Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

30 minutes ago, Seafalco said:

Φέξε μου και γλιστρισα δηλαδή ! :)

Μα ήταν φως-φανάρι, γι αυτό ρώτησα όσους πήραν τη βάση. Στο κατάστημα τα πούλαγαν στο ίδιο καλάθι, σα να συνδυάζονται, κάτι που μου φάνηκε αδύνατο. Μη σου πω ότι κάποιοι επιπόλαια μπορεί να τα πήραν πακέτο για αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Seafalco said:

@Kostas7GTR

Ενδιαφέροντα εργαλεία συντήρησης !

Φαντάζομαι ασχολείσαι αρκετά με αυτό και εύχομαι τα καλύτερα ! :)

Το Rigol  τον έκανες 4 χ 100ΜHz ε ?

Ωραίο και εξαιρετικά φτηνό εργαλείο γι' αυτά που κάνει !

 

Σκέφτομαι το compact ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό, το λίγο πιο μεγάλο (0-50V , 0-15A) και θέλω να σε ρωτήσω αν έτυχε να μετρήσεις ripple και noise σε αυτο που έχεις εσύ, γιατί στο site δεν υπάρχουν οι πληροφορίες αυτές (η δεν τις είδα εγώ ! :) ) και κάτι ακόμα όταν δουλεύει με χαμηλά φορτία (πχ 1-2 Α) το πάει τελείως παθητικά , το ανεμιστήρι του είναι ακίνητο?  (Και ότα δουλέυει ακούγεται ? )

Το σκέφτομαι σαν τροφοδοτικό για ανεμιστήρες  στις δοκιμές που κάνω (μεταξύ άλλων) και θέλω να δώ αν και κάτω από ποιές συνθήκες είναι τελείως αθόρυβο για να μην αλοιώνει τις μετρήσεις του θορύβου που κάνω.

Για την ώρα κάνω τη δουλειά μου με Linear τροφοδοτικά που είναι μεν αθόρυβα , αλλά θα μου άρεσε να έχω την ψηφιακή επιλογή της τάσης και μπουναμά μέτση στο ρεύμα και στο φορτίο ! :D

Α και κάτι ακόμα (γιατί είμαι σε χώρο που ο θόρυβος υποβάθρου είναι πολύ χαμηλός ~ 29dB(A) ), όταν δουλεύει παράγει κάποιον ηλεκτρονικό θόρυβο από τα πηνία του?

 

Σε ζάλισα, αλλά μιας και "βρήκα Παπά, είπα να θάψω καμια δεκαριά !"  :p

 

 

Ναι στον Rigol έκανα unlock τα 100mhz μαζί με άλλα καλούδια.

 

Για το Psu δεν έχω μετρήσει εγώ noise και Ripple αλλα υπάρχει ελληνικό video για αυτό.

 

Βέβαια δεν είχε το ίδιο psu που έχω αλλά κάτι απλό που πιθανά να επηρεάζει.

 

Δες το video:

 

 

Τώρα απο θόρυβο είναι passive εντελώς στα χαμηλά φορτία και το DPS3012 άλλα και το 400w /36v έχουν τα fans τους off.

 

Τα άκουσα μόνο όταν για δοκιμή είχα load 30v /10a !! το οποίο πήρα κανονικά χωρίς πρόβλημα.

 

Παρόλα αυτά έχω μέσα ένα fan 6χ6 cm που βγάζει  για να έχει ροή αέρα πάνω σε ένα step down converter αλλά τον δουλέυω στα 7volt και δεν είναι ενοχλητικός.

 

Δες μερικές pic που έχω από όταν το έφτιαξα το καλοκαίρι και δες και το accuracy του.

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται και σχετικά βολικό !

Ένα κακό έχει και με "εκνευρίζει" , τόσο αυτό όσο και πολλές από αυτές τις κατασκευές !

Δεν έχουν remote sense και μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί ενώ  μπορούν να δώσουν ρεύμα μέχρι 15Α, δεν διαβάζουν την τάση πάνω από το φορτίο , αλλά από την έξοδο του τροφοδοτικού. Έτσι η τάση που βλέπει τελικά το φορτίο είναι μικρότερη από αυτήν που ρυθμίζεις (λόγω της πτωσης τάσης στους αγωγούς τροφοδοσίας του φορτίου) ενώ θα μπορούσαν με το remote sense να αντισταθμίζουν την πτώση τάσης και τελικά στο φορτίο να πηγαίνει η τάση που ρυθμίζεις* !     Με τόση "κουζίνα" που έχει επάνω η πλακέτα, δεν νομίζω να κόστιζε ιδιαίτερα να έχουν και αυτο το χαρακτηριστικό και να είναι πράγματι πάρα πολύ καλή πρόταση και για μεγάλα ρεύματα !

(* Η επεξήγηση μπήκε προς χάριν όσων  φίλων  δεν είναι εξοικειωμένοι με τη σχετική ορολογία. :)  )

 

Η ακρίβειά του μια χαρά είναι, και όπως και να έχει είναι τουλάχιστον  συγκρίσιμη με την ακρίβεια του πολυμέτρου σου.

Πολύ καλό που το step down converter που χρησιμοποίησες είναι pasive στα χαμηλά, για πες ποιο είναι?

Εγώ έχω ένα 48V / 21A αλλά είναι χαμηλού προφίλ και έχει δύο 40ρια ανεμιστήρια που κάνουν σαν καταδιωκτικό με το που το ανάβεις ! :(

Αλλά έχω και άλλες λύσεις πιο παραδοσιακές (Linear military grade της Lamda), οπότε θα τροφοδοτηθεί από αυτά ! :)

 

Μου αρέσει που είσαι ενδελεχής στην κατασκευή ( μιλάω για το step down converter που έβαλες για το ανεμιστηράκι ! )

Είδες, "άμα είναι φτηνό το πιπέρι βάζουμε και στα λάχανα" ! :p

 

Εύχομαι πάντα δημιουργικές ιδέες και προ πάντων, ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ! ! ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kostas7GTR ηλεκτρονικός;

 

Πήρα πριν καιρό μια οθόνη για το αυτοκίνητο και ήρθε χαλασμένη.

Ενώ θα έπρεπε να εμφανίζει αυτά, βγάζει μόνο μια κάθετη γραμμή: http://imgur.com/a/NMcTB

 

Έχει πάνω ένα EEPROM chip, λέτε να έχει καταστραφεί αυτό ή το πανελ;

 

Βασικά αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ας στείλει ένα PM :)

 

Link to comment
Share on other sites

Για step down είχα ένα LM317 αλλά θα το αλλάξω με ένα LM2596 που είναι πιο efficient και δεν ζεστένεται καθόλου σε αυτό το load

 

https://www.aliexpress.com/item/1pcs-LM2596-LM2596S-DC-DC-4-5-40V-adjustable-step-down-power-Supply-module-NEW-High/32339997211.html?spm=2114.13010608.0.0.qU8Gg6

 

To fan που έχω στο stepdown (36- >7v) λείτουργεί συνέχεια (έτσι το ήθελα εγώ) αλλά αν θες το βάζεις 5v και δεν ακούς τίποτα.

 

Τα fans του 400w/36v psu και του DPS3012 ανάβουν μόνα τους όταν έχεις μεγάλο φορτίο.

 

Με arduino κλπ που ασχολούμαι και με 30-40w led strip πχ δεν ανάβουν ποτέ.

5 minutes ago, UltraB said:

@Kostas7GTR ηλεκτρονικός;

 

Πήρα πριν καιρό μια οθόνη για το αυτοκίνητο και ήρθε χαλασμένη.

Ενώ θα έπρεπε να εμφανίζει αυτά, βγάζει μόνο μια κάθετη γραμμή: http://imgur.com/a/NMcTB

 

Έχει πάνω ένα EEPROM chip, λέτε να έχει καταστραφεί αυτό ή το πανελ;

 

Βασικά αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ας στείλει ένα PM :)

 

 

 

Πιθανά να είναι η οθόνη η τα ηλεκτρονικά της.

 

Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να κάνεις τράμπα μια άλλη που ξέρεις ότι παίζει αλλου ή την δικιά σου στο άλλο που ξέρεις ότι τα ηλεκτρονικά του είναι οκ.

 

Αν δεν έχει εμφανή βλάβη θέλει ψάξιμο

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

@Kostas7GTR ηλεκτρονικός;

 

Πήρα πριν καιρό μια οθόνη για το αυτοκίνητο και ήρθε χαλασμένη.

Ενώ θα έπρεπε να εμφανίζει αυτά, βγάζει μόνο μια κάθετη γραμμή:  Imgur: The most awesome images on the Internet

 

Έχει πάνω ένα EEPROM chip, λέτε να έχει καταστραφεί αυτό ή το πανελ;

 

Βασικά αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ας στείλει ένα PM :)

 

Αντώνη για να το παίξω λίγο η κακιά της παρέας :)

Γιατί δεν ανοίγεις ένα νέο θέμα και να γίνει εκεί η κουβέντα; 

Δεν καταλαβαίνω το στείλτε μου πμ σε κάτι που αν αναγραφεί το μοντελο της προβληματικής οθονης και η ενδεχόμενη λύση ΑΝ υπάρξει μπορεί να βοηθήσει και κάποιον άλλον μελλοντικά; 

 

Οκ μαστροκουβέντα γύρω απο πολλά μπορούμε να κάνουμε εδώ αλλά μη ξεχνάμε ότι η δύναμη του TheLab.gr είναι οι υπολογιστές, τα ηλεκτρονικά και το overclocking. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αφορά την εγκατάσταση της, ξεκλείδωμα (είναι paired, με κωδικό, με το ράδιο απ το εργοστάσιο) ή κάτι αντίστοιχο που θα τραβούσε κόσμο ή με άλλα λόγια θα το έψαχνε κάποιος.

 

Είναι κάπως περίεργη ιστορία γιατί δεν μιλάμε για μια χαλασμένη LCD οθόνη πχ, αφορά μόνο άτομα που έχουν το ίδιο αυτοκίνητο και θέλουν να αλλάξουν στην ίδια οθόνη. Και αυτά ενδιαφέρονται για αυτά που λέω στην πρώτη πρόταση.

 

Άρα ακόμα και ηλεκτρονικός να είναι κάποιος, δε νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει καθώς και στα χέρια του να την έχει, λογικά για να την λειτουργήσει χρειάζεται το ίδιο αυτοκίνητο. Μόνο να μου προσδιορίσει λίγο - πολύ που οφείλεται το πρόβλημα (πχ χαλασμένο πάνελ, τσιπ, κλπ).

 

Τέλος πάντων, αν θέλετε κάνω ένα θέμα και τα λέμε εκεί. Απλά σε φόρουμ που ασχολούνται μόνο με αυτές πήρα 2-3 απαντήσεις πολύ φλου :mellow:

Οπότε είδα πολλά ηλεκτρονικά και είπα να κάνω μια απλή ερώτηση μήπως ξέρει κάποιος καθώς την έχω ξεχασμένη μήνες σε μια γωνία.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

@Kostas7GTR ηλεκτρονικός;

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Άρα ακόμα και ηλεκτρονικός να είναι κάποιος, δε νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει

giphy.gif

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Απλά σε φόρουμ που ασχολούνται μόνο με αυτές πήρα 2-3 απαντήσεις πολύ φλου :mellow:

Για φαντάσου λοιπόν πόσο σημαντική πληροφορία θα άφηνες να πήγαινε χαμένη (=να μην βρίσκεται κάπου δημόσια, παρά μόνο ξεχασμένη μέσα σε ένα πμ σου) με το να μην κάνεις νέο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kostas7GTR ευχαριστώ για την απάντηση, το σκέφτομαι το ifixit kit και το μαγνητικό πινακάκι που έχουν. Ίσως τα χτυπήσω σύντομα. Για τον εξαερισμό το κατάλαβα ότι χρησιμοποιείς τον σωλήνα αλουμινίου, αλλά επειδή πέρα από την πόρτα και εκείνο δεν έχεις κάτι παραπάνω, μου φαίνεται λίγο για εμένα. Εγώ φοράω μάσκα όταν κάνω κολλήσεις και αυτό σε μεγάλο δωμάτιο με 2 παράθυρα. Βλέπω έχεις εξοπλισμό για board level repair. Όσοι ασχολούνται με το άθλημα ίσως βρουν το κανάλι του Louis Rossmann ενδιαφέρον, αν δεν το έχετε πετύχει ήδη. Ο τύπος είναι αυτοδίδακτος, έχει μαγαζί στο Manhattan και έχει μερικά βίντεο που είναι όντως μορφωτικά.

Έγινε επεξεργασία από GregEl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν το βάλεις πολύ κοντά τραβάει όλες τις αναθυμιάσεις κατευθείαν, ο delta είναι αρκετά δυνατός και έχει αρκετά cfm.

 

PS. Tον Louis τον παρακολουθώ κανα 2άρι + χρόνια, είναι τσακάλι και τρολλάρει και αρκετά και τα χώνει :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο τύπος και "αθυρόστομος" ! :T:

Μιας και είχαμε πριν το θέμα με το remote sensing, έπεσα σε ένα video της Linear technology:

 

 

Αναφέρεται σε ένα ολοκληρωμένο (LT4180) που δίνει τη δυνατότητα για remote  sense σε τροφοδοτικά που δεν την έχουν !

Δεν το διάβασα ακόμα αν και δεν είναι και πολύ φρέσκο -είναι ήδη 6 χρόνια στη παραγωγή- , απλά στη πορεία "χάνεις επεισόδεια" !

http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/4180fb.pdf

Ενδιαφέρον φαίνεται ! :)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks.. Πραγματικα δεν ξερω ποσες μυτες εχω πλεον. Bosch, Parkside, Dewalt, Facom (:wub:), και μερικες του κιλου no name,  χαμος.

Μαντηλι να κλαψουμε δν θα εχουμε σε λιγο εντωμεταξυ αυτα μας λειπανε.. Εχουμε μπλεξει με τα πιο ακριβα χομπυ τι να κανουμε..

Αλλοι δινουν 300 το μηνα για  τσιγαρα :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Thanks.. Πραγματικα δεν ξερω ποσες μυτες εχω πλεον. Bosch, Parkside, Dewalt, Facom (:wub:), και μερικες του κιλου no name,  χαμος.

Μαντηλι να κλαψουμε δν θα εχουμε σε λιγο εντωμεταξυ αυτα μας λειπανε.. Εχουμε μπλεξει με τα πιο ακριβα χομπυ τι να κανουμε..

Αλλοι δινουν 300 το μηνα για  τσιγαρα :p

 

... και πόσα ακόμη για τους καφέδες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. σκεφτομουνα να φτιαξω μια χειροποιητη βαση για την σεγα και ψαχνοντας βρηκα αυτο 

https://www.toolstore.gr/wolfcraft-6197000-trapezi-segas-p-10773.html#.WC2IsvmLSUl

 να αξιζει τον κοπο η θα ηταν καλυτερα να φτιαξω το δικο μου? εχει παρει κανεις καποιο παρομοιο η το ιδιο να μας πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν έχω πάρει έτοιμη αλλά έκανα μία

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ

 

 

μαλλον θα σε αντιγραψω και θα ποσταρω εδω το αποτελεσμα

τα ρουλεμαν ειναι κολητα στην λαμα η εχεις αφησει ελαχιστο κενο?

Έγινε επεξεργασία από vellamos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.