Jump to content



Τρώγομαι για ετοιματζίδικο νερό...


gdp77

Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν πιάνω 70 στο R23 θα είμαι ευτεχέστατος. Εσύ λες ότι θα πιάνω πάλι 70 στο gaming?

Ξέρω ότι η θερμοκρασία 90 δεν είναι πρόβλημα, αλλά α) δεν θέλω να πιάνω το limit β) ευελπιστώ ότι θα τσιμπήσω λίγο performance αν δεν κάνει throttling o επεξεργαστής στους 90C

90 ε?

Δοκιμασες με Noctua, αυτη την καλη?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Δοκιμασες με Noctua, αυτη την καλη?

 

H Noctua η "καλή" κοστίζει 100 ευρουλάκια και δεν διαθέτω για να δοκιμάσω. Με τα ίδια χρήματα πάνω κάτω αγοράζω την liquid freezer 2 360.

 

Γι' αυτό γίνεται η συζήτηση.

 

Στα review πάντως βλέπω ότι η AIO υπερτερεί, οπότε κλίνω προς αυτή τη λύση για το δεδομένο ποσό. (με όλα τα μείον της υδρόψυξης - μικρότερο όριο ζωής - πιθανότητα σε 1-2 χρόνια η αντλία να αρχίσει να τραγουδάει - πιθανότητα για leak κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Η αεροψυκτρα θελει μονο καθαρισμα, και οι επιδοσεις ειναι κοντα

 

Καποιος θα την εχει βαλει σε αντιστοιχο setup να μας πει

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Η αεροψυκτρα θελει μονο καθαρισμα, και οι επιδοσεις ειναι κοντα

 

Καποιος θα την εχει βαλει σε αντιστοιχο setup να μας πει

 

Μπα είμαι ο τελευταίος με αερόψυκτρα... Εδώ μέσα όλοι με νερό παίζουν....

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Η αεροψυκτρα θελει μονο καθαρισμα, και οι επιδοσεις ειναι κοντα

Επισης θελει χωρο, υπομονη να τη βαλεις και να τη βγαλεις, να μη χρειαστει να βγαλεις ραμ για καποιο λογο.. αντε κανε debugging σε ram modules με καμια γομαροψυκτρα και μετα τα ξαναλεμε :P. Και ολα αυτα, για να ειναι απλως "κοντα" σε επιδοσεις...

Για εμενα μονο η cryorig r1 universal ηταν ψυχτρα για να σκεφτεις σοβαρα να αγορασεις. Heat pipes με στροφη προς τα πισω ωστε να μετατοπιζεται ολη η ψυχτρα προς τα πισω, και 15mm ανεμιστηρα για 100% ram clearence. Και κορυφαια σε επιδοσεις, οντως. Οι παλιες aio μπορει να ειχαν τα θεματακια τους, αλλα οι συγχρονες δεν υποφερουν και τοσο πολυ. Δεν λεω οτι ειναι απιθανο, αλλα πλεον οι προβληματικες aio παιζουν στα ιδια ποσοστα οπως και στα υπολοιπα parts πιστευω. 2+ χρονια με corsair h115i pro, δουλευω οπως και την πρωτη ημερα. Δεν ακουγεται καμια αντλια, κανενα bubble noise, καμια διαρροη, κανενας ανεμιστηρας, τιποτα. Απλα θα ξαναγραψω οτι το ορθοτερο ειναι να μπουν μπροστα ως intake. 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Επισης θελει χωρο, υπομονη να τη βαλεις και να τη βγαλεις, να μη χρειαστει να βγαλεις ραμ για καποιο λογο.. αντε κανε debugging σε ram modules με καμια γομαροψυκτρα και μετα τα ξαναλεμε :P. Και ολα αυτα, για να ειναι απλως "κοντα" σε επιδοσεις...

Για εμενα μονο η cryorig r1 universal ηταν ψυχτρα για να σκεφτεις σοβαρα να αγορασεις. Heat pipes με στροφη προς τα πισω ωστε να μετατοπιζεται ολη η ψυχτρα προς τα πισω, και 15mm ανεμιστηρα για 100% ram clearence. Και κορυφαια σε επιδοσεις, οντως.

 

Οι σύγχρονες αερόψυκτρες έχουν πρόβλεψη για RAM clearance και αρκετές έχουν και slim μπροστινό ανεμιστήρα για αυτόν τον λόγο.

 

Δες εδώ την DeepCool AK620 που σε reviews βγαίνει καλύτερη- ισάξια από/με Noctua NH-D15

 

image.thumb.png.d2ae3e7877ddcc2ebda18bbccc52719d.png

 

Κάποιες παλιότερες γομαρόψυκτρες όντως κάλυπταν τις μνήμες και ήταν μανούρα το debugging αν είχες θέμα

 

22 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οι παλιες aio μπορει να ειχαν τα θεματακια τους, αλλα οι συγχρονες δεν υποφερουν και τοσο πολυ. Δεν λεω οτι ειναι απιθανο, αλλα πλεον οι προβληματικες aio παιζουν στα ιδια ποσοστα οπως και στα υπολοιπα parts πιστευω. 2+ χρονια με corsair h115i pro, δουλευω οπως και την πρωτη ημερα. Δεν ακουγεται καμια αντλια, κανενα bubble noise, καμια διαρροη, κανενας ανεμιστηρας, τιποτα.

 

Εντάξει δεν λέμε ότι χαλάνε την άλλη μέρα, αλλά η αντλία τους και η στεγανοποίηση των σωλήνων και ο αέρας που μοιραία θα πάρουν στο κύκλωμα σε βάθος χρόνου τις κάνει να έχουν όριο ζωής πολύ μικρότερο από τις αερόψυκτρες. Και οπωσδήποτε υπάρχει ο κίνδυνος να σου κάνει διαρροή, όσο μικρός και αν είναι και δεν ξέρω αν είναι μη αγώγιμα τα υγρά που έχουν μέσα και τι ζημιά μπορεί να κάνουν στο σύστημα.

 

25 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Απλα θα ξαναγραψω οτι το ορθοτερο ειναι να μπουν μπροστα ως intake. 

 

Ρε συ εξαρτάται από την περίπτωση. π.χ. σου είπα ότι το temp μέσα στο κουτί μου είναι +1 από ambient. Δεν πρόκειται να κάνει διαφορά. Επίσης έχω μπροστινό intake 150 CFM (230άρης) + 66 CFM (120άρης) και αν βάλω το ψυγείο μπροστά θα έχω 3x50 = 150 CFM intake με τους 3 ανεμιστήρες της AIO.  Θα έχω δηλαδή 66 CFM λιγότερο intake στο κουτί, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ψύξη + θα είναι αέρας που θα έχει περάσει από το ψυγείο, άρα δεν θα είναι ambient αλλά με αυξημένη θερμοκρασία. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπροστά (ακόμα και αν μπορούσα) είναι η "ορθότερη" λύση. Τέλος πάντως ίσως είναι, αλλά εξαρτάται από την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως το είπε ο προλαλήσας!

Δοκιμάζεις σε ίδιες συνθήκες πράγμα που σημαίνει και στο ίδιο θερμικό φορτίο!

Αυτή είναι η λογική των μετρήσεων και οι πίνακες  των παρουσιάσεων δείχνουν αισθητή διαφορά υπέρ των μεγάλων υδροψύξεων.

Από εκεί και πέρα , αν η CPU εκμεταλλεύεται δυναμικά τα θερμικά περιθώρια που της δίνεις , αυτό για τις ίδιες θερμοκρασίες θα φέρει όπως σωστα ειπώθηκε , πιο ψηλά τα ρολόγια!

Για να δείς θερμοκρασίες χαμηλότερες από αυτές κάτω από συνθήκες δυναμικής εκμετάλλευσής τους, θα πρέπει να καταφύγεις σε εξωτικές λύσεις,  που σίγουρα ξεφεύγουν, κοστίζουν και από ένα σημείο και πέρα, είναι ένα ζήτημα προς εξέταση αν αξίζει το κόπο!

Καλή εβδομάδα στη παρέα!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η σύγκριση που μου ταιριάζει γάντι είναι από gamer's nexus. Είναι πρόσφατη, αλλά με 3950Χ (για λόγους σύγκρισης με παλαιότερα reviews). Ευτυχώς είναι OC ο επεξεργαστής ~ 198W επομένως είναι κάπως ενδεικτικό για το τι μπορώ να περιμένω.

 

Έχουμε και λέμε σε 100% load με ambient 21C (οι θερμοκρασίες είναι Δ)

 

image.thumb.png.2eb6ff2c7d26ed6beece2c5fee644a3e.png

 

Αν υποθέσουμε ότι τα Δ παραμένουν ίδια για το δικό μου ambient 25C (καλοκαιρινό)

 

Έχουμε και λέμε Fuma 2 ---> 25 + 60 = 85 (εγώ πιάνω 90 με τον 5800X3D) άρα είμαι πολύ κοντά στο εύρημα του gamer's nexus

Noctua --> 25 + 55 = 80

Arctic Liquid II 360 --> 25 + 50 = 75

 

Φαίνεται ότι η Arctic Liquid Freezer II 360 πετυχαίνει διαφορά 10C σε σχέση με τον 3950Χ (βέβαια με καρφωτά ρολόγια ενώ ο δικός μου 5800Χ3D θα προσπαθήσει να μπουστάρει και άλλο). Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι με αυτό το review που συγκρίνει εξοπλισμό που έχω με εξοπλισμό που θέλω να αγοράσω, μπορώ να τολμήσω το πείραμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η διαφορά είναι ότι η θερμότητα που παράγεται στον 3D είναι πολύ πιο δύσκολο να μεταφερθεί στην οποία ψύκτρα/μπλοκ λόγω της έξτρα cache.

 

 

Βρε συμφωνώ και μάλιστα ο 3950Χ του παραπάνω review έχει 2 CCD που σημαίνει ότι υπάρχει "διασπορά" της θερμότητας. Αντίθετα ο 5800Χ3D έχει 1 μόνο CCD και επιπρόσθετα την 3D cache οπότε η δυσκολία ψύξης είναι πολύ μεγαλύτερη. Παρ' όλα αυτά, έστω και έτσι υπάρχει μια διαφορά 10C στην ψύξη ανάμεσα στη Liquid Freezer 360 και στη δικιά μου Fuma2. Ε δεν μπορεί να μην ακούσει κάτι ο επεξεργαστής στη δικιά μου περίπτωση. "Δυστυχώς" μου έχει μπει το μικρόβιο να το ανακαλύψω. Αν κάνω μια τρύπα στο νερό, μόνη παρηγοριά ότι η Liquid Freezer II έχει συμβατότητα με LGA1700 / ΑΜ5 οπότε θα μου μείνει "καβάντζα" για μελλοντική αναβάθμιση, είτε πάω σε Intel raptor lake είτε σε AM5 στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εχω την Artic με 3900Χ αν σε ενδιαφερει καποιο νουμερο.

 

Δεν υπαρχει καλυτερη στα λευτα της BTW....Ιδια νουμερα βγαζει της EK... αλλα ειναι ακριβοτερη και αν δεις το review του nexus που τις ανοιγει...καμια σχεση σε ποιότητα μεσα.

 

3900X 77oC 1.33V @3980Mhz @122W χωρις AC με εκτιμώμενη room temp ~27. CB-R23

 

Artic χωρίς offset με τους RGB ανεμιστηρες που ειναι μεσα στο κουτι της @960RPM front mounted σε Lian Li lancool II.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Εχω την Artic με 3900Χ αν σε ενδιαφερει καποιο νουμερο.

 

Δεν υπαρχει καλυτερη στα λευτα της BTW....Ιδια νουμερα βγαζει της EK... αλλα ειναι ακριβοτερη και αν δεις το review του nexus που τις ανοιγει...καμια σχεση σε ποιότητα μεσα.

 

O 3900X είναι σίγουρα λιγότερο ζεστός από 5800Χ3D, αλλά ναι για πόσταρε θερμοκρασίες σε gaming και CBR23. Εντάξει σε gaming θα τις ξέρεις, τρέξε και ένα CB R23 να μας πεις. Ποια arctic έχεις? Την 360?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

O 3900X είναι σίγουρα λιγότερο ζεστός από 5800Χ3D, αλλά ναι για πόσταρε θερμοκρασίες σε gaming και CBR23. Εντάξει σε gaming θα τις ξέρεις, τρέξε και ένα CB R23 να μας πεις. Ποια arctic έχεις? Την 360?

Ναι 360 RGB. Εκανα edit παραπανω. Gaming δεν μπορω να βοηθησω ειναι Workstation. 😕 

 

Γενικα ειμαι τελειως auto ουτε ρευματα εχω πειραξει, απλα εχω κανει τις ρυθμισεις να boostαρει οσο μπορει. Μητρικη X570 Tomahawk WIFI. 

 

Γενικα αν ρετουσαρεις ρευματα προς τα κατω θα δεις μεγαλη διαφορα σε θερμοκρασιες.

 

Με την στοκ ιδιες ρυθμισεις χειμωνα ειχα 92C οποτε η διαφορα για μενα ηταν μεγαλη. Ησυχασε το κεφαλι μου. 

 

Οτι αλλο θελεις να τρεξω μου λες.

 

Idle ~43-45

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

3900X 77oC 1.33V @3980Mhz @122W χωρις AC με εκτιμώμενη room temp ~27. CB-R23

 

Artic χωρίς offset με τους RGB ανεμιστηρες που ειναι μεσα στο κουτι της @960RPM front mounted σε Lian Li lancool II.

 

 

OK thanx!

 

ΒΤW η παραγγελία έφυγε.

 

Θα δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε. Είναι δύσκολη εξίσωση.

 

Ο 5800Χ3D παίζει ~ 1.3v (λιγότερο από σένα) και με λιγότερους πυρήνες. Στον αντίποδα ανεβάζει υψηλότερες συχνότητες στο R23 και έχει και το "κάρβουνο" την 3Dcache πάνω από τους πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

 

OK thanx!

 

ΒΤW η παραγγελία έφυγε.

 

Θα δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε. Είναι δύσκολη εξίσωση.

 

Ο 5800Χ3D παίζει ~ 1.3v (λιγότερο από σένα) και με λιγότερους πυρήνες. Στον αντίποδα ανεβάζει υψηλότερες συχνότητες στο R23 και έχει και το "κάρβουνο" την 3Dcache πάνω από τους πυρήνες.

 

Απο οτι ησουν καλυτερα θα εισαι και πιο ησυχα..οποτε μην το ψαχνεις τοσο.

 

μπορει με καλους ανεμιστήρες και με το offest να παρεις κανα 3 βαθμους ακομα. Το ψυγειο ειναι χοντρο και τα φινς αραια.  

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Απο οτι ησουν καλυτερα θα εισαι και πιο ησυχα..οποτε μην το ψαχνεις τοσο.

 

Πιο ήσυχα δεν θα είμαι. 3 ανεμιστήρες θα φύγουν, 3 θα μπουν (με περίπου τα ίδια db).

 

image.thumb.png.fd1456758c45503175b24eb0160c0f47.png

 

 

To ψυγείο δεν θα έχει και τη μέγιστη δυνατή απόδοση (λογικά) καθώς μέρος του 3 ανεμιστήρα μπλοκάρεται από το πλαστικό μέρος της κατασκευής στην οροφή. Γι´ αυτό στην αρχή σκεφτόμουν για 240. Τελικά είδα ότι υπάρχουν μεγάλες οπές εξαερισμού (εκεί που είναι το βέλος) και πιστεύω ότι ναι μεν θα χάσω λίγο από τη μέγιστη απόδοση, αλλά θα είμαι καλύτερα από 240. Για 15€ διαφορά από το 240, το προτίμησα.

 

Σε ότι αφορά τα db θα είμαι στα ίδια. Θα φύγουν 2 ανεμιστήρες ψύκτρας + ο 230άρης στην οροφή και θα μπουν οι 3 του ψυγείου.

Από CFM θα είμαι πάλι στα ίδια (επιθυμητό) καθώς ο 230άρης bitfenix (αλλαγή από μαμά) της οροφής δίνει 150 CFM όσα ακριβώς και οι 3 ανεμιστήρες της Arctic 3x50=150 CFM. Οπότε το airflow μέσα στο κουτί δεν θα αλλάξει, ίσως και να βελτιωθεί, καθώς θα φύγει ο όγκος της αερόψυκτρας.

 

Ενδιαφέρον project. Να δούμε τι θα πετύχουμε...

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Πιο ήσυχα δεν θα είμαι. 3 ανεμιστήρες θα φύγουν, 3 θα μπουν (με περίπου τα ίδια db).

 

image.thumb.png.fd1456758c45503175b24eb0160c0f47.png

 

 

To ψυγείο δεν θα έχει και τη μέγιστη δυνατή απόδοση (λογικά) καθώς μέρος του 3 ανεμιστήρα μπλοκάρεται από το πλαστικό μέρος της κατασκευής στην οροφή. Γι´ αυτό στην αρχή σκεφτόμουν για 240. Τελικά είδα ότι υπάρχουν μεγάλες οπές εξαερισμού (εκεί που είναι το βέλος) και πιστεύω ότι ναι μεν θα χάσω λίγο από τη μέγιστη απόδοση, αλλά θα είμαι καλύτερα από 240. Για 15€ διαφορά από το 240, το προτίμησα.

 

Σε ότι αφορά τα db θα είμαι στα ίδια. Θα φύγουν 2 ανεμιστήρες ψύκτρας + ο 230άρης στην οροφή και θα μπουν οι 3 του ψυγείου.

Από CFM θα είμαι πάλι στα ίδια (επιθυμητό) καθώς ο 230άρης bitfenix (αλλαγή από μαμά) της οροφής δίνει 150 CFM όσα ακριβώς και οι 3 ανεμιστήρες της Arctic 3x50=150 CFM. Οπότε το airflow μέσα στο κουτί δεν θα αλλάξει, ίσως και να βελτιωθεί, καθώς θα φύγει ο όγκος της αερόψυκτρας.

 

Ενδιαφέρον project. Να δούμε τι θα πετύχουμε...

Η 280 ειναι αντιστοιχία της 360 +-. Με 240 θα ησουν πιο κατω.

 

Ισως να μπορεσεις να το κανεις mount και στο honeycomb,ωστε να ερθει πιο αριστερα και να μην εμποδιζει το πλαστικο τοσο. Μοιραια ομως θα στελνεις πιο ζεστο αερα στο ψυγειο απο οτι να ηταν front mount. Οταν το βαλεις κανε tag να κανουμε μια δοκιμη να δουμε διαφορες.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Μοιραια ομως θα στελνεις πιο ζεστο αερα στο ψυγειο απο οτι να ηταν front mount. Οταν το βαλεις κανε tag να κανουμε μια δοκιμη να δουμε διαφορες.

 

Όχι δεν θα στέλνω πιο ζεστό αέρα, τουλάχιστον σημαντικά.

 

Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, το HAF 932, με τη διάταξη ανεμιστήρων που έχω, έχει εκπληκτικό airflow. Με κλειστό κουτί, έχω μετρήσει τη θερμοκρασία αέρα εντός του κουτιού, εκεί ακριβώς που "ρουφάει" η ψύκτρα (αλλά και σε άλλα σημεία). Το αποτέλεσμα είναι ότι εντός του κουτιού είμαι +1 από ambient. Δεν νομίζω να κάνει διαφορά.

 

Επιπρόσθετα, χωρίς μόντα, το HAF 932 δεν έχει πρόβλεψη για τοποθέτηση του ψυγείου μπροστά. Ακόμα και να το έκανα, θα κέρδιζα έναν λιγότερο βαθμό C στο ψυγείο, αλλά οι θερμοκρασίες εντός του κουτιού θα ανέβαιναν καθώς στο κουτί θα εισερχόταν ο "ζεσταμένος" αέρας που θα είχε περάσει από το ψυγείο. Είναι μεγάλη η κουβέντα για ψυγείο μπροστά ή ψυγείο πάνω, αλλά σε κάθε περίπτωση έχω περιορισμό, οπότε ευτυχώς δεν καλούμαι να επιλέξω 🙂

 

Εννοείται ότι όταν γίνει η τοποθέτηση θα υπάρξει update στο νήμα 🙂

 

Παράθεση

Ισως να μπορεσεις να το κανεις mount και στο honeycomb,ωστε να ερθει πιο αριστερα και να μην εμποδιζει το πλαστικο τοσο.

 

Ναι το έχω πετύχει αυτό με rubber fins σε έναν επιπρόσθετο μπροστινό ανεμιστήρα

 

Με τέτοια

 

PER.772076.jpg

Το πρόβλημα είναι ότι τέρμα δεξιά (θέση 3) τερματίζει το honeycomb και δεν θα έχω τρύπες για βίδωμα που λογικά θα χρειαστώ για τις 2 ακροτελεύτιες βίδες του ψυγείου.

 

Θα δούμε κάτι θα σκεφτώ. Θα κάνω την "απλή" τοποθέτηση εν πρώτοις και αν θέλω και άλλα πειράματα θα κάνω αυτό που λες με κάποια πατέντα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Καλοριζικια @gdp77

Τωρα μενει να παρεις κουτακι με πλαινο καπακι, πολλα rgb, ολα τα προγραμματα rgb εγκατεστημενα να τρεχουν background, και nvidia gpu! 😁😁😁

 

χαχαχαχαχαχαχαχα ε όχι ο ξεπεσμός έχει και όρια  😛

 

YΓ Λογικά, το επόμενο "project" θα είναι GPU τέλη 2022 (Χριστούγεννα) ή εντός του 2023, ανάλογα με τις νέες κυκλοφορίες και τη διαμόρφωση τω τιμών. Αλλαγή πλατφόρμας προγραμματίζεται για το 2024.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.