Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

πριν 46 λεπτά, το μέλος vellamos έγραψε:

τα ρουλεμαν ειναι κολητα στην λαμα η εχεις αφησει ελαχιστο κενο?

Εχω βάλει μια λεπτή και μικρή ροδελίτσα στο κάθε ένα.

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2016 at 0:32 PM, Lakisss said:

Σχεδόν 5 χρόνια ηλιακός και κατά 90% τρύπησε το καζάνι..... όλα ψεύτικα πλέον.

Αύριο μεθαύριο περιμένω την εταιρία να το δει. Είναι διατεθειμένοι να μου κάνουν αντικατάσταση η θα πιαστούν από παντού για να μην το αλλάξουν; Για να δούμε...

Αν υπάρξει εξέλιξη πες γιατί μέλλον τα έφτυσε και ο δικός μου…. Πριν 45 μέρες περίπου τον γέμισα αντιψυκτικό ηλιακού και όλα καλά, ζεστό νερό και το ξημέρωμα, μέχρι που αυτήν την εβδομάδα δεν είχε στάλα… λέω οκ συννεφιά, έπεσε και η θερμοκρασία δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί, ε σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι το ίδιο, ανεβαίνω ταράτσα πάω να γεμίσω να δω αν είναι όλα οκ και πήρε 4 λίτρα… σχεδόν άδειο το κύκλωμα, οπότε ίσως να τρύπησε εσωτερικά και να πηγαίνει το νερό από το εξωτερικό κύκλωμα στο εσωτερικό, θα το παρακολουθήσω λίγο μπας και βγάλω άκρη αλλά μάλλον θα έχει τρυπήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε τεχνικός της εταιρίας, τράβηξε φωτό, και μου είπε ότι 99% έχω τρύπιο καζάνι.

Αύριο θα συνεννοηθώ μαζί τους και θα σας πω στα σίγουρα τι, πως και με φωτό της βλάβης.

 

πριν 28 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Πριν 45 μέρες περίπου τον γέμισα αντιψυκτικό ηλιακού και όλα καλά, ζεστό νερό και το ξημέρωμα, μέχρι που αυτήν την εβδομάδα δεν είχε στάλα… λέω οκ συννεφιά, έπεσε και η θερμοκρασία δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί, ε σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι το ίδιο, ανεβαίνω ταράτσα πάω να γεμίσω να δω αν είναι όλα οκ και πήρε 4 λίτρα… σχεδόν άδειο το κύκλωμα, οπότε ίσως να τρύπησε εσωτερικά και να πηγαίνει το νερό από το εξωτερικό κύκλωμα στο εσωτερικό, θα το παρακολουθήσω λίγο μπας και βγάλω άκρη αλλά μάλλον θα έχει τρυπήσει.

Το κύκλωμα εμένα παίρνει περίπου 12 λίτρα, βέβαια απώλεια τεσσάρων λίτρων σε 45 μέρες δεν είναι λογικό.

Αν σου χάνει μέσα στο καζάνι, θα πρέπει να έχεις μια περίεργη μυρωδιά στο νερό της γλυκόλης. Μπορείς να ρίξεις και λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής να το τσεκάρεις αν μπερδεύονται τα δύο κυκλώματα.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αν σου χάνει μέσα στο καζάνι, θα πρέπει να έχεις μια περίεργη μυρωδιά στο νερό της γλυκόλης. Μπορείς να ρίξεις και λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής να το τσεκάρεις αν μπερδεύονται τα δύο κυκλώματα.

Καλησπέρα. Το καλοκαίρι είχα πρόβλημα με τον ηλιακό και βγάζοντας την μόνωση διαπίστωσα ότι υπήρχε μανδύας εξωτερικός για το υγρό που είχε τρυπήσει. Το πόσο καιρό δεν το είχα καταλάβει δεν ξέρω αλλά συνήθως συμπλήρωνα μικροποσότητες τακτικά. (Το σύστημα είναι με κυκλοφορητή  στο λεβητοστάσιο.) 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος geochal έγραψε:

Καλησπέρα. Το καλοκαίρι είχα πρόβλημα με τον ηλιακό και βγάζοντας την μόνωση διαπίστωσα ότι υπήρχε μανδύας εξωτερικός για το υγρό που είχε τρυπήσει. Το πόσο καιρό δεν το είχα καταλάβει δεν ξέρω αλλά συνήθως συμπλήρωνα μικροποσότητες τακτικά. (Το σύστημα είναι με κυκλοφορητή  στο λεβητοστάσιο.) 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς "μανδύα", και ούτε είμαι υδραυλικός. Απ' τα λίγα που ξέρω:

Σε γενικές γραμμές οι ηλιακοί έχουν έχουν τρία κλειστά κυκλώματα νερού που είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.

1) το κύκλωμα του δικτύου, αυτό που πλένεσαι και έχει τη πίεση του δικτύου της ευδαπ.

2) το κύκλωμα των συλλεκτών, αυτό όταν ζεσταθούν οι καθρέπτες ανεβάζει πίεση μέχρι και 8bar.. To υγρό αυτό περικλείει και ζεσταίνει το καζάνι όταν υπάρχει ηλιοφάνεια. Εκεί εντοπίζονται τα περισσότερα προβλήματα λόγω θερμοκρασίας και πίεσης στις κολλήσεις του καζανιού. Το νερό εκεί ανεβάζει πάνω από 100 βαθμούς (τα πρόσθετα γλυκόλης το φτάνουν μέχρι 107).

3) το κύκλωμα του καλοριφέρ. Εκεί η πίεση είναι μικρότερη όπως και οι θερμοκρασίες. Αν για παράδειγμα έχεις ρυθμίσει το νερό στον λέβητα στους 80 βαθμούς, ανεβαίνοντας αυτό στη ταράτσα χάνει αρκετά σε θερμοκρασία.

 

Το καλοκαίρι που δεν γίνεται μεγάλη χρήση του ηλιακού και ο ήλιος καίει, ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία στο δεύτερο κύκλωμα, με αποτέλεσμα να ανοίξει η βαλβίδα στη κορυφή του καζανιού για να μη γίνει και κανένα μπαμ. Είναι φυσιολογικό να χαθεί μια ποσότητα νερού. Καλό είναι όταν φεύγουμε διακοπές να σκεπάζονται οι καθρέπτες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αν για παράδειγμα έχεις ρυθμίσει το νερό στον λέβητα στους 80 βαθμούς

Επίσης εάν μιλάμε για περιοχή με ήπιο κλίμα, επειδή στην πλειοψηφία τους τα κυκλώματα θέρμανσης είναι υπερδιαστασιολογημένα (με το σκεπτικό ότι κανείς δεν θα γκρινιάξει για την παραπανίσια ζέστη) καλό θα ήταν να ρυθμιστεί η θερμοκρασία του λέβητα στους 72-75 βαθμούς. Ούτως ή άλλως ο υπολογισμός στη νότια Ελλάδα γίνεται για εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμούς και αρκετούς αερισμούς την ώρα, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο είδη ηλιακών. Αυτό που το υγρό από τους καθρέπτες περιβάλλει το μπόιλερ και άλλος τύπος που και για τους καθρέπτες έχει εσωτερική δεύτερη σερπαντίνα

ηλιακα μποιλερ ηλιακου θερμοσιφωνα

 

Untitled-1.jpg 

ο πρώτος τύπος έχει πολύ καλύτερη απόδοση από τον δεύτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος geochal έγραψε:

ο πρώτος τύπος έχει πολύ καλύτερη απόδοση από τον δεύτερο

Από δική μου πείρα μιας και είχα και από τα δύο είδη, και πήγαινα και για το τρίτο αλλά δεν χώραγε, η εικόνα είναι έτσι όπως το λές!

 

Αλλά πολλά εξαρτώνται απο την κατασκευή τόσο του ίδιου του θερμοσίφωνα όσο και του υπόλοιπου κυκλώματος.

Το κάθε σύστημα έχει τα (+) και τα  (-) του, και πολλά από αυτά καθορίζονται όχι από την αρχή λειτουργίας , αλλά από τη συγκεκριμένη κάθε φορά υλοποιήσή της!

Θα έλεγα σαν βασική διαφορά των πρώτων, την πολύ πιο γρήγορη θέρμανση, και λειτουργία με χαμηλότερη θερμοκρασία εισόδου λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειας σύξευξης (που παίζει και προς την οικονομία άν υπάρχουν απώλειες στο κύκλωμα προσαγωγής του ζεστου νερού από το λέβητα. Και όλα αυτά οφείλονται στο ότι αυτή η κατασκευή μπορεί να πετύχει αυτή τη μεγάλη επιφάνεια σύζευξης με πολύ φτηνά μέσα (το jacket).

Από την άλλη μεριά ένα μερος της επιφάνειας του jacket προσπαθεί να θερμάνει τα ανώτερα στρώματα του νερού , τα οποία είναι ήδη αρκετά θερμοτερα από τα κατώτερα, άρα από εκεί χάνει κάτι η προσέγγιση αυτή και επίσης η άλλη μισή επιφάνεια του jacket που έχει πιο ζεστό νερό από αυτό του λέβητα , είναι στραμένη προς τα έξω κάνοντας εξαιρετικά κρίσιμη την πολύ καλή μόνωση του θερμοσίφωνα.
 

Αν δούμε περιορισμένα μόνο τον θερμοσίφωνα, η είκόνα μπορεί να αντιστραφεί, ιδιαίτερα αν η σερπαντίνα θέρμανσής του είναι μεγάλη, μπορεί ένας του δευτερου τύπου να ξεπεράσει άνετα έναν του πρώτου! Βασικο του πλεονέκτημα είναι ότι όλη η θερμή επιφάνεια της σερπαντίνας είναι εμβαπτισμένη μέσα στο προς θέρμανση νερό , έτσι δεν υπάρχει καμία απώλεια  θερμότητας, παρά μόνο αυτή του καζανιού που ούτως ή άλλως συγκριτικά είναι μειωμένη σε σχέση με τον τύπου jacket, γιατί η θερμοκρασία του νερού χρήσης είναι χαμηλότερη από αυτήν του θέρμανσης.

Αλλά το μειονέκτημα τους είναι μεγάλο, ο χαλκός κοστίζει πολύ, και πέρα από αυτό υπάρχουν και ζητήματα μηχανικής στήριξης κλπ που αυξάνουν το κόστος και αποφεύγεται από τους κατασκευαστές! Έτσι βάζουν μια μικρή σερπαντίνα και αυτό, "θάβει" την λύση αυτή όσον αφορά στην ταχύτητα αλλά και τις παράπλευρες απώλειες από το κύκλωμα προσαγωγής !

 

Υπάρχουν και  θερμοσίφωνες που λειτουργούν κυρίως σαν εναλάκτες θερμοτητας μεταξύ μιας αποθήκης με ζεστό νερό (~500 lit)  , μέσα από την οποία περνά μια μεγάλου μήκους σωλήνα (σε σπείρες) στην οποία κυκλοφορεί το νερό χρήσης που μπαινει κρύο μόλις ανοίξουμε τη βρύση του ζεστού και μέχρι να βγεί από την άλλη μεριά είναι ζεστό !

 

Μεγάλη η κουβέντα όμως και ήδη έγινε σεμεδάκι ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαζολόγαγα στο ifixit, και έφτασα σε αυτό εδώ το κιτ: https://eustore.ifixit.com/en/Tools/Toolkits/Pro-Tech-Toolkit-oxid.html το οποίο μου γυάλισε. Αυτό που δε μου γυάλισε ήταν η τιμή :p Υπάρχει κάτι αντίστοιχο, όχι για επαγγελματική χρήση, σε πιο χαμηλή τιμή; (από κινέζους, τζαπανέζους, λιντλέους, δε με νοιάζει)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχε το lidl ένα αντίστοιχο με μικρο-κατσαβίδια τις προάλλες το οποίο είναι πολύ καλό ποιοτικά. Νομίζω 15 ευρώ.

 

Το lidl έχιε γενικά μέσης ποιότητας σε σχέση με τον ελεεινό κινέζο, έχω πάρει διάφορα πραγματάκια τον τελευταίο καιρό (κάνα 300ρι δηλαδή σε εργαλεία) αίροντας εν μέρει το εμπάργκο που εφαρμόζω σε γερμανικά καταστήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Είχα πάρει το αντίστοιχο από Κινέζους και ήταν η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το αυθεντικό. Μην κάνεις πειράματα, πάρε το ifixit

Ως προς τι; 

 

Στο LIDL πάντως είχε κάτι τέτοια κατσαβιδάκια για τέτοιες δουλειές την Δευτέρα που πήγα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Ως προς τι; 

 

Ως προς τη ποιότητα του κατσαβιδιού, ώς προς την εφαρμογή των κεφαλών πάνω στο κατσαβίδι, ώς προς ποιότητα των κεφαλών. Είχε πολλά θέματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ως προς τη ποιότητα του κατσαβιδιού, ώς προς την εφαρμογή των κεφαλών πάνω στο κατσαβίδι, ώς προς ποιότητα των κεφαλών. Είχε πολλά θέματα.

Αχα. Νόμιζα πως τρώγονται οι κεφαλές και λέω θα πρέπει να είναι όντως τόσο χάλια ποιότητας καθώς σε τέτοιες δουλειές η δύναμη που ασκείτε είναι αρκετά μικρή.

 

Πάντως του LIDL προς το παρόν φαίνεται σούπερ για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.