Jump to content



Ήρθε η ώρα για αναβάθμιση headset (+mic). Παρακαλώ για τις προτάσεις σας


Recommended Posts

Λοιπόν μετά τη μερική αναβάθμιση του PC κατά την οποία όσο μπορούσα έπιασα επιδόσεις που με ικανοποιούν τόσο για εργασία, όσο και για gaming, με δεδομένο budget, ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω τον ήχο μου, ώστε να συμπληρωθεί και το τελευταίο κομμάτι του παζλ.

 

Ξέρω ότι το κομμάτι του ήχου είναι πολύ υποκειμενικό, δύσκολο να πείσεις κάποιον για την ποιότητα κάποιου headet, καθώς εξαρτάται από την εμπειρία σου, τα αφτιά σου αλλά και τις προσωπικές προτιμήσεις. Επομένως για να δώσω μια εικόνα για την περίπτωσή μου, να πω ότι ήμουν υπέρ ευχαριστημένος με τα HyperX Cloud Stinger τα οποία όμως από κακή χρήση (έφαγε γονατιά το βύσμα ενώ ήταν συνδεδεμένα στο front panel του PC + μερικά απότομα τραβήγματα) καταστράφηκαν, εν μέσω τηλεκπαίδευσης, στην περσινή σεζόν. Επειδή δεν υπήρχαν τα χρήματα αλλά και λόγω άμεσης ανάγκης αντικατάσταση βολεύτηκα με τα φτηνιάρικα (αλλά τίμια) Zeroground Okimo (~25€). Φυσικά η διαφορά στον ήχο ήταν αισθητή (εννοείται χειρότερη) από την πρώτη στιγμή που τα χρησιμοποίησα, ακόμα και στο απαίδευτο δικό μου αφτί. Περισσότερο με άφησαν ανικανοποίητο στη μουσική και λιγότερο στο gaming.

 

Έφτασε λοιπόν η ώρα να διορθωθεί αυτή η ανισορροπία με τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου. Χρήση: youtube, background music και φυσικά gaming, ενώ απαραιτήτως θέλω και μικρόφωνο για την τηλεκπαίδευση, τηλεσυνεδριάσεις κτλ. Δεν συζητώ την αγορά 2 συσκευών (ακουστικά και ξεχωριστό mic). Τα θέλω 2 σε 1. Επίσης δεν διαθέτω budget για hi-end ακουστικά των π.χ. 500+ €. Δεν συζητάμε για τέτοιες λύσεις. Οροφή έβαλα τα 99€ +20€ καπέλο λόγω κρίσης, επομένως μέχρι 120€. Τέλος θέλω να είναι USB ή (3.5 jack + usb) γιατί δεν θέλω να την ξαναπατήσω με το 3.5 jack που όπως είναι το PC μου μπορεί να ξαναφάει γονατιά ή τράβηγμα. Όχι wireless, δεν θέλω άλλη μια ακτινοβολία στο κεφάλι μου και άλλη μια συσκευή να φορτίζω.

 

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, εάν δεν με πείσετε για κάτι καλύτερο, προσανατολίζομαι στα Logitec G Pro X με κανονική τιμή 99€ αλλά τα βρίσκεις τώρα με καπέλο ~ 115€ (skroutz). Ξέρω σίγουρα ότι έχουν ικανοποιητικό ήχο και το καλύτερο mic της κατηγορίας τους. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα ή και με λιγότερα χρήματα αλλά ίδια απόδοση?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

HyperX cloud Alpha. Αν σε παιρνει οικονομικα να τα αγορασεις, τοτε καλοριζικα και το θεμα κλειδωνει. Αλλα δεν εχουν συνδεση usb.... Ε να εισαι λιγο πιο προσεχτικος!

Αν παρολα αυτα επιμενεις τοτε δες εδω Hyperx Khx-hscp-gm Cloud II Headset GUN Metal - Ακουστικα (PER.503878) (e-shop.gr)

Κορυφαιοτατα και αυτα, νομιζω εχουν δυο τροπους συνδεσης(αλλα αυτο ψαχτο λιγο πιο αναλυτικα κι εσυ), σε τιμη που ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Καλοριζικα αυτα και το θεμα να κλειδωσει παρακαλω.

 

 

Εγω πριν δυο βδομαδες ειχα αγορασει τα creative H5 tournament edition. Αν δεν τα ειχα αγορασει θα παραγγελνα τα cloud 2 απο το crazysundays ακομα και αν δεν χρειαζομουν ακουστικα...

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, giorgos2187 said:

HyperX cloud Alpha. Αν σε παιρνει οικονομικα να τα αγορασεις, τοτε καλοριζικα και το θεμα κλειδωνει. Αλλα δεν εχουν συνδεση usb.... Ε να εισαι λιγο πιο προσεχτικος!

Αν παρολα αυτα επιμενεις τοτε δες εδω Hyperx Khx-hscp-gm Cloud II Headset GUN Metal - Ακουστικα (PER.503878) (e-shop.gr)

Κορυφαιοτατα και αυτα, νομιζω εχουν δυο τροπους συνδεσης, σε τιμη που ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Καλοριζικα αυτα και το θεμα να κλειδωσει παρακαλω.

 

 

Εγω πριν δυο βδομαδες ειχα αγορασει τα creative H5 tournament edition. Αν δεν τα ειχα αγορασει θα παραγγελνα τα cloud 2 απο το crazysundays ακομα και αν δεν χρειαζομουν ακουστικα...

 

Tα HyperX Cloud 2 τα έχω στα υπόψιν μου (δεδομένη και της προηγούμενης θετικότατης εμπειρίας μου με τα HyperX Cloud Stinger). Είναι βέβαια πολύ παλιό μοντέλο (2015), αλλά νομίζω ακόμα θεωρούνται εξαιρετικά. Από 'κει και πέρα, όμως, το μικρόφωνο των Logitech Gaming X Pro, είναι κορυφαίο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Από 'κει και πέρα, όμως, το μικρόφωνο των Logitech Gaming X Pro, είναι κορυφαίο...

Αρα τρωγεσαι για τα Logitech. Εγω προσωπικα, δυσκολα θα ξαναδωσω χρηματα σε ακριβα logitech πραγματα μετα το φιασκο που εφαγα με το πληκτρολογιο των 200 ευρω που αρχισε τα double-typings. Τωρα απο την αλλη, οκ, εχουν καλυτερο μικροφωνο, ε και; Για τραγουσι το θες η για επικοινωνια; Αν  το μικροφωνο των stinger σε καλυπτε, τοτε αυτο θα ειναι ακομα καλυτερο λογικα και παλι θα σε καλυπτει. Και γλυτωνεις και ενα 30αρι χοντρικα..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Αρα τρωγεσαι για τα Logitech. Εγω προσωπικα, δυσκολα θα ξαναδωσω χρηματα σε ακριβα logitech πραγματα μετα το φιασκο που εφαγα με το πληκτρολογιο των 200 ευρω που αρχισε τα double-typings. Τωρα απο την αλλη, οκ, εχουν καλυτερο μικροφωνο, ε και; Για τραγουσι το θες η για επικοινωνια; Αν  το μικροφωνο των stinger σε καλυπτε, τοτε αυτο θα ειναι ακομα καλυτερο λογικα και παλι θα σε καλυπτει. Και γλυτωνεις και ενα 30αρι χοντρικα..... 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει τα Cloud II ή τα Cloud Alpha που προτείνεις; Γιατί γράφεις ότι τελικά αγόρασες Creative.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Έχεις χρησιμοποιήσει τα Cloud II ή τα Cloud Alpha που προτείνεις; Γιατί γράφεις ότι τελικά αγόρασες Creative.

 

 

Οχι δυστυχως. Δεν τα εχω χρησιμοποιησει γιατι γενικα δεν δινω το 100αρικο για headset επειδη κι εγω τα κακομεταχειρισομαι σε γενικες γραμμες. Εγω στο 50αρικο κινουμαι συνηθως και απλα αυτη τη φορα εδωσα 65 για τα Η5. Καλα ειναι κι αυτα, δε λεω αλλα θα προτιμουσα να δωσω τα 75 για τα cloud. 

Παντως τα review για τα hyperX ειναι τις περισσοτερες φορες εξαιρετικα

Link to comment
Share on other sites

1) Βλέπω υπάρχουν και τα Cloud Alpha S στην ίδια τιμή με τα Alpha. Τα S υποστηρίζουν και USB

 

2) Ψήνομαι και για τα Cloud 2. Φαίνονται εξαιρετικά

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα Alpha S βγαίνουν μόνο σε μπλε στα ~102€ ενώ για μαύρο πας ~115€ και είναι κερατιάτικο. Κάτι τέτοια με εκνευρίζουν... Οπότε καλοβλέπω να Cloud 2

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

.. Οπότε καλοβλέπω να Cloud 2

 

 

Δεν πιστεύω ότι θα σου λείψει κάτι... Είναι μια πολύ καλή επιλογή γενικά, αλλά ειδικά στα λεφτά που ζητάει το eshop για αυτή τη βδομάδα, είναι no brainer. Και να σου πω την αλήθεια, αν ήταν να έδινα παραπάνω λεφτά θα πήγαινα σε μη "gaming" ακουστικά. Ανέφερες την παλαιότητα τους σε κάποιο ποστ. Αν σε απασχολεί, δες και την τελευταία σειρά της corsair (hs xx) στην οποία δίνω ένα συν στην εμφάνιση. Πολύ πιο απλή, κυριλέ και ίσως πιο premium. Αλλά σε ποιότητα, δεν ξέρω αν και κατά πόσο ανώτερη θα είναι...

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, giorgos2187 said:

Είναι μια πολύ καλή επιλογή γενικά, αλλά ειδικά στα λεφτά που ζητάει το eshop για αυτή τη βδομάδα, είναι no brainer.

 

Δεν είχα ανοίξει το link που μου έστειλες πιο πάνω γιατί τα είχα ήδη υπόψιν μου τα ακουστικά. Το e-shop δεν είναι στο skroutz και δεν είχα δει την προσφορά. Κυριολεκτικά no brainer. Η παραγγελία έφυγε. Νομίζω ότι δεν θα απογοητευτώ ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να χαλάσω το νήμα...

εγώ ψαχνομαι πολύ καιρό για να πετύχω στην τιμη αυτή 100-110 ευρώ τα Arctis 7 ασύρματα της steelseries...όταν βγήκαν στα 111 σε black friday δυστυχώς υπήρχαν υποχρεώσεις που δεν μου αφηναν περιθώρια για παραγγελία.

Υποθέτω έχεις υπ'οψη σου την εταιρία και τα ενσύρματα μοντέλα της;

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sstav said:

Υποθέτω έχεις υπ'οψη σου την εταιρία και τα ενσύρματα μοντέλα της;

 

Ναι και την έχω απορρίψει. Σε κάθε price point θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις από τον ανταγωνισμό. Ξανατονίζω βέβαια ότι το θέμα του ήχου είναι σε μεγάλο ποσοστό υποκειμενικό. Πρέπει να έχεις τρελά φράγκα για να αγοράσεις και να συγκρίνεις μόνος σου ή να εμπιστευτείς reviews που το καθένα λέει τα δικά του, ανάλογα με την ακουστική εμπειρία του reviewer αλλά και το πόσο εξασκημένο είναι το αφτί του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν είχα ανοίξει το link που μου έστειλες πιο πάνω γιατί τα είχα ήδη υπόψιν μου τα ακουστικά. Το e-shop δεν είναι στο skroutz και δεν είχα δει την προσφορά. Κυριολεκτικά no brainer. Η παραγγελία έφυγε. Νομίζω ότι δεν θα απογοητευτώ ?

 

 

 

Κάθε Κυριακή να τις κοιτάς τις προσφορές του eshop. Υπάρχουν προσφορές που είναι όντως καλές. Στις προηγούμενες είχε ας πούμε aoc οθόνη από 390 στα 220. Αλλά και γενικά βγάζει καλές προσφορές. 

 

Καλορίζικο. Να απογοητευτείς το αποκλείω 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.