Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Ούτε για δείγμα δεν εχει μείνει πηχάκι μικρό Στέλιο.

 

Οι Dexter είναι πολύ καλοί σφιγκτήρες και γενικά τα χειρός Dexter είναι καλά. Για ηλεκτρικά δεν ξέρω μιας και δεν εχω δουλέψει ποτέ.

Στη φώτο είναι 2 Dexter και κάνουν πολύ καλή δουλεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2016 at 8:31 ΜΜ, το μέλος vellamos έγραψε:

 καλησπερα μαστορια. εχει κανεις υποψιν αυτο; http://www.ebay.de/itm/Hug-Flight-Professional-Gasless-Mig-Welder-100A-Flux-Wire-Flux-Wire-Accessories-/142159909760?hash=item2119641380:g:V2gAAOSwNRdYAEVv

 λεω να τολμησω να το παρω ειδικα για κολλησεις σε πιο λεπτα σιδερα και λαμαρινες που το ηλεκτροδιο τις τρυπαει. τι λετε;

 

 

Στην τιμή που είναι και για την χρήση που σκέφτεσαι θα είναι μια χαρά.

Να ξέρεις σίγουρα όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο @Seafalco πως χρησιμοποιούν

διαφορετικό σύρμα (flux) από τις mig mag που δουλεύουν με αέριο.

Θα έχεις την δυνατότητα να κολλήσεις μέχρι και inox αλλά και αλουμίνιο με τα αντίστοιχα σύρματα φυσικά.

Από εκεί και πέρα αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να βρεις ίδια μηχανή αλλά με δυνατότητα και για αέριο

καθώς η μια με την άλλη κόλληση δεν έχει καμία απόλυτος σχέση.

Σε βάρος συναγωνίζεται τις ηλεκροκολλήσεις του χαλκού :( οπότε θα πρέπει να προσέξεις τα μεταφορικά της

σε ενδεχόμενη παραγγελία ;)

 

Τέλος να ξέρεις πως η μηχανή που κολλάς σίγουρα παίζει σημαντίκο ρόλο αλλά πολύ σημαντικό ρόλο παίζει

και το χέρι που κρατάει την τσιμπίδα,ο τρόπος που ζεσταίνεις κτλ κτλ κτλ ...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ένα ράφι μπήκε. Το άλλο θα περιμένει να περάσει η ώρα κοινής ησυχίας :hehe: 

 

Εδώ ο αντίπαλος για σήμερα. Το stanley cubix είναι ο καλύτερος μου φίλος μετά το πνευματικό μου σε τέτοιες δουλειές

Σημάδια και ποντάρισμα

20161128_133543.jpg20161128_133742.jpg

 

Ανοιξαμε τρύπες ούπα και στριφώνια

Μετά πήρα τα σόκορα με τη μικρή πλάνη 

 

20161128_140806.jpg20161128_141222.jpg

 

Βιδωμα το ράφι και φόρτωμα. Πάμε για τα επόμενα :)

 

20161128_155929.jpg

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Λοιπόν το ένα ράφι μπήκε. Το άλλο θα περιμένει να περάσει η ώρα κοινής ησυχίας :hehe: 

 

Εδώ ο αντίπαλος για σήμερα. Το stanley cubix είναι ο καλύτερος μου φίλος μετά το πνευματικό μου σε τέτοιες δουλειές

Σημάδια και ποντάρισμα

 

Ανοιξαμε τρύπες ούπα και στριφώνια

Μετά πήρα τα σόκορα με τη μικρή πλάνη 

 

Βιδωμα το ράφι και φόρτωμα. Πάμε για τα επόμενα :)

 

Μεγειά και τα ράφια, γονιμότατες οι τελευταίες εβδομάδες για τα μαστορέματά σου :)

Το Cubix έχει καμιά φυσαλίδα για να ντουμπλάρει και ως αλφάδι, ή μπα?

Πχ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εύκολα για να αλφαδιάσεις ένα πλυντήριο (χωρίς να μαρκάρεις τον τοίχο και να παίρνεις προεκτάσεις από το πάνω μέρος του).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μηνα. Οχι δεν εχει κλασικο αλφαδι με φυσαλιδα πανω του :)

 

Σε αλλα νεα μια σταγονα να κανει στην Αθηνα γεμιζουν οι δρομοι γρρρρρρε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σε αλλα νεα μια σταγονα να κανει στην Αθηνα γεμιζουν οι δρομοι γρρρρρρε

Και να ταν μόνο στην Αθήνα... Πάλι καλά που εδώ βρέχει μια στο τόσο :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ατυχίες :p

 

Ξεμεινα απο γωνίες. Συγκεκριμένα μία μου έλειπε αλλά οκ θα τη βάλω αύριο άνοιξα τις τρύπες και αύριο θα πάω να πάρω μία να τη βάλω στη μέση του ραφιού.

Θα το έκανα σήμερα αλλά έπρεπε να φύγω από το σπίτι για κάτι έκτακτο οπότε....

 

Εκανα και τις βασούλες για τα δράπανα που είχα δείξει σε προηγούμενο ποστ σε ένα βιντεάκι.

Σωλήνα PVC (μου είχε μείνει ένα μέτρο 75mm και έκατσε ταμάμ), τρύπα στο κέντρο με τρυπάνι μεντεσέ και μετά κόψιμο με πριόνι χειρός. Βιδούλες και ροδέλες και έτοιμες οι θέσεις για τα δράπανα που είχαν πιάσει το σπίτι. Αυριο πρέπει να προσθέσω και καμια δυο ακόμα

20161128_202153.jpg

20161128_183042.jpg20161128_202411.jpg

 

Αυτά και για σήμερα! Προς το παρόν παλεύω με ένα pc που έχει μουλαρώσει αλλά αυτό σε άλλο θέμα αν δεν βγάλω άκρη :p 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ατυχίες :p

 

Ξεμεινα απο γωνίες. Συγκεκριμένα μία μου έλειπε αλλά οκ θα τη βάλω αύριο άνοιξα τις τρύπες και αύριο θα πάω να πάρω μία να τη βάλω στη μέση του ραφιού.

Θα το έκανα σήμερα αλλά έπρεπε να φύγω από το σπίτι για κάτι έκτακτο οπότε....

 

Εκανα και τις βασούλες για τα δράπανα που είχα δείξει σε προηγούμενο ποστ σε ένα βιντεάκι.

Σωλήνα PVC (μου είχε μείνει ένα μέτρο 75mm και έκατσε ταμάμ), τρύπα στο κέντρο με τρυπάνι μεντεσέ και μετά κόψιμο με πριόνι χειρός. Βιδούλες και ροδέλες και έτοιμες οι θέσεις για τα δράπανα που είχαν πιάσει το σπίτι. Αυριο πρέπει να προσθέσω και καμια δυο ακόμα

 

 

Αυτά και για σήμερα! Προς το παρόν παλεύω με ένα pc που έχει μουλαρώσει αλλά αυτό σε άλλο θέμα αν δεν βγάλω άκρη :p 

 

Άστα αυτά, το φυσητήρι περιμένουμε :)

Σε άλλα νέα πήρα κι εγώ ένα Cubix που είχε προσφορά το Praktiker ~37€ (πριν 2 βδομάδες είχε λίγο φτηνότερο το Bosch Quigo II, αλλά δεν το πρόλαβα).

Η πρώτη εντύπωση που έχω από το Cubix είναι ότι είναι πιο "πρόχειρα" φτιαγμένο από το Bosch, το οποίο έχει πιο λεπτή δέσμη, πιο ομαλή/ρευστή κίνηση κατά τη σταθεροποίηση και τα πλαστικά όπως το πορτάκι των μπαταριών κουμπώνουν με μεγαλύτερη ακρίβεια.

Κατά τα άλλα, την ίδια δουλειά κάνουν, και είναι τα πιο φτηνά της κατηγορίας, οπότε δεν έχει νόημα να το παρα-ψάχνω...

Τελικά πήρα κι ένα μικρό αλφαδάκι 4€ για να αντικαταστήσω το χαμένο μου, οπότε θα είμαστε ισορροπημένοι και όταν έρθει zombie apocalypse και δεν έχουμε μπαταρίες.

 

φωτογραφία:

wSpwVj4.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, γιατί το βλέπω μέσα στο blister και δεν μου αρέσει !
Όταν ψωνίζετε αλφάδια αλλά και  ρίγες τα δοκιμάζετε αν είναι σωστά?

Αν ναι, καλώς, αν όχι, μπορεί να σας περιμένουν εκπλήξεις ! :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

μέσα στο blister και δεν μου αρέσει

Ειναι μία νόμιμη φουστιά για να μη το δοκιμάσεις :p

 

Μου έχει φύγει κάθε μαγκιά με τη τακτοποιηση.... Διάλειμμα για φαγητό και ΑΝ τα καταφέρω θα συνεχίσω αλλιώς αύριο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ! !

Και μετά πας να αλφαδιάσεις και έχουμε άρατα ρήματα που έλεγε κι ο συγχωρεμένος! :wall:

 

Εγώ λέω αφου φάς, σηκώνεσαι σιγά σιγά, παίρνεις και μια  κουβερτούλα και προσεκτικά -μη σε πάρει χαμπάρι η Αγάπη ! - πας κατά καναπέ  μεριά ! :hehe:
Μη σου πω ότι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν ήταν χαζοί που τρώγανε σε ανάκλιντρο !  :p

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

μη σε πάρει χαμπάρι η Αγάπη !

Μπα με πήρε χλαπάκιασα στα γρήγορα και φεύγω να τελειώσω. Δε μπορώ να τα αφήσω στη μέση!

 

Επίσης, να συμπληρώσω για τα αλφάδια. Πρόσφατα είδα στο Leroy αλφάδια με τη μία πλευρά ίσια και την άλλη με κούρμπα. Κάνανε λίγα λεφτά οπότε καταλαβαίνεις το νέο κόλπο :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

:)

Προσπαθούν να μοιάσουν με τα ποιοτικά, αλλά αυτά που ε΄χουν ποιότητα δεν διστάζουν να το πουν !

Το παρακάτω είναι πολύ καλό .

b29ca45bf3fbd3f63ed6958e27bc3d17.jpgΑπόκλιση :  0,5 mm / m

Αντίθετα αυτό της Stanley είναι ένα μέτριο αλφάδι, θα κάνεις τη δουλειά σου, αλλά αν έχεις απαιτήσεις . . . .

 

https://www.leroymerlin.gr/files/temp//7CC82FF739312C0F0D548B2D7406D7AB.jpg Απόκλιση :   +/- 2mm /m

 

Αν πάς στα ανώνυμα γίνεται ο μαυρος χαμός.

Βέβαια από τύχη μπορεί να βρείς και σωστό, αλλά θέλει ψάξιμο.

Παλαιότερα τα καλά αλφάδια είχαν ρυθμιστικές βίδες και έφερνες εσύ το αλφάδι στα "ίσια" του, τώρα η τεχνολογία επιτρέπει την κατασκευή πολύ καλών αλφαδιών που έχουν πακτωμένα τα στοιχεία αλφαδιάσματος.

Πολύ καλό αυτό αλλά το κακό έιναι ότι το ίδιο κάνουν και αυτοί που απλά συναρμολογούν τα έτοιμα και κατά χιλιάδες παραγόμενα εξαρτηματά τους, χωρ΄ςι παραπέρα έλεγχο και ρύθμιση.

Τα ίδια χάλια συναντάς και όταν πας να πάρεις ρίγα, οι φτηνές κατά κανόνα είναι στραβές, ενώ αμα την πληρώσεις . . . .  έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! 

Εγώ βέβαια ελέγχω και τις μεν και τις δε ! :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Εγω δεν ξερω πως να μετρησεις αν ειναι σωστο το αλφαδι απο την αλλη.... :p

Περίμενε να επεξεργαστεί τις φωτογραφίες :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.