Jump to content



Τρώγομαι για ετοιματζίδικο νερό...


gdp77

Recommended Posts

Δεν το περίμενα να μου (ξανά)συμβεί αλλά λίγο τα 70άρια C στο gaming (5800Χ3D), λίγο το CB R23 που τερματίζει τον επεξεργαστή (90 C --> thermal throttling), αρχίζω και σκέφτομαι για νερό, παραβιάζοντας την απόφασή μου (εδώ και 20 σχεδόν χρόνια) να μην ξαναμπλέξω. Βέβαια πάμε για έτοιμη λύση και όχι για custom, όπως τότε.

 

Δεδομένα:

 

1) 240άρι ψυγείο ή 360άρι, το tower μου δεν έχει πρόβλεψη για 280 που είναι το sweet spot. Αν βάλω 360 ένα μέρος από τον τελευταίο 120άρι ανεμιστήρα θα καλύπτεται από πλαστικό, δηλαδή δεν θα έχει mesh από πάνω για καλό εξαερισμό.

2) Διαθέτω 2 x Noctua NF-P12 redux 1700, δηλαδή το απολύτως υψηλότερο CFM στους 120άρηδες. Τους παρήγγειλα λίγο πριν ψηθώ για νερό, οπότε ας μην πάνε χαμένοι και ας μπουν στο ψυγείο. Θα μπορούσα να παραγγείλω και έναν τρίτο, αν καταλήξω σε 360.

3) Το ψυγείο θα μπει οροφή γιατί μπροστά δεν γίνεται (αρχαίο κουτί έχει 500 θέσεις για 5.25 media και σκληρούς δίσκους μπροστά)

4) Θα φύγουν 3 ανεμιστήρες (2x120 της αερόψυκτρας + 1 x 230 εξαγωγής αέρα στην οροφη) και θα μπουν το ψυγείο με τους 2 (ή τους 3) ανεμιστήρες του οροφή.

5) Απ' ό,τι φαίνεται η Arctic Freezer 2 είναι μονόδρομος (Μα καλά τόσες εταιρείες φτιάχνουν aio, τόσο πολύ έχει ξεφύγει η Arctic ? )

6) Από reviews φαίνεται ότι η Arctic Freezer 2 240 είναι ισάξια σε χαμηλά φορτία και λίγο καλύτερη σε 100% load από την Noctua NH-D15

 

Στόχος να ΜΗΝ τερματίζει 90C ο 5800Χ3D στο CB R23 και να πέσουν οι gaming θερμοκρασίες.

 

Ακούω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

 

 

edit:

 

Άκυρο για αντικατάσταση ανεμιστήρων, είναι pre-installed και τα καλώδιά τους είναι περασμένα μέσα από το sleeving των tubes, επομένως θα είναι μανούρα η αντικατάσταση (δεν μπλέκω)

Link to comment
Share on other sites

Το sweet spot σε αποδοση και κοστος ειναι η arctic freezer που εχεις δει, εχοντας το "μεινοκετημα" της εσωτερικης καλωδιωσης, αλλα who cares?  Μια επισης καλη υδροψυξη ειναι και αυτη εδω , παραπλησιων επιδοσεων 

Μονο για τα looks τη βαζω εαν σε ενδιαφερουν, αλλιως πηγαινε στην arctic η οποια εχει και εξτρα ανεμιστηρακι για τα vrm, το οποιο τοποθετειται ΑΠΟ ΠΑΝΩ  απο το block. Μην τη βαλεις αναποδα, κριμα ειναι. Να ξερεις παντως οτι η βελτιστη τοποθετηση για το ψυγειο ειναι η μπροστα θεση του κουτιου. Αν τη βαλεις πανω, θα φροντιζα να βαλω τους αλλους ανεμιστηρες να βγαζουν αερα, ετσι ωστε να καταληγει στην υδροψυξη οσο το δυνατον λιγοτερος θερμος αερας. Ας πουμε, μπροστα intake σε υψηλες στροφες, και μετα ο πισω, ο πλαινος, και ακομα ενας κατω να βγαζουν. Και ισως να τοποθετουσα την υδροψυξη με τους ανεμιστηρες απο πανω ωστε να τραβανε κρυο αερα απο εξω απο το κουτι. Παντως τα 105 watt tdp του 5800Χ3D παλι θα τα "βλεπεις" στις θερμοκρασιες να ξερεις... Απλως, σε αρκετα μικροτερο βαθμο. Τις θερμοκρασιες του 3700Χ πρεπει να τις ξεχασεις 😛 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα δεις μεγαλες διαφορες παντως. Τα τσιπακια εχουν τετοια πυκνοτητα κ ο 3D με το extra layer το κανει ακομα χειροτερο.

Γενικα δεν ακουνε στα νερα οπως οι παλαιοτεροι επεξεργαστες.

 

Με undervolting δεν εχεις αποδεκτα idle/load temps?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Το sweet spot σε αποδοση και κοστος ειναι η arctic freezer που εχεις δει, εχοντας το "μεινοκετημα" της εσωτερικης καλωδιωσης, αλλα who cares?  Μια επισης καλη υδροψυξη ειναι και αυτη εδω , παραπλησιων επιδοσεων 

Μονο για τα looks τη βαζω εαν σε ενδιαφερουν, αλλιως πηγαινε στην arctic η οποια εχει και εξτρα ανεμιστηρακι για τα vrm, το οποιο τοποθετειται ΑΠΟ ΠΑΝΩ  απο το block. Μην τη βαλεις αναποδα, κριμα ειναι. Να ξερεις παντως οτι η βελτιστη τοποθετηση για το ψυγειο ειναι η μπροστα θεση του κουτιου. Αν τη βαλεις πανω, θα φροντιζα να βαλω τους αλλους ανεμιστηρες να βγαζουν αερα, ετσι ωστε να καταληγει στην υδροψυξη οσο το δυνατον λιγοτερος θερμος αερας. Ας πουμε, μπροστα intake σε υψηλες στροφες, και μετα ο πισω, ο πλαινος, και ακομα ενας κατω να βγαζουν. Και ισως να τοποθετουσα την υδροψυξη με τους ανεμιστηρες απο πανω ωστε να τραβανε κρυο αερα απο εξω απο το κουτι. Παντως τα 105 watt tdp του 5800Χ3D παλι θα τα "βλεπεις" στις θερμοκρασιες να ξερεις... Απλως, σε αρκετα μικροτερο βαθμο. Τις θερμοκρασιες του 3700Χ πρεπει να τις ξεχασεις 😛 

 

1) Σε arctic 360 πάω, ο κύβος ερρίφθη. Εκτός αν με προλάβει κάποιος μέχρι το βράδυ... Δεν με νοιάζουν τα looks και ο μόνος λόγος που θα πάω στο RGB μοντέλο (όχι A-RGB) είναι ότι είναι νεότερα revision και έχουν καλύψει κάποιες πιθανές ασυμβατότητες με τα προηγούμενα revisions.

 

2) Το ψυγείο θα μπει από πάνω είναι η καλύτερη λύση για να αποφευχθούν air bubbles ή άλλοι περίρεργοι θόρυβοι. Εξάλλου μπροστά ΔΕΝ μπαίνει, χωρίς μόντα. Όσο για το airflow, δεν σε μπλέκω με λεπτομέρειες, αλλά εχθές μέτρησα με θερμόμετρο το ambient temp μέσα στο κουτί (ακριβώς στο intake της CPU ψύκτρας και είναι 26 βαθμούς, δηλαδή 1 βαθμό πάνω από ambient. Καλύτερο airflow δεν γίνεται. Επομένως σε διάταξη push το ψυγείο (να βγάζει αέρα από το κουτί) θα παίρνει αέρα +1 βαθμό από ambient. Intake έχω άπειρο.

 

3) ρε συ τσέκαρα handbrake και μου τερματίζει το CPU 90 C. Έλεος. Δεν θέλω θερμοκρασίες 3700Χ το ξέρω είναι αδύνατο χωρίς undervolting. Θέλω -10 C σε gaming και CB. Δηλαδή από 70 Gaming να πάω 60 και από 90C CB/handbrake να πάω 80. Θα είμαι happy αν το πετύχω

5 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε θα δεις μεγαλες διαφορες παντως. Τα τσιπακια εχουν τετοια πυκνοτητα κ ο 3D με το extra layer το κανει ακομα χειροτερο.

Γενικα δεν ακουνε στα νερα οπως οι παλαιοτεροι επεξεργαστες.

 

Με undervolting δεν εχεις αποδεκτα idle/load temps?

 

Ναι με undervolting (offset -0.075 και high LLC (να δίνει volt πάνω στο stress) τον έφτασα CB r23 ~ 85C. Δεν ξέρω όμως τι performance αφήνω στο τραπέζι. 

 

Η μητρική μου δεν έχει PBO2 για να παίξω ξεχωριστά με κάθε πυρήνα κάτι -20 και -30 που διαβάζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε θα δεις μεγαλες διαφορες παντως. Τα τσιπακια εχουν τετοια πυκνοτητα κ ο 3D με το extra layer το κανει ακομα χειροτερο.

Γενικα δεν ακουνε στα νερα οπως οι παλαιοτεροι επεξεργαστες.

 

Με undervolting δεν εχεις αποδεκτα idle/load temps?

 

Δηλαδή 10 βαθμούς λες ότι δεν θα ρίξω? Εσύ πριν κάνεις undervolt τι θερμοκρασίες είχες (με custom loop δεν είσαι) ?

Link to comment
Share on other sites

Πιο ευκολα ριχνεις ''10'' βαθμους με undervolting στον 3D παρα με βελτιωση της ψυξης.

 

Με 360 ψυγειο οκ, δε θα πιανεις 90 (εκτος αν τα ρευματα ειναι επιθετικα) αλλα δε θα πας κατω απο 82-83.

 

Οι ρυθμισεις ειναι το παν στον 3D. Με 3 ψυγεια, αν τον αφησω ελευθερο πιανει κ σε μενα 90. Νομιζω σε ενα screenshot στο αλλο τοπικ φαινεται να εχω μαξ ενα 85αρι...

Τα ψυγεια ειναι κρυα, η θερμοκρασια του νερου δεν αλλαζει ουτε μισο βαθμο κ αυτος ψηνεται, χωρις undervolting.

 

Τωρα εχω 33-34 idle, 37-40 web surfing, 55-62 gaming (Cyberpunk, Forza 5, Death Stranding, Flight Sim, Trek to Yomi....δεν εχω BFV. Νομιζω ειναι το μονο που βαζει δυσκολα στον επεξεργαστη) με spikes στα 68-70 σε loading κ ~80-82 σε R23 αναλογα την ambient...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τωρα εχω 33-34 idle, 37-40 web surfing, 55-62 gaming (Cyberpunk, Forza 5, Death Stranding, Flight Sim, Trek to Yomi....δεν εχω BFV. Νομιζω ειναι το μονο που βαζει δυσκολα στον επεξεργαστη) με spikes στα 68-70 σε loading κ ~80-82 σε R23 αναλογα την ambient...

 

Δηλαδή εσύ ΜΕ undervolting ΚΑΙ custom loop (που θεωρητικά είναι καλύτερο από AIO) πετυχαίνεις 80-82 C R23?

 

E τότε δεν έχω καμία τύχη...

 

Έχεις μετρήσει ambient temp μέσα στο κουτί σου? Δηλαδή με τι θερμοκρασία αέρα εντός κουτιού προσπαθείς να ψύξεις το ψυγείο?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι με undervolting αλλα χωρις ορια στα watt, frequencies etc. Δλδ 4300-4400 all core στο R23.

 

Δεν εχω καλο custom loop.... Ναι μεν 3x240 ψυγεια αλλα δεν ειναι αποδοτικα.

Συν το ενα εχει slim fans κ ειναι κατω απο τη καρτα γραφικων. Δλδ δεν αποδιδει σαν ψυγειο απλα δινει ογκο υγρου στο λουπ.

Συν οτι εχω κ τη καρτα γραφικων στο νερο.

Συν οτι εχω 300 ρακορ για να συνδεθουν ολα αυτα.

 

Η Arctic 360 παιζει να με εχει για πλακα σε αποδοση λογω simple design.

 

Τωρα εχει ζεστη στην Αγγλια, εχω ~26-27 στο κουτι κ το υγρο ειναι στους 29.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως (ναι, με αλλον επεξεργαστη) δεν ειδα ΠΟΤΕ 90 βαθμους. Θα βαλω τα παντα default και θα ξανατρεξω cb να δω ποσο περιπου παει. Θυμαμαι κοντα στους 82-83, αλλα θα το ξαναδω. 

Σε gaming (warzone) παει και εως 75 βαθμους αν θυμαμαι καλα.

Υποψην ολα αυτα με default bios settings, και σε κουτι αρκετα χειροτετο ετσι; Καλο χρυσο το define R5 αλλα δεν ψυχει οπως τα full tower διατρητα coolermaster. Και σας γραφω απο δωματιο το οποιο ειναι φουρνος! 

 

Τωρα με το oc profile στα 4650all cores με 1.334 volt, στο warzone παω εως και 70 max. 

Το setup ειναι 

Corsair H115i pro με 4*140mm push-pull να βαζουν αερα στο κουτι, μπροστα

1 140mm πισω να βγαζει αερα. 

Γενικα δλδ δε λες οτι εχω προσεξει ιδιαιτερα το airflow μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Τσαμπα θα μπλεξεις, παλι 70 θα πιανεις

Αλα να ξερεις η θερμοκρασια αυτη δεν ειναι προβλημα

 

Αν πιάνω 70 στο R23 θα είμαι ευτεχέστατος. Εσύ λες ότι θα πιάνω πάλι 70 στο gaming?

Ξέρω ότι η θερμοκρασία 90 δεν είναι πρόβλημα, αλλά α) δεν θέλω να πιάνω το limit β) ευελπιστώ ότι θα τσιμπήσω λίγο performance αν δεν κάνει throttling o επεξεργαστής στους 90C

 

Λοιπόν (ambient 25) στην ψύκτρα μου μετράω αέρα στο intake της ψύktrας (με κλειστό tower) 26C. στην έξοδο της ψύκτρας μετράω 27C (+1C). ακουμπάω με το θερμοζεύγος τα fins, άντε να είναι 30C. Τι σκατά? Δεν θα έπρεπε τα fins να είναι πιο ζεστά?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Στόχος να ΜΗΝ τερματίζει 90C ο 5800Χ3D στο CB R23 και να πέσουν οι gaming θερμοκρασίες.

 

Ακούω γνώμες...

 

Πιστεύω πως και με την ΑΙΟ θα τερματίζει σε high-ογδοντάρια σε φουλ φόρτο / stess. 

Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ρίξεις τις gaming θερμοκρασίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ βλέπω reviews του 5800Χ3D με max temps ~79-80 με καλές AIO.  Όπου max temp --> R23 stress.

Αυτό λέτε είναι αδύνατο? Αν πάρω 80 max temp R23, ε τότε και gaming temp θα πέσουν στους 60-65 από 70 που είμαι τώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Οι πληροφορίες στο net και στο reddit είναι συγκεχυμένες. Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, καθώς κάθε setup και κάθε mobo είναι διαφορετικά, δίνουν άλλα ρεύματα, μπουστάρουν διαφορετικά και έχουν διαφορετικές λύσεις ψύξης....

 

Ξεκινάω με μια λογική (?) σκέψη: Με αερόψυκτρα, όχι D15, αλλά πολύ κοντά στην D15, και με εξαιρετικό airflow, φτάνω 70C σε gaming και 90C σε R23/handbrake. Με 360 ΑΙΟ δεν θα καταφέρω να ρίξω τις θερμοκρασίες? Ιδίως στο gaming? Πες στο R23 κάνει ελαφρύ ~75Hz throttling και με καλύτερη ψύξη θα μπουστάρει και άλλο και θα φτάσει πάλι 90, αλλά στο gaming δεν πρέπει να πέσουν τα temps? Αλλιώς το νερό και οι AIO είναι "απάτη".

 

Μάλλον θα πρέπει να πληρώσω για να το μάθω.

 

@Seafalco μπορείς να συνεισφέρεις στο θέμα με την εμπειρία σου?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Για να δει κα εις τι κερδιζει απο την εκαστοτε ψυχτρα, τοτε θα πρεπει να δοκιμασει με τα ιδια ακριβως σετινγκς. 

Πχ 4650MHz @ 1.334 volt (δικο μου oc)

 

Δοκιμαζεις το ιδιο bench, μια φορα με την παλια ψυχτρα, και μετα με την καινουρια. Μονο ετσι θα βγει ασφαλες συμπερασμα.

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Νομίζω πως η μπακαλίστικη εξήγηση είναι πως όσο έχει χώρο θερμικά η cpu τόσο μπουστάρει γι αυτό και  δεν υπάρχει η "τελεια" ψύξη όπως είχαμε παλιά με τους Α64.

 

Συμφωνώ. Το έχω γράψει πιο πάνω άλλωστε. Στο R23 ίσως πιάσω ξανά 90 με πιο ψηλά ρολόγια. Δεν μου φαίνεται παράλογο.

 

Στο gaming που τερματίζω στους 70 C πιστεύω θα πέσω.

 

Αλλά όπως είπαμε, αν δεν πληρώσω δεν θα το μάθω ποτέ.

 

24 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Για να δει κα εις τι κερδιζει απο την εκαστοτε ψυχτρα, τοτε θα πρεπει να δοκιμασει με τα ιδια ακριβως σετινγκς. 

Πχ 4650MHz @ 1.334 volt (δικο μου oc)

 

Δοκιμαζεις το ιδιο bench, μια φορα με την παλια ψυχτρα, και μετα με την καινουρια. Μονο ετσι θα βγει ασφαλες συμπερασμα.

 

Έχω κάποια baselines. R23 ξέρω ότι πιάνω 90C και γνωρίζω επίσης τα ρολόγια που πιάνω.

 

Στο handbrake σε video encoding all core, πάλι 90C (θα μετρήσω τα FPS της μετατροπής σε συγκεκριμένο αρχείο).

 

Στο Warzone (αλλά περιέργως και στο Grim Dawn που είναι απολύτως single thread) πιάνω μέχρι 70C

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.