Jump to content



Από mobile 4G wifi hotspot σε καλώδιο ethernet. Πώς;


gdp77

Recommended Posts

Σπάνιο, αλλά μου έχει τύχει (και στην περιοχή μου θα ξανασυμβεί): Να πέσει το σταθερό internet και να χρειαστούν από 2-3 μέρες έως και 1 μήνας (ναι έτυχε να περάσω όλο τον Αύγουστο χωρίς σταθερό internet, πριν από κάποια χρόνια), μέχρι να επιδιορθωθεί η βλάβη.

 

Η vodafone σου δίνει ρεζέρβα unlimited data στο κινητό σε αυτό το σενάριο, αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι ο σταθερός υπολογιστής μου είναι στο υπόγειο του σπιτιού, όπου 4G δεν.... Επομένως θέλω να έχω τη δυνατότητα, σε αυτή την περίπτωση, να έχω το κινητό μου στον πάνω όροφο, να ενεργοποιήσω το mobile hotspot, να δώσω internet σε κάποια συσκευή και αυτή η κάποια συσκευή μέσω καλωδίου UTP/ethernet να μπορεί να μου δώσει ενσύρματο internet στον υπολογιστή στο υπόγειο, με το απαραίτητο 10μετρο καλώδιο βεβαίως.

 

Με ένα tplink wifi extender του κιλού (με έξοδο ehernet) που είχα, αυτό ΔΕΝ γινόταν. Για κάποιον λόγο η συσκευή δεν έπαιρνε internet από το wifi hotspot όταν το είχα δοκιμάσει. Από διάβασμα που έχω ρίξει αριστερά-δεξιά νομίζω ότι οι συσκευές της TP-Link WR (wifi routers) μπορούν να κάνουν αυτό που ζητάω. Υπάρχουν και συσκευές AP (access point), που δεν είμαι σίγουρος αν μου κάνουν ή όχι . 

 

Ερώτημα για όποιον έχει επιχειρήσει κάτι τέτοιο, με μια τέτοια συσκευή θα κάνω τη δουλειά μου ή όχι? 

Εάν κάποιος το έχει κάνει, με ποια συσκευή το πέτυχε?

 

YΓ τα παλιότερα ADSL/VDSL routers διαφόρων παρόχων που μου έχουν ξεμείνει στο σπίτι, επίσης δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, καθώς δεν έχουν επιλογή "bridge mode" ώστε να δοκίμαζα αν μου κάνουν δουλειά

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ενα access point με δυνατότητα client mode θα σου κάνει μια χαρά. Προσωπικά είχα πάρει παλιότερα αυτό

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Αλλά δε θυμάμαι ούτε καν που το έχω "αποθηκευσει" για να κάνω δοκιμή. Αν και από wifi σε καλώδιο σε υπολογιστή έδινα οπότε δεν βρίσκω λόγο να μη δουλέψει με το hotspot του κινητου σου

ισως να υπάρχει και άλλος τρόπος περίμενε τους "πιο ψαγμένους"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ενα access point με δυνατότητα client mode θα σου κάνει μια χαρά. Προσωπικά είχα πάρει παλιότερα αυτό

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Αλλά δε θυμάμαι ούτε καν που το έχω "αποθηκευσει" για να κάνω δοκιμή. Αν και από wifi σε καλώδιο σε υπολογιστή έδινα οπότε δεν βρίσκω λόγο να μη δουλέψει με το hotspot του κινητου σου

ισως να υπάρχει και άλλος τρόπος περίμενε τους "πιο ψαγμένους"

 

Το WR841 που μου δίνεις έχει αυτά τα modes:

 

image.png.ecc27d5aada40d780d43ca0823f14818.png

 

To WR941 έχει αυτά:

 

image.png.15c8b8ba10233da033eacab796748172.png

 

 

Από τον εξομοιωτή από το site της tp-link τα screenshots. Σε ποιο "client" mode αναφέρεσαι?

8 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

δεν βρίσκω λόγο να μη δουλέψει με το hotspot του κινητου σου

 

Ναι δυστυχώς κάτι περίεργο παίζει με mobile hotspots και δεν παίζουν πάντα με κάθε access point / range extender / router...

Link to comment
Share on other sites

Όσα ap έχω δοκιμάσει κάνουν το client mode σε extender/repeater mode και δίνουν στις ethernet κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Και το wisp παίζει εξίσου μια χαρά αλλά κάνει καινούριο δικό του ip range και δίνει dhcp ενώ σε extender/repeater αυτά τα κάνει το αρχικό hotspot.

Link to comment
Share on other sites

ρε άλλο σου έδωσα Sorry δεν έχω αυτό. Αυτό έχω

25773.jpg
WWW.MSYSTEMS.GR

Κατηγορία - Router - Προϊόν - Tp-Link Wireless N300 Router V14 TL-WR841N | Msystems

 

 

Το θέμα τότε ήταν αυτό.

 

 

Αν το βρω στη ντουλάπα θα σου κάνω μία δοκιμή αν και νομίζω το έχω "αποθηκεύσει" στη νησί...

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ρε άλλο σου έδωσα Sorry δεν έχω αυτό. Αυτό έχω

25773.jpg
WWW.MSYSTEMS.GR

Κατηγορία - Router - Προϊόν - Tp-Link Wireless N300 Router V14 TL-WR841N | Msystems

 

 

Το θέμα τότε ήταν αυτό.

 

 

Αν το βρω στη ντουλάπα θα σου κάνω μία δοκιμή αν και νομίζω το έχω "αποθηκεύσει" στη νησί...

 

 

 

OK το θέμα είναι αν το έχεις δοκιμάσει από mobile wifi hotspot ή όχι. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν "αναμετάδιδες" σήμα από mobile hotspot αλλά από κανονικό "landline" router. Θέλω κάτι που να παίζει επιβεβαιωμένα από mobile hotspot κινητού τηλεφώνου. Επιμένω σε αυτό γιατί έχοντας δοκιμάσει ένα "απλό" wifi repeater (όχι AP), δεν μπορούσε να αναμεταδώσει σήμα από hotspot κινητού τηλεφώνου. Εκτός αν έπεσα στην περίπτωση.

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όσα ap έχω δοκιμάσει κάνουν το client mode σε extender/repeater mode και δίνουν στις ethernet κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Και το wisp παίζει εξίσου μια χαρά αλλά κάνει καινούριο δικό του ip range και δίνει dhcp ενώ σε extender/repeater αυτά τα κάνει το αρχικό hotspot.

 

Έχεις δοκιμάσει από hotspot κινητού τηλεφώνου?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Σε access point TP-LINK TL-WA701ND γίνεται μια χαρά όπως βλέπεις. Επιλέγεις Bridge mode κ bridge with ap μέσω survey, συνδέεις το ethernet κ σου δίνει internet. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα να το κάνεις με οποιοδήποτε access point έχει bridge mode. 

Screenshot_20220911_183356.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Σε access point TP-LINK TL-WA701ND γίνεται μια χαρά όπως βλέπεις. Επιλέγεις Bridge mode κ bridge with ap μέσω survey, συνδέεις το ethernet κ σου δίνει internet. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα να το κάνεις με οποιοδήποτε access point έχει bridge mode. 

Screenshot_20220911_183356.jpg

Το bridge mode είναι το ίδιο με το repeater/extender mode? Την επιλογή "bridge mode" δεν τη βλέπω στους εξομοιωτές της σειράς WR (wifi-routers). Θα κοιτάξω και τη σειρά WA που λες.....

 

Και σε τι διαφέρουν τα access point από τα wifi-router οεο?

4 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Σε access point TP-LINK TL-WA701ND γίνεται μια χαρά όπως βλέπεις. Επιλέγεις Bridge mode κ bridge with ap μέσω survey, συνδέεις το ethernet κ σου δίνει internet. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα να το κάνεις με οποιοδήποτε access point έχει bridge mode. 

Screenshot_20220911_183356.jpg

To δοκίμασες στην πράξη? Και το repeater που είχα δοκιμάσει "έβλεπε" το wifi hotspot, αλλά στη συνέχεια αρνιόταν να αναμεταδώσει internet.

 

 

Edit: οκ κατάλαβα τη διαφορά. Βασικά το wifi router είναι ένα AP + wan port για να πάρει κατευθείαν internet από πάροχο. Οπότε κοιτάω για wifi router αφού όλα παίζουν στα ίδια χρήματα ~ 20€ . Aς έχω και τη δυνατότητα wan ποτέ δεν ξέρεις πού θα χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έχεις δοκιμάσει από hotspot κινητού τηλεφώνου?

Ναι, το έχω δοκιμάσει πολλές φορές και έχει δουλέψει. Mάλιστα έχω πλέον ένα έτοιμο appr150v3 ρυθμισμένο πάνω στο hotspot ssid και password του κινητού μου και στη σπάνια περίπτωση που πέσει το internet, βγάζω το καλώδιο του κεντρικού μου switch από τον isp router και το βάζω σε μια ethernet του approx και όλα τα ethernet του σπιτιού που παίρνουν από αυτό το switch, παίζουν κανονικά.

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το bridge mode είναι το ίδιο με το repeater/extender mode? Την επιλογή "bridge mode" δεν τη βλέπω στους εξομοιωτές της σειράς WR (wifi-routers). Θα κοιτάξω και τη σειρά WA που λες.....

Ναι, το ίδιο πρέπει να είναι πρακτικά.

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Και σε τι διαφέρουν τα access point από τα wifi-router οεο?

Κανονικά τα ap είναι πιο χαζά (layer 2 device όπως ένα switch) και δεν κάνουν routing, nat, δεν δίνουν dhcp, μερικά παλιότερα ούτε καν λάμβαναν dhcp και έπρεπε να τους δώσεις με το χέρι ip συμβατή με το router σου εάν αυτή που ήδη είχαν ήταν σε άλλο range κλπ. Ενώ το router είναι layer 3 device και έχει περισσότερες δυνατότητες. Βέβαια υπάρχει η περίπτωση να μη σε βολεύει να πάρεις router εάν σκοπεύεις να πάρεις internet από wireless πηγή (όπως το hotspot του κινητού) διότι δεν είναι καθόλου απαραίτητο ότι ο κατασκευαστής θα έχει προβλέψει να μπορεί το wireless interface να λειτουργήσει ως wan interface (δηλαδή ως πηγή του internet). Με απλό ap το οποίο έχει repeater/extender mode, αποκλείεται να το πάθεις αυτό.

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Edit: οκ κατάλαβα τη διαφορά. Βασικά το wifi router είναι ένα AP + wan port για να πάρει κατευθείαν internet από πάροχο. Οπότε κοιτάω για wifi router αφού όλα παίζουν στα ίδια χρήματα ~ 20€ . Aς έχω και τη δυνατότητα wan ποτέ δεν ξέρεις πού θα χρειαστει

Τη σήμερον ημέρα, έχω δει ένα σωρό συσκευές που στη συσκευασία γράφουν AP ή repeater/extender κλπ αλλά μέσα στις επιλογές τους έχουν λειτουργίες που μπαίνουν στα χωράφια του router.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λέω να τσιμπήσω το TPLINK TL-WR940N (v6) μια που είναι στα ίδια χρήματα με "απλό" AP + βρήκα σε αυτό το thread της TPLINK ότι παίζοντας με το WDS mode δουλεύει με redmi hotspot (έχω poco, αλλά εικάζω τα ίδια είναι). Τι ακριβώς κάνει η ρύθμιση WDS μη με ρωτάτε δεν ξέρω. Εγώ θέλω να παίζει.. Ελπίζω να μην πετάξω 20€. Απ' ό,τι κατάλαβα και κινητό από κινητό hotspot παίζει να έχουν διαφορές και δεν υπάρχει εγγύηση για τίποτα....

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αγοράστηκε το TPLINK TL-WR940N (v6)

 

στα 19.50€

 

Δούλεψε ρολόι. Δες ασχολήθηκα με καμία ρύθμιση. Το έβαλα στην πρίζα. Το σύνδεσα ενσύρματα με τον υπολογιστή. Καρφωτή ip και μπαίνω στο setup. quick setup, επιλέγω λειτουργία range extender, αναζητά δίκτυα, το συνδέω στο hotspot του κινητού, όλες οι ρυθμίσεις auto και default, κάνει reboot και έχω ενσύρματο δίκτυο στον υπολογιστή.

 

Αυτό ήθελα. job done.

 

Φυσικά έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, αλλά δεν μου χρειάζονται, οπότε δεν ασχολήθηκα με οτιδήποτε άλλο. Μπαίνει στο κουτί του και θα υπάρχει διαθέσιμο για την κακιά ώρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.