Jump to content


Rebuild NiCd batteries - Επισκευή μπαταριών δραπανοκατσάβιδου


Recommended Posts

Update: Μετατροπή NiCd σε Λιθίου/Li-Ion

 

Το τελευταίο καιρό με εγκατέλειψε το δράπανο μπαταρίας της Bosch που είχα αγοράσει πριν περίπου 2 χρόνια (ούτε δύο κλεισμένα). Ήταν ένα εργαλείο που το ζόρισα πολύ, αλλά από ένα σημείο και μετά οι μπαταρίες του απλά δεν τραβούσαν ούτε καν στη κατηφόρα.

Μετά από μία συζήτηση που είχα στο φόρουμ με τον [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] πήρα τηλέφωνο σε ένα κατάστημα το οποίο πουλάει και γνήσιες bosch μπαταρίες αλλά και επισκευάζει. Η τιμή που άκουσα ισοδυναμούσε με την τιμή που κάνει το δράπανο (~95ευρώ) αν το αγόραζα καινούριο. Συνεπώς καλύτερα να έπαιρνα ένα νέο παρά να επισκευάσω ένα παλιό.

Έλα όμως που ο π0π0ς με έτρωγε γιατί ήταν ένα εργαλείο που με βόλεψε όσο τίποτα άλλο. Οπότε μετά από μια συζήτηση με το [MENTION=1002]GriGas[/MENTION] είπα να πάω σε DIY κατάσταση για μία ακόμα φορά. Και επειδή όπως συμβαίνει συνήθως οι τιμές στην Ελλάδα απλά δεν, προτίμησα το ebay για την αγορά ανταλλακτικών.

Αρχικά είδα τι μπαταρίες φοράει το δράπανο και βάση των στοιχείων (4/5Cs) έκανα μία παραγγελία από ebay συνολικά 20 μπαταρίες, μιας και 10 έχει μέσα η κάθε μπαταρία του δραπάνου. Φυσικά δεν ήταν απαραίτητο να τις αλλάξω όλες, αλλά θα μπορούσα να αλλάξω μόνο αυτές που έχουν τινάξει τα πέταλα. Αλλά μιας και έκανα που έκανα την διαδικασία, είπα να το κάνω καινούριο και το κόστος ήταν 31 δολλάρια δηλαδή 23 ευρώ. Η μόνη διαφορά ανάμεσα στις εργοστασιακές μπαταρίες και σε αυτές του ebay, είναι τα +400mAh που έχουν οι νέες.

IMG_8109.jpg?m=1396021053 IMG_8123.jpg?m=1396021071

Επόμενη κίνηση ήταν να ανοίξω τη πρώτη μπαταρία, όπου για να με νευριάσει η Bosch, από τις 4 συνολικά βίδες μου επέτρεπε την πρόσβαση στις 3. Χα! Ναι καλά!:sarcastic: Πλαστικούλι είναι οπότε μπήκε ένα τρυπάνι σε ένα δράπανο και του έκανα τη μούρη κρέας.

IMG_8111.jpg?m=1396022008IMG_8115.jpg?m=1396021058

Καιρός να δούμε τι έχει μέσα αυτό το μαραφέτι. Τι άλλο θα μπορούσε να έχει από μια συστοιχία από μπαταρίες.

IMG_8116.jpg?m=1396021060IMG_8119.jpg?m=1396021063IMG_8120.jpg?m=1396021065IMG_8122.jpg?m=1396021069

Αμέσως μετά σε ένα χαρτόνι σημείωσα πρώτα τις συνδέσεις που έχει η κάτω πλευρά. Έβαλα τις νέες μπαταρίες δίπλα δίπλα με τη σωστή πολικότητα και άρχισε το κόλλημα με το κολλητήρι.

IMG_8113.jpg?m=1396021056IMG_8124.jpg?m=1396021074IMG_8125.jpg?m=1396021076

και έτοιμη η μία πλευρά

IMG_8127.jpg?m=1396021079

Αφού έγινε και αυτό έφερα τούμπα τη μαμά μπαταρία για να βλέπω τη πάνω πλευρά και έκανα τις κολλήσεις και πάλι στις νέες μπαταρίες.

IMG_8128.jpg?m=1396021080IMG_8130.jpg?m=1396021082

Τέλος και αυτό και έμεινε ο μεγάλος βραχνάς. Στο επάνω μέρος υπάρχει μία ακόμα μπαταρία μαζί με ένα πλαστικό τμήμα το οποίο απαραίτητα πρέπει να το κρατήσω για να μπορεί να κουμπώσει σωστά η νέα. Το θέμα είναι ότι οι μαμά μπαταρίες δεν είναι πιασμένες με κολλητήρι (εξαίρεση το κόκκινο αεροκύκλωμα :p) αλλά με Spot welder. Οπότε με ένα κοφτάκι έκοψα το επάνω μέρος και πήρα το πλαστικό μαζί με τον θερμοστάτη, αφού ξεκόλλησα και το κόκκινο καλώδιο.

IMG_8118.jpg?m=1396021061IMG_8121.jpg?m=1396021067IMG_8132.jpg?m=1396021084IMG_8139.jpg?m=1396021094IMG_8138.jpg?m=1396021092

Τέλος και αυτό και αντιγράφουμε τη μαμά συνδεσμολογία με τις νέες μπαταρίες. Εγκαθιστούμε και το πλαστικό κύκλωμα μαζί με τον θερμοστάτη και είμαστε έτοιμοι :)

IMG_8140.jpg?m=1396021096IMG_8144.jpg?m=1396021104

Για να δούμε αν είμαστε ΟΚ απλά με ένα πολύμετρο μετράμε τη τάση στα άκρα (μαύρο καλώδιο και κόκκινο καλώδιο. Αν πάρουμε τα μαμά V του δραπάνου –στη περίπτωσή μου 12V- σημαίνει ότι είμαστε σε καλό δρόμο.

IMG_8141.jpg?m=1396021098IMG_8142.jpg?m=1396021100

Έγινε και αυτό είμαστε σωστοί οπότε η μπαταρία επανασυναρμολογείται και μπαίνει για τη παρθενική της φόρτιση.

IMG_8146.jpg?m=1396021106IMG_8147.jpg?m=1396021108

Δοκιμή και το ρημάδι το δράπανο είναι ασταμάτητο :D

Αυτά από εμένα με ένα σύντομο οδηγό. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμος και να σας γλυτώσει χρήματα από νέες μπαταρίες ή νέα επαναφορτιζόμενα δράπανα :)

Το κόστος ήταν μόλις 23ευρώ και κάτι για να επισκευάσω τις δύο μπαταρίες του δραπάνου μαζί με μία φραπεδιά (αυτό είναι το και κάτι :p). Ενώ αν τις επισκεύαζα Ελλάδα ή αγόραζα καινούριες, το κόστος θα ήταν σχεδόν τετραπλάσιο.

cheers :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε καρμεν με τα ωραία σου.

Υποστηρίζω τη θεωρεία οτι τα εταιρωνυμα έλκονται ,και παω στοίχημα οτι ο αντρας σου ειναι στις εξαιρέσεις,και δεν του αρέσει να ασχολείται με ολα αυτα τα pc,εργαλεία κτλ...

Μπράβο για την επιμονή σου ,μας άνοιξες τα ματια...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

:clap::clap::clap::clap::clap: και ηλεκτρολογάρα. Πολύ χρήσιμος οδηγός και θα τον αποθηκεύσω σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω τις μπαταρίες και στο δικό μου δράπανο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παίκτρια!

Βέβαια δεν σταματάει στα εργαλεία το θέμα, έτσι είχα αλλάξει μία φορά τις μπαταρίες από το ασύρματο τηλέφωνο μου πριν κάτι χρόνια, τώρα βάζουν κανονικές ΑΑ μπαταρίες..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες ελπίζω να βοηθήσει :)

[MENTION=19806]cyberdyne[/MENTION] Το θέμα δεν ήταν μόνο η τιμή που μου δώσανε για νέες, αλλά ότι μου δώσανε την ίδια τιμή και για να τις επισκευάσουνε.

Επίσης επειδή στο site τους είχαν τις μπαταρίες που παράγγειλα απο έξω, αλλά με τιμή 0ευρώ, πήρα τηλέφωνο για να μου δώσουν τιμή. Η απάντηση ήταν η ίδια με την επισκευή και τότε τον ρώτησα αν κοστολογεί τα εργατικά του δωρεάν.

Δε ξέρω ίσως παίζει και ρόλο ότι είμαι γυναίκα και το βλέπουν κάπως το πράμα, αλλά ειλικρινά δεν ξανασχολούμαι με το συγκεκριμένο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου ,πρακτικά και χαμηλότερης ποιότητάς να είναι οι μπαταρίες πάλι κερδισμένη είσαι (αν και προσωπικά και μονο για την εμπειρία θα το δοκίμαζα )

επίσης για το μελλον με ενα μετασχ. απο φούρνο μικροκυμάτων μπορεί να φτιαχτεί σχετικά εύκολα ενα spot welder

πάντως και για τα laptop δεν πρέπει να έχει διαφορές στον τρόπο (γενικά δηλαδή ) απλά αν δεν έχει βίδες θέλει τρόπο για να ο ανοίξεις (με βοήθεια του καταψύκτη )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο DIY project, χρήσιμο και λεπτομερές για όσους θέλουν να αναστήσουν τα εργαλεία τους.

Μια προσοχή για όσους ρωτάτε για μπαταρίες laptop/netbook , καθώς στις συγκεκριμένες υπάρχει και μνήμη που κρατάει το degrade των μπαταριών, τη μέγιστη/ισχύουσα χωρητικότητα, τους κύκλους φόρτισης και άλλα πολλά, οπότε δεν είναι εξίσου εύκολο και σε ποσοστό άνω του 50% ενδέχεται να χρειάζεται και advanced programming.

Επίσης αρκετή προσοχή χρειάζεται με το κολλητήρι, οι μπαταρίες με τη θέρμανση μπορούν να είναι αρκετά επικίνδυνες. Θα έλεγα ότι δεν είναι για μή πεπειραμένους.

Ευτυχώς από τη μία, δυστχώς από την άλλη στο youtube και σε διάφορα site υπάρχουν οδηγοί αντικατάστασης που το κάνουν να μοιάζει υπερβολικά εύκολο, αλλά και ακίνδυνο,

οπότε μπορεί να ενθαρύννει κάποιον μή γνώστη να κάνει κάτι που μπορεί να προκληθεί ατύχημα. Οι μπαταρίες ενδέχεται να σκάσουν με τη θέρμανση....

γιαυτό και στη βιομηχανία χρησιμοποιούνται spot-welders...

Έγινε επεξεργασία από felix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ αν τις επισκεύαζα Ελλάδα ή αγόραζα καινούριες, το κόστος θα ήταν σχεδόν τετραπλάσιο.cheers :T:

Γεια σου ρε αγάπη με τα κατσαβίδια σου. Μαστροχαλαστρού.

Θα ήθελα όμως να επιστήσω την προσοχή σας στο εξής. Τα cells που πουλάνε στο ebay, και ειδικά τα πολύ πολύ φθηνά είναι για κλωτσιές. Δυστυχώς τα καλά cells sony, panasonic, samsung κ.α θα τα πληρώσεις.

Τώρα, αν δεν σε πειράζει να χρησιμοποιήσεις 12 cells για να πάρεις τα ίδια mAh, στην πραγματικότητα, με τα 6 της sony, πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ μαζί σου ρε συ Διονύση, αλλά ούτε δύο χρόνια δε μου κράτησαν οι εργοστασιακές του bosch. Αν πάλι τις πάρεις νέες έχουν εγγύηση 1 χρόνο.

btw στα 57ευρά τα 3000mAh

Bosch 12,0V 3,0Ah MultiEnergy

Οπότε και ένα χρόνο να μου βγάλουνε αυτές κερδισμένη θα είμαι. Βέβαια θα δείξει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Η δωδεκαδα που παραγγειλε ο κολλητος που στην ουσια ηταν 24αδα

ακομα καλα κρατει.Αλλαξε στο metabo του ,αλλαξα στο σκουπακι της μανας,

εβαλα στο γκαιγκερ ,εβαλα και μερικες στο metabo του αδερφου στο μαγαζι.

Κοστος γνησιας metabo? Well να το πω ετσι Καρμεν οι γνησιες bosch ηταν φτηνες ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ μαζί σου ρε συ Διονύση, αλλά ούτε δύο χρόνια δε μου κράτησαν οι εργοστασιακές του bosch. Αν πάλι τις πάρεις νέες έχουν εγγύηση 1 χρόνο.

btw στα 57ευρά τα 3000mAh

Bosch 12,0V 3,0Ah MultiEnergy

Οπότε και ένα χρόνο να μου βγάλουνε αυτές κερδισμένη θα είμαι. Βέβαια θα δείξει ο καιρός.

Μη μου αγχώνεσαι. Απλά αναφέρω τη σοφία μου μετά απο αναζήτηση για αναγομώσεις μπαταριών λαπτοπ.

μπορεί να "κάνεις" δουλειά σου όπως λες γιατί φαινομενικά δουλεύουν αλλά αν τις φορτίζεις και το δρέπανο δεν έχει το μέγιστο νεύρο που είχε, είτε τις βλέπεις τέρμα φορτισμένες και με 2 βιδώματα έχουν ψοφήσει, θα αναθεωρήσεις. Δεν ξέρω, μπορεί τα cells που πήρες να είναι καλά, απλά σου αναφέρω τι παίζει.

Το όλο σκηνικό γίνεται για τον απλό λόγο του οτι τα μπανανοcells δεν μπορούν να αποδώσουν τα μέγιστα Amps που μπορούν τα πιο καλά cells και για τη διάρκεια που μπορούν τα δεύτερα ;)

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχουν πολλά cells που η αναγραφόμενη ισχύς τους δεν έχει δοκιμαστεί και δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα. Αλλά και οι επώνυμες εταιρείες κοπανάνε στα ανταλλακτικά για να βγάλουνε. Μη μου μη κανείς ότι δεν είναι υπερτιμολογημένες για αυτά που προσφέρουν. Αναγκαστικά κοιτάς να βρεις κάτι ενδιάμεσο τόσο σε απόδοση όσο και σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

δε γράφουν τίποτα επάνω ρε συ.

Ακόμα και όταν έβγαλα το χαρτί πάλι δεν είδα κάτι επάνω

edit: [MENTION=5217]felix[/MENTION] απο στοιχεία εννοώ (Α,V κλπ) απλά έναν κωδικό έχουν και μάλιστα όχι όλες

attachment.php?attachmentid=61356&stc=1&d=1396036508

[attach]61356[/attach]

post-20975-1416078269,5224_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

δε γράφουν τίποτα επάνω ρε συ.

Ακόμα και όταν έβγαλα το χαρτί πάλι δεν είδα κάτι επάνω

edit: [MENTION=5217]felix[/MENTION] απο στοιχεία εννοώ (Α,V κλπ) απλά έναν κωδικό έχουν και μάλιστα όχι όλες

http://www.thelab.gr/attachment.php?attachmentid=61356&stc=1&d=1396036508[/

[attach]61356[/attach]

Τέτοια φάση χαρτί και τίποτε από κωδικό με πάει σε SANYO ΟΕΜ αλλά δεν θα ήταν τόσο σκουπίδι ρε γμτ...

Πάντως σε καναδυο χρόνια χρήσης θα ξέρεις τί αγορά έκανες...οπότε και τί μπαταρίες να προτιμήσει για το επόμενο refill...

Σε λιθίου, έχω 3 μπαταρίες για το παλιό μου λαπτοπ, η οριτζιναλ έχει στοιχεία Panasonic, αθάνατα....οι άλλες 2 μαιμού ( ebay ) έχουν Samsung, η μία δεν φορτίζει καν και έχει αλλοιωμένο χρώμα συσκευασίας σε 2-3 στοιχεία, η άλλη έχει κοντά στο 50% διάρκεια από τη μαμα...1 από τις 2 μαιμού θα χρησιμοποηθεί για reset και γέμισμα με Ultrafire στοιχεία 2πλάσιας χωρητικότητας ( ονομαστική κινέζικη χωρητικότητα πάντα )....

Πάντως, όποιος είπε πριν ότι παίζει πολύ σαπίλα μπαταρία στο ebay και γενικά , έχει δίκιο....

Καλό και το έχω κάνει σε DECT τηλέφωνο, αλλά γενικά το κολλητήρι πάνω στη μπαταρία δεν είναι καλή ιδέα.

Όχι τόσο για σένα όσο για τη μπαταρία.

Καλό θα ήταν να προειδοποιούμε τον κόσμο, είναι πιο επικίνδυνο για σένα παρά για μία μπαταρία ευτελούς αξίας...η όραση είναι ανεκτίμητη....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.