Jump to content



Τρώγομαι για ετοιματζίδικο νερό...


gdp77

Recommended Posts

24 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όχι δεν θα στέλνω πιο ζεστό αέρα, τουλάχιστον σημαντικά.

 

Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, το HAF 932, με τη διάταξη ανεμιστήρων που έχω, έχει εκπληκτικό airflow. Με κλειστό κουτί, έχω μετρήσει τη θερμοκρασία αέρα εντός του κουτιού, εκεί ακριβώς που "ρουφάει" η ψύκτρα (αλλά και σε άλλα σημεία). Το αποτέλεσμα είναι ότι εντός του κουτιού είμαι +1 από ambient. Δεν νομίζω να κάνει διαφορά.

 

Επιπρόσθετα, χωρίς μόντα, το HAF 932 δεν έχει πρόβλεψη για τοποθέτηση του ψυγείου μπροστά. Ακόμα και να το έκανα, θα κέρδιζα έναν λιγότερο βαθμό C στο ψυγείο, αλλά οι θερμοκρασίες εντός του κουτιού θα ανέβαιναν καθώς στο κουτί θα εισερχόταν ο "ζεσταμένος" αέρας που θα είχε περάσει από το ψυγείο. Είναι μεγάλη η κουβέντα για ψυγείο μπροστά ή ψυγείο πάνω, αλλά σε κάθε περίπτωση έχω περιορισμό, οπότε ευτυχώς δεν καλούμαι να επιλέξω 🙂

 

Εννοείται ότι όταν γίνει η τοποθέτηση θα υπάρξει update στο νήμα 🙂

 

 

Ναι το έχω πετύχει αυτό με rubber fins σε έναν επιπρόσθετο μπροστινό ανεμιστήρα

 

Με τέτοια

 

PER.772076.jpg

Το πρόβλημα είναι ότι τέρμα δεξιά (θέση 3) τερματίζει το honeycomb και δεν θα έχω τρύπες για βίδωμα που λογικά θα χρειαστώ για τις 2 ακροτελεύτιες βίδες του ψυγείου.

 

Θα δούμε κάτι θα σκεφτώ. Θα κάνω την "απλή" τοποθέτηση εν πρώτοις και αν θέλω και άλλα πειράματα θα κάνω αυτό που λες με κάποια πατέντα.

 

Ωραιος!

 

Ενταξει δεν χρειαζεται να βαλλεις και τις 12 βιδες στο κουτι. Στηρίζεται και με 4 😛

 

αναμενουμε αποτελεσματα.

 

Α ξεχασα να σου πω, παστα εβαλα αυτη που ειχε μεσα που ειναι η ΜΧ5. μπλε ειναι και απλώνεται δυσκολα. ειχα και μχ4 αλλα βαρέθηκα να βαλλω.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Ωραιος!

 

Ενταξει δεν χρειαζεται να βαλλεις και τις 12 βιδες στο κουτι. Στηρίζεται και με 4 😛

 

χαχαχαχαχχα και με αυτοκόλλητο διπλής όψης σε διάφορα σημεία για "anti vibration" ... χεχε Υπάρχουν και τα zipties.... παρήγγειλα και από αυτά χαχαχαχα

 

3 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

αναμενουμε αποτελεσματα.

 

εγώ να δεις....

 

4 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Α ξεχασα να σου πω, παστα εβαλα αυτη που ειχε μεσα που ειναι η ΜΧ5. μπλε ειναι και απλώνεται δυσκολα. ειχα και μχ4 αλλα βαρέθηκα να βαλλω.

 

Ναι το ξέρω έρχεται με MX5. Έχω και ένα δικό μου σωληνάριο MX4. Θα δοκιμάσω την MX5....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο δεδομένο. Ευχαριστώ!

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω όμως, ο δικός σου κάνει διασπορά της θερμότητας σε 2 CCD, ενώ ο 5800Χ3D έχει ένα μόνο CCD (όλη η θερμότητα συγκεντρώνεται σε ένα σημείο + τον "καρβουνιάρη" (3D cache) από πάνω. Είναι δύσκολη εξίσωση και μόνο με δοκιμή όταν μου έρθει η Liquid Freezer θα ξέρουμε τι μπορεί να γίνει με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή.

 

@GeorgeVasil

 

Έχεις κάνει τοποθέτηση στη θέση "offset" το μπλοκ ή στην τυπική για AM4 που καλύπτει όλον τον επεξεργαστή ? Εγώ σκέφτομαι να κάνω στη θέση "offset" που υποτίθεται ότι ψύχει καλύτερα το hotspot που είναι το/τα CCD

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Χρήσιμο δεδομένο. Ευχαριστώ!

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω όμως, ο δικός σου κάνει διασπορά της θερμότητας σε 2 CCD, ενώ ο 5800Χ3D έχει ένα μόνο CCD (όλη η θερμότητα συγκεντρώνεται σε ένα σημείο + τον "καρβουνιάρη" (3D cache) από πάνω. Είναι δύσκολη εξίσωση και μόνο με δοκιμή όταν μου έρθει η Liquid Freezer θα ξέρουμε τι μπορεί να γίνει με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή.

 

@GeorgeVasil

 

Έχεις κάνει τοποθέτηση στη θέση "offset" το μπλοκ ή στην τυπική για AM4 που καλύπτει όλον τον επεξεργαστή ? Εγώ σκέφτομαι να κάνω στη θέση "offset" που υποτίθεται ότι ψύχει καλύτερα το hotspot που είναι το/τα CCD

 

Το ειχα βαλλει στην τυπικη AM4, με σκοπο να δοκιμασω και την offset στο επομενο καθαρισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Το ειχα βαλλει στην τυπικη AM4, με σκοπο να δοκιμασω και την offset στο επομενο καθαρισμα.

 

H 420άρα σε θέση offset φαίνεται να πετυχαίνει -3C με τους ανεμιστήρες στα 26db και -2C με full ανεμιστήρες. Μάλλον δουλεύει το offset....

 

image.thumb.png.7a0968661060f041e684bf94bcf90fb2.png

 

image.thumb.png.e3ef090bba70b4dec4e343717fef9e33.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

H 420άρα σε θέση offset φαίνεται να πετυχαίνει -3C με τους ανεμιστήρες στα 26db και -2C με full ανεμιστήρες. Μάλλον δουλεύει το offset....

 

Θα δοκιμάσω απο βδομαδα και θα ποσταρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για όσους βαριούνται να διαβάζουν το υπόλοιπο story, κατευθείαν στο ψητό:

 

1) CBR23 windows --> υπάρχει βελτίωση στη συμπεριφορά με τη θερμοκρασία ίσα που να ακουμπάει 90C και να παίζει 89,x - 90C, προς το τέλος του run. Με τη Fuma2 οι 90C ήταν ζήτημα λίγων δευτερολέπτων μετά την εκκίνηση. Η καλύτερη θερμική συμπεριφορά επιτρέπει στα ρολόγια να παραμείνουν για περισσότερη ώρα στα 4300 (που ήταν το max που έβλεπα me τη Fuma2) και να τσιμπήσω +75 πόντους CB

2) handbrake linux --> πιάνω σε 5 δευτερόλεπτα 90C, αλλά με καλύτερες επιδόσεις avg fps. Οπότε και πάλι αυτό που λέγαμε, η AIO έχει καλύτερη ψύξη αλλά το CPU δίνει και άλλο με αποτέλεσμα πάλι να πιάνουμε 90C

3) gaming warzone (windows) --> από 70C σταθερά με διακυμάνσεις στους 72-73 έπεσα στους 65C

4) gaming grim dawn (single thread - linux) --> από 70C σταθερά έπεσα στους 67C

 

Αποδείχτηκε ότι η FUMA 2 είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΨΥΚΤΡΑ για τα λεφτά που ζητάει, πραγματικά δεν υπάρχει λόγος για "κορυφαίες" Noctua D15 ή DeepCool AK620. Τουλάχιστον σε κουτιά με καλό airflow όπως το δικό μου.

 

Επίσης αποδείχτηκε ότι ο 5800X3D είναι το πιο δύσκολο CPU να ψυχθεί, κυρίως λόγω της συγκέντρωσης της θερμότητας σε ένα σημείο (1 CCD + 3D cache από πάνω).

 

Εν κατακλείδι ήταν πολύ αισιόδοξη η σκέψη μου περί -10C στον 5800X3D. Εντάξει για CB R23 εικάζαμε ότι θα δώσει περισσότερο "γκάζι" το CPU και πάλι στους 90C θα καταλήξω, αλλά και στο gaming τελικά η πτώση ήταν σχετικά μικρή, όχι ότι παραπονιέμαι.

 

Άξιζαν τα 110€ για το τελικό αποτέλεσμα, στο δικό μου σενάριο χρήσης πάντα; Όχι, καθώς η ψύξη βελτιώθηκε, αλλά οριακά θα έλεγα. Θα μου μείνει όμως η AIO για την επόμενη πλατφόρμα μου + πραγματικά η εμπειρία τοποθέτησης είναι κάτι που δεν θα άλλαζα.

 

Τι να πρωτοπώ....

 

Καταρχάς αυτά έφυγαν από το κουτί:

 

1657177463228.thumb.jpg.fa7aa1bd3a088def196deab4254b14e0.jpg


 

Αμ το bracket της ψύκτρας που μου πήρε 30 λεπτά να σιγουρευτώ ότι δεν ακουμπάει και δεν πιέζει τα VRM caps ?

 

 

 

1657143013108.thumb.jpg.38a7b7ce31db04b54e7312c2d0bd7ea5.jpg

 

 

Τελικά με ένα κομμάτι από Α4 χαρτί βεβαιώθηκα ότι ΔΕΝ ακουμπούσε:

 

 

1657143013113.thumb.jpg.7bd377dfe6f31d23d514fbe9bfa84a38.jpg

 

 

Και το τελικό αποτέλεσμα (πριν την τοποθέτηση ψυγείου που φαίνεται ακόμα τυλιγμένο στο νάιλον:

 

 

 

1657143013096.thumb.jpg.87da11eac0456b70071da13f7c91f93b.jpg

 

 

Και η τελική όψη του κουτιού:

 

1657177463224.thumb.jpg.253f9c7c0224a09e1710510fb49bce57.jpg

 

1657177463220.thumb.jpg.68a1c74ab06b62344eef018d82ada99a.jpg

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

 

Edit: Ξέχασα να γράψω για την ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ μετά το πρώτο άναμμα του υπολογιστή που δεν  μπούταρε.... Μόνο η σκέψη ότι κάτι έκανα λάθος και έπρεπε να το λύσω ξανά ήταν καλό "σπιντάκι" lol.

 

(Αυτά παθαίνεις άμα ξεχνάς να συνδέσεις το ρεύμα στη GPU lol lol lol)

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις παντως εαν εχεις χρονο και ορεξη να πειραματιστεις κι αλλο. Θα εκανα σιγουρα μια δοκιμη να κανω διαταξη ανεμιστηρων τετοια, που η υδροψυξη να ρουφαει αερα εξω απο το κουτι. Ναι μου ειπες οτι εντος κουτιου δεν εχεις πολυ ζεστο αερα σε σχεση με ambient, ok, παντως θα το εκανα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο 230αρης της bitfenix , αριστος , κριμα που η μαρκα αυτη χαθηκε 

 

Δεν εχει νοημα να ασχοληθει με αλλαγη θεσης του ψυγειου , ετσι και αλλιως ολο το κουτι του ειναι τρυπιο  😛 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μπορεις παντως εαν εχεις χρονο και ορεξη να πειραματιστεις κι αλλο. Θα εκανα σιγουρα μια δοκιμη να κανω διαταξη ανεμιστηρων τετοια, που η υδροψυξη να ρουφαει αερα εξω απο το κουτι. Ναι μου ειπες οτι εντος κουτιου δεν εχεις πολυ ζεστο αερα σε σχεση με ambient, ok, παντως θα το εκανα. 

 

Τώρα που το λες έκανα τη βλακεία (γιατί αρχικά το είχα σκεφτεί αλλά στην πορεία του installation το ξέχασα) να πειραματιστώ με το ψυγείο εκτός κουτιού να έβλεπα ποιο θα ήταν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Αλλά μέσα στο κουτί, πραγματικά ξαναμέτρησα τις θερμοκρασίες, εξακολουθώ και είμαι +1 από ambient. Μάλιστα, πλησιάζοντας το θερμοζεύγος μου εκεί που ρουφάνε αέρα οι ανεμιστήρες του ψυγείου, μέτρησα θερμοκρασία ακριβώς όσο και η ambient θερμοκρασία μου! Μόνο πλησιάζοντας το θερμοζεύγος κοντά στο CPU δίπλα στα VRM έχω +1 C από ambient. Όλα αυτά με ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΟΥΤΙ (περνάω το θερμοζεύγος σε μία από τις τρύπες και κάνω μετρήσεις με πολύμετρο).

 

17 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Ο 230αρης της bitfenix , αριστος , κριμα που η μαρκα αυτη χαθηκε 

 

Δεν εχει νοημα να ασχοληθει με αλλαγη θεσης του ψυγειου , ετσι και αλλιως ολο το κουτι του ειναι τρυπιο 

 

RESPECT επειδή γνωρίζεις τους bitfenix!

Καταρχάς δεν χάθηκε μόνο η  μάρκα, αλλά και το μέγεθος 230 από την αγορά.

Οι bitfenix ήταν οι ΜΟΝΟΙ 230άρηδες με χαμηλά db και 150 CFM. Δεν υπήρξε ποτέ κάτι καλύτερο (ούτε και υπάρχει).

Αρχικά έψαχνα τους 230 red led για να ταιριάζουν με τον υπόλοιπο φωτισμό, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχαν πουθενα και για αυτό αγόρασα 2 "απλούς" για αντικατάσταση των υφιστάμενων 230άρηδων που μετά από 10+ χρόνια που έχω το κουτί είχαν αρχίσει να κάνουν ήχους και ήθελαν λάδωμα. Οπότε για redundancy και επειδή το μέγεθος 230 δεν υπάρχει πλέον πήρα τους bitfenix.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος gdp77 έγραψε:

RESPECT επειδή γνωρίζεις τους bitfenix!

Καταρχάς δεν χάθηκε μόνο η  μάρκα, αλλά και το μέγεθος 230 από την αγορά.

Οι bitfenix ήταν οι ΜΟΝΟΙ 230άρηδες με χαμηλά db και 150 CFM. Δεν υπήρξε ποτέ κάτι καλύτερο (ούτε και υπάρχει).

Αρχικά έψαχνα τους 230 red led για να ταιριάζουν με τον υπόλοιπο φωτισμό, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχαν πουθενα και για αυτό αγόρασα 2 "απλούς" για αντικατάσταση των υφιστάμενων 230άρηδων που μετά από 10+ χρόνια που έχω το κουτί είχαν αρχίσει να κάνουν ήχους και ήθελαν λάδωμα. Οπότε για redundancy και επειδή το μέγεθος 230 δεν υπάρχει πλέον πήρα τους bitfenix.

 

Tο πρωτο κουτι που ειχε μπει ο 4670 μου , ηταν το bitfenix phenom (το εβρισκα πιο ομορφο απο το prodigy)  .

Του ειχα βαλει τον ιδιο ακριβος 230αρι , απιστευτος , μουγκα στην στρουγκα και τρελο airflow  . 

 

Μονο renew το prodigy βλεπω πως κανουν πλεον , συν οτι εχουν ορισμενα μετρια-φασον κουτια mid tower 

 

Κριμααααααα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τώρα που το λες έκανα τη βλακεία (γιατί αρχικά το είχα σκεφτεί αλλά στην πορεία του installation το ξέχασα) να πειραματιστώ με το ψυγείο εκτός κουτιού να έβλεπα ποιο θα ήταν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Αλλά μέσα στο κουτί, πραγματικά ξαναμέτρησα τις θερμοκρασίες, εξακολουθώ και είμαι +1 από ambient. Μάλιστα, πλησιάζοντας το θερμοζεύγος μου εκεί που ρουφάνε αέρα οι ανεμιστήρες του ψυγείου, μέτρησα θερμοκρασία ακριβώς όσο και η ambient θερμοκρασία μου! Μόνο πλησιάζοντας το θερμοζεύγος κοντά στο CPU δίπλα στα VRM έχω +1 C από ambient. Όλα αυτά με ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΟΥΤΙ (περνάω το θερμοζεύγος σε μία από τις τρύπες και κάνω μετρήσεις με πολύμετρο).

 

Ολα αυτα σε Load να φανταστω? και με Offset το Block? Βεβαιώθηκες οτι παταει καλα ε? Για ποσα Watt μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Ολα αυτα σε Load να φανταστω? και με Offset το Block? Βεβαιώθηκες οτι παταει καλα ε? Για ποσα Watt μιλαμε?

 

Γράφω αναλυτικά τα loads πιο πάνω.

Ναι, με offset block

Ναι πατάει καλά. Το μόνο ερωτηματικό είναι η MX-5 που χρησιμοποίησα, μήπως τελικά η MX-4 ήταν προτιμότερη.

 

Τα watt κατά τη διάρκεια του R23:

 

image.thumb.png.c205acf79a4578d4af76b3e5239f94bc.png

 

Δεν έχει να κάνει με τα Watt. Έχει να κάνει με τη συγκέντρωση της θερμότητας σε ένα hotspot πάνω στο CPU και δεν υπάρχει "μη εξωτικός" τρόπος να απαχθεί γρήγορα η θερμότητα αυτή. Δεν θυμάμαι και ποιος άλλος έγραψε ότι ο επεξεργαστής "δεν ακούει" στην ψύξη. Αυτός είχε custom loop και όσο και αν ανέβαζε αντλία και ανεμιστήρες, από ένα σημείο και μετά, ο επεξεργαστής δεν άκουγε.

 

Αυτό που μπορώ να κάνω από δω και πέρα (μια που η μητρική μου δεν υποστηρίζει PBO2 για να παίξω με curves) είναι να παίξω με αρνητικό offset στο ρεύμα. Απ' ό,τι έχω δει μέχρι -0.05 δεν βλέπω διαφορές στις επιδόσεις, οπότε θα μπορούσα να πειραματιστώ εκεί, σε συνδυασμό με LLC να δω τι μπορώ να πετύχω. Προς το παρόν μπούχτισα. Την άλλη βδομάδα πάλι....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil

 

edit: Εσύ έχεις 77C με 122W, αλλά αυτά "διαχέονται" σε 2 CCDs.

 

Ο 5800Χ3D σε μένα δίνει ~ 106W, αλλά σε 1 CCD και μην ξεχνάμε ότι ακριβώς από πάνω του βρίσκεται η 3DCache.

 

Όπως βλέπεις σε μένα έχει περιθώριο να δώσει PPT, CPU POWER και TDC, αλλά ΔΕΝ δίνει γιατί χτυπάει thermal limit 90C που ΔΕΝ φαίνεται να υπάρχει εύκολος τρόπος να απαχθεί.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω επειδη το προβλημα ειναι στο σταδιο απαγωγης θερμοτητας προς το μπλοκ μηπως βοηθουσε παστα τυπου liquid metal. σιγουρα καλυτερη αλλα σιγουρα μετα απο 2-3 χρονια σαν να "κολλαει" στα πραγματα που παταει.

 

edit και αν δε σε νοιαζουν οι εγγυησεις ισιωμα μπλοκ και cpu

 

47E02343-56D6-4A6C-A0A8-94BE02A63B1E.thumb.jpeg.927e83b237950ffde8d8cd84af53afcf.jpeg

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Όπως βλέπεις σε μένα έχει περιθώριο να δώσει PPT, CPU POWER και TDC, αλλά ΔΕΝ δίνει γιατί χτυπάει thermal limit 90C που ΔΕΝ φαίνεται να υπάρχει εύκολος τρόπος να απαχθεί.

Μου θυμιζει κατι prescott... παλια

 

Δε μας ειπες τελικα, αξιζε η αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Δε μας ειπες τελικα, αξιζε η αλλαγη?

 

Έχω απαντήσει εδώ (πιο πάνω από τις φωτογραφίες).

 

Παράθεση

Μου θυμιζει κατι prescott... παλια

 

Και ναι και όχι.

 

Οι prescott είχαν 250W κατανάλωση under load. + ήταν πολύ ζεστοί.

 

Ο 5800X3D αντίθετα έχει από τις μικρότερες καταναλώσεις στο gaming σε σχέση με άλλα high end CPUs (π.χ. τη μισή σε σχέση με 12900ΚS). Έχει όμως το πρόβλημα της απαγωγής θερμότητας καθώς ζεσταίνεται σε ένα πολύ εστιασμένο σημείο και είναι δύσκολο να τον ψύξεις.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.