Jump to content



καλύτερες προτάσεις για username. . .


Recommended Posts

Θα φτιάξω ένα σύστημα windows 10. Ψάχνω κάτι διαφορετικό (άσχετα από το όνομα του χρήστη) να δώσω για username τού administrator.

π.χ. εάν θα το χειρίζεται ο Νίκος, να μη δώσω για μία ακόμη φορά nikos.

 

Έψαξα, αλλά δε βρήκα κάτι καλό. Άλλος superman, άλλος batman, τα ονόματα των πλανητών...

 

Προτάσεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Proteas said:

Ωχ, ωχ, ωχ ερχεται καταιγιδα :p

 

Ναι, να σου πω το σκέφτηκα. χι χι

 

Μόλις βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον εδώ:

 

username-generator.jpg
NORDPASS.COM

Quick and easy-to-use username generator. Choose the length, add random characters and check its availability on social media platforms.

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κλαίω μαζί σου, εγώ χάνω το username που είχα κρατήσει καμιά 23αριά χρόνια στον ISP. Πάντως για admin σε windows ευτυχώς υπάρχουν πολλές επιλογές:

Kalimera
Kalhmera
Astrolabos (αυτό πρόσεχε λίγο γιατί είναι franchise, το χρησιμοποιούν ψησταριές, σουβλατζίδικα, το έχουμε δει γραμμένο σε τοίχους στην Καλλιθέα, ποιος ξέρει πού αλλού θα το χουν γράψει, θα υπάρχει κάπου σε βιβλιοπωλείο, σε κατάστημα γραφικής ύλης, είναι όπως ο Dionysos, Parthenon, Acropolis, H Wraia Hellas και τέτοια). Aν τα βρω σκούρα στον καινούριο ISP και δεν με αφήνουν να έχω username τριών χαρακτήρων, θα βάλω αυτό κι εγώ
 

Μπορείς επίσης όχι μόνο ένα όνομα αλλά μια ολόκληρη φράση π.χ. OTigrhsMeShmaToLiontari

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια ελληνική λεξούλα .... π.χ. την ποιο μεγάλη που έχουμε,

 

<λοπαδο­τεμαχο­σελαχο­γαλεο­κρανιο­λειψανο­δριμ­υπο­τριμματο­σιλφιο­καραβο­μελιτο­κατακεχυ­μενο­κιχλ­επι­κοσσυφο­φαττο­περιστερ­αλεκτρυον­οπτο­κεφαλλιο­κιγκλο­πελειο­λαγῳο­σιραιο­βαφη­τραγανο­πτερύγων>
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάζεις ανάποδα το όνομα του χρήστη που το χρησιμοποιεί. Νίκος = Sokin ή μπορείς να χρησιμοποιείς το πρώτο γράμμα του Ονόματος και τα 3/4 του Επωνύμου. Έτσι για παράδειγμα αν έχεις Νίκο Παπαδόπουλο (ε ναι το κλασσικό επώνυμο που όλοι χρησιμοποιούν) θα μπορούσες να βάλεις npapa. Έτσι θα έχεις σχεδόν πάντα ένα unique username.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, suboy said:

sorry αλλά γιατί δεν αφήνεις τον default administrator. Από περιέργεια ρωτάω.

 

Μιά στιγμή διότι δεν το κατέχω. Ο administrator που λες (default), δημιουργείται με την εγκατάσταση. Υποχρεωτικά, εάν τα λέω καλά, η εγκατάσταση ζητάει να δώσεις ένα όνομα που θα είναι επίσης administrator. π.χ. γιαννης

Οπότε, με την ολοκλήρωση, θα υπάρχουν δύο administrators:

administrator1: administrator (Windows default)

administrator2: γιαννης

 

Τα λέω καλά; Εάν όχι, τί μου ξεφεύγει;

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Έτσι, για αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

by default υπάρχει ο administrator σαν user αλλά disabled. Απλά σε ρωτάει για να φτιάξουν όπως λες ένα χρήστη με το όνομά σου. Από εκεί και πέρα εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις.

Μπορεί να θες τον χρήστη giannis να το έχεις σαν απλό χρήστη. Οπότε τον administrator θα πρέπει να τον κάνεις enable. Επίσης μπορείς να αφήσεις disabled τον administrator και να έχεις τον giannis σαν admin. Μπορείς να έχεις και τους δύο σαν admin.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητός + thanks.

Αυτή η περίπτωση που έχω αυτή τη στιγμή είναι και κάτι άλλο. Έχω φτιάξει τον χρήστη giannis στην εγκατάσταση. Οπότε, έχει φτιαχτεί καί το C:\Users\Giannis.

Έχω καί στο desktop το folder: giannis

Αυτό που θέλω είναι να μετονομαστεί το desktop folder giannis σε nikos. Μόνο αυτή την αλλαγή. Δε με ενδιαφέρει να φτιάχνονται/διαγράφονται όλα στο C:\Users\Giannis. Ας γίνεται όλο το παιχνίδι εκεί μέσα. Μόνο το όνομα στο desktop folder με ενδιαφέρει.

Κάτι έχω δει ότι τρέχεις:

Win + R -> netplwiz και έχει κάτι να αλλάξεις καί από κει. Μήπως αλλάζοντας από κει, είναι that's all?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχω ένα μόνο pc με C:\Users\giannis και στο desktop έχω το folder: giannis

Αυτό που θέλω είναι να μετονομαστεί το όνομα στο folder τού desktop. Από giannis να γίνει nikos. Το C:\Users\giannis δε με ενδιαφέρει να μείνει C:\Users\giannis. Δε θέλω υποχρεωτικά να γίνει C:\Users\nikos.

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2021 at 5:27 PM, suboy said:

Κάτι δεν καταλαβαίνω. Δεξί κλικ, rename, δεν παίζει;

 

Δεν παίζει έτσι απλά το rename. Τί εννοώ; Με rename γίνεται, αλλά θέλει μία σύνθετη διαδικασία.

Το rename δεν μπορεί να γίνει από τον ίδιο χρήστη. π.χ. εάν έχω κάνει login στα windows ως giannis, δεν μπορώ να πάω και να μετονομάσω το C:\Users\giannis σε C:\Users\nikos.

Για να το κάνω αυτό, πρέπει να κάνω logout από giannis, να μπω ως κάποιος άλλος χρήστης windows (που θα τον έχω φτιάξει ήδη ή να μπω ως Administrator που τον andministrator πρέπει από πριν να τον έχω κάνει enable), και τότε να κάνω το rename.

 

Εκτός, όμως, απ' το rename, θέλει να κάνεις και 1-2 ακόμη πραγματάκια.

Ρίξτε μιά ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο post είπες για το folder στο desktop.

 

On 3/4/2021 at 3:53 PM, serpico75 said:

Όχι. Έχω ένα μόνο pc με C:\Users\giannis και στο desktop έχω το folder: giannis

Αυτό που θέλω είναι να μετονομαστεί το όνομα στο folder τού desktop. Από giannis να γίνει nikos. Το C:\Users\giannis δε με ενδιαφέρει να μείνει C:\Users\giannis. Δε θέλω υποχρεωτικά να γίνει C:\Users\nikos.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.