Jump to content



Συζήτηση για τους Intel Alder Lake


Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα αυτό για την επερχόμενη πλατφόρμα της Intel. Από τα λίγα που διάβασα και τα λιγότερα που καταλαβαίνω είναι ότι θα ακολουθηθεί η προσέγγιση big.Little. Δηλαδή θα υπάρχουν πυρήνες για τις ελαφριές εργασίες, που προσφέρουν χαμηλή κατανάλωση, καθώς και άλλοι πυρήνες υψηλών επιδόσεων για τις εργασίες που απαιτούν ισχύ. Η τεχνολογία αυτή προέρχεται από την ARM και στο δικό μου μυαλό φαντάζει σαν πρόδρομος της επικράτησης των ARM και σε desktop (Αυτό που δειλά ξεκινάει με τον M1 της Apple). Εγώ έχω 7700κ δεν ψήνομαι άμεσα για αναβάθμιση, αλλά θα το σκεφτόμουν αν η Intel προσφέρει κάτι ανταγωνιστικό και καινούριο όταν βγουν. Εσείς τι σκέψεις κάνετε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Intel-Alder-Lake-S-Specifications.jpg
VIDEOCARDZ.COM

Alleged specifications of Intel Alder Lake processors According to a post by 我用第三人称 on Zhihu forums, the specifications of three K-series processors from the upcoming Inte Alder Lake-S series have...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το επιχειρημα ειναι λογικο για λαπτοπς , ο αλλος στον σταθερο τι να τον κανει τον μικρο πυρηνα ? 

Αντι για 400w ολο το συστημα να καταναλωνει 380 ?

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομία παντού είναι ένα από τα ζητούμενα. Και ενδεχομένως να σημαίνει καλύτερη θερμική συμπεριφορά. Τόσο από θερμοκρασία όσο και από κατανάλωση οι τελευταίες γενιές της Intel είναι τεχνολογικό πισωγύρισμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Άντε να φτιάξουν και τον windows scheduler για την αρχιτεκτονική.

Intel-Alder-Lake-Desktop-CPU-Pictured_1-
WCCFTECH.COM

Intel is planning to launch their first bigSMALL architecture CPU 'Alder Lake' later this year and turns out it will support a new scheduler that will improve performance of Intel Alder Lake (and...

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Θα συνδυάζονται με DDR5 ή κλασικά DDR4 ?

Νομίζω θα υποστηρίζει κ τα δύο ή ανάλογα το tier

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν οι τρέχουσε ψύκτρες θα είναι συμβατές. Το socket έχει αλλάξει ριζικά οπότε το mounting hardware σίγουρα δεν θα είναι συμβατό. Η επιφάνεια της ψύκτρας ωστόσο θα καλύπτει την επιφάνεια του επεξεργαστή;

Link to comment
Share on other sites

5512
WWW.GURU3D.COM

It's a rumor of the highest category this one, but a Chinese forum user claims to have a sample that reaches a boost clock...

 

Αν ισχύει δεν είναι καθόλου άσχημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2021 at 2:26 ΜΜ, το μέλος psyber έγραψε:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν οι τρέχουσε ψύκτρες θα είναι συμβατές. Το socket έχει αλλάξει ριζικά οπότε το mounting hardware σίγουρα δεν θα είναι συμβατό. Η επιφάνεια της ψύκτρας ωστόσο θα καλύπτει την επιφάνεια του επεξεργαστή;

 

το θέμα από ότι φαίνεται είναι το ύψος κυρίως. Η Noctua προσπαθεί να υποσχεθεί συμβατότητα.

 

https://overclock3d.net/news/cases_cooling/noctua_plans_to_support_intel_s_alder_lake_lga1700_socket_through_an_upgrade_kit/1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Meteo-Lake-Intel.jpg
WWW.IGORSLAB.DE

Disclaimer: The following article is machine translated from the original German, and has not been edited or checked for errors. Thank you for understanding!
 
Οπότε, σύμφωνα με το igor's lab φέτος ( κάπου ανάμεσα 25/10 έως 19/11) θα λανσαριστούν μόνο τα -Κ και -KF μοντέλα, καθώς και μόνο οι Ζ690 μητρικές.
Τα υπόλοιπα πάνε από του χρόνου στη CES 2022 κάπου στο πρώτο τετράμηνο.
 
 
 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

Έχουμε τις πρώτες διαρροές των τιμών των alder lake.

Φέρονται να είναι από 3 διαφορετικά καταστήματα, εξ'ου και οι διαφορετικές τιμές.

Η δεξιά στήλη στον πίνακα είναι μετά φόρου, η αριστερή χωρίς.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.