Jump to content



Συζήτηση για τους Intel Alder Lake


Recommended Posts

πριν 51 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

 

Για να λέει κάτι τέτοιο, μάλλον μιλάμε για κανονικό performance leap. 

Ωραία. Περιμένω Alder Refresh, να σταθεροποιηθεί και η DDR5, τα λέμε το 2023 :hehe: 

Λογικο δεν είναι? το mt είναι διπλάσιο..

2022 Raptorlake..

2023 Meteorlake..

Link to comment
Share on other sites

Τι, δεν έχει alder lake refresh? Ή θα είναι το Raptorlake το refresh ας πούμε;

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν νιώθω να θέλω αναβάθμιση. Ωστόσο τα νούμερα είναι άλλη ιστορία. Έχοντας και έναν i5 11600 σπίτι (στης γυναίκας το PC), τα αποτελέσματα σε μερικά tests και με τα PC όπως είναι (εμένα με Windows Install από Απρίλη σε nvme, και της γυναίκας Τέλη Ιουνίου σε ένα παλιότερο intenso high 240GB, εμένα ελαφρώς bloated  και της γυναίκας σχεδόν καθαρό), έχουν ως εξής:   (εκτόνωση για να μην διαβάζω το thread του Covid :hehe: @idonthave)

-------------------------------------------------

Τα συστήματα φαίνονται στην υπογραφή. Τα test είναι single run, δεν ξέρω τι θα βγει αν τα ξανατρέξω, αλλά υποθέτω ότι θα είναι within margin of error.

Stock και τα 2, για προφανείς λόγους (stock vs stock :p ). Και στους 2 το max boost clock "τερμάτιζε" σε κάθε περίπτωση και δεν υπήρξε ποτέ throttling. Δεν γνωρίζω αν αποτελεί bottleneck η μνήμη (32GB 3200Mhz στον 8700Κ, 16GB 3200Mhz στον 11600 - ναι αλλά στον 11600 έχει RGB :bleh: ). 

 

Cinebench R23:

 

i7 8700k - Multi Core: 9357 (4.7 Ghz) 
                  Single Core: 1248
Temp max:  76c (AIO)

i5 11600 - Multi Core: 10270(4.8 Ghz) 
                  Single Core: 1510   
Temp max:  74c (air)

 

 

Vray Test (last version):

 

i7 8700k

 

Spoiler

vraynew.jpg

 

i5 11600

 

 

Spoiler

vraynewi5.jpg

- Δεν έχω ιδέα γιατί λέει στο ένα 4.67 και στο άλλο 4.27Ghz αλλά τα ρολόγια ήταν τερματισμένα

 

WinRAR Benchmark (7 minutes):

-το οποίο unrar σε real situation δοκιμασμένο, σε αρχείο του 1GB είχε 40% καλύτερο αποτέλεσμα στον i5, δοκιμασμένο το αρχείο σε SATA SSD, if that matters.

i7 8700k

Spoiler

WinRAR Bench.jpg

i5 11600

Spoiler

WinRAR Bench i5.png

 

Εδώ το CPU Usage , όπως συνήθως σε WinRAR, δεν ήταν 100% πέρα από λίγες εξαιρέσεις. Αλλά οι εικόνες δεν λένε ψέμματα.

 

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν ο 12600(Κ) τι επιδόσεις θα έχει. Δεν είναι όλα about 12900 :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

σου ρίχνει στα αυτιά τo i5 ?

κάθεσαι όπως είσαι αναβάθμιση θα κάνεις στην επόμενη σειρά (είτε amd είτε intel), όταν στρώσουν οι τιμές σε μνήμες και "μητρικές"

Spoiler
AMD-Ryzen-Hero.jpg
VIDEOCARDZ.COM

AMD Ryzen 6000 series in late January? Yuri Bubliy, the creator of the DRAM Calculator and Clock Tuner for Ryzen, claims that we might see new Ryzen CPUs by the end of January.  Yuri “1usmus”...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα να περιμένω τους alder lake και αναβαθμίστηκα σε 10920X (από 7740Χ. κερδίζω 3x πυρήνες, 3x PCIe lanes, 2x memory channels, μόλις 0.5x μεγαλύτερη κατανάλωση).

 

Οι νέοι επεξεργαστές είναι "πετσοκομμένοι" σε σχέση με τους παλιούς ή μου φαίνεται;

Ο i9-10920Χ έχει τα ίδια threads με τον i9-12900K, περισσότερα PCIe lanes (48 vs 20), διπλάσια memory channels (4 vs 2), διπλάσια μέγιστη μνήμη (256GB vs 128GB) και χαμηλότερη κατανάλωση (165W vs 241W).

 

Μήπως η intel θέλει να μεγαλώσει την απόσταση μεταξύ των desktop και server επεξεργαστών;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

σου ρίχνει στα αυτιά τo i5 ?

Κανονικότατα :hehe: Η αναβάθμιση η δική μου θα σημαίνει ότι η 1080ti θα πάει στο PC της γυναίκας το οποίο θα γίνει overkill για 1080p :D 

 Που θα σημαίνει ότι θα πάρω νέο PSU γιατί δεν νομίζω να βάλω την ti στο Thermafake :p Όχι επειδή δεν θα τη σηκώνει αλλά επειδή δεν το εμπιστεύομαι! Θα της βάλω τον σκύλο τον μαύρο τον δικό μου και θα πάρω άλλο, Seasonic πάλι.

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

κάθεσαι όπως είσαι αναβάθμιση θα κάνεις στην επόμενη σειρά (είτε amd είτε intel), όταν στρώσουν οι τιμές σε μνήμες και "μητρικές"

Ακριβώς. Ότι με συμφέρει την στιγμή της απόφασης της αναβάθμισης. Δεν με νοιάζει η πλατφόρμα. Διατηρώ μια κρυφή ελπίδα ότι θα μπορώ να αλλάξω και κάρτα. ΧΡΥΣ(ΟΣΤΟΜ)Η η 1080ti, αλλά πόσο καιρό πχια; Άσε που το βλέπω για 1440p@144. Ή 4Κ@ ~100 ξέρω γω. Στοχεύω ψηλά. Το πορτοφόλι μου δεν ξέρω που θα στοχεύει :hehe: 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Κουράστηκα να περιμένω τους alder lake

Αύριο είναι το launch και το lift του embargo για τους reviewers. 

 

Όλη η νέα πλατφόρμα 1700 έχει πιο extreme-like χαρακτηριστικά , συν τις DDR5 μνήμες (ωστόσο έχει και μητρικές με DDR4). Αν αγόρασες πρόσφατα και δεν περίμενες ελάχιστα (καθώς φαινόταν ότι Νοέμβρη θα γίνει το launch), κακώς. Αν πχ άλλαξες το καλοκαίρι, ε οκ, καλά έκανες τότε.

Link to comment
Share on other sites

Προχτές τον πήρα. Καινούργιος στο ebay, 300€. Σήμερα βρήκα 10980ΧΕ με 320€+μεταφορικά αλλά είναι εκτός ΕΕ οπότε δεν στεναχωριέμαι, θα είχε και εκτελωνισμό.

 

Για να πάω σε alder lake με ddr5 (64GB) θα πρέπει να περιμένω αρκετούς μήνες χώρια που θα πάει πάνω από τα 1500€ (μητρική 300€, επεξεργαστής 700€, 64GB ram 500€).

 

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν μνήμες και μητρικές DDR5 στην αγορά.

Εκτιμώ ότι τα benchmarks που βλέπουμε είναι από συστήματα με DDR5. Έχω περιέργεια να δω τι επιδόσεις θα έχουν οι ίδιοι επεξεργαστές με DDR4.

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Κουράστηκα να περιμένω τους alder lake και αναβαθμίστηκα σε 10920X (από 7740Χ. κερδίζω 3x πυρήνες, 3x PCIe lanes, 2x memory channels, μόλις 0.5x μεγαλύτερη κατανάλωση).

 

Οι νέοι επεξεργαστές είναι "πετσοκομμένοι" σε σχέση με τους παλιούς ή μου φαίνεται;

Ο i9-10920Χ έχει τα ίδια threads με τον i9-12900K, περισσότερα PCIe lanes (48 vs 20), διπλάσια memory channels (4 vs 2), διπλάσια μέγιστη μνήμη (256GB vs 128GB) και χαμηλότερη κατανάλωση (165W vs 241W).

 

Μήπως η intel θέλει να μεγαλώσει την απόσταση μεταξύ των desktop και server επεξεργαστών;

συγκρίνεις άλλες πλατφόρμες, η αντίστοιχη για σύγκρίση είναι η sTRX4 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πολύ σωστά ανάφερες είναι άλλη γενιά, θα κάνω μια πιο σωστή σύγκριση

10920X vs 12900K

DMI3 8GT/s vs DMI4 16GT/s

48pcie lanes v3 vs 20 lanes v4. Στην πράξη είναι 20% επιπλέον (η v4 γενιά έχει διπλάσια ταχύτητα από την v3).

4 channels DDR4-2933 vs 2 channels DDR4-3200 (ή DDR5 4800)

 

 

Link to comment
Share on other sites

έγραψα ότι συγκρίνεις άλλη πλατφόρμα, όχι γενιά
για τα memmory channels, lanes υπάρχει το sTRX4

όταν θα βγάλει τα νέα cpu για s2066 ή όποια θα είναι αυτό, κάνε συγκρίσεις με την προηγούμενη γενιά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intel-Alder-Lake-10.jpg
VIDEOCARDZ.COM

Intel Core i9-12900K tested in Cinebench with air and liquid cooling TweakPC delivers benchmark scores of the Alder Lake lineup. German TweakPC has some last-minute benchmarks results...

Περι i5 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Alder-Lake-LTT-8-1.jpg
VIDEOCARDZ.COM

Alder Lake review leaks Intel 12th Gen Core reviews are just around the corner, in fact, they are so close that some reviewers were so eager to share their results that they ‘accidentally’ published their...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Cinebench R23:

 

i7 8700k - Multi Core: 9357 (4.7 Ghz) 
                  Single Core: 1248
Temp max:  76c (AIO)

i5 11600 - Multi Core: 10270(4.8 Ghz) 
                  Single Core: 1510   
Temp max:  74c (air)

 

Σημείωση/διόρθωση , αυτά τα σκορ ήταν λάθος που έδωσα

Τα  σκορ στα μηχανήματά μας έχουν ως εξής για Multi. To πορτοκαλί το δικό μας


 

Spoiler

image.png

No description available.

 

Τα άλλα ήταν τα "similar system" , lol. Οι διαφορές ωστόσο είναι αμελητέες.

 

πριν 44 λεπτά, το μέλος AKISSS έγραψε:
Alder-Lake-LTT-8-1.jpg
VIDEOCARDZ.COM

Alder Lake review leaks Intel 12th Gen Core reviews are just around the corner, in fact, they are so close that some reviewers were so eager to share their results that they ‘accidentally’ published their...

 

 

Το πήρε απόφαση η ίντελ μου φαίνεται. . . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Σημείωση/διόρθωση , αυτά τα σκορ ήταν λάθος που έδωσα

Τα  σκορ στα μηχανήματά μας έχουν ως εξής για Multi. To πορτοκαλί το δικό μας


 

  Hide contents

image.png

No description available.

 

Τα άλλα ήταν τα "similar system" , lol. Οι διαφορές ωστόσο είναι αμελητέες.

 

Το πήρε απόφαση η ίντελ μου φαίνεται. . . 

 

Μικρές οι διαφορές τελικά στο gaming υπέρ του Alder Lake, τεράστιες στην κατανάλωση... Οι mid-range Alder Lake μπουστάρουν στα 241W ακόμα και σε productivity εφαρμογές για να έχουν καλύτερες επιδόσεις, πλην όμως καίνε τα άντερά τους.... Επίσης οι θερμοκρασίες έχουν πάει σε άλλο επίπεδο.... 90 βαθμοί με high end Noctua στο boost. Η κατάσταση φαίνεται πολύ πιο εύκολα αντιμετωπίσιμη για την AMD που μπορεί να παίξει μπαλίτσα (θεωρώ ξαναπαίρνει το gaming crown με τους Ryzen 3D και με πολύ μικρότερη κατανάλωση).

 

Η Intel κάνει ένα τεράστιο βήμα, αλλά με αρκετά μειονεκτήματα (θερμοκρασίες/κατανάλωση/κόστος πλατφόρμας) που θα ταλαιπωρήσουν όσους βιαστούν να αγοράσουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

To tdp δεν με πολυνοιάζει για να πω την αλήθεια αλλά, όταν θα είναι να αναβαθμίσω, θα πάω σε ότι συμφέρει την τσέπη μου περισσότερο. Δεν με νοιάζει ονομασία και χρώματα. Θα κοιτάξω κυρίως το επιδόσεις ανά ευρώπουλο :p 

Με βλέπω για κάτι ενδιάμεσο γενικότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.