Jump to content



Corsair 7000X και Corsair XD7


Trooper

Recommended Posts

Ήθελα από καιρό να φύγω από το EVGA DG87 μιας και πολύ μεγάλο ήταν και μικρό παράθυρο είχε. Και usb 2.0 στη οροφή (eww)

 

Το 7000Χ λοιπόν έμοιαζε ιδανικό μιας και ήθελα να βάλω μινιμουμ 2 ψυγεία, και 3 αν μπορούσα. Το είχα σχεδιάσει με 3 αλλά μετά βγαίνει το XD7 και λεω όπα. Αυτό πρέπει να μπεί.

 

Οπότε μιας που λεω πάμε εκεί, αναγκαστικά θα πρεπει να πάω σε πιο μικρά ψυγεία.

 

Πήρα 2 Χ 360 άσπρα (for reasons) και ακολούθησα την προτεινώμενη λύση της Corsair (ναι έχει και 3 λύσεις στο πως να βάλεις την υδρόψυξη).

 

Το αποτέλεσμα ήταν πατάτα. Κάκιστο airflow, θερμοκρασίες ανεβασμένες, 80+ το cpu και άλλα τετοια ωραία.

 

Ωραία λέω τα πιασαμε τα λεφτά μας. Για καλύτερο πήγαμε, χειρότερα τα κάναμε!

 

IMG_4508.thumb.JPEG.322bce8648d7c7e0738b9dc947a317bc.JPEG

 

Ωραιο μέν στο μάτι, αλλά μέχρι εκεί.

 

Μετά είπα να δοκιμάσω να βάλω σκληρούς σωλήνες, αλλά αφου παιδεύτηκα να φτιάξω έναν, είπα ότι δε παίζει να χάσω τόσες ώρες για σωλήνες, και η ιδέα έφυγε από το παράθυρο και τα ρακόρ και οι σωλήνες μπήκανε στο συρτάρι.

 

Δεύτερη δοκιμή, θα βάλω push/pull στο πάνω ψυγείο, λεω θα βοηθήσει.

 

1012265194_koutimepushpull.thumb.jpg.449c2ff54aaeade9b44b494a191ab081.jpg

 

Εβαλα και τον πίσω ανεμιστήρα να βάζει μέσα, άρχισα να αλλάζω και τους μαύρους σωλήνες σιγά σιγα.

 

Κάτι έγινε απο θέμα θερμοκρασίας αλλά οχι αυτό που ήθελα.

 

Λεω θέλω κι άλλο airflow. Οπότε θα γυρίσω τους ανεμιστήρες του πλαινού ψυγείου προς τα μέσα.

 

Το θέμα ειναι οτι με το cpu monoblock, από την αρχή δε μου είχε κατσει πολύ καλά και είχα ψηλές θερμοκρασίες, αλλά τωρα είχε παραγίνει. Οπότε θα το βγάλω να το τσεκάρω και θα δώ τι παίζει.

 

Χτες λοιπόν αφού το ξήλωσα και δεν είδα κάτι ιδιαίτερο, ίσως να μην είχε κάτσει πολύ καλά? ζεσταινότανε πολύ απο τα μοσφετ? Πάντως βρώμα δεν είχε.

 

Έβαλα το μπλοκ της corsair, και οι θερμοκρασίες είναι πολύ καλύτερες, πανω απο 70 δε πάει, ενω πριν είχα δε σε cod shader installation 85+ !, και γενικά ειναι 10 βαθμούς κάτω σε όλα χωρίς να χρειάζεται να βάζω τους ανεμιστήρες τερμα.

 

Μερικές φωτό:

koutiyellow.thumb.jpg.f8bbcaa089d8100292a0e98c70bb6878.jpgkoutired.thumb.jpg.fd1acbf58f62054dd98eea44d3bd3dfd.jpgkoutiblue.thumb.jpg.a3533b70a62233a6620214b4d3a99ca8.jpg

 

Το μπλε δε φαίνεται πολύ καλά, ειναι πολύ πιο ωραίο στη πραγματικότητα.

 

1-2 πραγματάκια για το κουτι.

Αν και ειναι ωραιο και έχουν σκεφτεί πολλά πραγματάκια, έχει 1-2 χοντράδες. Πχ το πανω τζάμι ειναι τελείως άχρηστο, αν βάλεις ανεμιστήρες κόβει όλο το airflow. Αν δε βάλεις κατι οκ, αλλά ειναι τζάμι που δε φαίνεται κάν... Στο πίσω μέρος έχει ενα έτρα πορτάκι που δε φαίνεται πουθενά και απλά το βγάζεις και το πετάς. Καμία χρησιμότητα. 

Στο πάνω μέρος το κενό που έχει ειναι πολύ μικρό, είναι 1.5cm, δε μπορείς να βάλεις ανεμιστήρες απο πάνω ωστε να κερδίσεις χώρο βάζοντας ενα πιο χοντρό ψυγειο πχ.

 

koutipanw.thumb.jpg.9a5e4c7beb65738c0d0831d8f0c84f70.jpg

 

Λίγα λόγια για το XD7. Αισθητικά ειναι πολύ ωραίο, αλλά αυτό και είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Έχει 8 εισόδους/εξόδους, 2 για CPU, 2 για GPU, 2 για RAD και 2 για drain.

Χρειάζεται οπωσδήποτε το μπουκάλι με το μακρύ καλαμάκι, αλλιως δε πρόκειτε να μπει νερό εκει μέσα...

Επίσης έμαθα με τον ζόρικο τρόπο, οτι θέλει όλες οι εξοδοι να χρησιμοποιούνται. Εκτος απο τις drain. Δοκίμασα να  παρακάμψω ενα ζευγάρι για να μην έχω τοσους σωλήνες, και δε γίνεται. Νομίζω προορίζεται για καποιον που θέλει να κανει hard tubing με CPU+GPU. 

Δε ξέρω αν και της ΕΚ τα αντίστοιχα είναι έτσι.

 

koutimpros.jpg.22de2e60629b07cb101d0f3c571526f8.jpg

 

Anyway, αρκετά παιδεύτηκα με τα νερά, ώρα για κανα παιχνίδι!

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ενω με βριζουνε οτι εχω ΑΙΟ δεν βαζω custom ? Δεν θελω να ασχολουμαι πανω απο 10 λεπτα με το στησιμο μηχανηματος

Τελικα με μαυρους σωληνες εισαι η με διαφανους δεν καταλαβα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Γιαυτο ενω με βριζουνε οτι εχω ΑΙΟ δεν βαζω custom ? Δεν θελω να ασχολουμαι πανω απο 10 λεπτα με το στησιμο μηχανηματος

Τελικα με μαυρους σωληνες εισαι η με διαφανους δεν καταλαβα...

 

 

Διάφανους πλεον, οι μαυροι ήταν στην αρχή.

 

Η τελευταία φωτό είναι για να φανεί το xd7.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλοι δεν ειναι 70 βαθμοι για τοσο καλη ψυξη? Εδω εγω πιανω 65-70 στο cod με την σαπιοΑΙΟ. Επισης κατι που δεν μου αρεσει ειναι μπροστα οτι φαινεται σαν κατι να λειπει κατω απο το τελευταίο φαν. Βαλε ενα απλα να υπαρχει χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Σαν πολλοι δεν ειναι 70 βαθμοι για τοσο καλη ψυξη? Εδω εγω πιανω 65-70 στο cod με την σαπιοΑΙΟ. Επισης κατι που δεν μου αρεσει ειναι μπροστα οτι φαινεται σαν κατι να λειπει κατω απο το τελευταίο φαν. Βαλε ενα απλα να υπαρχει χαχαχα

 

Ο επεξεργαστής είναι πάρα πολυ ζεστός, πολλά cores συμπιεσμένα σε ενα μικρό τσιπακι. Οπου και να έψαξα ολοι αυτή την απορία είχανε, γιατί ειναι τόσο ζεστός. Ε μαλλον ετσι ειναι σχεδιασμένος.

 

Σε gaming ειμαι στους 65-70 συνήθως, οπότε ειναι μια χαρά. Ο επεξεργαστής εχει όριο τους 90, οπότε ειμαστε μακριά απο εκεί.

 

Δε χωράει ανεμιστήρας μπροστά κάτω, το σκέφτηκα, αλλα ειναι 11cmτο κενό, οποτε δεν...

 

Μια καλή AIO, με 2πλό ή τριπλό ψυγείο δεν υπολείπεται σε κάτι απο τις custom... Το μόνο που κερδίζεις με τις custom ειναι οτι μπορείς να βάλεις και την καρτα γραφικών σου, και να έχεις πολύ περισσότερες επιλογές στο που και πως θα τα βάλεις στο κουτί.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2021 at 11:20 ΠΜ, το μέλος Trooper έγραψε:

 

koutimpros.jpg.22de2e60629b07cb101d0f3c571526f8.jpg

 

 

 

Αφού δεν έχει hard tubes, γιατί δε κατεβάζεις το reservoir προς το κέντρο ώστε να αφήνει λίγο κενό πάνω και λίγο κάτω. Θα χτυπάει πολύ λιγότερο στο μάτι και θα φαίνεται και καλύτερα το xd7.

Link to comment
Share on other sites

γγγ

 

15 hours ago, icy20 said:

Σαν πολλοι δεν ειναι 70 βαθμοι για τοσο καλη ψυξη? Εδω εγω πιανω 65-70 στο cod με την σαπιοΑΙΟ. Επισης κατι που δεν μου αρεσει ειναι μπροστα οτι φαινεται σαν κατι να λειπει κατω απο το τελευταίο φαν. Βαλε ενα απλα να υπαρχει χαχαχα

 

όσο καλή κ να είναι η ψύξη αν το heatspreader αδυνατεί να μεταφέρει την θερμική ενέργεια στο μπλοκ, δεν έχει διαφορά. Με το τρίτο ψυγείο που έβαλα οι θερμοκρασίες στον 3700 έπεσαν 2-3 βαθμούς. Κ ο επεξεργαστής παραμένει πολύ ζεστός ενώ το νερό είναι κρύο. 

Κ μιλάμε για 3700Χ…

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Που τα βρισκουμε αυτα? Και εμενα εχει ενα κενο καμμια 5cm μπροστα και δεν μου αρεσει

μακετόχαρτο έχουν σε βιβλιοπωλεία και στο πλαίσιο

φύλλο pvc (μαύρο η λευκό) απο αποθήκη κοντά στην περιοχή μου όπου αγοράζω plexiglass 

με μια αναζήτηση
https://www.google.com/search?q=φύλλο+pvc&oq=φύλλο+pvc&aqs=chrome..69i57&client=ubuntu&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.