Jump to content



Νέο PC


DJD

Recommended Posts

Χαίρεται αγαπημένε κόσμε.

 

Γεράσαμε και μυαλό δε βάλαμε οπότε μετά από 9 χρόνια σχεδόν με την x99 και τον 5960x είπα να φτιάξω ένα καινούριο PC.

Παρόλο που έχω δει το κράξιμο που πέφτει για τις επιδόσεις των νέων AMD, δε καίγομαι ιδιαίτερα μιας και τρέχω αρκετά k8s/VMs γενικότερα οπότε μία ή άλλη θα τα βγάλει τα λεφτά του.

 

Στα καθέκαστα τώρα, πάω για πλήρη ανακαίνιση και κοιτάω τα εξής σαν βασικό κορμό:

 

  • Case: Phantecs ENTHOO 719
  • Mobo: Gigabyte X670E Aorus Master
  • CPU: 7950x
  • RAM: G.Skill Trident Z5 32GB DDR5 6000
  • Cooling: AIO Corsair iCue H170 420mm
  • Storage: Firecuda 530 1TB x2 (Μιας και δεν κυκλοφορεί ακόμα κάποιος gen5)
  • PSU: Be Quiet Straight Power 11 1200W

 

Ερωτήσεις:

  • Η μητρική έχει ψύκτρα για τους m.2, οπότε θεωρητικά χρειάζομαι την έκδοση χωρίς ενσωματωμένη ψύκτρα του firecuda, σωστά;
  • Fan-άκια.. wtf συμβαίνει με τα φανάκια κι έχω χάσει τη μπάλα. Θα 'χω 3χ14 λόγω της AIO, και μετά χρειάζομαι κι άλλα 5 για το κουτί. Έχουμε τα rgb, argb, με 3, 4 και 6 πινς. Τι διάολο τα κάνουν τόσα πινς; Έχω δει την corsair να έχει σετ ανεμιστήρες με δικό της controller. Το χρειάζομαι; (θα προτιμούσα να μπορούσα να ελέγχω όλα τα rgb από ένα software). Ποια να πάρω; 
  • Το psu είναι οκ ή υπάρχει άλλη πρόταση;
  • Κάτι άλλο που να θέλω; 😛 

 

Ευχαριστώ σας.

  • Like 2
  • horni 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρκετα vm σου φτανουν τα 32gb ram? Θα σου ελεγα πανε σε ιντελ να το γεμισεις ddr4, αλλα δεν ξερω πως τα πανε οι 2 τυποι πυρηνων στα vm, οποτε ή θα τα εσκαγα λιγο παραπανω για εξτρα ddr5 λιγο χαμηλοτερης συχνοτητας ή θα εψαχνα κανα φτηνο 5950x

 

edit: τωρα ειδα ποσο κανει η μητρικη! Βαλε παραπανω ddr5..

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Στο λαμπη οπως ξερεις δε τα χουμε πολυ καλα με τις Gigabyte.... 😛

Για ASUS ProArt X670E-Creator θα πηγαινα εγω.

 

Επειδη δεν υπαρχουν πολλα Gen5 PSUs, μαλλον θα κατεληγα σε Seasonic Prime.

 

-Ολες οι μητρικες εχουν ενα cover/ας το πουμε ψυκτρα για τους nvme. Οποτε ναι, θελεις την εκδοση χωρις τη ψυκτρα.

-Δε χρειαζεσαι controller. Ειχα ΝΖΧΤ κ Corsair Commander. Αν κ ειναι βολικο, αγανακτησα με το software τους.

Οπως εισαι τα κουμπωνεις ολα στη μητρικη. Μπορεις να βαλεις κ διπλα φαν με splitter σε ενα 4πινο αν δε σου φτανουν. Απλα ξερεις οτι το ζευγαρι θα εχει ιδιο rpm.

-GPU δε βλεπω....4090?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη εξυπηρετηση σε περιπτωση που την χρειαστεις.

Για κουτι μονο τετοιο μεγεθος βολευει? Για να σου πω αντιστοιχο. Ειχα θεμα με το πανω μερος και δεν θυμαμαι αν ειναι ετσι και το 719.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DJD έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Τι είναι αυτό που κάνει την Asus να ξεχωρίζει; Δεν έχω θέμα να αλλάξω, αλλά κερδίζω κάτι, κάπου; 

 

Vga έχω ήδη μια 6900xt. 

Είτε σε Intel είτε σε Amd, Asus-Msi θα πρότεινα κ εγώ.. όχι ότι είναι κακες οι GB, hardware-ικα είναι κομπλέ, αλλά σε bios- software πάσχουν..

Επίσης σε psu θα κοιτούσα atx 3.0.. αλλιώς κάποιο από τα νεα με pcie 5.0 16pin..(Asus Thor P2 κτλ)

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Καλυτερη εξυπηρετηση σε περιπτωση που την χρειαστεις.

Για κουτι μονο τετοιο μεγεθος βολευει? Για να σου πω αντιστοιχο. Ειχα θεμα με το πανω μερος και δεν θυμαμαι αν ειναι ετσι και το 719.

 

Και σε μικρότερο θα πήγαινα αλλά δεν υπάρχουν πολλά που να χωράνε 420  radiator. 

 

5 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Είτε σε Intel είτε σε Amd, Asus-Msi θα πρότεινα κ εγώ.. όχι ότι είναι κακες οι GB, hardware-ικα είναι κομπλέ, αλλά σε bios- software πάσχουν..

Επίσης σε psu θα κοιτούσα atx 3.0.. αλλιώς κάποιο από τα νεα με pcie 5.0 16pin..(Asus Thor P2 κτλ)

Αχά, σε ευχαριστώ, έχω χάσει επεισόδια και σε αυτό το κομμάτι 😁

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα έστησα PC, το Fan Hub θα το χρειαστείς. Συνδέεις όλα τα καλώδια RGB και ρεύματος και τελείωσες. Το Hub τροφοδοτείται με SATA ρεύμα και αν θέλεις μπορείς με ένα καλώδιο να το συγχρονίσεις με τη μητρική. Προσωπικά, δεν το έκανα. Έχω 4 Fans και σκοπεύω να μπουν άλλα 2 από την υδρόψυξη. Επειδή όλα έχουν από 2 καλώδια έκαστος, σκέψου τη μακαρονάδα που θα έπρεπε να συνδεθεί στη μητρική. Με το Hub καταλήγει μόνο 1 καλώδιο στη μητρική ή 2 αν θέλεις να ελέγξεις το RGB από κάποιο software της μητρικής.

 

Επίσης, επειδή ρώτησες για τις ψύκτρες των NVME. Πριν ξεκινήσεις να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τα standoffs και επίσης να βρεις τις αντίστοιχες βίδες. Εγώ για παράδειγμα τις βρήκα από τύχη, σε άλλα κουτιά ή βίδες που είχα από παλιά. Οι NVME εμένα δεν είχαν βίδες μέσα στο κουτί και το κουτί επίσης δεν είχε το αντίστοιχο standoff για να βιδωθεί ο NVME. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DJD και οι γεροι έχουν ψυχη 😇

όσον αφορά τα fan και τα hub κτλ, εφόσον έχεις καταλήξει σε AIO της Corsair, επέλεξε και τα άλλα fan που θα πάρεις να είναι πάλι της corsair ώστε να μπορείς να τα συνδέσεις στο ίδιο hub (commander) και έτσι θα τα ελέγχεις όλα μαζί από ένα Software

και μια συμβουλή, μπορείς να επιλέξεις τα fan που θα πάρεις να είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με τα fan του AIO έτσι θα έχεις ένα πιο ομοιόμορφο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2022 at 5:15 ΜΜ, το μέλος DJD έγραψε:

Παρόλο που έχω δει το κράξιμο που πέφτει για τις επιδόσεις των νέων AMD

 

Οι επιδόσεις μια χαρά είναι, ειδικά ο 7950Χ είναι powerhouse, που δεν νομίζω να χτυπηθεί ούτε από 13900Κ. Το πολύ κράξιμο έχει πέσει για το εξωφρενικό κόστος της πλατφόρμας. Επίσης η AMD θα έπρεπε να έχει ανεβάσει πυρήνες (ή SMT) για τους 7600Χ και 7700Χ για να ανταγωνιστούν τους αντίστοιχους intel που με τους e-cores εμφανίζουν καλύτερο MT σε συγκεκριμένα workloads. Αν είσαι ΟΚ με το κόστος, γιατί θεωρείς ότι θα το αποσβέσεις, τότε προχώρα.

 

Παρατηρήσεις:

1) Μνήμη είσαι στο σωστό δρόμο με DDR5 6000, φρόντισε να είναι CL30.

2) 1200W τροφοδοτικό γιατί? Πας για 4090 ακατέβατο? Μήπως να περίμενες 1 μήνα να δούμε τις RDNA3? Εκτός αν θα χρησιμοποιήσεις παλιά GPU και θα αγοράσει GPU αργότερα, οπότε θες να είσαι έτοιμος για όλα.

3) Για μητρικές δεν έχω άποψη, δεν έχουν γίνει ακόμα εκτενή reviews ούτε και συμφωνώ εξ ορισμού ότι "οι gigabyte έχουν θέμα υποστήριξης". Γενικά σε κάθε γενιά κάποια από τις 3-4 εταιρείες βγάζουν κάποιο διαμαντάκι που ξεχωρίζει (ASUS-GIGA-MSI-ASROCK). Ακόμα δεν ξέρουμε ποιο είναι αυτό για τις X670. Θεωρώ πως αυτή τη στιγμή ό,τι και να πάρεις σε δεδομένη κατηγορία τιμής, θα είσαι ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ρε καμάρι, γιατί να πας από τώρα σε DDR-5; Τζάμπα λεφτά και πολύ νωρίς

 

Γιατί από ότι φαίνεται θα βγάλω 6-7-8 χρόνια με αυτό το μηχανάκι (πλην vga) οπότε.. γιατί όχι; Μάλλον θα πάω απλά σε ένα μικρό κιτ 2χ16 για την ώρα μέχρι να ισιώσουν λίγο οι τιμές. 

6 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Οι επιδόσεις μια χαρά είναι, ειδικά ο 7950Χ είναι powerhouse, που δεν νομίζω να χτυπηθεί ούτε από 13900Κ. Το πολύ κράξιμο έχει πέσει για το εξωφρενικό κόστος της πλατφόρμας. Επίσης η AMD θα έπρεπε να έχει ανεβάσει πυρήνες (ή SMT) για τους 7600Χ και 7700Χ για να ανταγωνιστούν τους αντίστοιχους intel που με τους e-cores εμφανίζουν καλύτερο MT σε συγκεκριμένα workloads. Αν είσαι ΟΚ με το κόστος, γιατί θεωρείς ότι θα το αποσβέσεις, τότε προχώρα.

 

Παρατηρήσεις:

1) Μνήμη είσαι στο σωστό δρόμο με DDR5 6000, φρόντισε να είναι CL30.

2) 1200W τροφοδοτικό γιατί? Πας για 4090 ακατέβατο? Μήπως να περίμενες 1 μήνα να δούμε τις RDNA3? Εκτός αν θα χρησιμοποιήσεις παλιά GPU και θα αγοράσει GPU αργότερα, οπότε θες να είσαι έτοιμος για όλα.

3) Για μητρικές δεν έχω άποψη, δεν έχουν γίνει ακόμα εκτενή reviews ούτε και συμφωνώ εξ ορισμού ότι "οι gigabyte έχουν θέμα υποστήριξης". Γενικά σε κάθε γενιά κάποια από τις 3-4 εταιρείες βγάζουν κάποιο διαμαντάκι που ξεχωρίζει (ASUS-GIGA-MSI-ASROCK). Ακόμα δεν ξέρουμε ποιο είναι αυτό για τις X670. Θεωρώ πως αυτή τη στιγμή ό,τι και να πάρεις σε δεδομένη κατηγορία τιμής, θα είσαι ΟΚ.

 

Ευχαριστώ! Για τροφοδοτικό κοιτάω 1000 με 1200, μια 6900 ΧΤ θα εχω για την ώρα. Λογικά και με 800 θα μαι οκ, αλλά το 1200αρι με κανει και λιγο future proof.

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2022 at 4:15 ΜΜ, το μέλος DJD έγραψε:
  • Fan-άκια.. wtf συμβαίνει με τα φανάκια κι έχω χάσει τη μπάλα. Θα 'χω 3χ14 λόγω της AIO, και μετά χρειάζομαι κι άλλα 5 για το κουτί. Έχουμε τα rgb, argb, με 3, 4 και 6 πινς. Τι διάολο τα κάνουν τόσα πινς; Έχω δει την corsair να έχει σετ ανεμιστήρες με δικό της controller. Το χρειάζομαι; (θα προτιμούσα να μπορούσα να ελέγχω όλα τα rgb από ένα software). Ποια να πάρω; 

 

Αυτό με τα φανάκια μη το αμελήσεις αν θες να έχεις το bling bling και να μη μπλέξεις με αντάπτορες και ιστορίες.. Δες τι φανάκια σου αρέσουν, με ποια rgb modes είναι συμβατά (aura sync κλπ) και τι υποδοχές βγάζει η μητρική (rgb-4pin argb 3pin) και προχώρησε.

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.