Jump to content



Συζήτηση για τους Intel Alder Lake


Recommended Posts

5 minutes ago, steve_m said:
N2UEskySlPSfb10S.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Large on-die caches are expected to be a major contributor to IPC and gaming performance. The upcoming AMD Ryzen 7 5800X3D...

 

 

Καλά καλά δεν πα να χουν και μερικά GB cache, ουδείς θα ασχοληθεί αν δεν μπορεί να αγοράσει ο λαός κάρτες γραφικών. Αν δεν επανέλθει η αγορά gpu στην κανονικότητα, το high end desktop θα είναι για τους ΠΟΛΥ λίγους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

36cc628166964e7889cfacce981d9fc3.jpg
WWW.HARDWARETIMES.COM

Over the last couple of years, AMD’s Ryzen 5000 processors have dominated retail markets across the world. The Ryzen 5 5600X, Ryzen 7 5800X, and the Ryzen 5 3600 have consistently topped...

<Overall, the market sentiments are rather clear. Intel’s 12th Gen Alder Lake-S processors are doing pretty well, slowly and steadily regaining the market share lost to the Ryzen 5000 family. The single-threaded (and gaming performance) is solid, making it ideal for mainstream users and PC gamers. The inclusion of the efficiency cores pushes the multi-threaded performance past most Ryzen 5000 CPUs, tempting content creators and professionals as well.>

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
Aida_latency.png
WWW.TECHSPOT.COM

A close look at memory scaling performance with Intel Core 12th-gen CPUs, to help you choose the best...

 

Μem test απο τα lidl..

Ούτε ένα bdie kit ρε αλητες..τα timmings στο θεο..😂

Το άλλο ακρο εδώ..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε γενικες γραμμες, εαν εχεις ηδη μπολικη DDR4 3200 (οπως πχ εγω με 9700Κ+32GB DDR3200) και παιζεις παιχνιδια δεν υπαρχει καν λογος να παρεις μητρικη με DDR5, ενω ακομα οπου ειναι μπροστα το κοστος για νεο γρηγορο set DDR5 δε δικαιολογει τις παραπανω επιδοσεις.

Εκτος φυσικα και εαν θες το τελευταιο fps και εχεις ηδη καμια 3080/3080ti/3090/6900 κλπ.

 

Kαι εδω το βιντεο του παραπανω αρθρου απο το techspot

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το δικό μου σενάριο απο την αρχή για νέο σύστημα (i5-7600 εδω και καιρό). Κρατάω τα 32Gb @3200Mhz στικάκια και πάω καρφί για DDR4 mobo, παντα με non-K cpu στην περίπτωση μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αρα με εναν 12600κ σε DDR4 3600 μητρικη ειμαστε κομπλε.

Και με 3200 DDR4 (αμα εχεις) επισης, δε βλεπω τιποτα το συγκλονιστικο.

1 λεπτό πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

Αυτό είναι και το δικό μου σενάριο απο την αρχή για νέο σύστημα (i5-7600 εδω και καιρό). Κρατάω τα 32Gb @3200Mhz στικάκια και πάω καρφί για DDR4 mobo, παντα με non-K cpu στην περίπτωση μου.

Ε ναι, απο οσο βλεπω θες ενα 350αρι+ για γρηγορες 32GB DDR5, με τιποτα τοσα λεφτα..

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αρα με εναν 12600κ σε DDR4 3600 μητρικη ειμαστε κομπλε.

3600c16 θα πρότεινα εάν αγοράζεις τώρα νέο kit.. για να παίζουν κ xmp κομπλέ.. ακόμη και για i9..

 

bdies μόνο εάν έχεις όρεξη για oc..

Το παλιο μου κιτ (3200c14)

4133c15.thumb.jpg.e88ab9bf5d899b70f4da0f736570ea3a.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

3600c16 θα πρότεινα εάν αγοράζεις τώρα νέο kit.. για να παίζουν κ xmp κομπλέ.. ακόμη και για i9..

 

bdies μόνο εάν έχεις όρεξη για oc..

Το παλιο μου κιτ (3200c14)

4133c15.thumb.jpg.e88ab9bf5d899b70f4da0f736570ea3a.jpg

 

Αλλαξες κιτακι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.