Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Sorry ναι το ξέχασα το βήμα Karmen. Αν πάρω αυτές τις βίδες για παράδειγμα είναι iso7380 άρα 1,25mm βήμα. Nομίζω σε M8 το κλασσικό είναι 1,25 και για πιο πυκνό είναι 1 ή 0.75mm κάτω από 0.75 δεν έχω λόγο να πάω. Lakisss ευχαριστώ για τα link. Θα στείλω στο ελληνικό e-mail μιας και αυτοί κάνουν link στο επίσημο site που είχα βρει. Αποθαρρυντικό το ότι έχουν site υπό κατασκευή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να με εξυπηρετήσουν.

Έγινε επεξεργασία από GregEl
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράματα ! :)

Λοιπόν να ριξω εγω μια ιδέα που θα σας φανεί ενδιαφέρουσα .

Γιατί να πάς σε απλό κολαούζο (cutting tap) και να μην πας σε κολαούζο ψυχρής διαμόρφωσης (forming tap) (Ελλάδα τα βρίσκεις σαν κολαούζα forming)

Είναι λίγο ακριβότερα αλλά έχουν πολλά πλεονεκτήματα:

1. Δεν παράγουν γρέζια.

2. Γίνονται ταχύτερα

και αν φυσικά δεν σε νοιάζουν αυτά τα δύο (που λογικό είναι :) ) 'ερχεται και το τρίτο πλεονέκτημα:

3.  Παράγουν ισχυρότερα σπειρώματα γιατί δεν κόβουν την συνέχεια του μεταλικού πλέγματος αλλά απλά την συμπιέζουν (κάτι σαν "σφυρηλάτηση" φαντάσου το)

http://www.guhring.com/documents/Tech/Taps/Information.pdf

 

 

 


http://www.natool.com/blog/2016/07/cutting-taps-vs-forming-taps

 

Καλή μελέτη ! :)

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Πρωί πρωί που ξεκινώ ..:hehe:

20161114_091345.jpg

 

χαχαχα αυτά είναι! μεγεία!

πήρα και γω το δραπανοκατσάβιδο, το σετακι με τα bits, τα τρυπανάκια και έναν κόφτη! αράζουν τώρα στο αυτοκίνητο, είπα να μη τα ανεβάσω γραφείο :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Thanks θα κάνω τα τεστ μου και θα σας πώ.

Τα ηλεκτρικά δράπανα ήταν καμια 20αρα και έφυγαν το πρώτο 10 άλεπτο btw ..

 

εγώ πήγα στα μελίσσια 8:15 και ήταν τίγκα το lidl.. όταν το πήρα εγώ είχα καμιά 30αρία ακόμα αλλά στα ταμεία είδα ότι είχε μεγάλη ζήτηση :p 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostas7GTR said:

Πρωί πρωί που ξεκινώ ..:hehe:

20161114_091345.jpg

Και νόμιζα ότι ήμουν λαίμαργος εγώ με το δράπανο και τα τρυπάνια... :D

 

Επειδή κάποιος παραπίσω ρώτησε για τις μπαταρίες, έχει μέσα δελτίο ταχυδρομικής παραγγελίας για μπαταρίες από kompernass.com, στα 25€ έκαστη (+5€ μεταφορικά). Τόσο τις δίνει και απευθείας από τη σελίδα τους.

 

Πάντως, το περίβλημα της μπαταρίας είναι κλεισμένο με αλενόβιδες, οπότε ίσως να επιδέχεται και φτηνότερη αντικατάσταση όταν κλείσει τον κύκλο της.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα και εγώ φίλο να μου πάρει τη βάση μιας και είμαι χωρίς κάρο σήμερα ελεω κτεο.

Αναμένω να παραλάβω να δω τι πουλιά πιάνει.

 

Ευτυχώς που δε πήγα πάντως με τόσα μπλιμπλίκια που βλέπω :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

ε ρε μάνα μου παραλαβές και κακό :hehe:

 

καλά μαστορέματα εύχομαι. Μη ξοδεύετε μόνο χωρίς να φτιάχνετε :p 

 

Παρέλαβα και τη βάση για το δράπανο powerfix by lidl :p . Για 20 ευρώ μαζί με τη μέγγενη είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.

Οποιος πει κακό λόγο ή περίμενε περισσότερα δεν ήξερε τι αγόραζε.

 

Λοιπον μια χαρά ειναι. Θα τη βιδώσω και πάνω σε ένα χοντρό κόντρα πλακέ και κάνει ταμάμ για τη δουλεια που τη θέλω.

 

20161114_131325.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

προλαβα και το νέο τσιμεντομπολ :p

 

Αντε να δουμε τι θα βγει :hehe: 

 

Κεραμυδι, μαύρο και λίγο λευκό. Οπως το είδα αφού έσπρωξα το μεσαίο μπολ μάλλον θα βγει πολύ καλό και ιδιαίτερο :) 

Το κακό είναι ότι αποκλείεται να βγάλω και δεύτερο το ίδιο :hehe: 

 

20161114_134414.jpg20161114_134645.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καλύτερα γι' αυτό :p 

 

Αν δεν πρόλαβες πες μου τι θες. Ισως το απόγευμα να εχω το αυτοκίνητο να πεταχτώ να δω αν βρω τιποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παρέλαβα και τη βάση για το δράπανο powerfix by lidl :p . Για 20 ευρώ μαζί με τη μ

έγγενη είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.

Οποιος πει κακό λόγο ή περίμενε περισσότερα δεν ήξερε τι αγόραζε.

 

 

Την είχα πάρει πριν 2-3  χρόνια αν θυμάμαι καλά.


Οταν πήγα να κάνω τρύπα σε κάτι μεταλλικό, στην κόντρα που συναντούσε "έπαιζε" δεξιά-αριστερά.
Εβαλα κάτι ροδέλες και παξιμάδια ασφαλείας  κάπου στον μοχλό και έστρωσε αρκετά.

Σαν σταθερό τριβείο δεν νομίζω να έχει πρόβλημα  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τριβείο τη θέλω γιατί βαρέθηκα να αλλάζω τους ιμάντες στο κολωνάτο. Και αφού υπάρχει και ο δεινόσαυρος (το ηλεκτρικό δράπανο) έκατσε ταμάμ.

Σε λιγάκι θα το χρειαστώ οπότε θα πω γνώμη :) 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.