Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Eγινε και θήκη για την μεταφορά του slider.
Δεν την έραψα εγώ, δεν ήθελα να παιδευτώ άλλο :)

 

thiki.jpg

Μόνο την επένδυση με τσόχα έκανα :) 

thiki_02.jpg
 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κόλπα ! ! ! :T:

Δεν ξέρω αν το έχεις προγραμματίσει, αλλά σου έχω μια πρόταση βελτίωσης.

Επειδή το όλο σύστημα δεν έχει ακαμψία τέτοια που να εξασφαλίζει ότι οι δύο μπαρες θα είναι πάντα παράλληλες, υπάρχει η περίπτωση κατά τη διαδρομή της η κάμερα από το ένα άκρο στο άλλο να αλάξει ύψος στόχευσης (και στη φωτογραφία μετά το video του Φαλακρού φαίνεται ότι οι μπαρες δεν είναι ακριβώς παράλληλες)

Λέω λοιπόν σε κάθε μια από τις βάσεις (δεξιά και αριστερά) να κολλήσεις από ένα τέτοιο:

 

Αποτέλεσμα εικόνας για Αλφάδι sola   Σχετική εικόνα

 

Έτσι θα ξέρεις σίγουρα ότι οι δύο βάσεις είναι αλφαδιά (άρα και παράλληλες) οπότε και οι μπαρες θα είναι επίσης παράλληλες!

Αν θες και η διαδρομή να είναι και οριζόντια , μπορείς να βάλεις αντί αυτών που έδειξα πιο πάνω , αυτά:

 

Αποτέλεσμα εικόνας για Αλφάδι sola

 

Οπότε ανάλογα την περίτπωση χρησιμοποιείς τη μιά ή και τις δύο φυσαλίδες !

Όσο για τα υπόλοιπα, το πράγμα χρήζει μελέτης! :)

Πάντως θα το έβρισκα καλή ιδέα, αν έχεις το απαραίτητο φωτογραφικό υλικό και το χρόνο, να κάνεις ένα worklog που θα είναι χρήσιμο σε πιο διευρυμένο επίπεδο ! :)

 

Καλή συνέχεια ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω σκεφτεί αυτά για τον απλό λόγο..... ότι ένα 6μήνο τουλάχιστον κοιτάω και αποθηκεύω φωτογραφίες από  το www για ότι slider πετύχω :)

DIY ή επώνυμο.

Με μοτέρ ή χωρίς

Χωρίς μοτέρ αλλά με κίνηση.

Σταθερά ή πτυσόμενα ή τηλεσκοπικά κ.τ.λ.

 

Eχουν έρθει τα περισσότερα υλικά, περιμένω και άλλα για το μεγάλο slider που ετοιμάζω.

Μεγάλα λόγια και υποσχέσεις δεν μ'αρέσουν,οπότε όταν θα έχω κάποια πρόοδο θα επανέλθω με φωτογραφίες.

 

p.s.Αυτό που φαίνεται με το βελάκι είναι ο ιμάντας :) 

 

imantas.jpg

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τετοια ποστ μου αρεσουν παρα πολυ αλλα δεν ειναι και τοσο του εργαλειου, ετοιμαζουμε νεο subforum. Ελπιζω την επομενη εβδομαδα να ειναι ετοιμο και να τα εχουμε αξιοπρεπως στημενα.

 

Αν εχετε καποιες ιδεες για το πως θέλετε τα θεματα κατηγορίες ειμαστε ολοι αυτια :)

 

Το παρον θεμα θα κλεισει και θα αρχειοθετηθει. Θα δωσει τη σειρα του σε μια νεα κατηγορια ομως :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόλαβα σήμερα

 

https://www.thelab.gr/forums/forum/257-το-στέκι-του-μάστορα/

 

Οπότε το κλείνω αυτό και κάνω ένα νέο θέμα για χαλαρή κουβεντούλα και προτάσεις :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.