και με 100€ μπορείς να αγοράσεις. Ακόμα και να βάλω στην άκρη την απόφασή μου να μην ξαναμπλέξω με "νερά", έχω το πρόβλημα ότι μπροστά το tower μου έχει κάμποσους δίσκους και είναι η μόνη λογική θέση για το ψυγείο. Να αλλάξω και tower δεν παίζει. Να πάρω AIO και να την βάλω πάνω (exhaust), επίσης δεν παίζει καθώς η απόδοση δεν θα είναι καλή, όπως διαβάζω εδώ στο thelab. 

 

 

 

Ωπα, δεν είπαμε ότι δε θα είναι καλη, απλα είναι προτιμότερο να είναι μπροστά ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιείς gpu kai cpu μαζί. Σε τέτοιο σεταπ θα δεις διαφορές.

Αν στα παιχνίδια δεν δουλεύει το cpu σου, χεστηκες.

 

Και επίσης, μπορείς να πας στην 280αρα που ειναι νομίζω πιο φθηνή απο 100.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Ωπα, δεν είπαμε ότι δε θα είναι καλη, απλα είναι προτιμότερο να είναι μπροστά ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιείς gpu kai cpu μαζί. Σε τέτοιο σεταπ θα δεις διαφορές.

Αν στα παιχνίδια δεν δουλεύει το cpu σου, χεστηκες.

 

Και επίσης, μπορείς να πας στην 280αρα που ειναι νομίζω πιο φθηνή απο 100.

 

Βρε σατανάδες σταματήστε να με ψήνετε.... 

 

Τώρα σκεφτομαι ότι επειδή έχω τον 230άρη πλαϊνό και σχεδόν πάντα η θερμοκρασία στο κουτί μου = ambient temp, ακόμα και exhaust top να βάλω radiator, θα παίξει μπαλίτσα.... Αρχίζω και το σκέφτομαι..... @GoMaR για αυτήν λες? 

https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rusty_Cookie said:

Η Kraken Χ63 υστερεί σε κάτι?

 

Η arctic είναι μεν καλύτερη αλλά αυτό το φανακι για τα VRM είναι κάπως ελεεινό.

 

@GoMaR έχεις κρακεν και δεν την προτείνεις, γιατί;

 

Μήπως γιατί κοστίζει +50€ και εδώ έχει τεθεί και θέμα κόστους?

 

Επίσης το vrm fan είναι το cherry on top! what's not to like?

Link to comment
Share on other sites

Άκυρη η 280. Δεν υποστηρίζει το κουτί μου, δεν υπάρχουν τρύπες.

 

Πάμε 240. Έχει νόημα?

 

80 ευρώπουλα και εδώ φαίνεται να υπερέχει της nh-d15

 

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/arctic-liquid-freezer-ii-all-in-one-cpu-cooler-review/5/

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Η Kraken Χ63 υστερεί σε κάτι?

 

Η arctic είναι μεν καλύτερη αλλά αυτό το φανακι για τα VRM είναι κάπως ελεεινό.

 

@GoMaR έχεις κρακεν και δεν την προτείνεις, γιατί;



Γιατι κοστιζει παραπανω λεφτα βρε συ + τα παραπανω dB που εχει.


Η μονη μλκια με την αρκτικ ειναι οτι εχει το πιο μλκσμενο συστημα κουμπωματος.

Την 240 την εχουμε σε ενα πισι με 5950x.. τα ανεμιστηρια αν δεν εχω κανει καμμια μλκια δεν ακουγονται στις 1780rpm.
Γενικα δε μπορω να σου πω μετρο συγκρισης σε σχεση με την κρακεν γιατι δεν εχω σκαλισει αρκετα τον αλλον 5950.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Top την εχουμε σε ενα 780T corsair.
Στην αρχη μου φανηκαν καπως ψηλες οι θερμοκρασιες σε σχεση με την δικια μου κρακεν, αλλα οπως σου ειπα δεν εχω κανει σωστη συγκριση γιατι πεταξα στην τυχη ενα ρευμα (ψηλα) για να μπορεσουμε να δουλεψουμε και τελος.

Εντυπωση μου εκανε πως στις 1780στροφες (αν οντως δειχνει σωστα) ΔΕΝ ακουγεται καθολου σε αντιθεση με τις 1800 στροφες της κρακεν που ξεσηκωνει κοσμο..
Για μενα πας σε 360 εφοσον σου χωραει το κουτι και την βαζεις πανω.

Καποιες φωτος απο το σεταπ του 5950χ που εστησα πριν ενα μηνα περιπου 

No description available.
No description available.
No description available.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Στα reviews η διαφορά με fuma 2 vs nh-u12a είναι 1-2 βαθμοί.... Δεν νομίζω ότι το συζητάμε για τέτοια διαφορά τιμής.

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι: Η πιο βαριά εργασία που κάνω στο PC είναι transcoding / video rendering και εκεί (handbrake) έχω δει top 70 βαθμούς. Θεωρώ ότι αν πάω σε ψύκτρα με 6 hetapipes (vs 4 της δικιά μου) και με flat plate (vs direct contact heatpipes της δικιάς μου), θα δω μια διαφορά της τάξης των 5C (ανέλπιστα 10C) σε αυτό το workload.  Αυτά τον χειμώνα. Τον καλοκαίρι μπορεί να δω και μια μεγαλύτερη διαφορά.

 

Οι γομαρόψυκτρες dark rock pro 4 / nh-d15 δείχνουν τα δόντια τους όταν οι θερμοκρασίες φτάνουν 90-95C που ενώ οι άλλες φτάνουν τέτοιες θερμοκρασίες, εκεί μπορείς να δεις μεγάλη διαφορά με μια nh-d15 που θα πάει 80-85C. Αυτό έχω καταλάβει από τα διάφορα reviews που βλέπω. Με τέτοια workloads που να φτάνει το CPU μου αυτές τις θερμοκρασίες δεν ασχολούμαι. 

Εγω θα σου πω το αλλο

 

Το πιθανοτερο ειναι να δεις παλι 70 βαθμους, αλλα θα δουλευει χαμηλα ο ανεμιστηρας το χειμωνα. Το καλοκαιρι θα δουλευει ψηλοτερα ο ανεμιστηρας για να εχεις την ιδια θερμοκρασια

 

Η παλια μου ψυκτρα, ο ανεμιστηρας της, επιανε καποιες μερες του καλοκαιριου 1400RPM, το οριο της, σε transcoding οπως εσυ

Και η θερμοκρασια στο ~70 ολη τη χρονια

 

Αντε να δεις 75 βαθμους, αν ειναι παραπανω, εχεις λαθος ψυκτρα

 

Εβλεπα στο CPUID HWMonitor 160Watt μεγιστο, εσενα ποσο βγαζει, μπορεις να μαθεις?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.