Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

12 minutes ago, astrolabos said:

άστα αυτά. Τα σουβλάκια που τα έχεις κρυμμένα; :hehe: 

χαχα, προσπαθω να κανω κρατει στα σουβλακια τωρα για τετοιους λογους και γιατι ερχονται γιορτες και τα σουβλακια ειναι το λιγοτερο που με ανησυχουν :p

 

11 minutes ago, karmen1983 said:

Καλορίζικα!!!

 

Φαντάρος; 

Ευχαριστω πολυ...!!

Οχι, γιατι;; :p

 

Edit, οχι εχω μαγαζι με το αντικειμενο !

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

@Papakitou  Μεγεία και καλοδούλευτα !  ! !  :T:

 

@Vagouridis  Μεγεία και καλοδούλευτο ! :)

Απ' ότι βλέπω, βολικός είναι ο Κινέζος, αν και λίγο αισιόδοξος σε κάποια νούμερα! :)

Αυτό που θα σε βολέψει πάρα πολύ είναι τα δέκα setup που κρατάει, αλλά και η ψηφιακή επιλογή της τάσης !

Για πές και τιμή που σου ήρθε.

Ποιό πολύμετρο παράγγειλες?

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Seafalco said:

 

 

@Vagouridis  Μεγεία και καλοδούλευτο ! :)

Απ' ότι βλέπω, βολικός είναι ο Κινέζος, αν και λίγο αισιόδοξος σε κάποια νούμερα! :)

Αυτό που θα σε βολέψει πάρα πολύ είναι τα δέκα setup που κρατάει, αλλά και η ψηφιακή επιλογή της τάσης !

Για πές και τιμή που σου ήρθε.

Ποιό πολύμετρο παράγγειλες?

 

Το παλιο ηταν ενα unit το οποιο γυριζες ποτενσιομετρα και δεν με βολευε ιδιαιτερα. Τα setup δεν μου ειναι και πολυ χρησιμα  αλλα η ψηφιακη επιλογη τασης ειναι κατι που ηθελα . Βγηκε 128€ +33€ τελωνειο( το οποιο δεν το περιμενα). Πολυμετρο παρεγγειλα ενα unit ut61e και ενα fluke 17b .( το tele της φωτο αρχισε να τα παιζει απο την χρηση και το μικρο unit που εχω δεν με καλυπτει πληρως ).

 

Έγινε επεξεργασία από Vagouridis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ  μ'αρέσει.

Οταν κάποιος βάζει φωτογραφίες από τα καινούρια "παιχνίδια" του

όλα τα υπόλοιπα "παιδάκια" χαίρονται. Σαν παιδάκια στο Jumbo ένα πράγμα :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vagouridis said:

Το παλιο ηταν ενα unit το οποιο γυριζες ποτενσιομετρα και δεν με βολευε ιδιαιτερα. Τα setup δεν μου ειναι και πολυ χρησιμα  αλλα η ψηφιακη επιλογη τασης ειναι κατι που ηθελα . Βγηκε 128€ +33€ τελωνειο( το οποιο δεν το περιμενα). Πολυμετρο παρεγγειλα ενα unit ut61e και ενα fluke 17b .( το tele της φωτο αρχισε να τα παιζει απο την χρηση και το μικρο unit που εχω δεν με καλυπτει πληρως ).

 

Το 17Β από που το παράγγειλες αν επιτέπεται; Το ζαχαρώνω στο zapals αλλά μου κάνει για τρελή μούφα λόγω της τιμής που το δίνουν..

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Asxetius said:

Πολύ  μ'αρέσει.

Οταν κάποιος βάζει φωτογραφίες από τα καινούρια "παιχνίδια" του

όλα τα υπόλοιπα "παιδάκια" χαίρονται. Σαν παιδάκια στο Jumbo ένα πράγμα :) 

e5dbbcc3a319e75bab27646c5c2533ed.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Vagouridis

Ναι, με τα ποτενσιόμετρα είναι λίγο "χτικιό" να προσπαθείς να ρυθμίσεις την τάση η το ρεύμα, εκτός και αν έχεις δεκάστροφα ποτενσιόμετρα, αλλά και αυτά έχουν γίνει σπάνιο είδος, αφού τα Γ΄ διαλογής με γραμμικότητα 0,5 % έχουν κάνα 20ρικο το ένα ! ( :wall:  )

Άλλά πάντα πατέντες υπάρχουν για να διορθωθεί το πρόβλημα ! ;)

Τα πολύμετρα που πήρες είναι τίμια για τα λεφτά τους, σαφώ ς βέβαια το Fluke είναι μερικές κλάσεις ανώτερο, αλλά και το UniT παρά τα θέματά του, είναι αξιοπρεπές και οπωσδήποτε για το κόστος του και πολλά παρέχει ! :)

Εύχομαι άφθονες ώρες διασκέδασης  μαζί τους και πάντα έμπνευση!  :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

Μάλλον δεν έχεις δει κάποια post μου.

Ηταν κάπως έτσι  και έτσι  :)

Ωραιος!! ΕΙδα και τη συλλογη σου, κορυφαια! Να σαι καλα!

Οντως το συναισθημα δεν το αλλαζω με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Seafalco said:

Ναι, με τα ποτενσιόμετρα είναι λίγο "χτικιό" να προσπαθείς να ρυθμίσεις την τάση η το ρεύμα, εκτός και αν έχεις δεκάστροφα ποτενσιόμετρα, αλλά και αυτά έχουν γίνει σπάνιο είδος, αφού τα Γ΄ διαλογής με γραμμικότητα 0,5 % έχουν κάνα 20ρικο το ένα ! ( :wall:  )

Άλλά πάντα πατέντες υπάρχουν για να διορθωθεί το πρόβλημα ! ;)

 

''πενία τέχνας κατεργάζεται''

θεώρησα καλό να δείξω τον τρόπο που λυνόταν το πρόβλημα παλιότερα όταν τα (οποιασδήποτε ποιότητας) 10στροφα ποτενσιόμετρα ήτω είδος εξωτικόν.... Ισως κάποιος να θέλει να παιδευτεί ακόμα ''αλα παλαιά''

 

2 pots.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2016 at 0:42 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Multiple Slip Joint Spanner "RAPTOR"
Παπαγάλος για λύσιμο σκουριασμένων παξιμαδιών
http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1368&groupID=1504

 

20161202_195910-large.jpg  20161202_195949-large.jpg

20161202_200136-large.jpg  20161202_200102-large.jpg

 

 

 

Ζήλεψα και επ' ευκαιρίας της γιορτής μου, ζήτησα να μου τη κάνουν δώρο. :p  Ο  71 12 200  που πήρες κόβει καρφιά;

Link to comment
Share on other sites


Νίκο μπορούν να κόψουν μέχρι piano wire 3,6mm.

Άρα τα καρφιά τα έχουν για "πρωινό" :)

 

 

 

 

 

Πριν αγοράσεις πες μου πόσο τη βρήκες !

Για την ώρα δεν την έχω δοκιμάσει εντατικά (μερικές λαμαρινόβιδες, και M4, ένα ηλεκτροδιο TIG  για ανοξείδωτο, και μερικές πρόκες ).

Πρόσεξε αν σκοπεύεις να κόβεις σχετικά χοντρά σύρματα, υπάρχουν δύο τύποι, ο ένας με τελείως ισιες ακμές και ο άλλος που προς την άρθρωση έχει κάτι σαν βαθούλωμα.

Εγώ έχω πάρει την ίσια, γιατί δεν έχω πολύ χοντρά για κόψιμο.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ότι κόβει το κόβει σαν χαλβά, σε σχέση με κλασικό κόφτη . . .  καμία σχέση ! :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.