Jump to content



Recommended Posts

Ποια η γνωμη σας για το 

Bosch PSS200AC 200W ??

 

specs

Iσχύς: 200W.

Στροφές: 24000 rpm.

Θήκη μεταφοράς: Νια.

Επιφάνεια λείανσης: 92x182 mm.

Σύστημα μικροφίλτρου Bosch.

Σύστημα σύσφιξης φύλλου λείανσης.

Αναρρόφηση σκόνης.

Απαλή λαβή.

Kατάλληλο για: Λεπτή λείανση σε μεγάλες, επίπεδες επιφάνειες

 

Ειναι σε προσφορα αυτες τις μερες στα 42 ευρω!!

 

Αξιζει αραγε η αγορα του ή ειναι λιγα τα watt ??

 

Δεν ξερω αν και ποτε θα χρησιμοποιηθει αλλα θα ηθελα οταν θα χρειαστει να κανει την δουλεια που προοριζεται χωρις να με βασανισει ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κανεις δουλειά χωρίς να βασανίζεσαι τότε πας σε εκκεντρο.

το παλμικο είναι τριβείο φινιρίσματος. Για τα τελευταία πριν αρχίσεις να βάφεις/λουστράρεις. 
Το εκκεντρο είναι πιο all around. Θα σου αφαιρέσει γρήγορα το υλικό αν χρειαστεί με ανέβασμα στροφών κ ένα χοντρό γυαλόχαρτο, θα σου κάνει όμως και το φινίρισμα για να βάψεις.

Οποτε συμφωνώ με τον Νίκο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ έκκεντρο, γιατι πάντα είχα παλμικά. Όμως επαγγελματικά παλμικά (πχ έχω ενα felisati εδω και 15 χρόνια που δεν καταλαβαίνει τίποτα). Είναι πολύ βαρύ και έχει απεριόριστη δύναμη, οπότε και πάνω του να στηριχθείς με όλο το βάρος σου, δουλεύει απροβλημάτιστα και ξεκούραστα. Το θετικό είναι οτι τρίβει και δεν αφήνει σημάδια λόγω της μικρής κίνησης που κάνει, ενω τα περιστροφικά ίσως αφήσουν σημάδια ; (δεν τα εχω δοκιμάσει όμως).

Ως προς το συγκεκριμένο δεν θα το πρότεινα γιατι είναι ελαφρύ, με λίγα watt, οπότε σίγουρα θα σε βασανίσει σε πιο μεγάλες δουλειές. Σε απλές-μικρές εφαρμογές λογικά θα είναι οκ. Οπότε εξαρτάται τι δουλειές θελεις να κάνεις…

Αφου όμως λένε και οι υπόλοιποι οτι είναι οκ τα έκκεντρα, λογικά πας καλύτερα σε απλή σειρά έκκεντρου με παρόμοια τιμή και καλύπτεις μεγαλύτερο φάσμα εργασιών…

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την αμφιβολία έχω και εγώ αν θα αφήνει σημάδια λόγο της περιστροφής αλλα θα το είχαν αναφέρει 

οι προλαλήσαντες.

 

Οπότε λέω να πάω προς το 

BOSCH PEX220A Έκκεντρο τριβείο 125mm ρεύματος 220W

το οποίο το βρίσκω πάλι σε αυτά τα λεφτά.

 

Υπάρχει και το 

BOSCH PEX300AE Έκκεντρο τριβείο 125mm ρεύματος 270W

με καλύτερες κριτικές και προφανώς περισσότερα watt αλλα το σκέφτομαι να δώσω 75 ευρώ 

για εργαλείο που δεν ξέρω αν και πότε θα το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω

WWW.SKROUTZ.GR

 

είχα και Bosch και το χάρισα. Είναι ισάξιο του αντίστοιχου dewalt που επίσης το εχω. Αν θες στο δανείζω κιόλας για δοκιμη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.